Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Run for Hope

Tampa, FL, April 12, 2014

[Overall Results | Overall Male Results | Overall Female Results ]

Age Group Results

Run for Hope 5k Run

Run for Hope

5k Run

Age Group Results

April 12, 2014


Results By Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Vaile                                              112   42        6        21:46.8      7:01/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Bing                     Vero Beach  FL         12   23        1        17:43.5      5:43/M

Female No Age Provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Rose Bishop                                       131            72        41:00.2     13:14/M

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hailey Ruelo                                            118   12       17        24:45.9      7:59/M
       2    Abby Murphy                                             123   12       18        24:46.0      7:59/M
       3    Caroline Piro                                           115   14       59        35:29.6     11:27/M
       4    Emma Cordero                      Tampa  FL              29   14       65        37:41.3     12:09/M
       5    Adysun Richey                     Dade City  FL          70   10       80        42:30.3     13:43/M
       6    Grace Bennett                     Osprey  FL              9    8       83        42:53.6     13:50/M

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Bennett                      Osprey  FL             10    6       85        43:06.3     13:54/M
       2    Carlos Inostroza                  Tampa  FL              43    9       88        44:26.3     14:20/M
       3    Jj Jaudon                         Apollo Beach  FL       45    6       90        44:48.5     14:27/M
       4    James "joba" Spinner              Tampa  FL              82    5       97        45:17.7     14:36/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Evans                      Tampa  FL              33   18        8        22:52.5      7:23/M
       2    Noah Murphy                                             122   16       10        23:27.0      7:34/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Shults                     Saint Petersburg  F    77   22       62        36:09.6     11:40/M
       2    Latia Scott                       Tampa  FL              73   21       64        37:17.4     12:02/M
       3    Ashley Rios                       Tampa  FL              72   21       67        38:26.5     12:24/M
       4    Ashley Weller Weller              Land O Lakes  FL      101   20       78        42:13.7     13:37/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brooke Meyer                      Zephyrhills  FL        57   28       50        33:26.0     10:47/M
       2    Lani Gonzales                     Tampa  FL              41   26       58        35:23.7     11:25/M
       3    Elizabeth Fronduto                St Petersburg  FL      38   25       60        35:38.8     11:30/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Defiel                     Tampa  FL              32   29       48        33:23.4     10:46/M
       2    Christopher Meyer                 Zephyrhills  FL        58   29       49        33:25.8     10:47/M
       3    Justin Lawrence                   Port Richey  FL        51   27      102        48:42.9     15:43/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Myers                                            105   31       12        24:23.1      7:52/M
       2    Kristen Yaldor                    Odessa  FL             93   32       30        28:46.2      9:17/M
       3    Meaghan Siers                     Dade City  FL          78   30       34        29:15.6      9:26/M
       4    Natasha Palmer                    Tampa  FL              68   34       35        29:24.0      9:29/M
       5    Jenny Borders                     San Antonio  FL        14   33       36        29:39.9      9:34/M
       6    Jamie Brownrigg                   Tampa  FL              19   31       45        32:43.2     10:33/M
       7    Janel Richey                      Dade City  FL          71   34       76        42:04.7     13:34/M
       8    Sarah Cobelli                     Dade City  FL          26   32       77        42:06.6     13:35/M
       9    Rachel Lewis                      Clearwater  FL         53   33      108        55:00.2     17:45/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Cipolla                     Clearwater  FL         24   34        3        20:36.2      6:39/M
       2    William Chinda                    Tampa  FL              23   32       16        24:41.3      7:58/M
       3    Graig Garver                      Land O Lakes  FL       40   34       23        26:25.2      8:31/M
       4    David Swegle                      Riverview  FL          85   32       31        29:07.5      9:24/M
       5    Ryan Yaldor                       Odessa  FL             94   31       56        35:07.0     11:20/M
       6    Joseph Walsh                      New Port Richey  FL    91   33      101        48:42.8     15:43/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mandy Spinner                     Tampa  FL              84   35       21        25:43.9      8:18/M
       2    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL              69   37       28        27:57.5      9:01/M
       3    Heather Kutina                    Tampa  FL              50   36       41        30:31.5      9:51/M
       4    Liann Thompsen                                          120   37       61        36:02.3     11:37/M
       5    Karen Michaelson                  Tampa  FL              60   38       66        37:58.9     12:15/M
       6    Kim Weller                        Land O Lakes  FL       99   39       69        39:04.7     12:36/M
       7    Christine Francis                 Tampa  FL              37   39       87        44:26.1     14:20/M
       8    Meagen Chevillot                  Tampa  FL              22   37       96        45:17.6     14:36/M
       9    Selena Jaudon                     Apollo Beach  FL       46   36       98        45:18.4     14:37/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Kutina                        Tampa  FL              49   37        2        19:50.4      6:24/M
       2    Sandor Berghoffer                                       104   39       22        26:21.6      8:30/M
       3    Chris Goodwin                     Bradenton  FL          42   38       26        27:05.1      8:44/M
       4    Michael Antonawich                Riverview  FL           6   38       79        42:14.2     13:37/M
       5    Colin Brooks                      St Petersburg  FL      16   35      104        53:02.0     17:06/M
       6    Brad Lewis                        Clearwater  FL         52   35      107        55:00.0     17:45/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juliay Tippett                                          103   40        9        23:04.2      7:26/M
       2    Erin Luecke                                             125   41       11        24:20.0      7:51/M
       3    Clandine Nipps                                          116   41       19        24:47.9      8:00/M
       4    Deanna Young                      Wesley Chapel  FL      96   42       39        30:13.7      9:45/M
       5    Jennifer Nilsen                                         129   41       53        34:16.1     11:03/M
       6    Kimberly Sharp                    Brandon  FL            76   43       57        35:08.4     11:20/M
       7    Kim Murphy                                              124   42       81        42:45.9     13:47/M
       8    Bridgett Crews                    Zephyrhills  FL        30   40       92        44:52.9     14:28/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Tippett                     Springhill  FL         97   41        7        22:05.3      7:07/M
       2    Bill Spinner                      Tampa  FL              81   40       20        25:08.0      8:06/M
       3    Scott Murphy                                            121   42       82        42:46.3     13:48/M
       4    Chris Weller                      Land O Lakes  FL      100   41       89        44:40.3     14:25/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Neuman                        Tampa  FL              64   48       25        26:48.0      8:39/M
       2    Justine Adamski                   Lutz  FL                3   45       37        29:57.7      9:40/M
       3    Dawn Ullom                        Valrico, Fl  FL        88   46       54        34:16.5     11:03/M
       4    Karen Bishop                                            130   49       68        38:39.0     12:28/M
       5    Josephine Ames                    Tampa  FL               5   47       84        43:02.3     13:53/M
       6    Maribel Ortiz                     Tampa  FL             132   45       93        45:13.6     14:35/M
       7    Cristiana Manea                   Clearwater  FL         54   47       95        45:14.4     14:35/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Neuman                        Tampa  FL              65   45       24        26:47.8      8:38/M
       2    Adam Brooks                       Lutz  FL               15   48       40        30:29.6      9:50/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Cline                       Seffner  FL            25   50       29        28:32.6      9:12/M
       2    Renee Cooperbrown                 Tampa  FL              28   50       33        29:14.0      9:26/M
       3    Jane Murphy                       Odessa  FL             62   51       43        32:19.7     10:25/M
       4    Nancy Nothstein                   Lutz  FL               98   51       44        32:36.8     10:31/M
       5    Lori Meyer                        Zephyrhills  FL        59   52       91        44:52.6     14:28/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aleadro Manacero                                        111   51        4        20:46.7      6:42/M
       2    Ion Docs                                                113   51        5        21:39.4      6:59/M
       3    Larry Fimbel                      Wesley Chapel  FL      36   52       15        24:41.1      7:58/M
       4    Mike Woods                                              126   54       27        27:32.1      8:53/M
       5    Michael Mays                      Lutz  FL               56   53       47        33:10.1     10:42/M
       6    Bruce Buckler                     Lutz  FL               20   53       51        33:29.0     10:48/M
       7    Paul Pirw                                               114   52       55        34:50.0     11:14/M
       8    Gabriel Manea                     Clearwater  FL         55   51       94        45:13.7     14:35/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryclaire Yatsko                 Tampa  FL              95   59       32        29:11.2      9:25/M
       2    Linda Fertic                      Valrico  FL            35   58       52        34:00.4     10:58/M
       3    Linn Morin                                              109   57       70        39:36.4     12:46/M
       4    Kathy Sergio                      Boynton Beach  FL      75   58       71        40:57.0     13:13/M
       5    Susan Williams                    Seffner  FL            92   57       73        41:09.5     13:16/M
       6    Lorraine Spinner                  Weeki Wachee  FL       83   59       74        41:09.5     13:16/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Arzenburg                                         108   57       13        24:23.7      7:52/M
       2    Regis Taggart                     Tampa  FL              86   55       38        30:04.7      9:42/M
       3    Darrell Boone                                           119   57      100        48:09.0     15:32/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherrie Sikes                     Riverview  FL          79   61       42        31:01.6     10:00/M
       2    Julia Murhy                                             117   60       46        33:09.1     10:42/M
       3    Diane Spicer                      Tampa  FL              80   62       86        43:52.7     14:09/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             110   64       14        24:31.2      7:55/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joni Miller                       Lutz  FL               61   65      105        54:08.3     17:28/M

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sunny Olson                       Tampa  FL              66   84      106        54:29.1     17:35/M
       2    Ellie McIntyre                                          128   91      109      1:06:54.9     21:35/M

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Evans                      Tampa  FL              34   75       63        36:19.7     11:43/M
       2    Robert Willams                                          102   86       75        41:34.9     13:25/M
       3    Neil Keefer                       Holiday  FL           127   76       99        45:44.6     14:45/M
       4    Frank Brooks                      Madeira Beach  FL      17   71      103        53:01.0     17:06/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News