Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Crow Calling 5K

Cleveland, GA, March 16, 2014

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services posting for B & B Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


Crow Calling 5K 5K        
Overall Finish List        
March 16, 2014        
Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                              
Place Name              City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
1     Tom Brown                              1      49      1 M 45-49   19:13.8    6:12/M     
2     Brandon Dubey     Gainesville  GA      2      25      1 M 25-29   21:59.4    7:05/M     
3     Chris Moore                            3      32      1 M 30-34   22:09.3    7:09/M     
4     Randy Ballew      Watkinsville  GA     4      60      1 M 60-64   22:25.3    7:14/M     
5     Mike Stuckey                           5      32      2 M 30-34   22:35.9    7:17/M     
6     Mike Geusler      Cleveland  GA        6      42      1 M 40-44   23:06.5    7:27/M     
7     Will Stewart      Gainesville  GA      7      29      2 M 25-29   23:25.2    7:33/M     
8     Wes Wessely       Clermont  GA         8      65      1 M 65-69   23:39.7    7:38/M     
9     Rick Hayes        Dahlonega  GA        9      55      1 M 55-59   23:50.3    7:41/M     
10    David Eckles      Athens  GA           10     38      1 M 35-39   24:01.0    7:45/M     
11    Elliott Mays      Sautee Nacoochee  GA 11     13      1 M 11-14   24:27.5    7:53/M     
12    Hayden Geusler    Cleveland  GA        12     11      2 M 11-14   24:31.9    7:55/M     
13    Patrick Quillen   Clarkesville  GA     13     27      3 M 25-29   24:35.8    7:56/M     
14    Robin Nix         Cleveland  GA        14     44      1 F 40-44   24:45.3    7:59/M     
15    David Oblinger    Alpharetta  GA       15     63      2 M 60-64   24:51.4    8:01/M     
16    Cheryl Vail       Lawrenceville  GA    16     68      1 F 65-69   24:54.0    8:02/M     
17    Heather Landen    Cleveland  GA        17     41      2 F 40-44   25:38.5    8:16/M     
18    Don Landen        Cleveland  GA        18     43      2 M 40-44   25:39.0    8:16/M     
19    Wesley Allison    Cleveland  GA        19     20      1 M 20-24   25:45.7    8:18/M     
20    Bo Bearden                             20     58      2 M 55-59   26:03.0    8:24/M     
21    Charlie Roberts   Cleveland  GA        21     49      2 M 45-49   26:14.6    8:28/M     
22    Rhonda Trainor    Lawrenceville  GA    22     49      1 F 45-49   27:31.8    8:53/M     
23    Keleen Cody       Cleveland  GA        23     47      2 F 45-49   28:04.6    9:03/M     
24    Emily McWhorter   Braselton  GA        24     37      1 F 35-39   28:48.9    9:17/M     
25    Hillary Morgan    Gainesville  GA      25     36      2 F 35-39   28:56.3    9:20/M     
26    John Mincemoyer   Winterville  GA      26     43      3 M 40-44   29:17.8    9:27/M     
27    Rachel Fletter                         27     17      1 F 15-19   29:37.4    9:33/M     
28    Joseph Clark      Cumming  GA          28     69      2 M 65-69   30:02.5    9:41/M     
29    J C Autry                              29     12      3 M 11-14   30:51.6    9:57/M     
30    Luke Wallen                            30     12      4 M 11-14   30:53.4    9:58/M     
31    Sherri Price      Athens  GA           31     47      3 F 45-49   31:14.7    10:05/M    
32    Jerry Cunningham  Clarkesville  GA     32     57      3 M 55-59   31:41.0    10:13/M    
33    Kelsie Ballew     Watkinsville  GA     33     12      1 F 11-14   32:03.3    10:20/M    
34    Lillee Clark      Gainesville  GA      34     55      1 F 55-59   32:20.2    10:26/M    
35    Chandler Weaver                        35     9       1 M  0-10   32:49.8    10:35/M    
36    Rebecca Roberts   Gainesville  GA      36     34      1 F 30-34   32:55.2    10:37/M    
37    Krisy Hallman                          37     38      3 F 35-39   33:52.0    10:55/M    
38    Shantae Lewis     Cleveland  GA        38     26      1 F 25-29   34:01.0    10:58/M    
39    Greg Clark        Gainesville  GA      39     56      4 M 55-59   34:04.0    10:59/M    
40    Randi Frady       Maysville  GA        40     36      4 F 35-39   34:25.8    11:06/M    
41    Tigree Butcher    Cleveland  GA        41     42      3 F 40-44   34:39.2    11:11/M    
42    Dian Stevenson    Woodstock  GA        42     61      1 F 60-64   34:48.7    11:14/M    
43    Kayla Ballew      Watkinsville  GA     43     22      1 F 20-24   34:51.5    11:15/M    
44    Wanda Rollins     Commerce  GA         44     54      1 F 50-54   34:54.8    11:15/M    
45    Joy Dunn          Cleveland  GA        45     39      5 F 35-39   35:32.0    11:28/M    
46    Tonya Weaver      Cleveland  GA        46     40      4 F 40-44   35:38.1    11:30/M    
47    Ema Walden                             47     8       1 F  0-10   36:33.3    11:47/M    
48    Naomi Roberts                          48     9       2 F  0-10   36:35.1    11:48/M    
49    Kim Sosebee       Cleveland  GA        49     56      2 F 55-59   36:36.5    11:48/M    
50    Minnie Nix        Cleveland  GA        50     54      2 F 50-54   38:11.9    12:19/M    
51    Jennifer Rider    Clarkesville  GA     51     42      5 F 40-44   38:24.3    12:23/M    
52    Eva Allbritton    Woodstock  GA        52     43      6 F 40-44   38:24.7    12:23/M    
53    Timothy Bagley    Woodstock  GA        53     51      1 M 50-54   38:25.2    12:24/M    
54    Ernest Smallman   Atlanta  GA          54     69      3 M 65-69   39:05.3    12:36/M    
55    Nancy Wright      Cleveland  GA        55     72      1 F 70-74   40:56.5    13:12/M    
56    Kathy Givens      Douglasville  GA     56     65      2 F 65-69   41:55.1    13:31/M    
57    Judy Thompson     Clarkesville  GA     57     46      4 F 45-49   42:19.2    13:39/M    
58    Chris Scammon     Rex  GA              58     67      4 M 65-69   43:49.9    14:08/M    
59    Kerry Walden      Cleveland  GA        59     37      2 M 35-39   44:11.2    14:15/M    
60    Sandy Walden      Cleveland  GA        60     37      6 F 35-39   50:50.7    16:24/M    
61    Isaac Suaava      Cleveland  GA        61     50      2 M 50-54   51:04.0    16:28/M    
62    Kathryn McWhorter Braselton  GA        62     7       3 F  0-10   51:06.9    16:29/M    
63    Pam Walden        Cleveland  GA        63     60      2 F 60-64   51:35.5    16:38/M    
64    Faye Suaava       Cleveland  GA        64     46      5 F 45-49   54:23.4    17:33/M    
65    Kristi Autry      Cleveland  GA        65     21      2 F 20-24   54:26.4    17:34/M    
66    Keith Lester      Athens  GA           66     56      5 M 55-59   54:55.2    17:43/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News