Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

District E Girls Relay Meet

Nashoba Reg. - Bolton, MA, May 3, 2014

Event Results & Team Scores

Results courtesy of First Time Out


Licensed to First Time Out - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/3/2014 08:50 PM
                      District E Track & Field - 5/3/2014                      
                              Girl's Relay  Meet                               
                           Nashoba Reg. - Bolton, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls High Jump Division I
================================================================
 First Place  2014
 Wachusett
 Olson, Allie;  Keohane, Audrey
 Burnes, Olivia
  Division I: # 4.60m  2010        Algonquin & Shepherd Hill (15' 1")          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Wachusett, .                 Wachusett                4.28m  
  2 Nashoba, Girls               Nashoba                  4.23m  
  3 Algonquin, .                 Algonquin                4.14m  
  3 Hudson, .                    Hudson                   4.14m  
  5 Shepherd H., .               Shepherd Hill            4.08m  
  6 Doherty, .                   Doherty                  4.03m  
  6 Leominster, .                Leominster               4.03m  
  8 Marlboro, .                  Marlboro                 3.93m  
  8 Westboro, .                  Westborough              3.93m  
 10 Shrewsbury, .                Shrewsbury               3.88m  
 
Event 2  Girls Pole Vault Division I
================================================================
 First Place  2014
 Algonquin
 Railing, Carly;  Owen, Bridget
 Patridge, Maddie
  Division I: # 8.91m  2010        Westborough  (29' 2.75")                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin                9.15m# 
  2 Hudson, .                    Hudson                   7.48m  
  3 Westboro, .                  Westborough              7.47m  
  4 Wachusett, .                 Wachusett                6.40m  
  5 Shrewsbury, .                Shrewsbury               6.36m  
  6 Nashoba, Girls               Nashoba                  6.03m  
  7 Marlboro, .                  Marlboro                 5.42m  
 
Event 3  Girls Shot Put Division I
================================================================
 First Place  2014
 Shrewsbury
 Welsh, Cara;  Karageoris, Elaina
 Sklar, Gabby
  Division I: # 30.23m  2004        Tantasqua (99' 2")                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury, .                Shrewsbury              28.50m  
  2 Westboro, .                  Westborough             26.68m  
  3 Wachusett, .                 Wachusett               26.59m  
  4 Algonquin, .                 Algonquin               23.02m  
  5 North Middlesex, .           N. Middlesex            21.66m  
  6 Doherty, .                   Doherty                 21.52m  
  7 Groton-Dun, .                Groton-Dun              21.08m  
  8 Leominster, .                Leominster              21.04m  
  9 Hudson, .                    Hudson                  20.89m  
 10 Shepherd H., .               Shepherd Hill           20.85m  
 11 Fitchburg, .                 Fitchburg               20.69m  
 12 Tantasqua, .                 Tantasqua               20.42m  
 13 Marlboro, .                  Marlboro                17.64m  
 14 Nashoba, Girls               Nashoba                 15.34m  
 
Event 4  Girls Discus Throw Division I
================================================================
 First Place  2014
 Shrewsbury
 Welsh, Cara;  Sklay, Gabby
 Karageorgis, Elaina
  Division I: # 89.06m  2007        Algonquin   (292' 2")                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury, .                Shrewsbury              75.14m  
  2 Algonquin, .                 Algonquin               69.26m  
  3 Westboro, .                  Westborough             68.14m  
  4 Groton-Dun, .                Groton-Dun              66.70m  
  5 Marlboro, .                  Marlboro                63.00m  
  6 Wachusett, .                 Wachusett               62.48m  
  7 Tantasqua, .                 Tantasqua               62.10m  
  8 Fitchburg, .                 Fitchburg               58.82m  
  9 Nashoba, Girls               Nashoba                 58.78m  
 10 Hudson, .                    Hudson                  56.50m  
 11 Shepherd H., .               Shepherd Hill           54.28m  
 12 Leominster, .                Leominster              51.12m  
 13 Doherty, .                   Doherty                 36.24m  
 
Event 5  Girls Javelin Throw Division I
================================================================
 First Place  2014
 Algonquin
 Bowd, Oona; Leonard, Caroline
 Foster, Sarah
  Division I: # 107.67m  1985        Wachusett   (353' 3")                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin               87.51m  
  2 Groton-Dun, .                Groton-Dun              81.10m  
  3 Nashoba, Girls               Nashoba                 76.49m  
  4 Shepherd H., .               Shepherd Hill           69.55m  
  5 Westboro, .                  Westborough             68.28m  
  6 Marlboro, .                  Marlboro                67.64m  
  7 Wachusett, .                 Wachusett               66.91m  
  8 Tantasqua, .                 Tantasqua               63.36m  
  9 Shrewsbury, .                Shrewsbury              59.28m  
 10 Fitchburg, .                 Fitchburg               57.56m  
 11 Leominster, .                Leominster              55.74m  
 12 North Middlesex, .           N. Middlesex            47.77m  
 13 Hudson, .                    Hudson                  47.68m  
 
Event 6  Girls Long Jump Division I
================================================================
 First Place  2014
 Algonquin
 Wilbekin, Ariel; Hooker, Serena;
 Falkowski, Samantha
  Division I: # 15.34m  1978        Shrewsbury   (50' 4.25")                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin               13.75m  
  2 Shrewsbury, .                Shrewsbury              13.50m  
  3 Wachusett, .                 Wachusett               13.13m  
  4 Hudson, .                    Hudson                  12.96m  
  5 Groton-Dun, .                Groton-Dun              12.88m  
  6 Marlboro, .                  Marlboro                12.40m  
  7 Doherty, .                   Doherty                 12.21m  
  8 Fitchburg, .                 Fitchburg               12.01m  
  9 Shepherd H., .               Shepherd Hill           11.87m  
 10 Leominster, .                Leominster              11.80m  
 11 North Middlesex, .           N. Middlesex            11.67m  
 12 Tantasqua, .                 Tantasqua               11.60m  
 13 Nashoba, Girls               Nashoba                  9.96m  
 
Event 7  Girls Triple Jump Division I
================================================================
 First Place  2014
 Algonquin
 Owen, Bridget;  Wilbekin, Ariel
 Moy, Anne Marie
  Division I: # 30.85m  2008        Algonquin   (101' 2")                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin               29.04m  
  2 Wachusett, .                 Wachusett               28.89m  
  3 Hudson, .                    Hudson                  27.88m  
  4 Westboro, .                  Westborough             27.83m  
  5 Doherty, .                   Doherty                 27.21m  
  6 Shrewsbury, .                Shrewsbury              26.75m  
  7 Nashoba, Girls               Nashoba                 26.47m  
  8 Shepherd H., .               Shepherd Hill           26.11m  
  9 Groton-Dun, .                Groton-Dun              26.09m  
 10 Fitchburg, .                 Fitchburg               24.45m  
 11 Tantasqua, .                 Tantasqua               15.09m  
 
Event 8  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Division I
===================================================================
 First Place  2014
 Nashoba
 Keenan, Emmalie;  DellaGrotte, Meiling;
 Mpelkas, Sarah;  Slater, Abby
  Division I: # 1:05.7h  1981        Shrewsbury                                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Nashoba Reg.                                         1:07.1   1 
  2 Wachusett Reg.                                       1:08.6   1 
  3 Algonquin Regional                                   1:11.6   1 
  4 Shrewsbury                                           1:17.3   2 
  5 Marlboro                                             1:18.7   3 
  6 Groton-Dunstable                                     1:19.4   2 
  7 Shepherd Hill                                        1:19.6   3 
  8 Westborough                                          1:24.7   2 
  9 Tantasqua Reg.                                       1:25.2   3 
 
Event 9  Girls 4x400 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place  2014
 Shrewsbury
 Goldstein, Jessica; Paddock, Rebecca
 Moss, Brianne;  Hall, Domonique
  Division I: # 4:07.1h  1996        Wachusett                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shrewsbury                                           4:03.7#  1 
  2 Algonquin Regional                                   4:05.6#  1 
  3 Shepherd Hill                                        4:06.0#  1 
  4 Wachusett Reg.                                       4:08.7   1 
  5 Hudson                                               4:13.0   1 
  6 Marlboro                                             4:17.0   1 
  7 Doherty                                              4:19.9   2 
  8 Leominster                                           4:24.9   2 
  9 Fitchburg                                            4:36.9   2 
 10 Groton-Dunstable                                     4:42.2   3 
 11 Nashoba Reg.                                         4:42.3   3 
 12 North Middlesex Reg.                                 4:45.9   2 
 13 Tantasqua Reg.                                       4:52.0   3 
 
Event 10  Girls 4x100 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place  2014
 Nashoba
 MacLure, Kristina;  Everton, Katie
 Palis, Stephanie;  Militano, Sarah
  Division I: # 50.9h  2010        Algonquin                                   
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Nashoba Reg.                                           51.2   1 
  2 Wachusett Reg.                                         51.5   1 
  3 Algonquin Regional                                     52.2   1 
  4 Leominster                                             53.2   1 
  5 Groton-Dunstable                                       53.6   1 
  6 Hudson                                                 54.2   1 
  7 Fitchburg                                              54.6   3 
  8 Shrewsbury                                             54.8   2 
  9 Shepherd Hill                                          55.5   2 
 10 Westborough                                            55.6   3 
 11 North Middlesex Reg.                                   56.6   3 
 12 Marlboro                                               58.4   2 
 13 Tantasqua Reg.                                         58.6   2 
 -- Doherty                                                  DQ   3  Exchange Zone Violat
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay Division I
================================================================
 First Place  2014
 Algonquin
 Walsh, Megan;  Sullivan, Annie
 Dahlstrom, Emily;  Shreeve, Kyra
  Division I: # 10:01.4h  2012        Shepherd Hill                            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Algonquin Regional                                  10:02.0  
  2 Wachusett Reg.                                      10:04.0  
  3 Shepherd Hill                                       10:28.0  
  4 Nashoba Reg.                                        10:32.4  
  5 Leominster                                          10:47.0  
  6 Marlboro                                            10:55.6  
  7 Shrewsbury                                          11:04.6  
  8 Hudson                                              11:19.9  
  9 Westborough                                         11:35.6  
 10 Groton-Dunstable                                    11:37.9  
 11 Fitchburg                                           11:40.1  
 12 Tantasqua Reg.                                      12:05.7  
 
Event 12  Girls 4x200 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place  2014
 Wachusett
 Burnes, Olivia;  Ricciardi, Mariessa
 Fitzgerald, Colleen;  Owusu, Chelsea
  Division I: # 1:47.1h  2010        Algonquin                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett Reg.                                       1:45.9#  2 
  2 Shrewsbury                                           1:49.2   1 
  3 Leominster                                           1:49.6   1 
  4 Algonquin Regional                                   1:54.0   1 
  4 Groton-Dunstable                                     1:54.0   2 
  6 Tantasqua Reg.                                       1:55.3   1 
  7 Marlboro                                             1:55.5   3 
  8 North Middlesex Reg.                                 1:57.9   3 
  9 Doherty                                              1:58.6   3 
 10 Fitchburg                                            1:58.8   2 
 11 Shepherd Hill                                        2:01.2   2 
 12 Westborough                                          2:02.2   3 
 -- Nashoba Reg.                                             DQ   2  Exchange Zone Violat
 
Event 13  Girls Distance Medley 8-4-12-1600 Division I
================================================================
 First Place  2014
 Shepard Hill
 Harmon, Lucy;  Chamberlain, Haley
 Schultz, Juleanne;  Worters, Stella
  Division I: # 12:50.8h  1999        Wachusett                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shepherd Hill                                       12:38.6# 
  2 Wachusett Reg.                                      12:58.9  
  3 Algonquin Regional                                  13:34.4  
  4 Leominster                                          13:42.2  
  5 Shrewsbury                                          13:44.9  
  6 Groton-Dunstable                                    13:48.8  
  7 Nashoba Reg.                                        13:51.2  
  8 Hudson                                              14:12.6  
  9 Doherty                                             14:43.1  
 10 Westborough                                         14:47.7  
 
Event 14  Girls 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division I
===================================================================
 First Place  2014
 Wachusett
 Burnes, Olivia;  Hirtle, Amelia
 Diabate, Maty;  Owusu, Chelsea
  Division I: # 1:49.0h  2010        Algonquin                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett Reg.                                       1:52.1   1 
  2 Algonquin Regional                                   1:58.2   1 
  3 Leominster                                           2:02.1   2 
  4 Shrewsbury                                           2:02.5   2 
  5 Groton-Dunstable                                     2:02.6   1 
  6 Hudson                                               2:03.0   1 
  7 Tantasqua Reg.                                       2:04.2   1 
  8 Shepherd Hill                                        2:04.9   2 
  9 Westborough                                          2:08.6   3 
 10 Nashoba Reg.                                         2:11.6   3 
 11 Fitchburg                                            2:13.7   3 
 12 North Middlesex Reg.                                 2:13.9   2 
 13 Marlboro                                             2:16.1   3 
 
Event 15  Girls High Jump Division II
================================================================
 First Place  2014
 Sutton
 Reinold, Olivia;  George, Mackenzie
 Healy, Rachel
 Division II: @ 4.52m  2010        Sutton  (14' 10")                           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sutton, .                    Sutton                   4.29m  
  2 Ayer, .                      Ayer                     4.04m  
  3 Uxbridge, .                  Uxbridge                 3.98m  
  3 Notre Dame Academy, .        N. Dame                  3.98m  
  3 Lunenburg, .                 Lunenburg                3.98m  
  6 Leicester, .                 Leicester                3.94m  
  7 Parker Charter, .            Parker Charter E         3.93m  
  7 Quabbin, .                   Quabbin                  3.93m  
  7 Oakmont, .                   Oakmont                  3.93m  
  7 Auburn, .                    Auburn                   3.93m  
 11 Narragansett, Girls          Narragansett             3.88m  
 12 Millbury, .                  Millbury                 3.78m  
 12 Douglas, .                   Douglas                  3.78m  
 14 Bromfield, .                 Bromfield                3.68m  
 14 Maynard, .                   Maynard                  3.68m  
 16 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &          3.58m  
 
Event 16  Girls Pole Vault Division II
================================================================
 First Place  2014
 Bromfield
 Ferguson, Carlisle;  Opalka, Suzy
 Sclar, Arielle
 Division II: @ 6.95m  2012        Lunenburg & Whitinsville C    (22' 6")      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bromfield, .                 Bromfield                7.31m@ 
  2 Whitinsville-Christi, .      Whitinsville             6.72m  
  3 Quabbin, .                   Quabbin                  6.63m  
  4 Lunenburg, .                 Lunenburg                6.49m  
  5 Sutton, .                    Sutton                   6.26m  
  6 Auburn, .                    Auburn                   4.34m  
 
Event 17  Girls Shot Put Division II
================================================================
 First Place  2014
 Narragansett
 Yacyshyn, Shayna;  Stephenson, Brittany
 Sands, Noelle
 Division II: @ 28.63m  1998        Lunenburg   (93' 11")                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Narragansett, Girls          Narragansett            27.89m  
  2 Lunenburg, .                 Lunenburg               26.33m  
  3 Notre Dame Academy, .        N. Dame                 26.02m  
  4 Auburn, .                    Auburn                  24.51m  
  5 Murdock, .                   Murdock                 24.01m  
  6 Quabbin, .                   Quabbin                 23.02m  
  7 Sutton, .                    Sutton                  22.03m  
  8 Littleton, .                 Littleton               21.93m  
  9 Uxbridge, .                  Uxbridge                21.92m  
 10 Maynard, .                   Maynard                 21.81m  
 11 Millbury, .                  Millbury                21.48m  
 12 Ayer, .                      Ayer                    21.35m  
 13 Oakmont, .                   Oakmont                 20.62m  
 14 Douglas, .                   Douglas                 20.30m  
 15 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &         19.43m  
 16 Leicester, .                 Leicester               19.05m  
 17 Hopedale, .                  Hopedale                18.96m  
 18 Gardner, .                   Gardner                 18.36m  
 19 Blackstone-Millville, .      Blackstone-M            16.43m  
 20 Tyngsboro, .                 Tyngsboro               14.60m  
 
Event 18  Girls Discus Throw Division II
================================================================
 First Place  2014
 Notre Dame Academy
 Leigher, Kelsey;  Kurtz, Kelsey
 Foley, Molly
 Division II: @ 89.44m  1986        Gardner   (293' 5")                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Notre Dame Academy, .        N. Dame                 79.98m  
  2 Auburn, .                    Auburn                  68.18m  
  3 Narragansett, Girls          Narragansett            66.12m  
  4 Murdock, .                   Murdock                 65.56m  
  5 Douglas, .                   Douglas                 63.50m  
  6 Sutton, .                    Sutton                  63.04m  
  7 Millbury, .                  Millbury                62.26m  
  8 Maynard, .                   Maynard                 61.84m  
  9 Uxbridge, .                  Uxbridge                59.66m  
 10 Quabbin, .                   Quabbin                 55.48m  
 11 Parker Charter, .            Parker Charter E        55.30m  
 12 Lunenburg, .                 Lunenburg               51.52m  
 13 Ayer, .                      Ayer                    51.10m  
 14 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &         49.70m  
 15 Blackstone-Millville, .      Blackstone-M            49.06m  
 16 Oakmont, .                   Oakmont                 43.84m  
 17 Gardner, .                   Gardner                 37.68m  
 18 Littleton, .                 Littleton               37.60m  
 19 Tyngsboro, .                 Tyngsboro               32.10m  
 
Event 19  Girls Javelin Throw Division II
================================================================
 First Place  2014
 Lunenburg
 Mansfield, Whitney;  Collette, Casey
 Basque, Lauren
 Division II: @ 102.21m  2007        Lunenburg   (335' 4")                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lunenburg, .                 Lunenburg               82.24m  
  2 Millbury, .                  Millbury                75.12m  
  3 Uxbridge, .                  Uxbridge                74.62m  
  4 Auburn, .                    Auburn                  74.40m  
  5 Maynard, .                   Maynard                 71.40m  
  6 Notre Dame Academy, .        N. Dame                 69.98m  
  7 Blackstone-Millville, .      Blackstone-M            65.22m  
  8 Gardner, .                   Gardner                 64.44m  
  9 Narragansett, Girls          Narragansett            61.96m  
 10 Sutton, .                    Sutton                  59.42m  
 11 Douglas, .                   Douglas                 57.36m  
 12 Oakmont, .                   Oakmont                 57.16m  
 13 Ayer, .                      Ayer                    55.98m  
 14 Littleton, .                 Littleton               55.72m  
 15 Quabbin, .                   Quabbin                 54.52m  
 16 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &         54.44m  
 17 Hopedale, .                  Hopedale                52.68m  
 18 Leicester, .                 Leicester               47.74m  
 19 Tyngsboro, .                 Tyngsboro               35.82m  
 
Event 20  Girls Long Jump Division II
================================================================
 First Place  2014
 Notre Dame Academy
 Cotton, Maddie;  Curley, Julia
 Smiley, Allie
 Division II: @ 14.31m  2007        Hudson   (46' 11.5")                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Notre Dame Academy, .        N. Dame                 14.33m@ 
  2 Oakmont, .                   Oakmont                 13.37m  
  3 Millbury, .                  Millbury                13.21m  
  4 Gardner, .                   Gardner                 13.13m  
  5 Quabbin, .                   Quabbin                 13.07m  
  6 Bromfield, .                 Bromfield               13.02m  
  7 Ayer, .                      Ayer                    12.97m  
  8 Uxbridge, .                  Uxbridge                12.79m  
  9 Sutton, .                    Sutton                  12.78m  
 10 Auburn, .                    Auburn                  12.51m  
 11 Maynard, .                   Maynard                 12.46m  
 12 Blackstone-Millville, .      Blackstone-M            12.42m  
 13 Douglas, .                   Douglas                 12.25m  
 14 Lunenburg, .                 Lunenburg               12.21m  
 15 Hopedale, .                  Hopedale                11.72m  
 16 Narragansett, Girls          Narragansett            11.61m  
 17 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &         11.49m  
 18 Littleton, .                 Littleton               10.39m  
 19 Tyngsboro, .                 Tyngsboro                9.80m  
 20 Parker Charter, .            Parker Charter E         8.31m  
 
Event 21  Girls Triple Jump Division II
================================================================
 First Place  2014
 Millbury
 Nadeau, Brooke;  Tarasiak, Paige
 Thornburg, Robyn
 Division II: @ 30.10m  1995        Bromfield   (98' 9")                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Millbury, .                  Millbury                28.65m  
  2 Uxbridge, .                  Uxbridge                27.26m  
  3 Auburn, .                    Auburn                  27.02m  
  4 Narragansett, Girls          Narragansett            25.92m  
  5 Douglas, .                   Douglas                 25.88m  
  6 Ayer, .                      Ayer                    25.57m  
  7 Littleton, .                 Littleton               24.97m  
  8 Maynard, .                   Maynard                 24.56m  
  9 Bromfield, .                 Bromfield               18.97m  
 10 Gardner, .                   Gardner                 18.96m  
 11 Notre Dame Academy, .        N. Dame                 17.56m  
 12 Sutton, .                    Sutton                  17.54m  
 13 A.M.A.S.A., .                Advanced Math &         16.07m  
 
Event 22  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Division II
===================================================================
 First Place  2014
 Notre Dame Academy
 Leigher, Kelsey;  Cotton, Maddie;
 Seguin, Ely;  Rainville, Katelyn
 Division II: @ 1:10.2h  2004        Blackstone-Millville                      
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Notre Dame Academy                                   1:11.9   1 
  2 Millbury                                             1:12.3   1 
  3 Sutton                                               1:15.1   1 
  4 Douglas Jr./Sr.                                      1:15.8   4 
  5 Blackstone-Millville                                 1:16.0   3 
  6 Bromfield School                                     1:16.9   2 
  7 Maynard                                              1:17.6   4 
  8 Lunenburg                                            1:18.2   2 
  9 Uxbridge                                             1:22.6   3 
  9 Advanced Math & Science Academ                       1:22.6   2 
 11 Ayer                                                 1:22.7   3 
 12 Murdock Jr./Sr.                                      1:29.8   4 
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay Division II
===================================================================
 First Place  2014
 Littleton
 Graceffa, Brett;  Smith, Jenn
 Johnston, Alana;  Heitmeyer, Sarah
 Division II: @ 4:04.8h  2010        Bromfield                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Littleton                                            4:15.1   1 
  2 Sutton                                               4:16.0   1 
  3 Narragansett Reg.                                    4:16.4   1 
  4 Douglas Jr./Sr.                                      4:17.1   1 
  5 Lunenburg                                            4:17.4   1 
  6 Bromfield School                                     4:30.8   3 
  7 Auburn                                               4:37.4   2 
  8 Parker Charter Essential                             4:41.3   2 
  9 Oakmont Reg.                                         4:41.5   2 
 10 Gardner                                              4:46.5   3 
 11 Advanced Math & Science Academ                       4:46.9   2 
 12 Blackstone-Millville                                 4:50.0   3 
 13 Quabbin Reg.                                         4:50.9   2 
 14 Uxbridge                                             4:51.0   3 
 15 Ayer                                                 4:53.6   2 
 16 Maynard                                              4:56.0   3 
 17 Leicester                                            5:31.0   3 
 -- Notre Dame Academy                                       DQ   1  Baton
 
Event 24  Girls 4x100 Meter Relay Division II
===================================================================
 First Place  2014
 Notre Dame Academy
 Murphy, Meghan;  Smiley, Allie
 Curley, Julia;  Cotton, Maddie
 Division II: @ 51.0h  2010        Uxbridge                                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Notre Dame Academy                                     51.7   1 
  2 Sutton                                                 52.7   2 
  3 Bromfield School                                       53.7   3 
  4 Littleton                                              54.1   1 
  5 Gardner                                                54.2   1 
  6 Douglas Jr./Sr.                                        54.3   2 
  7 Millbury                                               54.7   2 
  8 Advanced Math & Science Academ                         55.3   1 
  9 Uxbridge                                               55.7   3 
 10 Narragansett Reg.                                      57.4   4 
 11 Ayer                                                   57.5   4 
 12 Parker Charter Essential                               57.7   2 
 13 Auburn                                                 59.0   4 
 14 Maynard                                                59.6   2 
 15 Lunenburg                                            1:00.5   3 
 16 Murdock Jr./Sr.                                      1:01.6   1 
 17 Oakmont Reg.                                         1:03.9   1 
 17 Hopedale Jr./Sr.                                     1:03.9   3 
 19 Tyngsboro                                            1:04.1   4 
 -- Blackstone-Millville                                     DQ   2  Exchange Zone Violat
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay Division II
================================================================
 First Place  2014
 Narragansett
 Capps, Anna;  Chartier, Kylie
 Lucier, Becca;  Capps, Renee
 Division II: @ 9:51.0h  2012        Narragansett                              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Narragansett Reg.                                   10:04.3  
  2 Tyngsboro                                           10:26.6  
  3 Quabbin Reg.                                        10:26.8  
  4 Sutton                                              10:31.4  
  5 Littleton                                           10:33.5  
  6 Notre Dame Academy                                  10:33.9  
  7 Auburn                                              10:54.8  
  8 Parker Charter Essential                            11:07.0  
  9 Oakmont Reg.                                        11:07.2  
 10 Millbury                                            11:11.7  
 11 Uxbridge                                            11:16.2  
 12 Whitinsville Christian                              11:16.9  
 13 Murdock Jr./Sr.                                     11:17.3  
 14 Lunenburg                                           11:20.6  
 15 Bromfield School                                    11:21.2  
 16 Douglas Jr./Sr.                                     11:36.4  
 17 Hopedale Jr./Sr.                                    11:51.5  
 18 Maynard                                             11:59.0  
 19 Advanced Math & Science Academ                      12:02.6  
 20 Leicester                                           13:09.5  
 
Event 26  Girls 4x200 Meter Relay Division II
===================================================================
 First Place  2014
 Bromfield
 Doben, Sarah;  Turnbull, Grace
 Flokos, Heather;  Hunter, Amy
 Division II: @ 1:48.0h  2010        Uxbridge                                  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield School                                     1:53.6   2 
  2 Uxbridge                                             1:53.8   1 
  3 Auburn                                               1:54.7   4 
  3 Lunenburg                                            1:54.7   1 
  5 Ayer                                                 1:55.3   2 
  6 Notre Dame Academy                                   1:55.7   1 
  7 Oakmont Reg.                                         1:55.9   2 
  8 Hopedale Jr./Sr.                                     1:58.7   1 
  9 Douglas Jr./Sr.                                      1:59.1   1 
 10 Quabbin Reg.                                         1:59.3   3 
 11 Narragansett Reg.                                    2:00.7   2 
 12 Littleton                                            2:01.3   1 
 13 Whitinsville Christian                               2:01.6   4 
 14 Gardner                                              2:05.0   3 
 15 Sutton                                               2:05.2   3 
 16 Blackstone-Millville                                 2:05.7   4 
 17 Maynard                                              2:06.2   2 
 18 Advanced Math & Science Academ                       2:07.2   3 
 19 Tyngsboro                                            2:17.7   2 
 
Event 27  Girls Distance Medley 8-4-12-1600 Division II
================================================================
 Frist Place  2014
 Narragansett
 Moulton, Raegan;  Hammond, Rylie
 Capps, Anna;  Capps, Renee
 Division II: @ 12:59.9h  2012        Lunenburg                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Narragansett Reg.                                   13:02.8  
  2 Tyngsboro                                           13:15.1  
  3 Lunenburg                                           13:21.2  
  4 Hopedale Jr./Sr.                                    13:26.4  
  5 Notre Dame Academy                                  13:26.9  
  6 Douglas Jr./Sr.                                     13:29.9  
  7 Sutton                                              13:48.8  
  8 Gardner                                             13:53.6  
  9 Quabbin Reg.                                        14:04.7  
 10 Bromfield School                                    14:22.2  
 11 Littleton                                           14:40.0  
 12 Ayer                                                14:49.7  
 13 Whitinsville Christian                              14:52.8  
 14 Advanced Math & Science Academ                      15:00.0  
 15 Auburn                                              15:01.1  
 16 Murdock Jr./Sr.                                     15:02.8  
 17 Uxbridge                                            15:07.4  
 18 Leicester                                           15:10.0  
 19 Parker Charter Essential                            15:17.0  
 20 Blackstone-Millville                                15:24.4  
 21 Oakmont Reg.                                        15:35.2  
 22 Maynard                                             16:09.3  
 
Event 28  Girls 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division II
===================================================================
 First Place  2014
 Oakmont
 Ciccolini, Izzy;  Rembetsy-Brown, Tess
 Rembetsy -Brown, Julia;  Ciesluk, Kaylin
 Division II: @ 1:52.5h  2010        Bromfield                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Oakmont Reg.                                         1:55.4   1 
  2 Quabbin Reg.                                         1:56.9   1 
  3 Littleton                                            1:57.2   2 
  4 Sutton                                               1:57.6   1 
  5 Uxbridge                                             1:58.8   2 
  6 Douglas Jr./Sr.                                      1:59.8   2 
  7 Lunenburg                                            1:59.9   1 
  8 Maynard                                              2:03.7   4 
  9 Ayer                                                 2:04.7   1 
 10 Notre Dame Academy                                   2:06.1   1 
 11 Advanced Math & Science Academ                       2:07.9   4 
 12 Auburn                                               2:08.8   3 
 13 Bromfield School                                     2:09.3   3 
 14 Leicester                                            2:09.4   3 
 15 Whitinsville Christian                               2:09.7   4 
 16 Blackstone-Millville                                 2:10.1   3 
 17 Narragansett Reg.                                    2:10.8   2 
 18 Murdock Jr./Sr.                                      2:22.3   3 
 19 Hopedale Jr./Sr.                                     2:23.3   2 
 20 Gardner                                              2:35.0   4 
 
             Women - Division I - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Algonquin Regional         104        2) Wachusett Reg.             91   
    3) Shrewsbury                  59        4) Nashoba Reg.               39   
    5) Shepherd Hill               28        6) Hudson                     27   
    7) Westborough                 26        8) Groton-Dunstable           23   
    9) Leominster                  22.50    10) Marlboro                    8   
   11) Doherty                      3.50    12) North Middlesex Reg.        2   
   13) Tantasqua Reg.               1                                           
 
            Women - Division II - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Notre Dame Academy          55        2) Narragansett Reg.          46   
    3) Sutton                      43        4) Lunenburg                  39   
    5) Millbury                    32        6) Bromfield School           29   
    7) Auburn                      28        7) Uxbridge                   28   
    9) Quabbin Reg.                23       10) Littleton                  22   
   11) Oakmont Reg.                18       12) Tyngsboro                  16   
   13) Douglas Jr./Sr.             15       14) Ayer                       11   
   15) Whitinsville Christian       8       16) Gardner                     6   
   16) Murdock Jr./Sr.              6       18) Hopedale Jr./Sr.            4   
   19) Maynard                      2       19) Blackstone-Millville        2   
   21) Leicester                    1                                           



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News