Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

St Patty's Blarney Stone Dash 5K

Willimantic, CT, March 15, 2014

[Awards ]

Overall

Results by The Last Mile Racing LLC.

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


                    St Patty's Blarney Stone Dash 5K
                           Willimantic, CT USA
                          3/15/2014 - 10:00 AM
                         Weather: Sunny - 50's 
                      Results by: The Last Mile LLC
                        www.thelastmileracing.com
                   email: timing@thelastmileracing.com
                    Timed with MyLaps Bib tag system
================================================================================================
                      ***** Official Results *****
================================================================================================
  The DIV Column is your place in your age group or division for Awards
================================================================================================ 
                *****Results are sorted by gun time*****
================================================================================================

Place No.   Name                Nettime    Pace  Guntime    Pace  S Div/Tot  Sex/Tot  Age City               St 
===== ===== =================== ========== ===== ========== ===== = ======== ======== === ================== == 
   1  1864 Griffin Waller        18:14.50  5:53   18:14.51  5:53 M   1/7      1/41    16 Colchester         CT 
   2  1088 Trevor Chambers       18:15.07  5:53   18:15.08  5:53 M   2/7      2/41    16 Bolton             CT 
   3  1872 Jon Dipippo           18:23.57  5:56   18:23.58  5:56 M   1/10     3/41    44 Brooklyn           CT 
   4  1890 Bruce Christiansen    19:37.91  6:20   19:37.92  6:20 M   2/10     4/41    46 Bolton             CT 
   5  1880 Paul Smith            20:05.20  6:28   20:05.21  6:28 M   3/10     5/41    48 Storrs Mansfield   CT 
   6  1844 Greg Paul             20:25.50  6:35   20:25.51  6:35 M   1/4      6/41    30 Middletown         CT 
   7  1826 Kelly Labanara        20:55.37  6:45   20:57.00  6:45 F   1/17     1/77    20 Chaplin            CT 
   8  1852 Marc Scrivener        21:07.60  6:48   21:09.06  6:49 M   4/10     7/41    44 Willimantic        CT 
   9  1891 Trevor Pompa          21:21.40  6:53   21:21.41  6:53 M   3/7      8/41    18 Columbia           CT 
  10  1906 Sarah Jean            21:23.16  6:54   21:24.75  6:54 F   1/12     2/77    35 West Willington    CT 
  11  1892 Ned Smith             21:33.40  6:57   21:33.41  6:57 M   1/6      9/41    28 Vernon Rockville   CT 
  12  1868 Tim Smith             21:44.79  7:00   21:46.81  7:01 M   1/4     10/41    65 Norwich            CT 
  13  1901 Jay Hamilton          22:23.83  7:13   22:26.12  7:14 M   5/10    11/41    42 Mansfield Center   CT 
  14  1814 Mark Gedraitis        22:43.93  7:20   22:47.31  7:21 M   2/4     12/41    39 Westfield          MA 
  15  1810 Tracy French          22:45.95  7:20   22:50.02  7:21 F   2/17     3/77    24 Brooklyn           CT 
  16  1893 Ryan Marsalisi        22:52.30  7:22   22:52.31  7:22 M   2/6     13/41    21 Columbia           CT 
  17  1084 John Brown            23:59.29  7:44   24:01.38  7:44 M   1/8     14/41    51 Windham            CT 
  18  1871 Molly Sweeney         24:23.11  7:51   24:24.37  7:52 F   1/8      4/77    19 Hebron             CT 
  19  1077 Laura Bachiochi       24:22.86  7:51   24:27.03  7:53 F   2/12     5/77    36 Windsor Locks      CT 
  20  1873 Mark Buckley          24:53.55  8:01   24:57.13  8:02 M   3/6     15/41    29 Marlborough        CT 
  21  1879 Spring Cole           25:33.47  8:14   25:38.61  8:16 F   1/19     6/77    48 Danielson          CT 
  22  1903 Annette Hamilton      25:44.64  8:18   25:47.23  8:19 F   2/19     7/77    48 Mansfield Center   CT 
  23  1822 Luke Hawthorne        25:37.99  8:16   25:50.76  8:20 M   4/7     16/41    15 Mansfield Center   CT 
  24  1856 Nicholas Steele       25:54.02  8:21   26:01.53  8:23 M   3/4     17/41    33 Agawam             MA 
  25  1089 Ross Cohen            26:06.56  8:25   26:11.30  8:26 M   4/6     18/41    23 Pomfret Center     CT 
  26  1877 Brian Andstrom        26:09.65  8:26   26:14.94  8:27 M   2/8     19/41    58 Plainfield         CT 
  27  1904 Bill Demarais         26:19.69  8:29   26:21.91  8:30 M   2/4     20/41    64 North Windham      CT 
  28  1882 Brittany Williams     26:14.11  8:27   26:27.91  8:32 F   3/17     8/77    26 Windsor            CT 
  29  1874 Hannah Carey          26:27.36  8:31   26:35.51  8:34 F   4/17     9/77    23                       
  30  1861 David Trudeau         26:40.90  8:36   26:53.28  8:40 M   5/7     21/41    13 Mansfield Center   CT 
  31  1867 Gabriel Mindek        26:44.30  8:37   26:56.18  8:41 M   6/7     22/41    13 Mansfield Center   CT 
  32  1098 Joseph Feeney         27:13.17  8:46   27:17.68  8:48 M   7/7     23/41    19 Coventry           CT 
  33  1085 Patti Brown           27:23.05  8:49   27:27.08  8:51 F   1/14    10/77    50 Windham            CT 
  34  1828 Stacey Lambert        27:35.08  8:53   27:40.28  8:55 F   5/17    11/77    20 Lebanon            CT 
  35  1815 Courtney Gideon       27:35.45  8:53   27:40.67  8:55 F   6/17    12/77    20 Jewett City        CT 
  36  1838 Jackie Nelson         27:37.98  8:54   27:41.42  8:55 F   2/14    13/77    51 Lebanon            CT 
  37  1830 Peter Marshall        27:34.79  8:53   27:44.58  8:56 M   6/10    24/41    48 Andover            CT 
  38  1883 Christina Vogt        27:43.14  8:56   27:47.93  8:57 F   3/12    14/77    32 Central Village    CT 
  39  1809 Julie French          27:57.89  9:01   28:13.03  9:05 F   7/17    15/77    29 Lebanon            CT 
  40  1048 April Arpin           28:43.39  9:15   28:46.32  9:16 F   8/17    16/77    25 Windham            CT 
  41  1894 Jennifer Zygulski     28:43.53  9:15   28:46.49  9:16 F   3/19    17/77    42 Coventry           CT 
  42  1836 Kyle McMahon          28:43.07  9:15   28:53.01  9:18 M   5/6     25/41    20 Hebron             CT 
  43  1083 Neil Breault          28:43.41  9:15   28:53.13  9:18 M   7/10    26/41    40 Hebron             CT 
  44  1097 Ron Evans             29:12.40  9:25   29:20.44  9:27 M   4/4     27/41    34 South Windham      CT 
  45  1821 Annette Hailer        29:18.74  9:27   29:26.39  9:29 F   9/17    18/77    20 Somers             CT 
  46  1876 Steve Bebrin          29:23.94  9:28   29:28.23  9:30 M   3/8     28/41    55 Vernon Rockville   CT 
  47  1865 Christine Wilson      29:53.40  9:38   29:55.88  9:39 F   1/4     19/77    60 Guilford           CT 
  48  1899 Louisa Owen Sonstro   29:52.60  9:37   29:59.91  9:40 F  10/17    20/77    23 Storrs Mansfield   CT 
  49  1896 Sara Sonstrom         29:53.10  9:38   30:00.15  9:40 F   4/19    21/77    45 Vernon Rockville   CT 
  50  1081 Alice Bishop          30:08.34  9:43   30:11.48  9:44 F   3/14    22/77    50 Enfield            CT 
  51  1898 Sue Raynor            30:13.39  9:44   30:16.69  9:45 F   4/12    23/77    38 Storrs Mansfield   CT 
  52  1849 Joanne Roberson       30:08.09  9:42   30:17.40  9:45 F   4/14    24/77    53 East Hampton       CT 
  53  1878 Paul Taft             30:16.28  9:45   30:29.91  9:49 M   4/8     29/41    55 Hartford           CT 
  54  1881 Sandy Collins         30:24.14  9:48   30:32.94  9:50 F   5/14    25/77    58 Wauregan           CT 
  55  1091 Sean Cox              31:07.15 10:01   31:20.75 10:06 M   8/10    30/41    44 Mansfield Center   CT 
  56  1817 Annie Groom           31:51.56 10:16   31:53.58 10:16 F   6/14    26/77    53 Southington        CT 
  57  1888 Melissa Chick         32:08.00 10:21   32:15.57 10:23 F  11/17    27/77    28 Columbia           CT 
  58  1859 Megan Thompson        32:20.66 10:25   32:27.57 10:27 F   5/19    28/77    45 Mansfield Depot    CT 
  59  1082 James Blaschke        32:44.30 10:33   32:54.45 10:36 M   9/10    31/41    44 Bristol            CT 
  60  1847 Laura Pawelec         33:22.99 10:45   33:37.87 10:50 F   7/14    29/77    51 Ashford            CT 
  61  1905 Kori Bunnell          33:49.30 10:54   33:54.35 10:55 F   6/19    30/77    40 Canterbury         CT 
  62  1818 Andrea Gudauskas      33:51.03 10:54   34:00.55 10:57 F   7/19    31/77    40 Bolton             CT 
  63  1825 Jessica Houlker       34:18.13 11:03   34:25.04 11:05 F   5/12    32/77    34 Danielson          CT 
  64  1857 Angie Stohlberg       34:27.56 11:06   34:31.30 11:07 F   2/8     33/77    19 Woodstock          CT 
  65  1855 Heather Steele        34:28.74 11:06   34:36.45 11:09 F   6/12    34/77    37 Agawam             MA 
  66  1096 Melissa Evans         34:28.43 11:06   34:36.50 11:09 F  12/17    35/77    28 South Windham      CT 
  67  1839 Steve Nelson          34:56.70 11:15   35:00.23 11:16 M   5/8     32/41    51 Lebanon            CT 
  68  1853 Brenda Scully         35:00.79 11:17   35:10.04 11:20 F   8/19    36/77    44 Bristol            CT 
  69  1841 Jennifer Ouimet       35:09.34 11:19   35:16.44 11:22 F  13/17    37/77    21 Norwich            CT 
  70  1094 Joshua Draper         35:09.52 11:19   35:16.62 11:22 M   6/6     33/41    22 Norwich            CT 
  71  1850 Karen Scholl          35:56.30 11:35   36:05.04 11:37 F   7/12    38/77    31 Quaker Hill        CT 
  72  1832 Angela Maschka        36:41.71 11:49   36:58.80 11:55 F  14/17    39/77    28 Hampton            CT 
  73  1087 Kristine Carlson-Ko   36:44.15 11:50   37:04.07 11:56 F   9/19    40/77    46 Mansfield Center   CT 
  74  1813 Cindy Garrison        37:03.02 11:56   37:23.06 12:02 F  10/19    41/77    46 Mansfield Center   CT 
  75  1851 Emma Scrivener        37:31.70 12:05   37:38.14 12:07 F   3/8     42/77    15 Willimantic        CT 
  76  1816 Yazmin Gonzalez       37:44.06 12:09   37:51.61 12:12 F  15/17    43/77    21 Willimantic        CT 
  77  1875 Emily O'Hearn         37:58.05 12:14   38:06.23 12:16 F  16/17    44/77    24 Norwich            CT 
  78  1811 Anna Garrett          38:03.38 12:15   38:12.39 12:18 F  17/17    45/77    23 Willimantic        CT 
  79  1812 Wayne Garrett         38:03.65 12:16   38:12.76 12:18 M   3/4     34/41    62 Mansfield Center   CT 
  80  1819 Gina Guertin          38:10.54 12:18   38:21.43 12:21 F   8/12    46/77    36 Putnam             CT 
  81  1080 Carrie Birdsong       38:23.83 12:22   38:29.82 12:24 F   8/14    47/77    52 North Franklin     CT 
  82  1079 Gillian Bienvenu      38:23.44 12:22   38:29.94 12:24 F   9/12    48/77    32 Storrs Mansfield   CT 
  83  1848 Kathryn Roberge       40:46.09 13:08   40:50.98 13:09 F   4/8     49/77    18 Pomfret Center     CT 
  84  1885 Jean Marie Satkowsk   40:50.92 13:09   41:03.97 13:14 F   5/8     50/77    15 Coventry           CT 
  85  1886 Allison Cox           40:50.78 13:09   41:04.08 13:14 F   6/8     51/77    14 Mansfield Center   CT 
  86  1858 Christine Thompson    41:48.95 13:28   41:59.84 13:32 F  10/12    52/77    33 Sarasota           FL 
  87  1046 Jennifer Allen        41:49.00 13:28   42:00.10 13:32 F  11/12    53/77    37 Coventry           CT 
  88  1895 Lucinda Marsalisi     42:21.69 13:39   42:33.74 13:42 F  11/19    54/77    45 Columbia           CT 
  89  1889 Jill Pompa            42:21.63 13:39   42:33.74 13:42 F  12/19    55/77    49 Columbia           CT 
  90  1833 Jen McCarthy          42:51.52 13:48   43:03.26 13:52 F  13/19    56/77    44 Lebanon            CT 
  91  1820 Margaret Gustafson    42:51.42 13:48   43:03.39 13:52 F  14/19    57/77    49 Columbia           CT 
  92  1086 Kaitlynn Cahoon       42:51.35 13:48   43:03.43 13:52 F   7/8     58/77    13 Scotland           CT 
  93  1092 Linda Daly            45:03.47 14:31   45:23.96 14:37 F   1/1     59/77    71 Coventry           CT 
  94  1078 Naomi Barone          45:04.02 14:31   45:24.01 14:37 F   9/14    60/77    53 Coventry           CT 
  95  1099 Malachy Feeney        45:21.40 14:36   45:31.51 14:40 M   1/2     35/41     9 Coventry           CT 
  96  1870 Janet Stone           49:35.69 15:58   49:54.84 16:04 F  10/14    61/77    56 Chaplin            CT 
  97  1093 Heidi Diehl           49:33.81 15:58   49:55.08 16:05 F  15/19    62/77    49 Coventry           CT 
  98  1843 Patricia Parker       49:49.91 16:03   49:56.52 16:05 F  11/14    63/77    51 Uncasville         CT 
  99  1834 Maggie McKnerney      49:48.75 16:02   49:59.45 16:06 F   1/2     64/77    12 Lebanon            CT 
 100  1829 Kaitlyn MacKewicz     49:48.91 16:03   49:59.88 16:06 F   2/2     65/77    12 Lebanon            CT 
 101  1831 Mike Martin           49:47.27 16:02   50:09.17 16:09 M   4/4     36/41    64 Coventry           CT 
 102  1869 Richard Hubert        49:54.39 16:04   50:13.89 16:11 M   6/8     37/41    57 Putnam             CT 
 103  1897 Mark Lambert          50:10.09 16:09   50:25.12 16:14 M   7/8     38/41    53 Lebanon            CT 
 104  1827 Rachel Lambert        50:10.08 16:09   50:25.27 16:14 F   8/8     66/77    17 Lebanon            CT 
 105  1900 Stephen Daly          51:53.30 16:43   52:06.49 16:47 M   2/2     39/41     9 Willimantic        CT 
 106  1902 Mary Ann Daly         51:53.17 16:43   52:06.57 16:47 F  12/12    67/77    39 Willimantic        CT 
 107  1840 Heath Opper           52:27.11 16:53   52:27.11 16:53 M  10/10    40/41    42 Ashford            CT 
 108  1884 Gary Vuylsteke        53:36.72 17:16   53:36.72 17:16 M   8/8     41/41    58 Uncasville         CT 
 109  1837 Karen Miller          56:21.79 18:09   56:42.72 18:16 F  12/14    68/77    57 Storrs Mansfield   CT 
 110  1842 Andrea Palmer         56:22.29 18:09   56:42.74 18:16 F   2/4     69/77    69 Ashford            CT 
 111  1090 Katherine Cox         56:35.92 18:14   56:55.22 18:20 F  16/19    70/77    46 Mansfield Center   CT 
 112  1862 Nancy Trudeau         56:37.76 18:14   56:55.33 18:20 F  17/19    71/77    44 Ct                 CT 
 113  1854 Pamela M. Shooks      57:01.39 18:22   57:22.74 18:29 F   3/4     72/77    68 Willimantic        CT 
 114  1860 Marilyn Tilley      1:01:03.04 19:40 1:01:31.18 19:49 F  18/19    73/77    49 Manchester         CT 
 115  1863 Robin Underwood     1:01:05.97 19:40 1:01:33.86 19:49 F  13/14    74/77    50 Manchester         CT 
 116  1823 Patricia Hawthorne  1:02:27.94 20:07 1:02:46.89 20:13 F  19/19    75/77    42 Mansfield Center   CT 
 117  1866 Pam Mindek          1:02:28.41 20:07 1:02:47.17 20:13 F  14/14    76/77    50 Mansfield Center   CT 
 118  1887 Patty Vuylsteke     1:04:40.72 20:50 1:04:40.72 20:50 F   4/4     77/77    62 Uncasville         CT    3/15/2014 12:09PM
                                                                     Page 1




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News