Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

3RD ANNUAL MOVIN FOR MONTESSORI 5K/10K

ATHENS, GA, March 1, 2014

[Age Group 5K Results | Overall 10K Results | Age Group 10K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2014 - 3rd Annual March Moving for Montessori 5K/1 5K        
 Overall Finish List        
 March 01, 2014        
 CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                               
 Place Name                 City              Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Jonathan Fass        Athens  GA        86     42      1 OVERALL   20:20.1    6:34/M     
 2     Dan Delamater        Athens  GA        85     41      1 MASTERS   21:04.1    6:48/M     
 3     Joshua Sampson       Athens  GA        79     41      1 M 40-44   22:05.7    7:07/M     
 4     Stephanie Loftin     Watkinsville  GA  84     40      1 OVERALL   22:46.7    7:21/M     
 5     Mark Chaffin         Hampton  GA       11     24      1 M 20-24   23:33.8    7:36/M     
 6     Casey Mull           Athens  GA        51     30      1 M 30-34   23:41.1    7:38/M     
 7     Bo Ryles             Bogart  GA        91     58      1 GRANDM    23:49.2    7:41/M     
 8     Rick Hayes           Dahlonega  GA     74     55      1 M 55-59   24:08.4    7:47/M     
 9     Roger Keel           Valley  AL        34     60      1 M 60-64   24:14.0    7:49/M     
 10    Alex White           Athens  GA        61     43      2 M 40-44   24:19.8    7:51/M     
 11    David Clough         Lula  GA          88     53      1 M 50-54   24:26.1    7:53/M     
 12    Donnie Chaffin       Hampton  GA       10     53      2 M 50-54   24:34.1    7:55/M     
 13    Emily Ullrich        Watkinsville  GA  58     31      1 F 30-34   24:45.1    7:59/M     
 14    Josh Brooks          Watkinsville  GA  89     33      2 M 30-34   25:20.1    8:10/M     
 15    Caitlin Conn         Athens  GA        14     24      1 F 20-24   25:32.3    8:14/M     
 16    David Eckles         Athens  GA        81     38      1 M 35-39   25:48.1    8:19/M     
 17    Bryan Moore          Athens  GA        78     41      3 M 40-44   26:06.7    8:25/M     
 18    Faye Black           Athens  GA        9      31      2 F 30-34   26:27.9    8:32/M     
 19    Mary Beth Forwood    Bishop  GA        24     50      1 MASTERS   26:51.7    8:40/M     
 20    Emma Laing           Watkinsville  GA  39     40      1 F 40-44   27:10.1    8:46/M     
 21    Lauren Capie         Athens  GA        95     37      1 F 35-39   27:54.8    9:00/M     
 22    Mara Nance           Augusta  GA       52     55      1 GRANDM    28:17.4    9:07/M     
 23    Hank Vidrine         Monroe  GA        102    10      1 M  0-10   28:46.8    9:17/M     
 24    Gary Hansford        Athens  GA        28     66      1 M 65-69   28:49.6    9:18/M     
 25    Ted Ankerich         Athens  GA        99     52      3 M 50-54   28:50.4    9:18/M     
 26    Pat Impeduglia       Athens  GA        80     58      1 F 55-59   28:50.9    9:18/M     
 27    Robin Ankerich       Athens  GA        100    50      1 F 50-54   28:55.4    9:20/M     
 28    Richard Menke        Athens  GA        50     43      4 M 40-44   28:57.5    9:20/M     
 29    Reed Bailey          Athens  GA        73     9       2 M  0-10   29:08.7    9:24/M     
 30    Miller Cooper        Athens  GA        15     5       3 M  0-10   29:13.8    9:25/M     
 31    Bella De Marco       Athens  GA        108    13      1 F 11-14   29:15.1    9:26/M     
 32    Alexandra Fass       Athens  GA        87     36      2 F 35-39   29:43.8    9:35/M     
 33    Bill Chamblee        Anderson  SC      12     66      2 M 65-69   30:22.1    9:48/M     
 34    Lacey Campbell       Madison  GA       83     15      1 F 15-19   30:30.4    9:50/M     
 35    Marnie Yeomans       Athens  GA        67     40      2 F 40-44   30:35.7    9:52/M     
 36    Brad Hutcherson      Athens  GA        90     28      1 M 25-29   30:51.9    9:57/M     
 37    Gray Cooper          Athens  GA        16     40      5 M 40-44   31:00.5    10:00/M    
 38    Ashley Holder        Athens  GA        103    27      1 F 25-29   31:06.0    10:02/M    
 39    Jennifer Wise        Winder  GA        63     37      3 F 35-39   31:13.6    10:04/M    
 40    John Gregg           Watkinsville  GA  27     67      3 M 65-69   32:11.4    10:23/M    
 41    Jessica Smith        Athens  GA        56     36      4 F 35-39   32:16.2    10:25/M    
 42    Logan Krueger        Dacula  GA        37     11      1 M 11-14   32:22.2    10:26/M    
 43    Justin Krueger       Dacula  GA        36     36      2 M 35-39   32:23.0    10:27/M    
 44    Lucy Yoemans         Athens  GA        68     11      2 F 11-14   32:59.1    10:38/M    
 45    Owen Barnett         Athens  GA        8      7       4 M  0-10   33:07.2    10:41/M    
 46    Sherine Kullmann     Madison  GA       82     15      2 F 15-19   33:27.9    10:47/M    
 47    Jim Latimer          Gainesville  GA   41     72      1 M 70-74   33:45.0    10:53/M    
 48    Eli Condie           Bishop  GA        92     11      2 M 11-14   33:51.4    10:55/M    
 49    Kent Silver          Winterville  GA   97     62      2 M 60-64   33:52.4    10:55/M    
 50    Richard Harrison     Commerce  GA      93     63      3 M 60-64   33:57.7    10:57/M    
 51    Jim Dillard          Colbert  GA       98     59      2 M 55-59   34:06.9    11:00/M    
 52    Krista Fielding      Jefferson  GA     23     32      3 F 30-34   34:31.6    11:08/M    
 53    Darlene Nuss         Warner Robins  GA 53     47      1 F 45-49   34:51.2    11:15/M    
 54    Steve Strickland     Augusta  GA       57     61      4 M 60-64   35:15.8    11:22/M    
 55    Sara Lowe            Athens  GA        44     10      1 F  0-10   36:23.4    11:44/M    
 56    Melissa Buchanan     Athens  GA        94     35      5 F 35-39   36:30.5    11:46/M    
 57    Marilyn Cole         Athens  GA        13     33      4 F 30-34   36:31.5    11:47/M    
 58    Edie Lowe            Athens  GA        43     53      2 F 50-54   37:14.1    12:01/M    
 59    Vicky Werner         Snellville  GA    60     61      1 F 60-64   37:16.6    12:01/M    
 60    Kauga Menke          Athens  GA        49     10      2 F  0-10   37:22.0    12:03/M    
 61    Luke Cooper          Athens  GA        17     7       5 M  0-10   37:37.2    12:08/M    
 62    Roberta Cooper       Athens  GA        18     41      3 F 40-44   37:37.8    12:08/M    
 63    Sophia Ward          Watkinsville  GA  105    8       3 F  0-10   37:41.8    12:09/M    
 64    Jonas Barnes         Athens  GA        6      9       6 M  0-10   38:06.2    12:17/M    
 65    Jason Wise           Winder  GA        62     44      6 M 40-44   41:00.9    13:14/M    
 66    Anna De Marco        Athens  GA        106    10      4 F  0-10   41:04.9    13:15/M    
 67    Anna De Jaeger       Athens  GA        77     11      3 F 11-14   41:05.2    13:15/M    
 68    Liz De Marco         Athens  GA        107    46      2 F 45-49   41:07.5    13:16/M    
 69    Billy Lashley        Douglasville  GA  40     57      3 M 55-59   42:21.6    13:40/M    
 70    Makenzie Castleberry Colbert  GA       70     10      5 F  0-10   42:38.7    13:45/M    
 71    Sophie Claire Meile  Athens  GA        47     6       6 F  0-10   42:45.0    13:47/M    
 72    Chris Meile          Athens  GA        46     43      7 M 40-44   42:45.2    13:47/M    
 73    Kadie Castleberry    Colbert  GA       71     7       7 F  0-10   42:54.0    13:50/M    
 74    Nikki Castleberry    Colbert  GA       72     41      4 F 40-44   42:54.2    13:50/M    
 75    Linda Zeeman         Atlanta  GA       69     69      1 F 65-69   43:15.4    13:57/M    
 76    Sarah Wishnietsky    Norcross  GA      64     29      2 F 25-29   44:00.2    14:12/M    
 77    Wilson Page          Athens  GA        54     72      2 M 70-74   44:40.2    14:25/M    
 78    Ron Landen           Columbus  GA      155    69      4 M 65-69   48:26.6    15:37/M    
 79    Taylor Gray          Athens  GA        76     14      4 F 11-14   49:03.3    15:49/M    
 80    Elaine Chandler      Athens  GA        101    48      3 F 45-49   50:23.1    16:15/M    
 81    Bucky Woods          Clarkesville  GA  65     59      4 M 55-59   51:34.8    16:38/M    
 82    Shani Howard         Athens  GA        29     42      5 F 40-44   51:56.1    16:45/M    
 83    David Jones          Athens  GA        31     65      5 M 65-69   51:59.8    16:46/M    
 84    Marla Laminack       Winder  GA        75     49      4 F 45-49   55:16.3    17:50/M    
 85    Kartik Menke         Athens  GA        48     7       7 M  0-10   55:28.6    17:54/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News