Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

CRUSADER CHALLENGE 5K

GAINESVILLE, GA, March 29, 2014

[AGE GROUP RESULTS ]

OVERALL RESULTS

A 'AAA Health Series" Event!

AAA RACE SERVICES

www.aaaraceservices.com

Results courtesy of AAA Race Services



 2nd Annual Crusader Challenge 5K        
 Overall Finish List        
 March 29, 2014        
 AAA RACE SERVICES       aaaraceservices.com        
                                                                                              
 Place Name               City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Ivan Martin        Gillsville  GA     347    15      1 M 15-19   19:00.3    6:08/M     
 2     Elgin Leary        Gainesville  GA    401    26      1 M 25-29   20:24.2    6:35/M     
 3     Ben Crudington     Gainesville  GA    497    36      1 M 35-39   20:38.6    6:39/M     
 4     Chip Kiel          Flowery Branch  GA 412    59      1 M 55-59   21:05.0    6:48/M     
 5     Ralf Sauer         Flowery Branch  GA 480    29      2 M 25-29   22:09.0    7:09/M     
 6     Caleb Hester       Lawrenceville  GA  450    16      2 M 15-19   22:24.9    7:14/M     
 7     Mark Toth          Gainesville  GA    482    13      1 M 10-14   24:35.5    7:56/M     
 8     Levi Woodard       Suwanee  GA        403    15      3 M 15-19   24:41.5    7:58/M     
 9     Josh Moon          Dacula  GA         466    18      4 M 15-19   25:08.1    8:06/M     
 10    Patrick Quillen    Clarkesville  GA   496    27      3 M 25-29   25:13.4    8:08/M     
 11    Melinda Black      Clarkesville  GA   443    48      1 F 45-49   25:14.9    8:08/M     
 12    Rachel Alley       Alpharetta  GA     402    14      1 F 10-14   25:27.7    8:13/M     
 13    Wes Smith          Gainesville  GA    500    36      2 M 35-39   25:36.3    8:15/M     
 14    Krisalyn Henderson Dacula  GA         421    10      2 F 10-14   26:21.1    8:30/M     
 15    Colin Jones        Sugar Hill  GA     343    52      1 M 50-54   26:27.7    8:32/M     
 16    Blake Pace         Buford  GA         467    15      5 M 15-19   26:32.7    8:34/M     
 17    Aaron Russell      Flowery Branch  GA 479    12      2 M 10-14   26:37.6    8:35/M     
 18    Samantha Parr      Buford  GA         414    20      1 F 20-24   26:42.8    8:37/M     
 19    Aaron Moon         Dacula  GA         464    20      1 M 20-24   26:44.5    8:37/M     
 20    Matthew Jones      Gainesville  GA    288    20      2 M 20-24   27:14.9    8:47/M     
 21    Marianne Woodard   Suwanee  GA        404    19      1 F 15-19   27:53.0    9:00/M     
 22    Mikayla Henderson  Dacula  GA         422    13      3 F 10-14   28:28.6    9:11/M     
 23    Hannah Morris      Athens  GA         348    13      4 F 10-14   28:47.5    9:17/M     
 24    Marcus Henderson   Dacula  GA         423    44      1 M 40-44   28:49.1    9:18/M     
 25    Sherry Reed        Buford  GA         474    50      1 F 50-54   29:17.5    9:27/M     
 26    Emese Vas          Gainesville  GA    498    41      1 F 40-44   29:29.7    9:31/M     
 27    Lajos Toth         Gainesville  GA    499    46      1 M 45-49   29:31.1    9:31/M     
 28    Christy Cantrell   Gainesville  GA    444    39      1 F 35-39   29:39.2    9:34/M     
 29    Bill Chamblee      Anderson  SC       491    66      1 M 65-69   29:49.2    9:37/M     
 30    Parker Clements    Gainesville  GA    488    22      3 M 20-24   31:02.7    10:01/M    
 31    Greg Pace          Buford  GA         468    46      2 M 45-49   31:20.0    10:06/M    
 32    Ellie Parker       Flowery Branch  GA 487    16      2 F 15-19   32:39.6    10:32/M    
 33    Rebekah Crozier    Braselton  GA      407    11      5 F 10-14   32:41.8    10:33/M    
 34    Bryan Parker       Flowery Branch  GA 486    47      3 M 45-49   32:45.6    10:34/M    
 35    Lorraine Cronic    Gainesville  GA    445    51      2 F 50-54   32:50.5    10:35/M    
 36    Joe Hasson         Duluth  GA         427    49      4 M 45-49   34:30.3    11:08/M    
 37    Katie McAfee       Cleveland  GA      463    35      2 F 35-39   34:49.1    11:14/M    
 38    Melanie Crozier    Gainesville  GA    405    36      3 F 35-39   35:24.2    11:25/M    
 39    Josh Rowan         Auburn  GA         416    33      1 M 30-34   35:29.4    11:27/M    
 40    Loiuse Jones       Gainesville  GA    342    46      2 F 45-49   35:34.7    11:28/M    
 41    Melinda Gooch      Cleveland  GA      448    57      1 F 55-59   35:39.9    11:30/M    
 42    Chris Quillen      Clarkesville  GA   492    16      6 M 15-19   36:14.3    11:41/M    
 43    Mary Beth Pettit   Johns Creek  GA    438    53      3 F 50-54   38:53.0    12:33/M    
 44    Suzanne Jarrard    Gainesville  GA    461    42      2 F 40-44   39:25.6    12:43/M    
 45    Nancy Wright       Cleveland  GA      485    72      1 F 70-99   41:04.9    13:15/M    
 46    Michael Ricks      Snellville  GA     345    21      4 M 20-24   42:23.0    13:40/M    
 47    Alex Jones         SugarHill  GA      7      12      6 F 10-14   42:23.7    13:40/M    
 48    Stephanie Jones    Sugar Hill  GA     346    21      2 F 20-24   42:31.2    13:43/M    
 49    Karen Henderson    Dacula  GA         420    44      3 F 40-44   42:36.2    13:45/M    
 50    Cristina Morell    Gainesville  GA    430    13      7 F 10-14   45:34.2    14:42/M    
 51    Miguel Morell      Gainesville  GA    428    49      5 M 45-49   45:35.6    14:42/M    
 52    Austin Thompson    Clarkesville  GA   495    10      3 M 10-14   46:50.2    15:06/M    
 53    Judy Thompson      Clarkesville  GA   493    46      3 F 45-49   47:54.0    15:27/M    
 54    Margie Rohde       Dacula  GA         478    51      4 F 50-54   50:09.1    16:11/M    
 55    Eric Rohde         Gainesville  GA    477    54      2 M 50-54   50:12.0    16:12/M    
 56    Bob Moon           Dacula  GA         465    47      6 M 45-49   52:20.9    16:53/M    
 57    Shannon Shakelford Dacula  GA         435    44      4 F 40-44   52:23.7    16:54/M    
 58    Amy Moon           Dacula  GA         419    47      4 F 45-49   52:27.1    16:55/M    
 59    Ruth Anne Leven    Dawsonville  GA    350    18      3 F 15-19   52:36.4    16:58/M    
 60    Barbara Moon       Lawrenceville  GA  418    69      1 F 65-69   59:33.1    19:13/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News