Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Honest Abe 5K

Wesley Chapel, FL, February 15, 2014

[Age Groups ]

overall results

Courtesy of Spitler Race


           Honest Abe 5k                                     
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
   1   16:27  5:18    1 OPEN     1 M   215 Steven Brown                Wc,FL                                                         
   2   16:30  5:19    1 13-19    2 M   242 James Muiilk                St Leo,FL                                                     
   3   16:54  5:27    2 13-19    3 M   234 Adam Urbuniak               Lutz,FL                                                       
   4   16:57  5:28    1 20-39    4 M   243 Kevin Papac                 Bradenton,FL                                                  
   5   17:08  5:32    3 13-19    5 M   238 Patrick Hill                Wc,FL                                                         
   6   17:16  5:34    4 13-19    6 M   241 David Gardner               St Leo,FL                                                     
   7   17:29  5:38    2 20-39    7 M   450 Pedro Meraz                 Wesley Chapel,FL                                              
   8   18:01  5:49    3 20-39    8 M   213 Matthew Barton              Wesley Chapel,FL                                              
   9   18:05  5:50    1 OPEN     1 F   237 Jelena Tancic               San Antonio,FL                                                
  10   18:55  6:06    1 20-39    2 F   260 Andrea Maxwell              N Potomac,MD                                                  
  11   19:47  6:23    1 40-98    9 M   216 Ken Frankenbery             Peninsula,OH                                                  
  12   19:52  6:25    2 20-39    3 F   488 Monica Carper               Tampa,FL                                                      
  13   20:08  6:30    1 13-19    4 F   230 Natalie McCormick           St Leo,FL                                                     
  14   20:10  6:30    2 13-19    5 F   228 Shelby Adams                San Antonio,FL                                                
  15   20:11  6:31    1 01-12   10 M   499 Drew Hileman                New Tampa,FL                                                  
  16   20:17  6:33    2 01-12   11 M   478 Lawson McLeod               Lutz,FL                                                       
  17   20:24  6:35    2 40-98   12 M   458 Charles Roose               Wesley Chapel,FL                                              
  18   20:39  6:40    3 01-12   13 M   218 Reed Legg                   Tampa,FL                                                      
  19   20:44  6:41    3 40-98   14 M   221 Keith Legg                  Tampa,FL                                                      
  20   20:47  6:42    3 13-19    6 F   257 Kylie Fagan                 Dunnellon,FL                                                  
  21   21:03  6:47    1 40-98    7 F   496 Marcia McCormick            New Port Richey,FL                                            
  22   21:37  6:58    3 20-39    8 F   244 Anet Milian                 Ft Lauderdale,FL                                              
  23   22:00  7:06    4 01-12   15 M   220 Braxton Legg                Tampa,FL                                                      
  24   22:23  7:13    4 20-39    9 F   214 Liz Goffinct Decot          Hudson,FL                                                     
  25   22:30  7:15    2 40-98   10 F   248 Tammy O'Neil                Wc,FL                                                         
  26   22:56  7:24    5 01-12   16 M   438 Dylan Denny                 Land O Lakes,FL                                               
  27   23:22  7:32    5 20-39   11 F   495 Carly Massa                 Lando Lakes,FL                                                
  28   23:23  7:33    4 20-39   17 M   494 Joe Massa                   Land O Lakes,FL                                               
  29   23:30  7:35    4 40-98   18 M   205 Richard Jones               San Antonio,FL                                                
  30   23:58  7:44    4 13-19   12 F   240 Allison Knipe               New Milford,CT                                                
  31   24:12  7:48    6 20-39   13 F   239 Lee Ann Antuna              Orlando,FL                                                    
  32   24:15  7:49    3 40-98   14 F   248 Tammy O'Neil                Wc,FL                                                         
  33   24:32  7:55    5 20-39   19 M   486 Daniel Burgess              Zephyrhills,FL                                                
  34   24:49  8:00    6 01-12   20 M   451 Aidan Meyer                 Land O Lakes,FL                                               
  35   24:55  8:02    5 40-98   21 M   440 David Hernandez             Dade City,FL                                                  
  36   24:58  8:03    6 40-98   22 M   208 Robert Repperhager          Tampa,FL                                                      
  37   26:08  8:26    7 40-98   23 M   461 Will Valentine              Land O Lakes,FL                                               
  38   27:32  8:53    7 01-12   24 M   487 Josh Steele                 Wesley Chapel,FL                                              
  39   27:40  8:55    7 20-39   15 F   439 Karen Ellis                 Wesley Chapel,FL                                              
  40   28:24  9:10    8 01-12   25 M   474 Jack Jacobsen               Wesley Chapel,FL                                              
  41   28:31  9:12    9 01-12   26 M   206 Anthony Lister  Jr          Dade City,FL                                                  
  42   28:36  9:14    8 20-39   16 F   229 Lindsey Suber               Marietta,GA                                                   
  43   28:51  9:18    1 01-12   17 F   483 Melody McLeod               Brooksville,FL                                                
  44   28:51  9:18    2 01-12   18 F   484 Lilly McLeod                Brooksville,FL                                                
  45   29:03  9:22    4 40-98   19 F   207 Jennifer Lister             Dade City,FL                                                  
  46   29:18  9:27    9 20-39   20 F   479 Laura McLeod                Lutz,FL                                                       
  47   30:58  9:59   10 01-12   27 M   245 Jacob Paquette              Dade City,FL                                                  
  48   31:17 10:05    8 40-98   28 M   436 Sam Balash                  Elmira,NY                                                     
  49   31:26 10:08    9 40-98   29 M   445 Matt McCullough             New Port Richey,FL                                            
  50   31:38 10:12    5 13-19   21 F   246 Chloe Paquette              Dade City,FL                                                  
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Honest Abe 5k                                     
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
  51   31:39 10:13    3 01-12   22 F   232 Kamille Hernandez           Dade City,FL                                                  
  52   31:40 10:13    6 13-19   23 F   231 Amanda Barrios              Wc,FL                                                         
  53   31:45 10:15    5 40-98   24 F   468 Deanna Young                Wesley Chapel,FL                                              
  54   31:57 10:18    4 01-12   25 F   477 Ryann McLeod                Lutz,FL                                                       
  55   32:10 10:23    6 40-98   26 F   209 Susan Gryder                Tampa,FL                                                      
  56   32:15 10:24   10 40-98   30 M   462 Edwin Vega                  Land O Lakes,FL                                               
  57   32:20 10:26   11 40-98   31 M   235 Shaun Harrison              Tampa,FL                                                      
  58   32:30 10:29    7 13-19   27 F   211 Nathalia Filgueira-Leon     Safety Harbor,FL                                              
  59   33:40 10:52    5 13-19   32 M   225 Jacob Lopez                 Tampa,FL                                                      
  60   33:40 10:52   12 40-98   33 M   204 Don McBath                  Land O Lakes,FL                                               
  61   34:01 10:58    7 40-98   28 F   459 Cindy Ross                  Land O Lakes,FL                                               
  62   34:16 11:03   13 40-98   34 M   460 George Swatzbaugh           Dade City,FL                                                  
  63   34:55 11:16   10 20-39   29 F   500 Jennifer Maginness          Dade City,FL                                                  
  64   35:04 11:19   11 01-12   35 M   464 Gabriel Vega                Land O Lakes,FL                                               
  65   35:09 11:20    8 40-98   30 F   233 Mikkie Esoff                Wc,FL                                                         
  66   35:09 11:20    9 40-98   31 F   463 Sheila Vega                 Land O Lakes,FL                                               
  67   35:43 11:31   10 40-98   32 F   448 Karen Medlin                Dade City,FL                                                  
  68   35:50 11:34   11 20-39   33 F   251 Denise Crulli               Wc,FL                                                         
  69   36:11 11:40    6 13-19   36 M   454 Jorge Mojica Jr             Land O Lakes,FL                                               
  70   36:31 11:47   12 01-12   37 M   254 Ryan Mish                   Wc,FL                                                         
  71   36:53 11:54    5 01-12   34 F   472 Olivia Spinner              Wesley Chapel,FL                                              
  72   36:54 11:54    8 13-19   35 F   449 Allyson Medlin              Dade City,FL                                                  
  73   37:10 11:59   11 40-98   36 F   442 Joan Laubmeier              Land O Lakes,FL                                               
  74   37:15 12:01   12 40-98   37 F   219 Tammy Scullion              Wc,FL                                                         
  75   37:21 12:03   13 40-98   38 F   217 Kristy Anderson                                                                        
  76   37:24 12:04   14 40-98   38 M   443 Robert Laubmeier            Land O Lakes,FL                                               
  77   39:02 12:35   13 01-12   39 M   212 Eli Johnson                 Safety Harbor,FL                                              
  78   39:04 12:36   14 01-12   40 M   210 Ethan Filgueira-Leon        Safety Harbor,FL                                              
  79   39:15 12:40    6 01-12   39 F   455 Kylie Orihuela              Wesley Chapel,FL                                              
  80   39:32 12:45    7 01-12   40 F   482 Aubrey McLeod               Brooksville,FL                                                
  81   40:17 13:00   15 40-98   41 M   457 Phil Radford                Villages,FL                                                   
  82   41:24 13:21   15 01-12   42 M   466 Jacob Whitehead             Tampa,FL                                                      
  83   41:24 13:21    6 20-39   43 M   465 John Whitehead              Tampa,FL                                                      
  84   41:29 13:23    8 01-12   41 F   489 Mia Carper                  Tampa,FL                                                      
  85   41:54 13:31   16 40-98   44 M   256 Darrin Mish                 Wc,FL                                                         
  86   41:56 13:32    9 01-12   42 F   255 Rachel Mish                 Wc,FL                                                         
  87   41:57 13:32   14 40-98   43 F   252 Heather Mish                Wc,FL                                                         
  88   42:19 13:39   16 01-12   45 M   202 Ryan Maginness              Dade City,FL                                                  
  89   44:18 14:17   17 01-12   46 M   247 Liam O'Neil                 Wc,FL                                                         
  90   44:40 14:25   17 40-98   47 M   259 Howard Nivens               St Leo,FL                                                     
  91   45:46 14:46   10 01-12   44 F   471 Sophia Spinner              Wesley Chapel,FL                                              
  92   45:51 14:47   11 01-12   45 F   452 Bailey Meyer                Land O Lakes,FL                                               
  93   45:57 14:49   18 01-12   48 M   473 David Jacobsen              Wesley Chapel,FL                                              
  94   46:50 15:06   18 40-98   49 M   223 Philip Landry               Tampa,FL                                                      
  95   46:52 15:07   15 40-98   46 F   222 Penny Landry                Tampa,FL                                                      
  96   47:15 15:15   16 40-98   47 F   470 Vicki Portfolio             Wesley Chapel,FL                                              
  97   47:38 15:22   12 01-12   48 F   250 Sabrea Ringler              Tampa,FL                                                      
  98   47:40 15:23    7 20-39   50 M   249 John Wing                   Tampa,FL                                                      
  99   47:54 15:27   13 01-12   49 F   475 Brook Shipley               Zephyrhills,FL                                                
 100   48:33 15:40   14 01-12   50 F   203 Paige Maginness             Dade City,FL                                                  
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
           Honest Abe 5k                                     
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 101   48:36 15:41    8 20-39   51 M   201 Mike Maginness              Dade City,FL                                                  
 102   52:40 16:59   17 40-98   51 F   226 Claudine Ciccarello         Plant City,FL                                                 
 103   52:41 17:00   19 40-98   52 M   227 Shad Harnson                Plant City,FL                                                 
 104   52:42 17:00   12 20-39   52 F   224 Lisette Ciccarello          Tampa,FL                                                      
 105   54:41 17:38   18 40-98   53 F   262 Janet Cordero               Wc,FL                                                         




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News