Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Florida Cup

St. Pete Beach, FL, May 17, 2014

[3 Mile by Class | 10 Mile SUP Overall | 10 Mile by Class ]

3 Mile SUP Overall

Results submitted by Holly Kremers for Florida Road Race Management

Florida Cup 2014

Florida Cup 2014

Overall Finish List

May 17, 2014



Female Finishers

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time  
      1    Aleksandra Malinska               Bradenton  FL         179    30   F                 38:50
      2    Francesca Morrow                  Sarasota  FL           83    38   F                 39:25
      3    Taylor Jalving                                          299    15   F                 42:47
      4    Sharon Dillenburg                                       260    54   F                 44:26
      5    Kristen Shearouse                                       252    20   F                 44:31
      6    Catherine Uden                    Hollywood  FL          71    38   F                 45:30
      7    Cindi Bonner                      Pensacola  FL         198    42   F                 45:32
      8    Cheryl Rigano                     Port Charlotte  FL     75    46   F                 45:47
      9    Stephanie Davis                   Sarasota  FL           22    48   F                 45:50
     10    Emily Ghosh                       Tampa  FL             208    30   F                 46:24
     11    Viadana Arza                      Caracas  VENEZUELA     13    31   F                 47:00
     12    Lindsey Geiger                    Satellite Beach  FL   178    13   F                 48:49
     13    Laura Talbert                     Santa Rosa Beach  F    96    53   F                 48:54
     14    Bobbi Moccia                      Malabar  FL           152    51   F                 49:29
     15    Holly Jones                       New Port Richey  FL   155    36   F                 49:56
     16    Mia Raffaele                      Tampa  FL             191    13   F                 54:08
     17    Jennifer Yan                      Englewood  FL         215    39   F                 54:39
     18    Lisa Krumme                       Apollo Beach  FL       38    51   F                 55:45
     19    Jennifer Barnes                   Webster  FL            25    40   F                 56:00
     20    Amanda Fiorini                    Treasure Island  FL    76    34   F                 56:32
     21    Lina Bowers                                               9    11   F                 56:52
     22    Lucy Allan                        Treasure Island  FL   193    10   F                 58:57
     23    A C Mabuhay                       Sarasota  FL          156    50   F               1:00:09
     24    Sue Sattler                       Holiday  FL           159    59   F               1:00:49
     25    Paige Bakhaus                     Englewood  FL          34    47   F               1:00:56
     26    Kelly Shotts                      St. Petersburg  FL    122    42   F               1:02:15
     27    Anne Maddox                       Belleair  FL           88    53   F               1:02:31
     28    Sonja Locke                       New Port Richey  FL   123    44   F               1:03:09
     29    Mari Gilbert                      Tampa  FL              28    41   F               1:05:33
     30    Rachel Smith                      Tampa  FL             169    26   F               1:07:39
     31    Catherine Spiller                 Clearwater  FL        188    53   F               1:08:14
     32    Sophia Hallenbeck                 Lutz  FL              109     9   F               1:10:18
     33    Amanda Gagliardo                                          7    27   F               1:10:46

Male Finishers

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time  
      1    Eric Enrique                      Rockledge  FL         294    44   M                 38:40
      2    Scott Overton                     Fort Pierce  FL       223    47   M                 39:41
      3    Mike Spokas                       Tampa  FL             160    42   M                 39:51
      4    James Birney                      Oldsmar  FL           200    47   M                 39:51
      5    David Wieland                     Largo  FL              97    54   M                 40:08
      6    Kurt Foster                       Safety Harbor  FL     132    49   M                 40:30
      7    Jorge Moral                       North Miami  FL        98    44   M                 40:47
      8    Tim Ramsberger                    Treasure Island  FL   148    52   M                 40:49
      9    Jason Casuga                      Tampa  FL              77    31   M                 40:54
     10    Diego Sanchez                     Dorado  PR             99    38   M                 40:55
     11    Kevin Glatfelter                  Belleair  FL           24    48   M                 41:17
     12    Hal Atzingen                      Naples  FL             95    55   M                 41:22
     13    Terry Perkins                                             4    70   M                 41:30
     14    Paul Scotford                     New Port Richey  FL    46    35   M                 42:08
     15    Mike Ross                         Palm Harbor  FL       105    36   M                 42:42
     16    Lance Chambers                    St. Petersburg  FL    141    44   M                 42:55
     17    Adrian Angell                     West Chester  OH       91    48   M                 43:04
     18    Yensys Loyola                                            78    37   M                 45:09
     19    Ryan Findley                      Merritt Island  FL     74    29   M                 45:25
     20    Rick Riisma                       Tampa  FL             181    37   M                 45:31
     21    Dale Ford                                               246    52   M                 45:38
     22    Dave Krumme                       Apollo Beach  FL       37    48   M                 46:12
     23    Julian Flynn                      Treasure Island  FL    70    44   M                 48:24
     24    Joey McQuaid                      Mount Pleasant  SC     27    38   M                 48:43
     25    Brian Johnson                     Holiday  FL           234    36   M                 48:46
     26    Kevin Sugar                       Dunedin  FL           186    41   M                 49:57
     27    Brian Bakhaus                     Englewood  FL          40    45   M                 51:57
     28    Frank Dominguez                                         253     0   M                 52:12
     29    Chris Berard                      Palm Harbor  FL        35    44   M                 52:20
     30    Lance Shook                       St. Petersburg  FL    137    32   M                 52:26
     31    Tony Cristofano                   Tampa  FL              69    47   M                 52:39
     32    Daniel Cole                       Venice  FL            110    67   M                 52:39
     33    Gregory Galyo                     Palm Harbor  FL       171    49   M                 53:19
     34    Alexander Walter                  Tampa  FL             297    35   M                 53:21
     35    Eric Hartman                      St. Petersburg  FL     94    34   M                 53:28
     36    David Ritz                        Tampa  FL             164    48   M                 57:26
     37    Johan Delgado                     Tampa  FL             113    32   M                 58:28
     38    Steven Bloom                      St. Petersburg  FL    126    55   M                 59:40
     39    Will Erickson                     St. Petersburg  FL    233    35   M               1:02:44
     40    Joseph Allen                      Lutz  FL              157    35   M               1:07:10
     41    Jon Negrini                       St. Petersburg  FL     41    26   M               1:07:53
     42    Jorge Navarro                     Cutler Bay  FL         21    38   M               1:08:01
     43    Dario Negrini                     Safety Harbor  FL      39    50   M               1:08:15
     44    John Paul                                               206    60   M               1:10:27
     45    Maximus Cook                      St. Petersburg  FL    228    11   M               1:15:33




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News