Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

5K4Q

Ruskin, FL, May 17, 2014

[Overall | Overall Male | Overall Female ]

Age Group

5K4Q 5K

5K4Q

5K

Age Group Results

May 17, 2014


Results By Ben & Barbara Stripling for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lana Tieszen                                            125   52       13        24:17.1      7:50/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathaniel Jackson                                       112   17        1        19:18.0      6:14/M
Top

Male Top Student Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucas Lino                        Apollo Beach  FL       44   17        5        23:15.2      7:30/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Diaz                        Riverview  FL          93   11       22        25:56.1      8:22/M
       2    Natalie Mack                                            124   14       32        27:22.5      8:50/M
       3    Raquel Amshel                     Scc  FL                15    9       99        38:01.2     12:16/M
       4    Alexa Buehler                                           160   14      103        38:21.7     12:22/M
       5    Allexyss Sisouphone                                     178   14      104        38:21.9     12:22/M
       6    Jasmine Tabares                                         171   12      127        47:43.4     15:24/M
       7    Haley Harris                      Apollo Beach  FL       60   11      128        47:43.7     15:24/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Oliver Grimond                                          150   11       18        24:56.8      8:03/M
       2    Connor Gregory                                          116   14       21        25:23.2      8:11/M
       3    Zack King                                               144   14       27        26:51.3      8:40/M
       4    Austin Laase                                            117   13       30        27:20.4      8:49/M
       5    David Amshel                      Scc  FL                16   13       58        31:04.4     10:01/M
       6    Joseph Hamilton                   Riverview  FL          56   14       93        37:08.8     11:59/M
       7    Aedan Gregory                                           118   8       118        43:04.5     13:54/M
       8    Zackary Crouse                                          113   13      135        56:52.9     18:21/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abby Bernaldo                     Brandon  FL            26   17       33        27:22.7      8:50/M
       2    Ryann Cale                                              137   17       34        27:40.2      8:55/M
       3    Reagan Huet                       Valrico  FL            37   16       49        30:06.3      9:43/M
       4    Summer McNeill                                          165   15       50        30:08.0      9:43/M
       5    Kylie Weaver                                            127   17       52        30:22.0      9:48/M
       6    Alanna Pollock                    Litha  FL              25   15       56        30:30.1      9:50/M
       7    Sydney Stencil                    Apollo Beach  FL       79   16       62        31:26.3     10:08/M
       8    Yasmin Bailie                                           130   18       68        31:47.9     10:15/M
       9    Taylor Barreto                                          161   15       79        34:14.0     11:03/M
      10    Kaitlyn Grice                                           120   17       84        35:23.5     11:25/M
      11    Karissa Rhoades                                         122   17       88        35:45.0     11:32/M
      12    Brianne Pinnock                   Gibsonton  FL          98   17       94        37:11.5     12:00/M
      13    Emily Doyle                                             123   15      110        41:42.5     13:27/M
      14    Maggie Roggeman                   Valrico  FL            36   17      111        41:45.4     13:28/M
      15    Sally O'Keefe                                           121   17      112        41:46.5     13:28/M
      16    Astrid Caal                       Riverview  FL          70   17      114        42:23.0     13:40/M
      17    Ashley Musumeche                  Riverview  FL          72   17      116        42:41.5     13:46/M
      18    Adrianna Rohani                                         167   17      121        43:59.0     14:11/M
      19    Rachael Pyram                                           166   17      122        44:06.0     14:14/M
      20    Breanna Flanerty                                        132   17      124        47:35.4     15:21/M
      21    Sarah Wirth                                             131   17      125        47:35.5     15:21/M
      22    Deandra Havens-Everly             Riverview  FL          55   16      134        52:25.5     16:55/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Moore                       Apollo Beach  FL       97   16        6        23:16.1      7:30/M
       2    Kenneth Lindo                                           136   18        8        23:45.2      7:40/M
       3    Austin Crouse                                           115   17       24        26:19.5      8:29/M
       4    Gamaniel Calderon                                       169   16       25        26:22.9      8:30/M
       5    Jacob Dunlap                                            140   16       63        31:33.0     10:11/M
       6    Sean Kissel                                             170   16       64        31:35.0     10:11/M
       7    Bryan Alicea                      Riverview  FL          95   17       97        37:32.5     12:06/M
       8    Joel Beltran                      Riverview  FL          71   17      113        42:19.9     13:39/M
       9    Julian Ferrer                     Riverview  FL          76   17      133        52:22.7     16:54/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Meloche                 Tampa  FL               8   26       35        27:46.7      8:57/M
       2    Pamela Ramirez                    Ruskin  FL             20   28       39        29:09.9      9:24/M
       3    Theresa Wolf                                            135   25       45        29:45.0      9:36/M
       4    Rachel Hall                       Gibsonton  FL           5   23       54        30:29.8      9:50/M
       5    Erica Martin                                            172   22       76        33:41.7     10:52/M
       6    Raquel Hitsman                    Lithia  FL             22   22       80        34:30.7     11:08/M
       7    Susann Nasca                      Hudson  FL             12   24       83        35:20.6     11:24/M
       8    Ashley Hicks                                            146   26       85        35:28.0     11:26/M
       9    Courtney Bunn                                           145   26       87        35:39.9     11:30/M
      10    Kelly Leeper                                            158   24       95        37:23.3     12:04/M
      11    Nicole Miller                                           163   24       96        37:23.7     12:04/M
      12    Amber Hauk                        Wimauma  FL            40   27      105        38:22.0     12:23/M
      13    Ashlee Wyzard                     Maumelle  AR           19   24      107        39:46.1     12:50/M
      14    Kat Malqui                        Tampa  FL              11   23      129        47:53.7     15:27/M
      15    Kristen Agnew                                           148   25      131        51:16.9     16:32/M
      16    Elizabeth Matthews                                      147   24      132        51:17.0     16:33/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Chiriboga                   Tampa  FL               7   26        3        21:50.1      7:03/M
       2    Ryan Baker                        Apollo Beach  FL       86   25        9        23:55.5      7:43/M
       3    Ismael Calderon                                         156   20       10        23:58.8      7:44/M
       4    Michael Gordon                    Tampa  FL               3   25       11        24:12.2      7:48/M
       5    Sean Lockhart                     Tampa  FL               4   26       12        24:13.9      7:49/M
       6    Josh Herman                                             154   25       14        24:24.8      7:52/M
       7    Justin Vogel                                            176   21       23        26:16.2      8:28/M
       8    Justin Daniels                    Wesley Chapel  FL      18   25       26        26:37.3      8:35/M
       9    Justin Bowman                     Tampa  FL               6   26       29        27:15.8      8:47/M
      10    Curtis Likar                      Riverview  FL          66   28       67        31:46.8     10:15/M
      11    Kyle Lockhart                     Tampa  FL               2   24       82        35:15.2     11:22/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Cox                          Riveriview  FL         51   37       40        29:10.3      9:25/M
       2    Tiffany Connors                                         110   38       41        29:26.5      9:30/M
       3    Cely Welch                                              142   32       53        30:24.6      9:48/M
       4    Maira Nieves                                            168   35       65        31:38.5     10:12/M
       5    Charlyn Austria-Marasco                                 111   37       71        32:04.9     10:21/M
       6    Jaime Mueller                                           153   36       73        32:39.0     10:32/M
       7    Deb Davidson                                            129   39       74        33:19.5     10:45/M
       8    Alicia Pollock                    Lithia  FL             24   36       86        35:37.8     11:29/M
       9    Precious M Cunningham             Ruskin  FL             53   30       92        36:39.3     11:49/M
      10    Stephanie Hamilton                Riverview  FL          54   36      101        38:03.4     12:16/M
      11    Tish Ziemblicki                   Riverview  FL          47   38      108        41:02.4     13:14/M
      12    Tara Donato                                             155   33      109        41:02.5     13:14/M
      13    Yessica Gilford                   Ruskin  FL             67   32      115        42:40.4     13:46/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giovanni Ruiz                     Brandon  FL            43   35       38        28:46.6      9:17/M
       2    Samuel Jean-Baptiste                                    134   30       46        29:52.1      9:38/M
       3    Logan Sultenfuss                                        174   33       55        30:30.0      9:50/M
       4    Michael Stajkowski                Gibsonton  FL          32   32       81        35:08.6     11:20/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cyndi Etzler                      Apollo Beach  FL       64   42       37        28:33.3      9:13/M
       2    Lisa Talbott                      Apollo Beach  FL       91   47       42        29:27.8      9:30/M
       3    Robbin Widmaier                                         133   40       57        30:42.8      9:54/M
       4    Dee King                          Ruskin  GA             61   45       60        31:09.5     10:03/M
       5    Audra Montero                     Tampa  FL              46   40       69        31:51.7     10:16/M
       6    Diane Williams                    Riverview  FL           1   41       72        32:14.3     10:24/M
       7    Joan Amshel                       Scc  FL                14   49       78        33:58.9     10:57/M
       8    Annie Herman                      Apollo Beach  FL       90   49       98        37:58.1     12:15/M
       9    Leesa Wyzard                      Lithia  FL             27   45      106        39:46.0     12:50/M
      10    Sandra Cale                                             138   43      120        43:58.9     14:11/M
      11    Rosemarie Quiles                  Gibsonton  FL          23   43      123        46:26.7     14:59/M
      12    Paula Crouse                                            114   44      136        56:53.0     18:21/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Froylan Miron                                           128   47        2        19:31.0      6:18/M
       2    Eric Haeck                                              164   43        4        22:34.1      7:17/M
       3    Paul Grimond                                            149   47       19        24:57.2      8:03/M
       4    Charlie Talbott                   Apollo Beach  FL       92   49       28        27:02.2      8:43/M
       5    Trent Wilson                      Ruskin  FL             62   46       59        31:08.7     10:03/M
       6    Kevin Stencil                     Apollo Beach  FL       78   46       61        31:26.2     10:08/M
       7    Erik Matricardi                                         152   43       66        31:44.2     10:14/M
       8    Greg Dunlap                                             141   40       75        33:24.0     10:46/M
       9    Patrick McCormick                 New Port Richey  FL    88   47       77        33:48.0     10:54/M
      10    Darren Bishop                     Apollo Beach  FL       33   48       90        35:53.0     11:35/M
      11    Craig Amshel                      Sun City Center  FL    13   46      100        38:02.6     12:16/M
      12    David Hamilton                    Riverview  FL         157   40      102        38:05.7     12:17/M
      13    Shawn Gregory                                           119   43      119        43:13.2     13:56/M
Top

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judi Smolinski                    Sun City Center  FL    59   55       20        25:07.6      8:06/M
       2    Margaret Panek                    Riverview  FL          38   52       31        27:22.4      8:50/M
       3    Shari Mereness                    Riverview  FL          49   52       36        27:54.1      9:00/M
       4    Linda Giampa                                            126   57       48        29:58.0      9:40/M
       5    Martha Alanis                     Ruskin  FL             68   50       70        32:00.8     10:19/M
       6    Karen Fanning                     Brandon  FL            35   60       89        35:45.0     11:32/M
       7    Diana Ailes                                             162   63      126        47:42.0     15:23/M
       8    Marsha Berkowitz                  Apollo Beach  FL       87   64      130        49:25.5     15:56/M
       9    Pamela Ludwig                     Valrico  FL            74   56      137      1:03:47.4     20:35/M
Top

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gordy Mereness                    Riverview  FL          50   54        7        23:20.2      7:32/M
       2    James Collins                                           151   51       15        24:38.9      7:57/M
       3    Stephen Miller                    Apollo Beach  FL       48   61       16        24:39.8      7:57/M
       4    W Barton Ross                     Valrico  FL            45   57       17        24:56.2      8:03/M
       5    Dave Smolinski                    Sun City Center  FL    58   63       43        29:39.4      9:34/M
       6    Chuck Metras                      Bradenton  FL          42   54       44        29:42.7      9:35/M
       7    Mike Fanning                      Brandon  FL            34   58       47        29:54.0      9:39/M
       8    Mark King                                               143   54       51        30:16.4      9:46/M
       9    Steven Field                      Tampa  FL              75   70       91        36:33.2     11:47/M
      10    Michael Ploch                     Riverview  FL          84   53      117        42:42.4     13:46/M
      11    Thomas Ludwig                     Valrico  FL            73   60      138      1:03:47.6     20:35/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News