Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

2014 Ryan's Run 4 miler and Relays

Ybor City, Tampa, FL, April 12, 2014

Overall results 4 miler and relay

Progressive Training Team/Dror Vaknin

Overall and 2x2 winners Larry Smart,
Overall and 2x2 winners Larry Smart, "Boston Bound"


Overall

Name

Age Group

Time

Race

1

Boston Bound

1

20:40.60

2x2 mile Male Relay

2

Irish 31 Running Club

1

21:27.83

4x1 mile Male Relay

3

Bayshore Beuties

2

21:28.36

4x1 mile Male Relay

4

Where’s Our Van Support

1

22:34.33

2x2 mile Mixed Relay

5

John Dante

1 overall M

22:47.26

Overall Male

6

Jay Chancellor

1 40-44 M

23:40.30

 

7

Michael J. Maerz

1 20-24 M

23:51.31

 

8

Brian Moeller

1 25-29 M

24:00.75

 

9

Jessica Forrester

1 overall F

24:01.85

Overall Female

10

Patrick Stutz

2 40-44 M

24:11.89

 

11

Bayshore Fit

1

24:33.40

4x1 mile mixed Relay

12

John Poyk

3 40-44 M

24:54.41

 

13

1 Dude 2 Boobs

2

25:08.88

2x2 mixed relay

14

Greg Dodson

1 50-54 M

25:40.98

 

15

# Florida Fantasy Fishing Camp

2

25:41.21

2x2 Male relay

16

Bains A Team

3

25:51.56

2x2 mixed relay

17

Steve Cain UT Alumni B

3

26:04.44

2x2 Male relay

18

Nick Hobson

1 15-19 M

26:05.69

 

19

Joel Gormon

40-44 M

26:34.97

 

20

Peanut Butter and Jelly

1

26:58.14

2x2 mile Female Relay

21

Mike Marahan

2 25-29M

27:01.50

 

22

Mike Payette

1 45-49 M

27:05.06

 

23

Jax Mar C

2

27:10.47

2x2 female relay

24

Adam Yolwich

1 55-59 M

27:12.22

 

25

Antony Samaha

2 15-19 M

28:09.34

 

26

Midnight Runners

4

28:37.16

2x2 male relay

27

Jennica Hopkins

1 25-29 F

28:44.07

 

28

Gazmend Kosumi

3 25-29 M

28:50.73

 

29

Team LP

3

28:58.02

2x2 mile Female Relay

30

IDK

3

29:17.80

4x1 mile Male Relay

31

Ashley Haselwood

1 45-49 F

29:35.89

 

32

Rene Espinosa

1 30-34 F

29:41.73

 

33

Michael Walden

2 50-54 M

29:48.90

 

34

Damian Cawvey

1 35-39 M

29:48.13

 

35

E.V. Phillips

3 15-19 M

30:04.25

 

36

Bill Ayers

2 55-59 M

30:11.59

 

37

Mason Ford

1 10-14 M

30:15.51

 

38

Chris & Madison White

4

30:16.64

2x2 mile Female Relay

39

Gordy Mereness

3 50-54 M

30:19.08

 

40

Sarah Waldie

2 30-34 F

30:23.70

 

41

Bronson Ford

2 10-14 M

30:25.83

 

42

Dan McClenathan

1 60-64 M

30:30.84

 

43

John Waldie

2 35-39 M

30:38.01

 

44

Mary Krehbiel

2 25-29 F

30:41.28

 

45

Stephen Miller

2 60-64 M

30:42.47

 

46

Rick Guyer

3 60-64 M

30:45.96

 

47

Jenna Sienta

1 20-24 F

31:20.37

 

48

Herman Nienwendaal

4 60-64 M

31:21.14

 

49

Candi Dutschke

1 40-44 F

31:28.86

 

50

Jonathan Stein

3 55-59 M

31:42.14

 

51

Michele Young

2 40-44 F

32:09.15

 

52

Robert Dedrick

4 55-59 M

32:13.07

 

53

Heidi Kelchner

2 45-49 F

32:21.19

 

54

Case of the Runs

5

32:29.34

4x1 mile Male Relay

55

Jim Porter

4 50-54 M

32:52.98

 

56

Twinkies

5

33:02.48

2x2 female relay

57

Bryan Valladenes

3 35-39 M

33:11.70

 

58

Silky Sullivan

1 70+ M

33:16.36

 

59

Chafing Dreams

4

33:18.42

2x2 mixed relay

60

Mustangs

1

33:26.52

4x1 mile female Relay

61

Patrick Bluett

3 55-59 F

33:41.76

 

62

Sheri Walker

3 40-44 F

33:42.03

 

63

A son & his Mother

5

33:46.79

2x2 mixed relay

64

Justin & Valerie Joseffy

6

33:54.05

2x2 mixed relay

65

Julianne Demeter

3 25-29 F

34:21.51

 

66

Erin Seaton

1 10-14 F

34:31.16

 

67

Team Holmes

2

34:34.03

4x1 mile Mixed Relay

68

Andrea Trosorras

2 10-14 F

34:35.08

 

69

John Speakman

5 60-64 M

34:38.76

 

70

Jennifer Graton

1 35-39 F

35:28.72

 

71

Margarelay

6

35:38.18

2x2 female relay

72

Ashley Leinbaum

3 30-34 F

35:41.07

 

73

Agony of Defeat

7

35:41.42

2x2 male relay

74

No Card

 

36:24.85

 

75

Kelly Miller

4 25-29 F

36:25.12

 

76

SO HO

3

36:28.93

4x1 mile Mixed Relay

77

Kiva Williams

4 30-34 F

36:35.36

 

78

Andrew McRae

4 25-29 M

36:39.23

 

79

No Card

 

36:40.57

 

80

No Card

 

36:41.03

 

81

Jack Harahan

5 50-54 M

36:43.11

 

82

McDonell

4

36:49.42

4x1 mile Mixed Relay

83

Sole Mates

7

36:50.52

2x2 female relay

84

Ryan Martinez

1 30-34 M

36:55.13

 

85

Danielle Dixon

5 25-29 F

36:57.26

 

86

Karen Brand

4 40-44 F

37:15.16

 

87

Thomas Leechin

2 30-34 M

37:47.01

 

88

Team Tatlcok

7

37:53.39

2x2 mixed relay

89

Sheri Mereness

1 50-54 F

37:54.96

 

90

Janet Lyle

1 55-59 F

37:55.31

 

91

Laurie Spieler

2 50-54 F

38:15.22

 

92

Tom Leechin

5 55-59 M

38:23.72

 

93

Brie Fisher

6 25-29 F

38:29.66

 

94

Debbie B.

2 55-59 F

38:47.75

 

95

No Card

 

38:49.75

 

96

Melissa Stone

2 35-39 F

38:50.64

 

97

Britney Fredrickson

7 25-29 F

38:58.02

 

98

No Card

 

39:11.53

 

99

Russo

8

39:12.36

2x2 mixed relay

100

Curtis Kelly

3 30-34 M

39:21.61

 

101

Tre G.

3 10-14 M

39:24.74

 

102

Jairo Reina

6 60-64 M

39:30.59

 

103

No Card

 

39:30.

 

104

Tia Weidler

4 30-34 F

39:34.05

 

105

Shelly Strickland

8 25-29 F

39:37.09

 

106

Nelson Cardown

6 55-59 M

39:50.09

 

107

Alyssa Hughes

2 20-24 F

40:08.84

 

108

Ian Stanley

2 20-24 M

40:09.15

 

109

Shirley Risler

3 50-54 F

40:23.30

 

110

Carlos Zapath

4 30-34 M

40:38.96

 

111

Aminta Owen

2 50-54 F

40:42.00

 

112

Miller Lite

9

40:55.90

2x2 mixed relay

113

No Card

 

40:56.73

 

114

Lauren Tobin

3 50-54 F

41:35.10

 

115

Travis Lopez

4 15-19 M

41:35.93

 

116

Beth Galambos

5 30-34 F

41:56.47

 

117

Courtney Pastor

3 35-39 F

42:28.01

 

118

Clarisa Gerlach Purks

5 40-44 F

42:28.27

 

119

Sarah Freitas

9 25-29 F

43:04.40

 

120

Jodi Parker

4 35-39 F

43:06.14

 

121

Deborah Davidson

5 35-39 F

43:10.79

 

122

Mercee Glew

5 40-44 F

43:23.16

 

123

Marge-Relay-Vile

8

43:30.86

2x2 female relay

124

Ken Strickland

3 35-39 M

43:34.84

 

125

Michelle Noahy

10 25-29 F

43:36.92

 

126

Jackie Monahan

3 20-24 F

44:15.31

 

127

Angela Neale

6 35-39 F

44:27.97

 

128

Matthew Solomon

25-29 M

44:30.79

 

129

Sasha des Santos

7 35-39 F

45:14.25

 

130

Linda Jacobsen

3 55-59 F

45:43.89

 

131

Joe Henderson

60-64 M

46:24.00

 

132

No Card

 

47:55.93

 

133

Steve Owen

55-59 M

48:28.52

 

134

Barbara Taylor

1 65-69 F

48:36.44

 

135

Eric Glew

40-44 M

48:54.07

 

136

Elaine Henderson

55-59 F

50:04.48

 

137

Logan Langmyer

10-14 M

50.06.06

 

138

Marcia Widener

50-54 F

50:07.83

 

139

Melissa Albritton

25-29 F

51:43.11

 

140

Rick Albritton

30-34 M

51:43.30

 

141

Rachel Sosa

25-29 F

51:46.47

 

142

Monika Mendez

25-29 F

51:46.70

 

143

Emily Williams

25-29 F

53:23.33

 

144

Brian Sanclwood

 35-39 M

53:24.52

 

145

Chase

 10-14 M

54:30.81

 

146

Sara Langmyer

35-39 F

54:39.68

 

147

Brandi Davis

40-44 F

54:46.43

 

148

Bill Walch

2 70+ M

56:51.22

 

149

Elizabeth Shaunessy-Dedrick

3 45-49 F

59:12.57

 

 




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News