Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Memorial Day Veterans 10K & 5K

Punta Gorda, FL, May 26, 2014

[Overall Placement ]

Age Groups

Results by S2 Timing

Memorial Day 5 & 10k

Memorial Day 5 & 10k

Age Group Results

May 26, 2014


Results By S2 Timing


Open 5k Men: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79
Open 5k Women: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Veteran 5k Men: Top Finishers 1-99
Veteran 5k Women: Top Finishers 1-99
Open 10k Men: Top Finishers 13-15 16-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79
Open 10k Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Veteran 10k Men: Top Finishers 1-99
Veteran 10k Women: Top Finishers

Open 5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Darielle Costa 145 15 5 22:02 22:02
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Avari Jacobs 118 7 83 35:25 35:25
2 Gracelee Lukas 260 9 87 36:49 36:49
3 Hannah Marsh 258 9 92 37:28 37:28
4 Braelyn Tuck 255 8 103 38:23 38:23
5 Nadia Howell 214 9 111 39:26 39:26
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tyler Briggs 183 11 37 29:06 29:06
2 Sydney Burgess 204 12 49 31:15 31:15
3 Kayden Bladorn 248 11 57 31:56 31:56
4 Hailey Johnson 194 12 91 37:21 37:21
5 Mackenzie Mihalakis 125 10 95 37:41 37:41
6 Rebecca Jones 216 12 110 39:21 39:21
7 Vivicia Williams 141 11 128 42:07 42:07
8 Emily Vincent 233 12 139 43:39 43:39
9 Anna Vincent 236 11 140 43:43 43:43
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Catherine Ammerman 200 13 48 31:07 31:07
2 Katelyn Burgess 205 14 50 31:19 31:19
3 Eloise Williams 268 14 55 31:54 31:54
4 Hannah Glover 167 14 56 31:55 31:55
5 Kaylynn Stiles 253 13 67 34:03 34:03
6 Cassie Collins 289 13 84 35:44 35:44
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Caren Crane 192 17 17 25:12 25:12
2 Oceana Dwyer 162 17 36 28:58 28:58
3 Kalla Borrego 101 19 58 32:28 32:28
4 Baillie Lombardo 226 18 69 34:15 34:15
5 Amber Franklin 220 19 153 51:51 51:51
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeresa Shasteen 290 24 16 24:32 24:32
2 Torey Flanigan 152 20 45 30:15 30:15
3 Kayla Jesswein 188 22 64 33:22 33:22
4 Sarah Prater 170 22 76 34:38 34:38
5 Amber Flagel 269 22 82 35:20 35:20
6 Rebecca Reed 217 24 98 38:01 38:01
7 Julianne Dzyndra 949 23 99 38:02 38:02
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Arielle Gaydosh Sarasota FL 207 27 9 23:51 23:51
2 Jeannie Sutton 121 25 31 27:15 27:15
3 Sara Collins 283 28 85 36:33 36:33
4 Tiffany Hummel 185 28 94 37:31 37:31
5 Kara Tuck 256 29 102 38:23 38:23
6 Gwendolyn Day 147 28 115 40:10 40:10
7 Melissa Flechsig 250 29 124 41:30 41:30
8 Rachel Elgersma 110 26 147 47:00 47:00
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Morse 240 32 32 27:19 27:19
2 Jenna Klossner 244 33 51 31:28 31:28
3 Caroline Jones 215 33 113 39:50 39:50
4 Danielle Timmons Punta Gorda 230 30 138 43:15 43:15
5 Hollie Alberts 238 32 150 50:06 50:06
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Glover 111 38 24 26:29 26:29
2 Emily Burgess 203 36 25 26:30 26:30
3 Mandie Silva 133 37 68 34:03 34:03
4 Lauren Marsh 221 39 81 35:19 35:19
5 Wendy Crawford 109 38 89 36:58 36:58
6 Stefanie Johnson 193 39 90 37:21 37:21
7 Anita Cook 201 38 119 40:33 40:33
8 Danielle Cohee 279 35 130 42:21 42:21
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Boethig 184 44 10 23:52 23:52
2 Linda Sigmon 272 44 21 26:15 26:15
3 Lisa Briggs NORTH PORT 182 42 38 29:07 29:07
4 Laurie Fester 252 43 42 29:56 29:56
5 Laura Kemble 177 41 61 32:37 32:37
6 Heather Vincent 232 43 71 34:26 34:26
7 Jennifer Deans 210 40 78 35:17 35:17
8 Karen Desfosse 208 40 80 35:19 35:19
9 Michelle Marie Simonik 261 44 93 37:28 37:28
10 Kelly Meyers 172 42 96 37:44 37:44
11 Tina Mihalakis 126 44 121 40:48 40:48
12 Tracy Damon 130 42 134 42:57 42:57
13 Johnna Poitras 219 43 145 45:38 45:38
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sharon Collier 164 46 35 28:36 28:36
2 Connie Collins 288 49 62 32:54 32:54
3 Valeri Jacobs 116 49 66 34:00 34:00
4 Kristine Thornton 138 45 70 34:25 34:25
5 Kaye Bennett 155 47 75 34:32 34:32
6 Jennifer Ammerman 198 49 88 36:54 36:54
7 Julie Babbie 103 45 100 38:14 38:14
8 Deborah Maikowski 224 46 101 38:16 38:16
9 Laurie Kerns 176 49 104 38:25 38:25
10 Julie Chidsey 107 46 106 38:52 38:52
11 Tammy Hoffman 190 48 117 40:29 40:29
12 Patricia Schultz 234 49 120 40:39 40:39
13 LeeAnn Mary Muster 223 47 125 41:40 41:40
14 Valerie Corl 180 47 132 42:33 42:33
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marion Conklin Venice 179 52 12 24:08 24:08
2 Kathleen Schoeck 158 52 43 29:58 29:58
3 Debbie Walker 154 52 47 30:58 30:58
4 Cynthia Chausse 291 52 52 31:36 31:36
5 Janette Knowlton 265 54 86 36:39 36:39
6 Michelle Flanigan 153 51 116 40:10 40:10
7 Mitzi Brown 102 54 131 42:32 42:32
8 Corrine Padoba 149 52 136 43:13 43:13
9 Lisa Boggess Punta Gorda 148 51 137 43:14 43:14
10 Donna Burckley 292 50 142 44:28 44:28
11 Donna Swallow 135 53 155 52:29 52:29
12 Debi Lantzer 186 53 157 57:57 57:57
13 Jane Harry 187 52 158 57:58 57:58
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alison Suckling 275 58 8 23:50 23:50
2 Deb Dyer 159 55 33 27:19 27:19
3 Donna Whitehead 171 55 65 33:47 33:47
4 Denise Stuart 132 55 126 41:40 41:40
5 Lewellyn Cassels 264 59 135 43:09 43:09
6 Donna Larkins 175 56 143 44:34 44:34
7 Colleen Stapleton 134 55 144 45:09 45:09
8 Debra Neff 128 58 152 51:21 51:21
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lucy Linet 156 60 44 29:58 29:58
2 Connie Herzog 239 60 60 32:31 32:31
3 Judith Goike 106 60 63 33:06 33:06
4 Nancy Ehrnsberger 237 61 129 42:20 42:20
5 Kim Alberts 144 61 151 50:09 50:09
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna McGinu 266 67 141 43:46 43:46
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Shirley 262 14 1 19:12 19:12
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vincent Federici 263 9 29 27:12 27:12
2 Torrin Johnson 195 9 109 39:17 39:17
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Max Jacobs 117 12 11 24:01 24:01
2 Logan Deveau 209 12 22 26:20 26:20
3 Daniel Ammerman 197 11 23 26:29 26:29
4 Dylan Marsh 124 11 34 28:11 28:11
5 Colton Requa 245 10 79 35:19 35:19
6 Logan Glover 168 12 123 41:30 41:30
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Ammerman 199 15 19 25:25 25:25
2 Kaden Howell 213 13 40 29:44 29:44
3 Hannah Bruglio 151 13 108 39:03 39:03
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mathew Martins 287 17 2 20:38 20:38
2 Tyler Glover 166 16 13 24:10 24:10
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Neal 243 22 3 21:04 21:04
2 Robert Whyte 228 22 97 37:58 37:58
3 Coltan LaSanska 225 20 154 51:51 51:51
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robson Powers North Port 274 26 30 27:13 27:13
2 Kale Guillet 286 28 59 32:30 32:30
3 Chris Burn 271 26 73 34:32 34:32
4 Scott Collins 282 28 122 40:49 40:49
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Hummel 280 34 6 22:49 22:49
2 Andrew Verwey 142 34 15 24:28 24:28
3 Nathan Black 206 32 26 26:42 26:42
4 Donnie Morgan 127 34 27 26:48 26:48
5 Billy Tuck 254 31 54 31:54 31:54
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexander Cook 202 37 118 40:33 40:33
2 Mike Marsh 259 39 133 42:37 42:37
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joshua Howell 212 40 4 21:45 21:45
2 Ian Vincent 231 43 14 24:21 24:21
3 Robert Dwyer 160 42 28 26:57 26:57
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Boethig 178 45 20 25:41 25:41
2 Jim Ammerman 196 48 74 34:32 34:32
3 Albert Nelson 278 46 77 35:02 35:02
4 Terry Chidsey 108 49 107 38:53 38:53
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Flagel 270 52 18 25:14 25:14
2 Kirk Fester 251 54 39 29:41 29:41
3 Richard Gaydosh Tampa FL 211 53 41 29:48 29:48
4 Dan Waguespack 284 50 46 30:49 30:49
5 Michael Ortiz 150 52 53 31:48 31:48
6 Greg Peters 146 51 72 34:28 34:28
7 Eric Schultz 235 54 112 39:33 39:33
8 Lester Williams 267 50 146 46:34 46:34
9 Steve Glover 112 50 149 50:04 50:04
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rich Golden 189 55 7 23:07 23:07
2 Randy Stuart 131 56 105 38:39 38:39
3 Manny Borrego 285 55 148 48:33 48:33
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Swallow 136 61 156 52:29 52:29
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Utter 257 68 114 40:02 40:02
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Walter Welch 140 76 127 41:55 41:55
 

Veteran 5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Denise Costa 157 50 2 27:24 27:24
2 Lori Vasquez 143 49 3 28:22 28:22
3 Dana Neal 242 46 4 28:30 28:30
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura Roger 218 53 8 35:46 35:46
2 Candy Duff 181 47 12 44:17 44:17
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Frank Schallmoser 281 28 1 21:08 21:08
2 Matthew Todd 137 30 5 31:32 31:32
3 Ed Prasol 911 67 6 31:46 31:46
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Sampson 174 24 7 34:38 34:38
2 Grant Requa 246 47 9 38:21 38:21
3 Dean Qualls 227 63 10 39:07 39:07
4 Richard Wagar 273 71 11 41:39 41:39
5 Richard Bigham 105 29 13 49:55 49:55
6 Patrick Rose 247 81 14 58:32 58:32
 

Open 10k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Astrid Kristin Gilbert 910 31 5 48:21 48:21
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kiersta Borrego 852 22 48 1:02:58 1:02:58
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stacey Jordan Port Charlotte 919 27 15 52:25 52:25
2 Lacie Remy 942 29 17 53:06 53:06
3 Rebecca Guzman 939 29 46 1:02:56 1:02:56
4 Mallery Langford Palmetto FL 863 28 51 1:03:29 1:03:29
5 Lindsey Maurer 943 25 56 1:05:07 1:05:07
6 Brandie McGabe 906 28 75 1:17:41 1:17:41
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristina Kolesa 957 32 10 50:11 50:11
2 Christy Malin 865 34 14 51:08 51:08
3 Tarrah Larson NORTH PORT 864 34 16 53:02 53:02
4 Kristi DiBene 914 34 25 55:09 55:09
5 Katie Maurer North Port 866 31 34 59:12 59:12
6 Amy Mills North port FL 892 30 40 1:01:40 1:01:40
7 Jaclyn Trombley 889 32 41 1:01:47 1:01:47
8 Antonietta O'Sullivan 870 32 42 1:01:49 1:01:49
9 Valerie Rowe 881 32 44 1:02:43 1:02:43
10 Katie Rachel Heck 900 32 53 1:03:55 1:03:55
11 Lauren Wahlgren 933 30 83 1:23:15 1:23:15
12 Nicole Marie Porter 872 32 86 1:30:48 1:30:48
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Natasha Cosgrove 858 36 6 48:24 48:24
2 Toni Ivankovic 923 39 8 49:34 49:34
3 Ana Castillo 953 39 31 58:47 58:47
4 Heather Ball 888 37 58 1:05:43 1:05:43
5 Adrienne Andreae 896 38 59 1:06:36 1:06:36
6 Trudy Lutz 899 37 61 1:06:53 1:06:53
7 Kim Hussey 930 39 67 1:10:41 1:10:41
8 Melissa Ann White 927 35 70 1:12:49 1:12:49
9 Jessica Dahl 886 39 77 1:18:29 1:18:29
10 Christina Hermann 917 36 81 1:22:08 1:22:08
11 Grace Shepard 877 38 82 1:22:27 1:22:27
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Seegers 875 40 11 50:12 50:12
2 Angela Meyers Sarasota FL 909 40 23 54:13 54:13
3 Cheryl Campbell Punta gorda 952 41 33 59:03 59:03
4 Joanna Garcia 859 43 37 1:00:36 1:00:36
5 Indira Gomez - Tugmen 851 41 45 1:02:47 1:02:47
6 Susan Flores Punta Gorda 915 44 57 1:05:41 1:05:41
7 Jennifer Howell 918 41 60 1:06:37 1:06:37
8 Angela Henry Punta Gorda 861 42 68 1:11:11 1:11:11
9 Diane Carroll 948 42 78 1:18:30 1:18:30
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gail Marinari port charlotte 883 49 9 50:00 50:00
2 Jackie Mays 868 47 62 1:07:13 1:07:13
3 Susan Saulsbery Bokeelia 874 49 74 1:17:02 1:17:02
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colette Combs 926 53 27 57:00 57:00
2 Theenda Caring 894 53 50 1:03:24 1:03:24
3 Debbie Gate 904 50 72 1:14:51 1:14:51
4 Vicki Apsey Brandon 855 50 79 1:20:57 1:20:57
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Gerlek - Rzepka 925 56 7 49:06 49:06
2 Linda Copley 887 59 28 57:15 57:15
3 Julia Weinberger 963 55 29 57:30 57:30
4 Doris Fox 946 57 71 1:13:33 1:13:33
5 Joanne Arbucci 936 57 73 1:15:21 1:15:21
6 Linda Collins Venice 955 57 84 1:24:37 1:24:37
7 Judy Langford 862 56 85 1:30:38 1:30:38
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dee Stout Port Charlotte 890 61 43 1:02:41 1:02:41
2 Catherine Stevens 921 64 65 1:09:32 1:09:32
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Charley Elsey 903 34 1 37:58 37:58
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chase Bladorn 937 14 19 53:25 53:25
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christopher Ammerman 932 16 18 53:24 53:24
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anthony Borrego 901 21 2 39:51 39:51
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Antonelli 956 33 13 50:37 50:37
2 Matt Maurer North Port 867 31 32 58:49 58:49
3 Jason Thomas Warner 950 34 49 1:03:10 1:03:10
4 Kevin Porter? 873 32 54 1:03:55 1:03:55
5 Kevin Porter 962 32 55 1:04:55 1:04:55
6 Denver McGabe 905 31 76 1:17:41 1:17:41
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jacob Klossner 935 35 20 53:35 53:35
2 Gregory Hengel North Port FL 885 37 30 58:09 58:09
3 Mike Blandorn 938 37 36 59:43 59:43
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Barr 856 40 35 59:30 59:30
2 John Briggs North Port 902 43 39 1:01:36 1:01:36
3 Richardo Castillo 954 40 64 1:08:58 1:08:58
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Vasquez 879 49 12 50:33 50:33
2 Ben Muster 895 49 47 1:02:57 1:02:57
3 Tom Apsey Brandon 854 49 80 1:20:57 1:20:57
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Helgemo 958 50 3 43:53 43:53
2 Kevin Burckley 961 50 22 54:02 54:02
3 Lou Chausse 959 54 24 54:29 54:29
4 joseph Finnegan Port charlotte 947 54 38 1:01:28 1:01:28
5 Yale Houghton Port Charlotte 920 50 63 1:07:38 1:07:38
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gary Ettinger Punta Gorda 931 56 4 47:10 47:10
2 Tracy Hussey 929 56 66 1:10:41 1:10:41
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Michael Boehm 853 63 21 53:56 53:56
2 Dennis Olson 912 61 26 55:24 55:24
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffery Kommuck 951 66 69 1:11:33 1:11:33
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Zier Lakeland FL 913 75 52 1:03:34 1:03:34
 

Veteran 10k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jasmine Cardenas 857 22 5 55:53 55:53
2 Colleen Mertes 945 46 8 1:15:14 1:15:14
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Ressel Punta Gorda 924 47 1 53:25 53:25
2 Nathan Nagel 928 34 2 54:04 54:04
3 Bob LaPre' 908 63 3 54:25 54:25
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Mertes 944 46 4 55:18 55:18
2 Ronnie Lee Pressley 922 43 6 56:26 56:26
3 Guy Emerich 880 69 7 1:03:02 1:03:02




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News