Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Dunedin St Paddy's Day 10K

Dunedin, FL, March 15, 2014

Dunedin St Paddy's Day 10K

St Paddys Day 10k 2014 10K

St Paddys Day 10k 2014 10K

Age Group Results

March 15, 2014


Xanadu Race Management

Female 14 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KIMBERLY BALDWIN                  TARPON SPRINGS  FL      8   10       85    1:00:30.5    9:45/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LIERIN-ALEXI REINHARD             TAMPA  FL              12   22       62      57:14.7    9:14/M             
       2    CAITLIN MURPHY                    TAMPA  FL             206   22       76      59:23.8    9:35/M             
       3    ALLYSON KEHOE                     LUTZ  FL              187   23       98    1:03:13.3   10:12/M             
       4    CARLY WRIGHT                      OZONA  FL             690   20      129    1:07:30.7   10:53/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SAMANTHA RAYNOVICH                ST PETERSBURG  FL     684   29       35      50:36.8    8:10/M             
       2    CAROLINE CANNICI                  SAFETY HARBOR  FL     161   29       44      53:16.3    8:35/M             
       3    DANA SMITH                        NEW PORT RICHEY  FL    18   27       45      53:26.6    8:37/M             
       4    SARA KOLHOFF                      DUNEDIN  FL           150   26       61      56:49.9    9:10/M             
       5    LISA GALE                         TAMPA  FL             146   29       64      57:19.2    9:15/M             
       6    JACQUELINE LOFTUS                 DUNEDIN  FL           111   29       69      58:27.2    9:26/M             
       7    LAURA BADRAUN                     EUSTIS  FL            256   25       87    1:00:34.8    9:46/M             
       8    CAROLINE SYMES                    ST PETERSBURG  FL     128   29       95    1:02:51.6   10:08/M             
       9    JESSICA FENTON                    NEW PORT RICHEY  FL    74   27      110    1:04:23.1   10:23/M             
      10    MEGAN WILLOUGHBY                  SAFETY HARBOR  FL      28   28      112    1:04:41.0   10:26/M             
      11    SYDNEY POLHEMUS                   SEMINOLE  FL          683   26      113    1:05:03.9   10:30/M             
      12    EMILY ODIO                        TAMPA  FL              25   25      126    1:07:18.0   10:51/M             
      13    AMY MOCZYNSKI                     TAMPA  FL             644   28      130    1:07:49.6   10:56/M             
      14    MEGAN WEIDENFELLER                PALM HARBOR  FL       275   29      139    1:11:15.0   11:30/M             
      15    ANGIE SMITH                       LANCASTER  PA         619   29      149    1:14:28.8   12:01/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    REBECCA KENJERSKI                 HOLIDAY  FL            46   34       17      46:52.7    7:34/M             
       2    SARAH TOMACRUZ                    TAMPA  FL              38   33       22      48:28.2    7:49/M             
       3    KAROLINE MUEHLFELLNER             DUNEDIN  FL            30   30       30      50:05.7    8:05/M             
       4    LEANNE KNOOP                      DUNEDIN  FL           134   34       38      51:25.0    8:18/M             
       5    RACHAEL MEDEIROS                  PALM HARBOR  FL        37   33       58      55:44.3    8:59/M             
       6    AUDREY MCLENDON                   PALM HARBOR  FL        33   32      101    1:03:22.9   10:13/M             
       7    BONNIE SIMMONS                    NEW PORT RICHEY  FL   298   33      102    1:03:23.9   10:13/M             
       8    NICOLE BALDWIN                    TARPON SPRINGS  FL     10   34      103    1:03:25.4   10:14/M             
       9    KATIE DOLAC                       DUNEDIN  FL           241   32      104    1:03:29.8   10:14/M             
      10    GINA KLINE                        DUNEDIN  FL           139   30      107    1:04:00.3   10:19/M             
      11    HAYLEY ADAMS                      ODESSA  FL             23   31      115    1:05:05.5   10:30/M             
      12    REBECCA SWICK                     CLEARWATER  FL        374   33      117    1:05:16.2   10:32/M             
      13    MICHELLE NADEAU                   PALM HARBOR  FL       362   31      125    1:07:02.5   10:49/M             
      14    KRISTI OLNEY                      BONITA SPRINGS  FL    681   34      135    1:09:51.0   11:16/M             
      15    MEREDITH TAYLOR                   CLEARWATER  FL        172   33      141    1:11:41.4   11:34/M             
      16    PARIS MANGELSDORF                 PINELLAS PARK  FL      26   32      143    1:12:59.4   11:46/M             
      17    MELISSA BRASS                     TAMPA  FL              36   30      159    1:19:15.5   12:47/M             
      18    ERIN O'BRIEN                      SAINT PETERSBURG  F   158   31      161    1:19:31.1   12:50/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BROOKE RITTER                     DUNEDIN  FL             4   37       40      51:47.8    8:21/M             
       2    GINA PRIOLO                       SAINT PETERSBURG  F     6   37       51      54:28.1    8:47/M             
       3    JANAE PRANSCHKE                   TARPON SPRINGS  FL      5   37       55      54:41.1    8:49/M             
       4    REBECA D'JIMAS                    PALM HARBOR  FL       279   37       60      56:15.0    9:04/M             
       5    CHRISTINA LATTERELL               TAMPA  FL             477   35       65      57:51.8    9:20/M             
       6    ANDREA BERNITT                    PALM HARBOR  FL        53   38       72      58:56.7    9:30/M             
       7    DARA HINDMAN                      DUNEDIN  FL            42   36       84    1:00:25.3    9:45/M             
       8    LAURA COZART                      SAINT PETERSBURG  F   658   35       93    1:02:16.1   10:03/M             
       9    KARLA SOLER                       CLEARWATER  FL        657   38      108    1:04:18.3   10:22/M             
      10    CORTNEY GANTT                     HUDSON  FL            201   38      109    1:04:22.2   10:23/M             
      11    HEATHER SOBUSH                    CLEARWATER  FL        323   37      111    1:04:25.3   10:23/M             
      12    TIFFANY WERHNER                   PALM HARBOR  FL       168   37      118    1:05:20.7   10:32/M             
      13    SONIA RAMOS                       SAFETY HARBOR  FL       3   36      121    1:05:54.5   10:38/M             
      14    AMY ANDERSON                      LUTZ  FL              365   36      144    1:13:16.9   11:49/M             
      15    SHANNON TEMMING                   CLEARWATER  FL        175   36      150    1:15:15.9   12:08/M             
      16    CAREN CALDERON                    TAMPA  FL             468   38      151    1:15:20.9   12:09/M             
      17    DEA SUTTON                        DUNEDIN  FL           440   37      157    1:18:21.3   12:38/M             
      18    ANGELA SERRANO                    TAMPA  FL              51   39      158    1:18:48.9   12:43/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHARRON MUNDY                     TAMPA  FL              48   40       23      48:46.3    7:52/M             
       2    MELISSA THOMPSON                  TARPON SPRINGS  FL     15   40       29      50:02.7    8:04/M             
       3    KELLIE HAWK                       WESLEY CHAPEL  FL      14   41       37      51:05.8    8:14/M             
       4    APRILE DESTEFANO                  DUNEDIN  FL           701   41       43      52:52.8    8:32/M             
       5    BETSY JOHNSON                     PALM HARBOR  FL       423   41       47      53:39.7    8:39/M             
       6    JILL BROWN                        CLEARWATER  FL         47   44       54      54:39.5    8:49/M             
       7    KAREN GONZALEZ                    CLEARWATER  FL         21   43       67      58:01.1    9:21/M             
       8    AMY FRANKS                        ODESSA  FL            203   40       71      58:39.3    9:28/M             
       9    JEN TYNE                          BUCKSPORT  ME         356   44       82    1:00:18.7    9:44/M             
      10    JENNIFER SMYTH                    CLEARWATER  FL        419   40       91    1:01:12.5    9:52/M             
      11    BRANDIE PERRY                     LARGO  FL             238   41       97    1:02:59.8   10:10/M             
      12    KATHRYN LAWRENCE                  TRINITY  FL           191   42       99    1:03:17.9   10:12/M             
      13    JENNIFER DITRO                    DUNEDIN  FL            35   43      116    1:05:13.3   10:31/M             
      14    KIMBERLY TOWNSEND                 SEMINOLE  FL          173   40      123    1:06:27.5   10:43/M             
      15    MICHELLE WARREN                   ROYAL OAK  MI         488   42      124    1:06:30.6   10:44/M             
      16    STEPHANIE OROSCO                  TAMPA  FL              54   41      127    1:07:20.9   10:52/M             
      17    ERIN PIERCE                       DUNEDIN  FL           162   40      131    1:09:08.9   11:09/M             
      18    JALIKA WAUGH                      SAINT LEO  FL         304   40      136    1:10:14.9   11:20/M             
      19    SHANNON DETER                     TARPON SPRINGS  FL     27   41      138    1:10:31.3   11:22/M             
      20    JESSIE TAVARES                    PALM HARBOR  FL       472   41      140    1:11:31.4   11:32/M             
      21    SARAH MUSTO                       PALM HARBOR  FL       174   43      142    1:11:57.9   11:36/M             
      22    SUSANNE MARTELL                   PALM HARBOR  FL       402   42      146    1:13:56.0   11:55/M             
      23    MICHELLE MEMMER                   TARPON SPRINGS  FL    469   40      152    1:15:31.3   12:11/M             
      24    MARGARET KANE                     TAMPA  FL              52   44      154    1:16:34.6   12:21/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ROBIN FITSIMONS                   WINTER PARK  FL       685   49       27      49:33.8    8:00/M             
       2    LOUISE DONATO                     CLEARWATER  FL        313   49       32      50:13.3    8:06/M             
       3    LYNN VILLEMURE                    TAMPA  FL             166   46       33      50:16.4    8:06/M             
       4    NINA GRIFFIN                      TAMPA  FL             251   45       36      50:42.8    8:11/M             
       5    CHERRY PUTLIN                     OLDSMAR  FL           671   45       49      54:15.3    8:45/M             
       6    CHARLOTTE THOMPSON                PALM HARBOR  FL        17   46       53      54:38.7    8:49/M             
       7    LECRISHA HAHN                     ST PETERSBURG  FL     242   46       70      58:38.2    9:27/M             
       8    ANN MARIE BARRY                   LITHIA  FL             64   47       75      59:22.4    9:35/M             
       9    IRENE JONAS                       NEW PORT RICHEY  FL   367   46       89    1:00:59.1    9:50/M             
      10    CHERYL FORGANG                    SAFETY HARBOR  FL     207   49      105    1:03:34.2   10:15/M             
      11    YVONNE TERRACE                    CLEARWATER  FL        446   45      114    1:05:04.8   10:30/M             
      12    JANINE PEREZ                      TAMPA  FL             237   49      133    1:09:23.1   11:11/M             
      13    LYDIA HOLT                        PALM HARBOR  FL       399   49      145    1:13:50.8   11:55/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ELAINE FREEMAN                    CLEARWATER  FL        441   53       34      50:16.8    8:06/M             
       2    KATHRYN MARTIN                    INDIAN ROCKS BEACH    229   50       66      58:00.8    9:21/M             
       3    MARGIE JENNELLE                   PALM HARBOR  FL       460   54      106    1:03:38.4   10:16/M             
       4    ANN MARIE SYMES                   HIGHLAND  NY          130   53      120    1:05:35.2   10:35/M             
       5    ZA JOHNSON                        OZONA  FL             649   53      134    1:09:49.0   11:16/M             
       6    CAROL CONDE                       OXFORD  AL             40   50      147    1:14:08.8   11:57/M             
       7    MICHELLE GRADY                    SUN CITY CENTER  FL   339   52      164    1:26:04.3   13:53/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KIM LANGEVIN                      DUNEDIN  FL           678   55       39      51:42.8    8:20/M             
       2    KAREN CORDELL                     CLEARWATER  FL         66   55       92    1:01:28.7    9:55/M             
       3    JANE SIEBELS                      PALM HARBOR  FL       278   57       96    1:02:52.6   10:08/M             
       4    MINDY PAIGHT                      CLEARWATER  FL        383   56      122    1:06:08.0   10:40/M             
       5    SHARON GRIMSHAW                   CRYSTAL BEACH  FL     266   57      155    1:17:47.3   12:33/M             
       6    CATHY ORDIWAY                     PALM HARBOR  FL       400   55      160    1:19:24.6   12:48/M             
       7    MEREDITH YORK                     DUNEDIN  FL           307   55      162    1:23:03.9   13:24/M             
       8    MARGARET ROWE                     DUNEDIN  FL           496   57      163    1:23:04.0   13:24/M             
       9    SUE REYNOLDS                      APOLLO BEACH  FL      352   56      165    1:26:15.6   13:55/M             
      10    CYNDI MEINCK                      DUNEDIN  FL            61   55      167    1:29:24.7   14:25/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEAN CONNOLLY                     TARPON SPRINGS  FL    392   63       50      54:24.1    8:46/M             
       2    GERALDINE STERLICCHI              CLEARWATER  FL        308   61       79      59:40.2    9:37/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BARBARA ANN MORRISSEY             OWEGO  NY             276   66       80    1:00:04.6    9:41/M             
       2    GAYDONNA BAKER                    EMO  ON                85   66       94    1:02:34.9   10:05/M             
       3    RUTH ROBERTSON                    HOLIDAY  FL           432   68      166    1:28:41.0   14:18/M             

Male 14 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    PATRICK TYNE                      BUCKSPORT  ME         357   11       63      57:17.0    9:14/M             

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DETRO BRENDAN                     DUNEDIN  FL           262   15        8      42:58.5    6:56/M             

Male 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEREMY RICHARDSON                 PALM HARBOR  FL       674   24        1      36:50.8    5:56/M             
       2    JAYMES KEHOE                      LUTZ  FL              189   23      100    1:03:19.2   10:13/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    AVERETT TINSLEY                   ROCK HILL  SC          11   28        3      38:21.8    6:11/M             
       2    JORDAN RAYNOVICH                  ST. PETERSBURG  FL    667   29        6      41:33.3    6:42/M             
       3    WILLIAM DISTAULA                  DUNEDIN  FL            13   28      128    1:07:27.0   10:53/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ALVARO BUENROSTRO                 DUNEDIN  FL             1   30        2      37:32.4    6:03/M             
       2    KAI KLINE                         DUNEDIN  FL           138   30        4      39:45.3    6:25/M             
       3    WILLIAM EVANS JR                  SAINT PETERSBURG  F   663   30        9      43:02.0    6:56/M             
       4    CHRISTOPHER WHITESIDE             LARGO  FL              22   30       10      43:23.7    7:00/M             
       5    SEAN LOWER                        CLEARWATER  FL        650   30       13      44:48.8    7:14/M             
       6    HOYT CARRIER III                  BRANDON  FL           137   34       20      48:01.4    7:45/M             
       7    LUKAS HEFTY                       SAINT PETERSBURG  F   491   31       46      53:35.2    8:39/M             
       8    CHAD SWEETING                     TAMPA  FL             277   33       56      55:05.8    8:53/M             
       9    ORLANDO PANDURO                   PLANT CITY  FL        462   31       77      59:24.6    9:35/M             
      10    R. KEITH BALDWIN                  TARPON SPRINGS  FL      9   34       86    1:00:32.6    9:46/M             
      11    JOEL HANER                        PALM HARBOR  FL       302   33       88    1:00:46.6    9:48/M             
      12    JONATHAN GALE                     TAMPA  FL             147   31      137    1:10:17.6   11:20/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BOB TRAUTMAN                      ST. LIBORY  IL         58   37       11      44:00.6    7:06/M             
       2    DREW BELLUCCI                     PALM HARBOR  FL        55   35       21      48:16.2    7:47/M             
       3    KEVIN MAKATI                      TAMPA  FL             687   39       24      48:47.0    7:52/M             
       4    JOE MASSA                         LAND O LAKES  FL       31   38       26      49:17.5    7:57/M             
       5    GERALD RHOADES                    SAFETY HARBOR  FL       2   36       52      54:33.5    8:48/M             
       6    WILLIAM STARCEVIC II              TAMPA  FL             486   37       59      56:05.8    9:03/M             
       7    BILL SEDEY                        TAMPA  FL             326   36       68      58:23.6    9:25/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHRIS OLNEY                       BONITA SPRINGS  FL    682   44       14      46:08.6    7:26/M             
       2    THOMAS FRYE                       BROOKSVILLE  FL        34   41       16      46:46.9    7:33/M             
       3    BRIAN JONAS                       NEW PORT RICHEY  FL    44   40       28      49:52.4    8:03/M             
       4    ELLIS ADAMS                       ODESSA  FL             24   41       31      50:12.2    8:06/M             
       5    PERRY KRANIAS                     TAMPA  FL               7   42       42      52:45.5    8:30/M             
       6    DAVID SHIMER                      ST PETERSBURG  FL     673   42       74      59:16.0    9:34/M             
       7    DAVID MASSA                       PALM HARBOR  FL        32   43      156    1:18:14.7   12:37/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JUSTIN VESSEY                     TARPON SPRINGS  FL     65   46        5      40:28.7    6:32/M             
       2    TOM HOFFMAN                       PALM HARBOR  FL       680   49       12      44:13.1    7:08/M             
       3    DOUG CLERY                        TAMPA  FL              49   49       15      46:46.5    7:33/M             
       4    EDMUND HAHN                       ST PETERSBURG  FL     243   45       18      47:37.7    7:41/M             
       5    TIM ZAUCHA                        DUNEDIN  FL            77   45       41      52:23.2    8:27/M             
       6    ROBERT ESKER                      THONOTOSASSA  FL      384   48       57      55:41.7    8:59/M             
       7    ROB DETRO                         DUNEDIN  FL           264   46       78      59:27.0    9:35/M             
       8    DAVID CONDE                       OXFORD  AL             39   47       81    1:00:12.4    9:43/M             
       9    BRIAN HINDMAN                     DUNEDIN  FL            43   47       83    1:00:21.8    9:44/M             
      10    MICHAEL BARRY                     LITHIA  FL             62   45      132    1:09:16.3   11:10/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GREG MALLARE                      ODESSA  FL             56   52       25      48:50.6    7:53/M             
       2    GUIMARAES SEGUROS                 ST. PETERSBURG  FL    629   53       73      59:04.8    9:32/M             
       3    PETER GRADY                       SUN CITY CENTER  FL   340   52       90    1:01:01.0    9:50/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KEVIN MARKOWSKI                   MIDDLETOWN  CT        359   56        7      42:55.0    6:55/M             
       2    DOUG ARMSTRONG                    DUNEDIN  FL           126   59       19      47:53.0    7:43/M             
       3    TIM FITSIMONES                    WINTER PARK  FL       686   58       48      53:53.6    8:41/M             
       4    DAVID REYNOLDS                    APOLLO BEACH  FL      353   57      148    1:14:27.3   12:00/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MONTY SEIDLER                     PALM HARBOR  FL        41   63      119    1:05:21.3   10:32/M             
       2    DAVID JENCHURA                    VOORHEES  NJ          656   63      153    1:15:59.6   12:15/M             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News