Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

4th ANNUAL WISEMAN 5K

Bethlehem, GA, January 5, 2014

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 2013 - Wiseman 5K 5K        
 Overall Finish List        
 January 05, 2014        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Sam Costa                                1256   16      1 M 15-19   16:51.6    5:26/M     
 2     Jody Glidewell        Jackson  GA        1287   21      1 M 20-24   17:48.5    5:45/M     
 3     Dalton Shaw           Rutledge  GA       1479   14      1 M 11-14   19:20.4    6:14/M     
 4     Philip Schulte        Snellville  GA     1401   31      1 M 30-34   20:13.1    6:31/M     
 5     Lauren Freeman        Cleveland  GA      912    32      2 M 30-34   20:26.5    6:35/M     
 6     Michael Costa         Buford  GA         1255   45      1 M 45-49   21:25.9    6:55/M     
 7     Jeff Olvin            Canton  GA         1484   48      2 M 45-49   21:42.5    7:00/M     
 8     Casey Mull            Athens  GA         1493   29      1 M 25-29   21:59.5    7:05/M     
 9     Gray Warner           Lilburn  GA        1444   13      2 M 11-14   22:05.9    7:07/M     
 10    Blair Weaver          Athens  GA         1488   55      1 M 55-59   22:12.9    7:10/M     
 11    Amanda Partee-Manders Winder  GA         1470   30      1 F 30-34   22:16.2    7:11/M     
 12    Randy Ballew          Watkinsville  GA   1211   60      1 M 60-64   22:37.0    7:18/M     
 13    Rick Hayes            Dahlonega  GA      942    55      2 M 55-59   23:09.3    7:28/M     
 14    Donnie Chaffin        Hampton  GA        903    53      1 M 50-54   23:12.2    7:29/M     
 15    Greg Patterson        Clermont  GA       1377   46      3 M 45-49   23:29.6    7:35/M     
 16    Blake Messer          Canton  NC         1349   36      1 F 35-39   23:33.2    7:36/M     
 17    Roger Keel            Valley  AL         1323   60      2 M 60-64   23:40.6    7:38/M     
 18    Bo Ryles              Bogart  GA         944    57      3 M 55-59   23:46.4    7:40/M     
 19    Ryan Janco            Auburn  GA         1315   17      2 M 15-19   24:03.3    7:45/M     
 20    Meg Sosnowski         Atlanta  GA        1482   22      1 F 20-24   24:05.2    7:46/M     
 21    Doug Harris           Winder  GA         1292   40      1 M 40-44   24:12.9    7:48/M     
 22    Jackson Krueger       Dacula  GA         950    8       1 M  0-10   24:16.6    7:50/M     
 23    Justin Krueger        Dacula  GA         952    36      1 M 35-39   24:17.2    7:50/M     
 24    Annalee Bradach       Auburn  GA         1230   15      1 F 15-19   24:32.9    7:55/M     
 25    Carl Fuller           Winder  GA         941    44      2 M 40-44   24:42.6    7:58/M     
 26    Thomas Costa                             1257   14      3 M 11-14   24:47.1    8:00/M     
 27    Kimberly Zahm                            1459   17      2 F 15-19   24:55.2    8:02/M     
 28    Ronnie Roberts        Bethlehem  GA      1463   35      2 M 35-39   25:01.4    8:04/M     
 29    Eric Patrick          Winder  GA         1480   54      2 M 50-54   25:03.8    8:05/M     
 30    Jack Wilson           Winder  GA         1492   15      3 M 15-19   25:07.4    8:06/M     
 31    Ethan Robinson        Bethlehem  GA      947    15      4 M 15-19   25:07.6    8:06/M     
 32    Madilyn Patterson                        1379   15      3 F 15-19   25:07.8    8:06/M     
 33    Melinda Black         Clarkesville  GA   902    48      1 F 45-49   25:10.0    8:07/M     
 34    Cheryl Vail           Lawrenceville  GA  1436   68      1 F 65-69   25:11.5    8:07/M     
 35    Maria Kriesel         Watkinsville  GA   955    18      4 F 15-19   25:41.0    8:17/M     
 36    Jack Johnston         Mansfield  GA      1321   14      4 M 11-14   25:43.7    8:18/M     
 37    Javier Barbosa        Lawrenceville  GA  1213   30      3 M 30-34   25:47.0    8:19/M     
 38    David Oblinger        Alpharetta  GA     1367   63      3 M 60-64   25:49.2    8:20/M     
 39    Briana Ferrow         Alpharetta  GA     1288   23      2 F 20-24   26:12.4    8:27/M     
 40    Jeremy Webb           Auburn  GA         1449   42      3 M 40-44   26:19.5    8:29/M     
 41    Holly Janco           Auburn  GA         1313   14      1 F 11-14   26:25.1    8:31/M     
 42    Deborah Ragland       Bethlehem  GA      1397   36      2 F 35-39   26:28.7    8:32/M     
 43    Paige Howard          Winder  GA         1305   16      5 F 15-19   26:37.8    8:35/M     
 44    Mike Janco            Auburn  GA         1314   50      3 M 50-54   26:38.7    8:35/M     
 45    Seth Craig            Winder  GA         1259   13      5 M 11-14   26:40.0    8:36/M     
 46    Maryclare Patterson                      1380   17      6 F 15-19   26:41.3    8:36/M     
 47    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA  1467   49      2 F 45-49   26:42.7    8:37/M     
 48    Victoria Patrick      Winder  GA         1376   51      1 F 50-54   26:44.4    8:37/M     
 49    William Davis         Athens  GA         946    64      4 M 60-64   26:46.1    8:38/M     
 50    Kelly Holliday        Winder  GA         1303   42      1 F 40-44   26:46.8    8:38/M     
 51    David Eubanks         Grayson  GA        1273   46      4 M 45-49   26:48.5    8:39/M     
 52    Matthew Potts         Winder  GA         1387   32      4 M 30-34   26:58.3    8:42/M     
 53    Troy Garland          Milledgeville  GA  943    42      4 M 40-44   27:08.2    8:45/M     
 54    Maria Hybinette       Suwanee  GA        956    49      3 F 45-49   27:13.8    8:47/M     
 55    Tony Webb             Winder  GA         1471   35      3 M 35-39   27:17.1    8:48/M     
 56    Sharon Williams       Winder  GA         1456   51      2 F 50-54   27:24.2    8:50/M     
 57    Matthew Vickery       Waco  GA           1438   15      5 M 15-19   27:33.8    8:53/M     
 58    Eli Hill              Athens  GA         1296   28      2 M 25-29   27:40.0    8:55/M     
 59    George Southgate      Calhoun  GA        1415   67      1 M 65-69   27:51.9    8:59/M     
 60    Nancy Turpin          Winder  GA         1433   49      4 F 45-49   27:53.6    9:00/M     
 61    Gage Webb             Auburn  GA         1448   12      6 M 11-14   28:00.6    9:02/M     
 62    John Sosebee          Winder  GA         1414   52      4 M 50-54   28:02.5    9:03/M     
 63    Terry Potts           Winder  GA         1388   59      4 M 55-59   28:08.5    9:05/M     
 64    Mike Logrono          Winder  GA         951    25      3 M 25-29   28:12.2    9:06/M     
 65    Joy Maxey             Statham  GA        1343   47      5 F 45-49   28:14.4    9:06/M     
 66    Meredith Cameron      Winder  GA         1243   54      3 F 50-54   28:47.7    9:17/M     
 67    Gerry Fahey           Monroe  GA         1275   70      1 M 70-74   28:50.5    9:18/M     
 68    Steve Smith           Winder  GA         1486   41      5 M 40-44   28:55.6    9:20/M     
 69    Braeden Smith         Statham  GA        1483   9       2 M  0-10   28:57.6    9:20/M     
 70    Zander Wilson         Winder  GA         1490   8       3 M  0-10   28:57.8    9:20/M     
 71    Mark Thompson         Winder  GA         1425   43      6 M 40-44   29:01.1    9:22/M     
 72    Amy Peavy-Smith       Bogart  GA         1381   40      2 F 40-44   29:02.5    9:22/M     
 73    Brandy Brown                             1234   33      2 F 30-34   29:05.9    9:23/M     
 74    Jocelyn Davis         Athens  GA         1263   34      3 F 30-34   29:14.2    9:26/M     
 75    Carol Thompson        Winder  GA         1424   43      3 F 40-44   29:27.2    9:30/M     
 76    Christine Harris      Winder  GA         1291   39      3 F 35-39   29:31.5    9:31/M     
 77    Caleb Harris          Winder  GA         1290   11      7 M 11-14   29:32.2    9:32/M     
 78    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA        1453   32      4 F 30-34   29:34.6    9:32/M     
 79    Randall Martin        Monroe  GA         1478   55      5 M 55-59   29:37.0    9:33/M     
 80    Valencia Stonewall    Rome  GA           1416   31      5 F 30-34   29:46.9    9:36/M     
 81    Jamie Miles           Madison  GA        1351   50      4 F 50-54   29:53.1    9:38/M     
 82    Gary Glenn            Hoschton  GA       1284   59      6 M 55-59   29:54.9    9:39/M     
 83    E R Propes            Atlanta  GA        1391   51      5 F 50-54   29:56.7    9:39/M     
 84    Peter Seigle          Monroe  GA         1403   38      4 M 35-39   29:58.4    9:40/M     
 85    Addison Neel                             1359   10      1 F  0-10   30:00.1    9:41/M     
 86    Deidra Eubanks        Grayson  GA        1274   47      6 F 45-49   30:00.4    9:41/M     
 87    Heidi Janco           Auburn  GA         1312   48      7 F 45-49   30:03.6    9:42/M     
 88    William Tweedell      Hull  GA           1434   69      2 M 65-69   30:23.4    9:48/M     
 89    Jared Nelson          Buford  GA         1366   14      8 M 11-14   30:26.2    9:49/M     
 90    Chris Foy             Winder  GA         1277   37      5 M 35-39   30:43.5    9:55/M     
 91    Avery Neel                               1361   55      7 M 55-59   30:45.5    9:55/M     
 92    Sherry Edrington                         1272   38      4 F 35-39   30:46.3    9:55/M     
 93    Melissa Cummings      Social Circle  GA  1260   45      8 F 45-49   30:53.6    9:58/M     
 94    Amber Reeves          Covington  GA      1461   33      6 F 30-34   30:55.2    9:58/M     
 95    Jimmy Miller          Bowersville  GA    1354   48      5 M 45-49   30:55.4    9:58/M     
 96    Sherri Price          Athens  GA         1390   47      9 F 45-49   30:56.3    9:59/M     
 97    Jim Latimer           Gainesville  GA    1336   72      2 M 70-74   31:06.9    10:02/M    
 98    Denise Brown          Watkinsville  GA   1235   42      4 F 40-44   31:11.2    10:04/M    
 99    Case Wages            Bethlehem  GA      1464   10      4 M  0-10   31:13.4    10:04/M    
 100   Chad Mahan            Ellijay  GA        1342   31      5 M 30-34   31:15.2    10:05/M    
 101   Kathy Neel                               1363   43      5 F 40-44   31:16.3    10:05/M    
 102   Gina Schultz          Winder  GA         1398   39      5 F 35-39   31:21.7    10:07/M    
 103   Kelli Smith           Watkinsville  GA   1411   40      6 F 40-44   31:28.9    10:09/M    
 104   Steven Neel                              1364   43      7 M 40-44   31:32.9    10:10/M    
 105   Kelsie Ballew         Watkinsville  GA   1210   12      2 F 11-14   32:02.4    10:20/M    
 106   Jerry Cunningham      Clarkesville  GA   1261   57      8 M 55-59   32:07.9    10:22/M    
 107   John Mincemoyer       Winterville  GA    1357   43      8 M 40-44   32:09.0    10:22/M    
 108   Polly Mangerson       Winder  GA         1489   30      7 F 30-34   32:22.4    10:26/M    
 109   Stuart Holder         Winder  GA         1302   34      6 M 30-34   32:27.7    10:28/M    
 110   Susan McGarity        Dahlonega  GA      1468   51      6 F 50-54   32:28.6    10:28/M    
 111   Carol Shanks          Flowery Branch  GA 1406   61      1 F 60-64   32:36.3    10:31/M    
 112   Rachael Holder        Auburn  GA         1301   35      6 F 35-39   32:52.2    10:36/M    
 113   Anne Briggs           Sugar Hill  GA     1232   60      2 F 60-64   32:53.3    10:36/M    
 114   Erin Hill                                1297   25      1 F 25-29   32:55.6    10:37/M    
 115   Karen Warner          Lilburn  GA        1445   49     10 F 45-49   32:57.0    10:38/M    
 116   Josh Kemerling        Bethlehem  GA      1477   34      7 M 30-34   32:59.4    10:38/M    
 117   Barbara Taylor        Athens  GA         1469   60      3 F 60-64   33:03.8    10:40/M    
 118   Marsha Baggett        Flowery Branch  GA 1207   40      7 F 40-44   33:07.5    10:41/M    
 119   Nina Holder           Winder  GA         1300   36      7 F 35-39   33:07.7    10:41/M    
 120   Oz Hurst              Bethlehem  GA      1311   50      5 M 50-54   33:22.9    10:46/M    
 121   Gracie Tingelhoff     Hoschton  GA       1427   9       2 F  0-10   33:31.5    10:49/M    
 122   Heidi Tingelhoff      Hoschton  GA       1428   41      8 F 40-44   33:33.7    10:49/M    
 123   Eugene Schulte        Snellville  GA     1402   64      5 M 60-64   33:36.2    10:50/M    
 124   Wayne Vail            Lawrenceville  GA  1437   70      3 M 70-74   33:39.9    10:51/M    
 125   Austin Hurst                             1310   11      9 M 11-14   33:53.0    10:56/M    
 126   Alida Clay            Jefferson  GA      1247   45     11 F 45-49   33:55.8    10:56/M    
 127   Wheels Johnson        Winder  GA         953    50      6 M 50-54   34:01.4    10:58/M    
 128   J D Brannon           Winder  GA         1481   7       5 M  0-10   34:05.7    11:00/M    
 129   Amanda Brannon        Winder  GA         1231   35      8 F 35-39   34:07.1    11:00/M    
 130   Elizabeth Burnside    Bethlehem  GA      1239   15      7 F 15-19   34:12.5    11:02/M    
 131   Tara Hagelthorn       Loganville  GA     940    66      2 F 65-69   34:32.6    11:08/M    
 132   Kathy Givens          Douglasville  GA   1283   65      3 F 65-69   35:02.4    11:18/M    
 133   Rudy Tingelhoff       Hoschton  GA       1430   52      7 M 50-54   35:18.1    11:23/M    
 134   Alan Johnston         Loganville  GA     1320   51      8 M 50-54   35:19.2    11:24/M    
 135   Stacey Parker         Monroe  GA         1373   29      2 F 25-29   35:20.1    11:24/M    
 136   Susan Parker          Loganville  GA     1374   38      9 F 35-39   35:25.9    11:25/M    
 137   Erica Shepley         Winder  GA         1375   28      3 F 25-29   35:37.6    11:29/M    
 138   Susan Collins         Gray  GA           1249   56      1 F 55-59   35:38.4    11:30/M    
 139   Ron Landen            Columbus  GA       945    69      3 M 65-69   35:49.8    11:33/M    
 140   Janie Savage          Bogart  GA         1399   53      7 F 50-54   35:53.3    11:35/M    
 141   Sheila Kriesel        Watkinsville  GA   954    54      8 F 50-54   36:28.5    11:46/M    
 142   Ernest Smallman       Atlanta  GA        1408   69      4 M 65-69   36:59.0    11:56/M    
 143   Stephanie Foy         Winder  GA         1278   42      9 F 40-44   37:07.8    11:58/M    
 144   Beth Woods            Athens  GA         1457   32      8 F 30-34   37:09.8    11:59/M    
 145   Georgia Hill          Athens  GA         1298   57      2 F 55-59   37:48.1    12:12/M    
 146   Milt Kochenash        Bethlehem  GA      1329   53      9 M 50-54   37:59.1    12:15/M    
 147   Diane Glidewell       Jackson  GA        1286   59      3 F 55-59   38:32.7    12:26/M    
 148   Katie Wilson          Winder  GA         1491   41     10 F 40-44   38:37.6    12:27/M    
 149   Alex Neel                                1360   12     10 M 11-14   38:46.7    12:30/M    
 150   Christina Peay        Buford  GA         1382   51      9 F 50-54   39:14.6    12:39/M    
 151   Heather Sloan         Winterville  GA    1407   43     11 F 40-44   39:21.2    12:42/M    
 152   Syntha Johnson        Bethlehem  GA      1319   32      9 F 30-34   39:28.3    12:44/M    
 153   Jeremy Johnson        Valdosta  GA       1318   27      4 M 25-29   39:29.7    12:44/M    
 154   Kayla Ballew          Watkinsville  GA   1209   22      3 F 20-24   39:37.3    12:47/M    
 155   Cheryl Tolbert        Monroe  GA         1485   57      4 F 55-59   39:40.2    12:48/M    
 156   Angel Meeler          Monroe  GA         1348   41     12 F 40-44   39:44.3    12:49/M    
 157   Sherri Ballew         Watkinsville  GA   1212   50     10 F 50-54   39:52.7    12:52/M    
 158   Amy Kistler           Bethlehem  GA      1328   34     10 F 30-34   40:04.6    12:55/M    
 159   Richard Feggeler      Bethlehem  GA      906    37      6 M 35-39   40:07.2    12:56/M    
 160   Mel Hill              Athens  GA         1299   66      5 M 65-69   40:32.8    13:05/M    
 161   Fran Blackburn        Monroe  GA         1224   55      5 F 55-59   40:41.1    13:07/M    
 162   Harlan Ashley         Winder  GA         1205   8       3 F  0-10   40:57.5    13:13/M    
 163   Chase Enfinger        Monroe  GA         910    10      6 M  0-10   41:19.7    13:20/M    
 164   Lanier Ashley         Winder  GA         1206   8       4 F  0-10   41:36.1    13:25/M    
 165   Alan Ashley           Winder  GA         1203   42      9 M 40-44   41:36.3    13:25/M    
 166   Austin Enfinger       Monroe  GA         909    8       7 M  0-10   41:44.6    13:28/M    
 167   Jennifer Butler       Winder  GA         1460   47     12 F 45-49   41:51.6    13:30/M    
 168   Tim Burnside          Bethlehem  GA      1241   44     10 M 40-44   41:53.8    13:31/M    
 169   Adrienne Wages        Bethlehem  GA      1466   37     10 F 35-39   42:00.0    13:33/M    
 170   Wilson Page           Athens  GA         1372   71      4 M 70-74   42:04.2    13:34/M    
 171   Susan Enfinger        Monroe  GA         911    41     13 F 40-44   42:04.8    13:34/M    
 172   Patricia Gunderman                       1289   48     13 F 45-49   42:08.3    13:35/M    
 173   Chris Scammon         Rex  GA            1400   67      6 M 65-69   42:24.4    13:41/M    
 174   Emma Keisler                             1324   13      3 F 11-14   42:28.8    13:42/M    
 175   Sabrina Keisler                          1325   42     14 F 40-44   42:39.2    13:45/M    
 176   Sophia Nelms                             1365   11      4 F 11-14   42:57.1    13:51/M    
 177   Andrea Tyler          Bethlehem  GA      1435   42     15 F 40-44   43:00.7    13:52/M    
 178   Keirnan Corbett       Buford  GA         908    12     11 M 11-14   44:48.1    14:27/M    
 179   Lisa Burnside         Bethlehem  GA      1240   51     11 F 50-54   44:55.9    14:29/M    
 180   Emily Jones           Newborn  GA        1322   1       5 F  0-10   44:57.1    14:30/M    
 181   Carmen Bennett        Winder  GA         1216   45     14 F 45-49   45:03.4    14:32/M    
 182   Beth Warren           Winder  GA         1446   47     15 F 45-49   45:15.9    14:36/M    
 183   Kathyrn Horner                           1304   32     11 F 30-34   45:16.5    14:36/M    
 184   Ashley Puckett                           1394   37     11 F 35-39   45:23.1    14:38/M    
 185   David Walton                             1442   37      7 M 35-39   45:46.3    14:46/M    
 186   Jeff Kennedy                             1326   50     10 M 50-54   45:48.1    14:46/M    
 187   Tammy Miller          Bowersville  GA    1355   44     16 F 40-44   45:52.5    14:48/M    
 188   Kierstin Walton                          1443   38     12 F 35-39   45:53.8    14:48/M    
 189   Cathy Madden          Buford  GA         1341   59      6 F 55-59   46:51.2    15:07/M    
 190   Bill Glidewell        Jackson  GA        1285   60      6 M 60-64   46:54.6    15:08/M    
 191   Bernie Webb           Hoschton  GA       1447   60      7 M 60-64   47:09.3    15:13/M    
 192   Emma Ladd-Thomas      Grayson  GA        1333   11      5 F 11-14   47:46.0    15:25/M    
 193   D J Ladd-Thomas       Grayson  GA        1332   14     12 M 11-14   47:46.3    15:25/M    
 194   Jessica Kemerling     Bethlehem  GA      1476   30     12 F 30-34   47:56.1    15:28/M    
 195   Helen Koon            Lawrenceville  GA  1331   70      1 F 70-74   47:58.8    15:28/M    
 196   Harold Koon           Lawrenceville  GA  1330   74      5 M 70-74   47:58.8    15:28/M    
 197   Jordan Kennedy        Winder  GA         1327   8       6 F  0-10   47:59.8    15:29/M    
 198   Brooke Lewis-Slamkova Martinsville  VA   1339   35     13 F 35-39   48:00.1    15:29/M    
 199   Grace Shanafelt       Hoschton  GA       1405   67      4 F 65-69   48:04.5    15:30/M    
 200   Christina Booker      Woodstock  GA      1228   28      4 F 25-29   48:25.4    15:37/M    
 201   Becky Adcock          Monroe  GA         1202   60      4 F 60-64   48:27.0    15:38/M    
 202   Cyndy Miller                             1353   40     17 F 40-44   49:28.2    15:57/M    
 203   Joseph Costa                             1254   13     13 M 11-14   49:32.0    15:59/M    
 204   Diana Costa           Buford  GA         1253   47     16 F 45-49   49:34.9    15:59/M    
 205   Deborah Wilkes        Toccoa  GA         1454   40     18 F 40-44   50:38.3    16:20/M    
 206   Shana Feggeler        Bethlehem  GA      1487   36     14 F 35-39   50:55.8    16:25/M    
 207   Carol Benson                             1217   61      5 F 60-64   52:22.2    16:54/M    
 208   Laura Vosburgh        Monroe  GA         1439   63      6 F 60-64   52:22.5    16:54/M    
 209   David Triplett        Colbert  GA        1431   58      9 M 55-59   53:32.8    17:16/M    
 210   Ashley Craft          Bethlehem  GA      1258   28      5 F 25-29   53:44.1    17:20/M    
 211   Janet Borman          Bethlehem  GA      1229   73      2 F 70-74   53:48.0    17:21/M    
 212   Buddy Neel            Statham  GA        1362   71      6 M 70-74   53:50.9    17:22/M    
 213   Madelyn Ladd-Thomas   Grayson  GA        1334   10      7 F  0-10   56:04.0    18:05/M    
 214   James Powell          Lawrenceville  GA  1389   80      1 M 75-99   56:09.7    18:07/M    
 215   Karen Dudley          Comer  GA          901    42     19 F 40-44   1:04:52.2  20:55/M    
 216   Kathryn Triplett      Colbert  GA        1432   54     12 F 50-54   1:04:52.7  20:55/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News