Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

LANIER TECH 2.9 MILES

Oakwood, GA, February 15, 2014

[2.9 Mile Age Group Results ]

2.9 Mile Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.

Lanier Tech 2.9 Mile 2.9 Mile        
Overall Finish List        
February 15, 2014        
Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
Place Name                 City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
1     Ivan Martin          Gillsville  GA       912    15      1 M 15-19   16:43.7    5:46/M     
2     Simone Bergese       Winder  GA           989    37      1 M 35-39   18:03.7    6:13/M     
3     Kevin Davis          Gainesville  GA      920    39      2 M 35-39   18:32.5    6:23/M     
4     Lauren Freeman       Cleveland  GA        437    32      1 M 30-34   18:42.7    6:27/M     
5     Andrea Shrote        Milton  GA           497    35      1 F 35-39   19:25.6    6:42/M     
6     Tracy Lis            Cleveland  GA        467    47      1 F 45-49   19:30.1    6:43/M     
7     Mark Chaffin         Hampton  GA          418    24      1 M 20-24   21:31.6    7:25/M     
8     Andrew Ingram                             447    21      2 M 20-24   21:45.6    7:30/M     
9     Donnie Chaffin       Hampton  GA          417    53      1 M 50-54   21:48.0    7:31/M     
10    Tim Evans            Gainesville  GA      435    41      1 M 40-44   21:52.6    7:32/M     
11    Paul Batkins         Buford  GA           914    31      2 M 30-34   22:26.6    7:44/M     
12    Frank White          Cumming  GA          982    68      1 M 65-69   22:55.9    7:54/M     
13    John Gram            Gainesville  GA      917    68      2 M 65-69   23:52.4    8:14/M     
14    Karen Swann          Franklin Springs  GA 967    59      1 F 55-59   24:14.1    8:21/M     
15    Laura Zwald          Flowery Branch  GA   926    17      1 F 15-19   24:51.0    8:34/M     
16    Victoria Shrote      Milton  GA           498    14      1 F 11-14   25:12.2    8:41/M     
17    Ann Levasseur        Oakwood  GA          916    59      2 F 55-59   25:34.5    8:49/M     
18    Lexi Durling         Flowery Branch  GA   432    14      2 F 11-14   25:45.4    8:53/M     
19    Murphy Miller        Dahlonega  GA        923    58      1 M 55-59   25:46.6    8:53/M     
20    Christy Cantrell     Gainesville  GA      414    38      2 F 35-39   26:05.0    9:00/M     
21    Kim Couch            Hoschton  GA         423    40      1 F 40-44   26:06.6    9:00/M     
22    Steve Schingler      Braselton  GA        496    62      1 M 60-64   26:10.9    9:01/M     
23    Kennedy Lee          Hoscthon  GA         461    14      3 F 11-14   26:25.2    9:07/M     
24    Francie Chambers     Ellijay  GA          419    43      2 F 40-44   26:25.6    9:07/M     
25    Bill Chamblee        Anderson  SC         420    66      3 M 65-69   26:39.6    9:11/M     
26    Kelly Cody           Cleveland  GA        422    47      2 F 45-49   26:44.9    9:13/M     
27    Robbie Vickers       Lawrenceville  GA    975    41      2 M 40-44   26:53.0    9:16/M     
28    Rocker Staton        Gainesville  GA      964    37      3 M 35-39   26:56.2    9:17/M     
29    David Brown III      Buford  GA           408    11      1 M 11-14   27:08.3    9:21/M     
30    Leslie Stanton       Dawsonville  GA      962    60      2 M 60-64   27:12.1    9:23/M     
31    Shonda Satterfield   Cumming  GA          495    41      3 F 40-44   27:31.0    9:29/M     
32    Hugh Thompson        Buford  GA           969    29      1 M 25-29   27:51.6    9:36/M     
33    Maria Sharrett       Dacula  GA           925    28      1 F 25-29   28:04.2    9:41/M     
34    Jessica Palmer       Buford  GA           483    28      2 F 25-29   28:04.5    9:41/M     
35    Amanda Sutt          Buford  GA           966    30      1 F 30-34   28:12.9    9:43/M     
36    Andrew Prosser       Hoschton  GA         913    27      2 M 25-29   28:15.5    9:44/M     
37    Nicole Leonardo                           464    23      1 F 20-24   28:29.4    9:49/M     
38    Richard Harrison     Commerce  GA         442    63      3 M 60-64   28:42.8    9:54/M     
39    Jeff McIntre                              915    49      1 M 45-49   28:51.8    9:57/M     
40    Ellen Carroll        Gainesville  GA      415    51      1 F 50-54   29:25.0    10:09/M    
41    Rachel Gantt         Norcross  GA         922    55      3 F 55-59   29:27.1    10:09/M    
42    April Goley          Dawsonville  GA      441    44      4 F 40-44   29:32.2    10:11/M    
43    Charles Hughes       Flowery Branch  GA   445    50      2 M 50-54   29:32.6    10:11/M    
44    Lorraine Cronic      Gainesville  GA      424    51      2 F 50-54   29:51.0    10:18/M    
45    Megan Lewis          Flowery Branch  GA   465    29      3 F 25-29   29:51.1    10:18/M    
46    Jedd Brooks          Flowery Branch  GA   405    29      3 M 25-29   30:38.3    10:34/M    
47    Angela Walsh         Atlanta  GA          977    45      3 F 45-49   30:42.2    10:35/M    
48    Bob Baldonado        Atlanta  GA          402    53      3 M 50-54   30:42.4    10:35/M    
49    Terry Spicer         Covington  GA        961    42      3 M 40-44   31:12.9    10:46/M    
50    Alana Goley          Dawsonville  GA      440    14      4 F 11-14   31:21.3    10:49/M    
51    Joe Leonardo                              463    51      4 M 50-54   32:19.2    11:09/M    
52    Jerry Cunningham     Clarkesville  GA     428    57      2 M 55-59   32:21.7    11:09/M    
53    John Zwald           Flowery Branch  GA   927    56      3 M 55-59   32:34.8    11:14/M    
54    Anna Sargent         Gillsville  GA       493    42      5 F 40-44   32:36.9    11:14/M    
55    Evan English         Flowery Branch  GA   433    15      2 M 15-19   32:53.8    11:20/M    
56    Ken Weinmann         Cumming  GA          980    26      4 M 25-29   33:51.8    11:40/M    
57    April Sass           Statham  GA          494    43      6 F 40-44   34:25.5    11:52/M    
58    Ashton Simpson       Talmo  GA            499    26      4 F 25-29   34:31.5    11:54/M    
59    Kim Sosebee          Cleveland  GA        960    56      4 F 55-59   34:37.4    11:56/M    
60    Gina Brown           Buford  GA           407    48      4 F 45-49   35:10.2    12:08/M    
61    David Brown Jr       Buford  GA           409    55      4 M 55-59   35:10.5    12:08/M    
62    Jeree Wilson         Jefferson  GA        983    54      3 F 50-54   36:14.5    12:30/M    
63    Suzanne Jarrard      Gainesville  GA      448    42      7 F 40-44   36:29.8    12:35/M    
64    Roger Keel           Valley  AL           454    60      4 M 60-64   37:14.7    12:50/M    
65    Athenee Pollard                           486    46      5 F 45-49   37:47.1    13:02/M    
66    Thomas Burns         Flowery Branch  GA   411    64      5 M 60-64   37:48.5    13:02/M    
67    Edward Knopick Jr    Stone Mountain  GA   459    54      5 M 50-54   37:57.3    13:05/M    
68    Edward Knopick III   Athens  GA           458    28      5 M 25-29   37:57.6    13:05/M    
69    Jennifer Hendrickson Lawrenceville  GA    444    41      8 F 40-44   38:07.9    13:09/M    
70    Curtis Hendrickson   Lawrenceville  GA    443    49      2 M 45-49   38:08.1    13:09/M    
71    Charlotte Jolley                          452    28      5 F 25-29   38:36.0    13:19/M    
72    Joe Jolley                                453    35      4 M 35-39   38:36.3    13:19/M    
73    Jaime Munoz          Gainesville  GA      482    29      6 M 25-29   38:41.1    13:20/M    
74    Veronica Tovar       Flowery Branch  GA   973    36      3 F 35-39   38:49.1    13:23/M    
75    Tracy Bishop         Dawsonville  GA      403    34      2 F 30-34   38:51.4    13:24/M    
76    Nancy Wright         Cleveland  GA        988    72      1 F 70-74   39:00.2    13:27/M    
77    Carol Quaife         Stone Mountain  GA   487    65      1 F 65-69   39:58.1    13:47/M    
78    Arcelia Dalton       Gainesville  GA      429    39      4 F 35-39   40:35.6    14:00/M    
79    Kimberly English     Flowery Branch  GA   434    40      9 F 40-44   42:00.2    14:29/M    
80    Peggy Burns          Flowery Branch  GA   410    62      1 F 60-64   42:06.4    14:31/M    
81    Crystal Tompkins     Gainesville  GA      972    43     10 F 40-44   42:16.4    14:34/M    
82    Tammy Smith          Acworth  GA          958    42     11 F 40-44   42:16.7    14:34/M    
83    Niki Smith           Acworth  GA          957    11      5 F 11-14   42:19.2    14:36/M    
84    Kristen Fulton       Athens  GA           438    24      2 F 20-24   42:22.3    14:37/M    
85    Lindsey Costlow      Atlanta  GA          924    24      3 F 20-24   42:22.6    14:37/M    
86    Fred Fletcher        Flowery Branch  GA   436    64      6 M 60-64   42:25.5    14:38/M    
87    Stacey Hughes        Flowery Branch  GA   446    36      5 F 35-39   42:52.6    14:47/M    
88    Alexis McGarvey      Flowery Branch  GA   470    17      2 F 15-19   43:01.1    14:50/M    
89    Joyce Cash           Flowery Branch  GA   416    35      6 F 35-39   43:59.6    15:10/M    
90    Bucky Woods          Clarkesville  GA     986    59      5 M 55-59   44:15.7    15:16/M    
91    Meg Minelli          Cleveland  GA        475    39      7 F 35-39   45:32.0    15:42/M    
92    Denise Loggins       Cleveland  GA        468    44     12 F 40-44   45:32.3    15:42/M    
93    Alicia Staton        Gainesville  GA      963    37      8 F 35-39   46:39.0    16:05/M    
94    Shannon McGarvey     Flowery Branch  GA   471    39      9 F 35-39   46:41.2    16:06/M    
95    Shelly Fletcher      Flowery Branch  GA   919    50      4 F 50-54   49:03.8    16:55/M    
96    Alan Wayne           Flowery Branch  GA   978    71      1 M 70-74   49:16.8    16:59/M    
97    Winn Fletcher        Flowery Branch  GA   918    54      6 M 50-54   49:17.7    17:00/M    
98    Dinah Wayne          Flowery Branch  GA   979    70      2 F 70-74   49:22.3    17:01/M    
99    Jelena McClure       Cleveland  GA        469    43     13 F 40-44   49:38.4    17:07/M    
100   Tanya Dean           Cleveland  GA        430    47      6 F 45-49   49:48.6    17:10/M    
101   Tonya Knight         Cleveland  GA        457    40     14 F 40-44   49:48.9    17:10/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News