Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

4TH ANNUAL STROLLIN' FOR THE COLON 5K

ATHENS, GA, March 22, 2014

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2014 - AGEC Strollin' for the Colon 5K STROLLIN FOR COLON 5K        
 Overall Finish List        
 March 22, 2014        
 CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     James Barlament       Athens  GA         101    33      1 M 30-34   20:19.8    6:33/M     
 2     Michael Werrick       Martinez  GA       739    23      1 M 20-24   20:39.9    6:40/M     
 3     Andrew Suddreth       Athens  GA         738    23      2 M 20-24   20:51.2    6:44/M     
 4     Alan Zielinski        Watkinsville  GA   796    34      2 M 30-34   21:22.7    6:54/M     
 5     Blair Weaver          Athens  GA         734    55      1 M 55-59   21:33.9    6:57/M     
 6     Patio Mendino         Athens  GA         716    50      1 M 50-54   21:51.9    7:03/M     
 7     Luke Smith            Bogart  GA         750    43      1 M 40-44   22:17.9    7:11/M     
 8     Santos Lagos          Athens  GA         730    44      2 M 40-44   22:28.6    7:15/M     
 9     Casey Mull            Athens  GA         763    30      3 M 30-34   22:37.5    7:18/M     
 10    Derek Lee             Winder  GA         764    41      3 M 40-44   22:42.0    7:19/M     
 11    Christina Proctor     Athens  GA         151    27      1 F 25-29   22:45.6    7:20/M     
 12    Jenna Williams        Athens  GA         182    37      1 F 35-39   22:52.1    7:23/M     
 13    Chris Arnold          Atlanta  GA        740    23      3 M 20-24   23:02.5    7:26/M     
 14    Rob Carlyle           Suwanee  GA        111    39      1 M 35-39   23:11.3    7:29/M     
 15    Nick Saye             Gainesville  GA    168    23      4 M 20-24   23:35.5    7:36/M     
 16    Joel Gregory          Athens  GA         737    41      4 M 40-44   23:40.1    7:38/M     
 17    Steve Hartley         Eastanollee  GA    731    53      2 M 50-54   23:50.7    7:41/M     
 18    Mike Parker           Jefferson  GA      148    49      1 M 45-49   23:56.5    7:43/M     
 19    Donnie Chaffin        Hampton  GA        112    53      3 M 50-54   24:09.4    7:47/M     
 20    Adam Bradley          Bishop  GA         754    31      4 M 30-34   24:20.7    7:51/M     
 21    Shannon Johnston      Eatonton  GA       134    39      2 M 35-39   24:34.3    7:55/M     
 22    Sam Mann              Social Circle  GA  146    36      3 M 35-39   24:40.0    7:57/M     
 23    Mary Beth Forwood     Bishop  GA         121    50      1 F 50-54   24:52.6    8:01/M     
 24    Roger Keel            Valley  AL         136    60      1 M 60-64   25:26.3    8:12/M     
 25    Cheryl Vail           Lawrenceville  GA  173    68      1 F 65-69   25:37.0    8:16/M     
 26    Rick Hayes            Dahlonega  GA      190    55      2 M 55-59   25:38.6    8:16/M     
 27    Jenny Wood            Statham  GA        197    41      1 F 40-44   26:31.2    8:33/M     
 28    William Davis         Athens  GA         761    64      2 M 60-64   26:54.5    8:41/M     
 29    Hunter Wagler                            174    17      1 M 15-19   27:04.0    8:44/M     
 30    Shane Burnett                            110    17      2 M 15-19   27:04.5    8:44/M     
 31    Kate Winegarner       Bethlehem  GA      184    16      1 F 15-19   27:05.0    8:44/M     
 32    Kimberly Liebowitz    Athens  GA         759    31      1 F 30-34   27:10.7    8:46/M     
 33    David Oblinger        Alpharetta  GA     189    63      3 M 60-64   27:15.4    8:47/M     
 34    Todd McDonald         Bishop  GA         732    52      4 M 50-54   27:19.6    8:49/M     
 35    Gary Hansford         Athens  GA         128    67      1 M 65-69   27:31.5    8:53/M     
 36    Ryan Liebowitz        Bogart  GA         758    33      5 M 30-34   27:34.4    8:54/M     
 37    Jakemia Coleman       Athens  GA         113    38      2 F 35-39   27:40.5    8:55/M     
 38    Jennifer Wise         Winder  GA         185    37      3 F 35-39   28:18.4    9:08/M     
 39    David Wood            Statham  GA        198    42      5 M 40-44   28:28.4    9:11/M     
 40    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA  188    49      1 F 45-49   28:36.4    9:14/M     
 41    William Tweedell      Hull  GA           729    69      2 M 65-69   28:41.5    9:15/M     
 42    Kalen Qadri           Watkinsville  GA   153    9       1 M  0-10   28:47.5    9:17/M     
 43    Adrian Woodruff       Madison  GA        728    55      3 M 55-59   28:49.3    9:18/M     
 44    David Watkins         Tucker  GA         177    68      3 M 65-69   29:07.6    9:24/M     
 45    Troy Garland          Milledgeville  GA  123    42      6 M 40-44   29:21.9    9:28/M     
 46    Mindy Carpenter       Bethlehem  GA      193    38      4 F 35-39   29:33.9    9:32/M     
 47    Bray Williams         Winder  GA         736    9       2 M  0-10   29:51.6    9:38/M     
 48    Kim Smith             Bogart  GA         751    42      2 F 40-44   30:03.3    9:42/M     
 49    Lori Carroll          Danielsville  GA   723    40      3 F 40-44   30:06.0    9:43/M     
 50    Logan Krueger         Dacula  GA         140    11      1 M 11-14   30:13.1    9:45/M     
 51    Justin Krueger        Dacula  GA         139    36      4 M 35-39   30:13.6    9:45/M     
 52    Kelli Smith           Watkinsville  GA   741    40      4 F 40-44   30:13.9    9:45/M     
 53    Emily Brookins        Bogart  GA         106    31      2 F 30-34   30:54.2    9:58/M     
 54    Mac Bradley           Bishop  GA         753    7       3 M  0-10   30:57.5    9:59/M     
 55    Jp Shanni             Watkinsville  GA   749    11      2 M 11-14   31:09.5    10:03/M    
 56    Raeanne Watkins       Tucker  GA         178    60      1 F 60-64   31:32.9    10:10/M    
 57    Sherri Price          Athens  GA         150    47      2 F 45-49   31:34.2    10:11/M    
 58    Ken Johnson           Athens  GA         742    73      1 M 70-74   31:45.7    10:15/M    
 59    John Mincemoyer       Winterville  GA    191    43      7 M 40-44   31:52.6    10:17/M    
 60    Karen James           Danielsville  GA   132    49      3 F 45-49   32:08.4    10:22/M    
 61    Amy Johnston          Eatonton  GA       133    38      5 F 35-39   32:13.8    10:24/M    
 62    Kathy Givens          Douglasville  GA   124    65      2 F 65-69   32:24.2    10:27/M    
 63    Jim Latimer           Gainesville  GA    141    72      2 M 70-74   32:25.5    10:27/M    
 64    Scott Aldred          Winder  GA         196    45      2 M 45-49   32:42.8    10:33/M    
 65    Cori Brinson          Athens  GA         721    30      3 F 30-34   32:45.4    10:34/M    
 66    Keith Lester          Athens  GA         142    56      4 M 55-59   32:46.2    10:34/M    
 67    Erin Brinson          Athens  GA         105    27      2 F 25-29   33:11.7    10:42/M    
 68    Zak Qadri             Watkinsville  GA   155    7       4 M  0-10   33:22.7    10:46/M    
 69    Alex Brown            Madison  GA        107    20      1 F 20-24   33:24.3    10:46/M    
 70    Tracy Hanson          Good Hope  GA      129    35      6 F 35-39   33:34.6    10:50/M    
 71    Sue Francis           Jefferson  GA      709    46      4 F 45-49   33:57.3    10:57/M    
 72    Julie Shanni          Watkinsville  GA   748    43      5 F 40-44   33:59.7    10:58/M    
 73    Mandy Johnson         Danielsville  GA   722    36      7 F 35-39   34:29.1    11:07/M    
 74    Kian Qadri            Watkinsville  GA   154    10      5 M  0-10   34:44.4    11:12/M    
 75    Carson Rollins                           164    7       6 M  0-10   34:51.2    11:15/M    
 76    Camron Rollins                           163    5       7 M  0-10   34:54.2    11:15/M    
 77    Crystal Reynolds      Madison  GA        158    30      4 F 30-34   34:55.1    11:16/M    
 78    Jamie Williams        Winder  GA         181    41      6 F 40-44   35:01.8    11:18/M    
 79    Brent Rollins         Bogart  GA         162    32      6 M 30-34   35:25.9    11:25/M    
 80    Chelsea Nix           Winterville  GA    760    25      3 F 25-29   35:46.8    11:32/M    
 81    Danny Wall            Leesburg  GA       176    70      3 M 70-74   35:58.5    11:36/M    
 82    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA        180    32      5 F 30-34   36:01.8    11:37/M    
 83    Erica Gray            Bethlehem  GA      715    13      1 F 11-14   36:03.4    11:38/M    
 84    Mary Bridges          Lexington  GA      717    56      1 F 55-59   36:10.3    11:40/M    
 85    Heather L Sloan       Winterville  GA    172    43      7 F 40-44   36:15.7    11:42/M    
 86    Vicky Werner          Snellville  GA     179    61      2 F 60-64   36:26.2    11:45/M    
 87    Eugene Schulte        Snellville  GA     171    64      4 M 60-64   36:39.2    11:49/M    
 88    Angie Gray            Bethlehem  GA      714    39      8 F 35-39   37:04.4    11:57/M    
 89    Adam Poore            Nicholson          149    29      1 M 25-29   37:27.2    12:05/M    
 90    Isaac Poore           Bishop  GA         762    27      2 M 25-29   37:28.5    12:05/M    
 91    Max Jacobs            Bogart  GA         720    10      8 M  0-10   37:43.0    12:10/M    
 92    Jean Rodriguez        Winder  GA         161    55      2 F 55-59   37:48.6    12:12/M    
 93    Mindy Jacobs          Bogart  GA         719    40      8 F 40-44   38:03.2    12:16/M    
 94    Luke Delay            Statham  GA        756    6       9 M  0-10   38:14.2    12:20/M    
 95    Asif Qadri            Watkinsville  GA   152    46      3 M 45-49   38:52.4    12:32/M    
 96    Kris Delay            Statham  GA        757    33      7 M 30-34   38:57.6    12:34/M    
 97    Jeree Wilson          Jefferson  GA      183    54      2 F 50-54   39:16.7    12:40/M    
 98    Ernest Smallman       Atlanta  GA        187    69      4 M 65-69   39:43.9    12:49/M    
 99    Jessica Morgan        Good Hope  GA      147    25      4 F 25-29   39:47.9    12:50/M    
 100   Adam Lloyd            Dacula  GA         143    24      5 M 20-24   40:09.1    12:57/M    
 101   Abigail Cannon        Winder  GA         735    21      2 F 20-24   40:10.7    12:57/M    
 102   Melanie Reeck         Bishop  GA         156    21      3 F 20-24   40:14.1    12:59/M    
 103   Chris Gregg           Flowery Branch  GA 125    29      3 M 25-29   40:15.4    12:59/M    
 104   Deanna Rollins                           165    33      6 F 30-34   40:34.1    13:05/M    
 105   Jocelyn Carpenter     Bethlehem  GA      192    12      2 F 11-14   40:50.6    13:10/M    
 106   Jane Furcron          Lexington  GA      718    42      9 F 40-44   41:14.6    13:18/M    
 107   Julie Payne           Bogart  GA         765    42     10 F 40-44   41:53.2    13:31/M    
 108   Catherine Saye        Gainesville  GA    167    55      3 F 55-59   42:02.9    13:34/M    
 109   Teagan Blackwell                         103    13      3 M 11-14   42:36.7    13:45/M    
 110   Amy Lloyd             Dacula  GA         144    54      3 F 50-54   43:10.4    13:55/M    
 111   Steven Lloyd          Dacula  GA         145    56      5 M 55-59   43:11.7    13:56/M    
 112   Shelby Wise           Winder  GA         745    10      1 F  0-10   43:47.2    14:07/M    
 113   Jason Wise            Winder  GA         744    44      8 M 40-44   43:48.3    14:08/M    
 114   Linda Zeeman          Atlanta  GA        186    69      3 F 65-69   44:29.7    14:21/M    
 115   Theresa Blackwell     Jefferson  GA      104    43     11 F 40-44   45:13.6    14:35/M    
 116   Brenda Wall           Leesburg  GA       175    61      3 F 60-64   46:13.9    14:55/M    
 117   Jackie Brown          Watkinsville  GA   109    50      4 F 50-54   46:17.3    14:56/M    
 118   Lynn Edwards          Watkinsville  GA   120    51      5 F 50-54   46:17.6    14:56/M    
 119   Yvonne Dixon          Statham  GA        708    43     12 F 40-44   47:27.8    15:18/M    
 120   Mary Delay            Statham  GA        755    41     13 F 40-44   47:30.9    15:19/M    
 121   Bill Saye Sr.         Gainesville  GA    166    79      1 M 75-99   47:32.8    15:20/M    
 122   Bill Saye Jr          Gainesville  GA    169    56      6 M 55-59   50:36.8    16:19/M    
 123   Rebekah Reynolds      Winder  GA         160    24      4 F 20-24   50:53.1    16:25/M    
 124   Samantha Lanthier     Statham  GA        724    18      2 F 15-19   50:55.6    16:25/M    
 125   Christine Lanthier    Statham  GA        725    20      5 F 20-24   52:02.0    16:47/M    
 126   Leslie Lanthier       Statham  GA        727    9       2 F  0-10   52:03.1    16:47/M    
 127   Terri Reeck           Bishop  GA         157    47      5 F 45-49   52:03.5    16:47/M    
 128   Pam Gunter            Watkinsville  GA   127    56      4 F 55-59   52:04.1    16:48/M    
 129   Melissa Gregg         Flowery Branch  GA 126    28      5 F 25-29   52:04.4    16:48/M    
 130   Nina Mobley           Monroe  GA         752    52      6 F 50-54   52:04.8    16:48/M    
 131   Teresa Peters         Monroe  GA         733    54      7 F 50-54   52:26.2    16:55/M    
 132   Candice Brown         Winder  GA         108    23      6 F 20-24   53:15.0    17:11/M    
 133   Patti Reynolds        Winder  GA         159    47      6 F 45-49   53:17.2    17:11/M    
 134   Julie Lanthier        Statham  GA        726    43     14 F 40-44   53:18.9    17:12/M    
 135   Chris Scammon         Rex  GA            170    67      5 M 65-69   55:39.3    17:57/M    
 136   Ron Landen            Columbus  GA       743    69      6 M 65-69   55:39.7    17:57/M    
 137   Alyssa Best           JEFFERSON  GA      102    21      7 F 20-24   56:20.3    18:10/M    
 138   Mariah Heinrichs                         130    23      8 F 20-24   56:22.5    18:11/M    
 139   Brenda Boyle          Watkinsville  GA   747    68      4 F 65-69   56:34.1    18:15/M    
 140   Harold Koon           Lawrenceville  GA  137    74      4 M 70-74   57:42.1    18:37/M    
 141   Helen Koon            Lawrenceville  GA  138    70      1 F 70-74   57:44.2    18:37/M    
 142   Stacy Caldwell        Bogart  GA         200    48      7 F 45-49   1:07:02.6  21:37/M    
 143   Kathy Coleman         Athens  GA         199    61      4 F 60-64   1:07:14.1  21:41/M    
 144   Judy Decamp           Athens  GA         194    60      5 F 60-64   1:10:40.3  22:48/M    
 145   Gloria Dorsey         Jefferson  GA      195    40     15 F 40-44   1:10:43.0  22:49/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News