Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Pirates & Princesses 5K Home Run

Bradenton, FL, June 13, 2014

[Overall Placement ]

Age Groups

Results by S2 Timing



Pirates & Princesses

Pirates & Princesses

Age Group Results

June 13, 2014


Results By S2 Timing


5k Runners Men: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
5k Runners Women: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
1m Walkers Men: 1-99
1m Walkers Women: 1-99

5k Runners

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Paula Owens 140 39 4 19:07
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nancy Brome 15 51 36 25:00
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 KIM GORMAN 63 56 37 25:11
Top

Female Sr Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maggie Miller 121 60 41 25:57
Top

Female Vet Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Erma McMullen Holmes Beach FL 111 72 111 35:09
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Alexis Hutter Bradenton FL 218 5 140 39:48
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lily Sikorski 168 11 53 28:06
2 Jade Hayden 69 12 63 29:25
3 Elizabeth Mitchell Palmetto 126 12 138 39:05
4 mily 229 11 163 46:13
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Emily Ellrick 49 14 115 35:28
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lauren Csubak Parrish FL 209 18 18 21:49
2 Danielle Vinciguerra 186 18 87 32:07
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Leah Becker 11 23 5 19:18
2 Lauren Wickman 192 23 17 21:44
3 Jennifer Wilson 211 22 45 26:50
4 Wanita Sok 170 24 104 33:46
5 Chelsea Davidson 39 22 113 35:22
6 Krystal Harmon 67 23 169 48:35
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kristin Coyner 256 26 12 20:40
2 Kimberly Pierce 221 28 31 24:26
3 Victoria Cable 214 25 58 28:44
4 Brittany Copeland 35 25 69 29:53
5 Sara Cook 240 27 72 30:02
6 Rachel Stevens 177 25 89 32:36
7 Gina Woodruff 199 27 102 33:39
8 Katarina Nogueira 137 25 103 33:39
9 Hannah Glochick 59 26 105 33:56
10 Jacklyn Humbard 80 25 108 34:43
11 Melissa Metzler 205 29 123 36:37
12 Cassandra MacMunn 254 27 124 36:37
13 Lauren Dyer 48 25 146 41:11
14 Catherine Mercer 114 25 148 41:39
15 Meredith Pierce 146 27 149 41:58
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lindsey Tanner 248 33 44 26:36
2 Sarah Calandra 19 33 64 29:28
3 Abigal Williams 194 34 65 29:29
4 Ashley Schultes Palmetto 159 32 75 30:52
5 Elizabeth Critchfield 38 34 82 31:33
6 Kelli Shepard Parrish 166 34 85 31:51
7 Kristin Bakker 5 34 95 32:51
8 Jenn Kotlarczyk 91 33 114 35:27
9 Natalie Lee 249 31 180 50:31
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michelle Kish 84 39 50 27:24
2 Gina Hogue Bradenton FL 71 35 52 27:45
3 Amanda Fister 53 38 54 28:16
4 Gloria Gina 57 37 59 28:45
5 Cherie Wade 190 37 74 30:47
6 Ashley Conover 33 38 86 32:06
7 Adrianne Leporati 98 35 96 32:58
8 Jamie Cicco 28 37 98 33:18
9 Paula Hook 76 39 100 33:22
10 Stephanie Kotlarczyk 90 35 121 36:10
11 Lisa Moore 130 38 143 40:10
12 Donna Little 102 35 152 42:26
13 Telese McKay 108 39 154 42:58
14 Melissa Goodman 62 39 156 43:59
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Margaret Rost 154 42 60 29:04
2 Karen Navas 136 43 66 29:29
3 Jacklyn Cardenas 253 41 73 30:36
4 Catina Kridler Bradenton 93 41 91 32:37
5 Samantha Gross 65 40 107 34:22
6 karmon sears 160 43 126 37:01
7 Pamala Roberts 152 41 136 39:00
8 pattie w 188 41 147 41:17
9 im 228 44 160 46:06
10 Dawn Walker 225 40 162 46:07
11 Dana Pounds Bradenton 207 41 165 47:11
12 Jenny Hunter 81 41 172 49:56
13 Heather Lauer 94 43 183 54:11
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 rebecca cosgrove Bradenton FL 36 49 38 25:11
2 Laura Licoski 100 49 76 31:01
3 Cathy Byler 212 47 90 32:36
4 Lori Sikorski 167 47 110 34:47
5 Valentina Friddle 54 49 118 35:55
6 Benita Zarr 201 48 132 37:52
7 Donna A Hood- Stevens 75 49 150 42:13
8 Perrin Matheis 210 46 161 46:06
9 Sophia Horsman 78 45 170 48:44
10 Anne Keefer 83 46 171 48:45
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michele Veilleux 184 53 92 32:46
2 Pam Evans 50 52 99 33:21
3 Nancy Falkenstein 51 51 120 36:06
4 Kathi Petzke 231 52 133 38:14
5 Jacki Mori 133 52 141 39:50
6 Susan Venters 185 52 142 40:07
7 Beverly Cartenuto 24 54 164 46:23
8 Pam Roberts 150 51 175 50:03
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nancy Murphy 135 58 116 35:37
2 Cecilia Hopper 77 59 151 42:17
3 Sarah Orendorff 138 59 157 44:17
4 Marianne Barneby 7 57 158 44:17
5 Gail Calandra 20 59 181 52:06
6 Marylynn Messina 115 58 182 52:07
7 Nester Viruet 187 55 184 54:26
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maribeth Buskirk 18 63 78 31:15
2 Marjorie Paterson Bradenton 142 64 112 35:12
3 Sandy Moutoux 232 61 134 38:15
4 Carol Massey 105 60 174 50:03
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 BETTYE SMITH 169 67 125 36:40
2 Sue Brady 14 66 178 50:25
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Marjorie Rost 155 73 176 50:20
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 David Foure 233 24 1 17:02
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Froylan Miron Bradenton FL 122 47 9 20:27
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mickey Hooke 245 53 11 20:37
Top

Male Sr Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tom Barwin 9 60 46 27:10
Top

Male Vet Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sam Starrett 175 76 94 32:50
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ryan Swenson 180 8 21 22:02
2 Ryan Byler 213 9 61 29:05
3 Sahar Holmes 74 8 70 29:56
4 Braydon Conover 34 7 80 31:19
5 Jack Meyers 118 8 127 37:25
6 Mitchell Wilson 250 9 130 37:38
7 Reese McKay 109 4 155 42:59
8 Ethan Goodman 60 7 167 48:15
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jonah Hayden 68 10 34 24:52
2 Dylan Huzzard 227 11 47 27:12
3 Jakob Huzzard 226 11 48 27:13
4 Cody McPherson 112 10 144 40:43
5 Liam Horsman 79 11 168 48:23
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Martin Kostanki 234 15 8 20:24
2 Armand Mixon 235 15 13 20:43
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt McFall 257 19 2 18:52
2 Gerardo Miron Bradenton FL 123 18 6 20:09
3 James DeMaio 44 17 15 21:24
4 Ryan Gillum 56 17 22 22:08
5 Tim Thomas 181 19 33 24:45
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christofer Whiting 223 24 42 26:04
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dru Scott 206 29 3 18:52
2 Pat Crowe 216 26 10 20:37
3 Phillip Green 64 28 20 21:53
4 Ricky Rowell 157 28 57 28:24
5 Benjamin Wright 200 26 109 34:44
6 Adam Santiago 158 25 159 44:32
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gabe Shepard Parrish 165 34 81 31:29
2 Chandler Lee 96 32 106 34:20
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Robert Woodring 198 39 7 20:16
2 Steve Cicco 29 35 16 21:27
3 Jason Akers Bradenton FL 2 35 19 21:52
4 Andrew Telatovich Bradenton FL 204 38 25 23:49
5 Joe Tanner 236 39 26 23:53
6 Eric Patmor 219 39 32 24:43
7 David Goodman 61 39 39 25:19
8 Jeremy Wade 189 39 68 29:48
9 Marcus Conerly Wachula 32 37 84 31:46
10 Ben Bakker 6 38 93 32:47
11 Bryan Wilson 251 38 129 37:36
12 Fred Moore 132 39 135 38:38
13 Gregory Mitchell 124 38 137 39:04
14 Scott McKay 110 39 139 39:06
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Robert Starrett 176 40 14 21:02
2 Enrico Antonelli 230 44 30 24:20
3 Mike Klosterman 86 44 49 27:21
4 Harold Holmes 73 43 71 29:57
5 Paul Kotlarczyk 89 42 79 31:19
6 Brett McQuade 224 41 88 32:22
7 Garrick Plonczynski 147 40 119 36:01
8 Jon Carroll 23 41 122 36:35
9 Tom Meyers 120 43 128 37:26
10 Kevin Gunter 66 44 145 40:49
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christopher Powers Anna Maria FL 148 45 23 22:28
2 John Williams Bradenton 193 49 27 24:02
3 Roger Beauchamp 10 49 28 24:04
4 Rob Harper 217 49 51 27:32
5 Tom Princey 174 49 56 28:23
6 Andrew Alvarez 4 46 83 31:44
7 Steve Gliner 58 47 153 42:33
8 Jim Pounds 208 48 166 47:12
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeff Farmer 52 50 24 22:47
2 Jeff Cosgrove Bradenton FL 37 50 29 24:07
3 Anthony Lemke 238 51 40 25:43
4 Chuck Metras 116 54 55 28:22
5 Chris Nagur 246 52 62 29:16
6 Jeffrey Zarr 202 51 131 37:51
7 Mike Roberts 151 52 173 50:02
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 James Paterson 141 56 35 24:56
2 Danny Friddle 55 57 43 26:28
3 Duane Martello 104 58 67 29:30
4 Denis O'Toole Bradenton 139 59 77 31:15
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mike Murphy Bradenton FL 134 61 117 35:37
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Daniel Brady 13 67 179 50:25
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 jack jacobs Bradenton FL 222 74 97 33:11
2 Jerry Cable 215 74 101 33:35
3 Bruce Rost 156 72 177 50:20
 

1m Walkers

Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brendan Fagen 241 20 2 10:32
2 Kaya Hogue 72 6 3 10:32
3 Bryce Fagen 244 16 4 11:46
4 Blanchard Fagen 243 16 5 11:48
5 Jen Hoch 70 31 6 11:56
6 Jocelyn Fagen 242 52 8 12:08
7 Sandy Klingler 203 49 9 12:13
8 Brooke Meyers 117 5 10 13:19
9 Susan Meyers Lakewood ranch 119 38 11 13:20
10 Lois McGee 107 71 12 13:30
11 Liare Stull 255 35 13 13:30
12 Jennifer Knight 88 40 14 16:38
13 Olivia Ledezma 95 12 16 16:39
14 Cheryl Rosnack 153 50 17 17:15
15 Alyssa Christian 25 20 18 17:17
16 Madison Wilmot 196 3 20 17:20
17 Lisa Wilmot 195 43 21 17:20
18 Jenny Davis 42 42 22 18:29
19 Rachael Davis 40 13 23 18:30
20 Nikki Carlock 21 40 24 18:30
21 Cheryl Klosterman 85 43 27 30:27
22 Faith Moore 131 11 28 40:01
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Zachary Cristian 237 99 1 10:17
2 Kevin Christman 27 33 7 11:56
3 Justin Andre 239 35 15 16:38
4 Ross Wilmot 197 38 19 17:20
5 Gary Alexander 3 62 25 18:31
6 Justin Kotlarczyk 92 39 26 27:05
7 Chandler Lee 247 32 29 42:50
8 Tylor Abbott 1 23 30 48:36




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News