Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Vermont State High School X-C Championships

Thetford, VT, October 26, 2013

[Boys Div 1 | Boys Div 1 Team | Boys Div 2 | Boys Div 2 Team | Boys Div 3 | Boys Div 3 Team | Girls Div 1 | Girls Div 1 Team | Girls Div 2 | Girls Div 2 Team | Girls Div 3 | Girls Div 3 Team | Boys Challenge | Girls Challenge | Boys Combined Team | Girls Combined Overall | Girls Combined Team ]

Boys Combined Overall

                                                                      Page 1
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1  1174 Sidi Abdoulaye           12 South Burlington High School        I   16:33.8  5:20 
    2    2   408 Sam Nishi                11 Harwood Union High School           II  16:34.8  5:21 
    3    3  1060 Ben Hegman               12 Mt Mansfield Uunion High School     I   16:42.8  5:23 
    4    4   633 Sam Merriman             12 U-32 Union High School              II  16:54.8  5:27 
    5    5  1190 Patrick Hickey           12 South Burlington High School        I   17:00.6  5:29 
    6    6  1092 Sam Brunnette            11 North Country Union HS              I   17:09.4  5:32 
    7    7  1214 Joey Staples             11 South Burlington High School        I   17:09.7  5:32 
    8    8  1203 Sean MacDonald           11 South Burlington High School        I   17:11.8  5:33 
    9    9   400 Geoffrey Kazlow          12 Harwood Union High School           II  17:23.9  5:36 
   10   10   403 Nathanael Kuzio          11 Harwood Union High School           II  17:24.6  5:37 
   11   11  1188 James Gregoire           11 South Burlington High School        I   17:25.7  5:37 
   12   12   863 Zach Marshall            12 Champlain Valley Union High School  I   17:26.2  5:37 
   13   13   401 Nathaniel Kazlow         12 Harwood Union High School           II  17:31.8  5:39 
   14   14   862 Tyler Marshall            9 Champlain Valley Union High School  I   17:32.2  5:39 
   15   15   549 Matt Hynes                9 Montpelier High School              II  17:32.4  5:39 
   16   16  1257 Kyle Adams               10 St Johnsbury Academy                I   17:36.7  5:41 
   17   17  1216 Andy Tuttle              11 South Burlington High School        I   17:39.8  5:42 
   18   18  1097 Alex Cotnoir             11 North Country Union HS              I   17:40.7  5:42 
   19   19   318 William McGovern         10 Stowe High School                   III 17:46.7  5:44 
   20   20  1099 Andrew Franklin          11 North Country Union HS              I   17:49.1  5:45 
   21   21  1007 Andrew Brandmeyer        12 Mt Anthony Union High School        I   17:51.8  5:45 
   22   22   402 Caleb Kessler            12 Harwood Union High School           II  17:52.3  5:46 
   23   23  1205 Brandon Moran            11 South Burlington High School        I   17:52.3  5:46 
   24   24   321 Sam Puddicombe           12 Stowe High School                   III 17:52.7  5:46 
   25   25   552 Isaac Mears              10 Montpelier High School              II  17:53.9  5:46 
   26   26   638 John Rahill              12 U-32 Union High School              II  17:54.5  5:46 
   27   27  1008 William Buckley          11 Mt Anthony Union High School        I   17:55.1  5:47 
   28   28   859 Will Kay                 12 Champlain Valley Union High School  I   17:56.8  5:47 
   29   29   261 Will Lacroix             11 Rice Memorial High School           III 17:57.0  5:47 
   30   30  1273 Will Jones               11 St Johnsbury Academy                I   18:00.1  5:48 
   31   31  1129 Tim Hughes               12 Rutland High School                 I   18:00.8  5:48 
   32   32   865 Calvin McClellan          9 Champlain Valley Union High School  I   18:01.9  5:49 
   33   33   816 Jake Van Buren           12 Burlington High School              I   18:02.9  5:49 
   34   34   801 Daniel Hart              11 Burlington High School              I   18:04.0  5:49 
   35   35   472 Max Moulton              12 Middlebury Union High School        II  18:07.4  5:50 
   36   36   965 Erik James               12 Essex High School                   I   18:09.7  5:51 
   37   37   802 Sean Healey              12 Burlington High School              I   18:10.1  5:51 
   38   38   270 Oliver Wood              12 Rice Memorial High School           III 18:11.0  5:52 
   39   39   548 Jeremy Hoyne-Grosvenor    9 Montpelier High School              II  18:14.2  5:53 
   40   40  1077 Jackson Wright           10 Mt Mansfield Uunion High School     I   18:16.6  5:53 
   41   41   625 Michael Hoffert          12 U-32 Union High School              II  18:17.1  5:54 
   42   42   951 Andrey Chmykh            11 Essex High School                   I   18:19.8  5:54 
   43   43   257 Geoffrey Carney-Knisely  12 Rice Memorial High School           III 18:21.5  5:55 
   44   44   165 Michael Groening         11 BFA - Fairfax                       III 18:22.0  5:55 
   45   45   984 Darren Van Dzura         10 Essex High School                   I   18:23.1  5:56 
   46        333 Quincey Smith            12 Windsor High School                 III 18:24.0  5:56 
   47   46   636 Reed Patterson           10 U-32 Union High School              II  18:24.3  5:56 
   48        285 Liam Fleming             11 Rivendell Academy                   III 18:25.1  5:56 
   49   47  1006 Andy Barlow              11 Mt Anthony Union High School        I   18:27.3  5:57 
   50   48  1048 David Brown              12 Mt Mansfield Uunion High School     I   18:29.9  5:58 




                                                                      Page 2
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   49  1059 Aidan Hartswick          12 Mt Mansfield Uunion High School     I   18:30.3  5:58 
   52       1231 Duncan Lord              11 Spaulding High School               I   18:30.8  5:58 
   53   50  1269 Callum Hening            11 St Johnsbury Academy                I   18:31.6  5:58 
   54   51   106 Ian Mundy                11 Thetford Academy                    III 18:32.1  5:58 
   55   52   873 Tyler Wong               10 Champlain Valley Union High School  I   18:35.5  6:00 
   56   53   952 Matt Davis               10 Essex High School                   I   18:37.1  6:00 
   57   54   869 Harken Spillane           9 Champlain Valley Union High School  I   18:37.8  6:00 
   58   55  1072 Anthony Perri            12 Mt Mansfield Uunion High School     I   18:40.1  6:01 
   59   56   895 Angus Doherty            10 Colchester High School              I   18:40.5  6:01 
   60   57   410 Jacob Palmerio           11 Harwood Union High School           II  18:41.1  6:01 
   61   58  1068 Brooks Moreau            10 Mt Mansfield Uunion High School     I   18:43.1  6:02 
   62   59   343 Thomas Kittross          12 Burr and Burton Academy             II  18:44.0  6:02 
   63   60   462 David Dregallo           10 Middlebury Union High School        II  18:45.7  6:03 
   64   61   976 Eric Scharf              11 Essex High School                   I   18:47.2  6:03 
   65   62   663 Graham Melville          11 Woodstock Union High School         II  18:48.6  6:04 
   66   63   755 Ryan Gilligan            11 Brattleboro Union High School       I   18:49.3  6:04 
   67   64   139 Willie Moore             11 Bellows Falls Union High School     III 18:51.1  6:05 
   68   65   798 Guthrie Cannon-Mcmartin   9 Burlington High School              I   18:51.4  6:05 
   69   66   463 Sam Ferguson             12 Middlebury Union High School        II  18:54.2  6:06 
   70   67   803 Thomas Higgins            9 Burlington High School              I   18:55.5  6:06 
   71        329 Chris Gish               10 The Sharon Academy                  III 18:56.2  6:06 
   72   68   326 Ben Wasser               10 Stowe High School                   III 18:56.9  6:06 
   73   69  1264 Tyler Dixon              12 St Johnsbury Academy                I   18:57.5  6:07 
   74   70   800 Eden Forbes               9 Burlington High School              I   18:58.6  6:07 
   75   71   953 Martin Deutsch           11 Essex High School                   I   18:59.1  6:07 
   76   72   310 Jj Clark                 11 Stowe High School                   III 18:59.1  6:07 
   77        586 Connor Gallipo           11 Otter Valley Union High School      II  18:59.7  6:07 
   78   73  1266 Zac Favreau-Smith        10 St Johnsbury Academy                I   19:00.1  6:07 
   79   74  1098 Ross Delabruere          12 North Country Union HS              I   19:01.3  6:08 
   80   75   622 Thomas David-Bashore     12 U-32 Union High School              II  19:01.6  6:08 
   81   76  1096 Alex Cope                11 North Country Union HS              I   19:01.6  6:08 
   82   77  1133 Sam Ligon                11 Rutland High School                 I   19:02.0  6:08 
   83   78  1019 Matt Strano              12 Mt Anthony Union High School        I   19:02.7  6:08 
   84   79   902 Jordan Lamay             12 Colchester High School              I   19:03.5  6:09 
   85   80   459 Ryan Biette              11 Middlebury Union High School        II  19:04.9  6:09 
   86   81  1143 Isaac Wright             12 Rutland High School                 I   19:05.0  6:09 
   87   82  1274 Will Kyle                12 St Johnsbury Academy                I   19:05.4  6:09 
   88   83   506 Alex Lauzon              11 Milton High School                  II  19:08.7  6:10 
   89   84   806 Will Lynch               11 Burlington High School              I   19:10.2  6:11 
   90   85   848 Devon Cantor             11 Champlain Valley Union High School  I   19:11.0  6:11 
   91   86   545 Jason Foster             12 Montpelier High School              II  19:11.5  6:11 
   92   87   341 Simon Aborn              12 Burr and Burton Academy             II  19:12.6  6:11 
   93   88   944 Sam Barch                12 Essex High School                   I   19:14.9  6:12 
   94   89   524 Austin Sullivan          10 Missisquoi Valley Union HS          II  19:15.6  6:12 
   95   90   504 Ryan Joseph               9 Milton High School                  II  19:16.4  6:13 
   96   91   623 Michael Dunkle           12 U-32 Union High School              II  19:17.0  6:13 
   97   92   541 Silas Baker              12 Montpelier High School              II  19:17.5  6:13 
   98   93   305 Aidan Bernheisal         10 Stowe High School                   III 19:19.0  6:14 
   99   94  1142 Brendan Wright           11 Rutland High School                 I   19:19.7  6:14 
  100   95   466 Chris Garner             10 Middlebury Union High School        II  19:19.8  6:14 




                                                                      Page 3
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  101   96   906 Andrew Pike              11 Colchester High School              I   19:20.6  6:14 
  102   97   665 Justin Whittaker         10 Woodstock Union High School         II  19:20.6  6:14 
  103   98   253 Henry Atkins             11 Rice Memorial High School           III 19:22.1  6:15 
  104        286 Christian Parenti        11 Rivendell Academy                   III 19:23.2  6:15 
  105   99   465 Henry Ganey               9 Middlebury Union High School        II  19:23.2  6:15 
  106  100   550 Julian Kelly             12 Montpelier High School              II  19:25.5  6:16 
  107  101  1012 Luke Lapean              11 Mt Anthony Union High School        I   19:25.7  6:16 
  108  102   657 Chris Chase              12 Woodstock Union High School         II  19:26.0  6:16 
  109  103   395 Noah Evans               12 Harwood Union High School           II  19:26.4  6:16 
  110  104   907 Nigel Sarrazin           11 Colchester High School              I   19:29.6  6:17 
  111  105   909 Ethan Thibault           12 Colchester High School              I   19:31.4  6:18 
  112  106   317 Zach Masi                11 Stowe High School                   III 19:32.8  6:18 
  113  107   308 Andrew Chambers          12 Stowe High School                   III 19:33.1  6:18 
  114  108   258 Griffin Cunningham       11 Rice Memorial High School           III 19:33.9  6:18 
  115  109   738 Francesco Wright         11 BFA - St Albans                     I   19:37.7  6:20 
  116  110   572 Chris Carter             11 Mt Abraham Union High School        II  19:37.8  6:20 
  117  111  1067 Elliott McBride          10 Mt Mansfield Uunion High School     I   19:39.1  6:20 
  118  112  1281 Pj Wright                12 St Johnsbury Academy                I   19:39.5  6:20 
  119  113   632 Ethan McCollister        10 U-32 Union High School              II  19:40.2  6:20 
  120  114   717 Christian Difranco       10 BFA - St Albans                     I   19:40.8  6:21 
  121  115   601 Bryan King-Willey        12 Springfield High School             II  19:41.0  6:21 
  122  116   350 Matt Clark               12 Fair Haven Union High School        II  19:41.6  6:21 
  123  117  1018 Anthony Seward           12 Mt Anthony Union High School        I   19:43.0  6:21 
  124  118   662 Sam Linowski             11 Woodstock Union High School         II  19:43.3  6:21 
  125        216 Tannr Allard             12 Oxbow High School                   III 19:49.2  6:23 
  126  119   134 Timothy Jones            12 Bellows Falls Union High School     III 19:51.2  6:24 
  127  120   908 Ian Sarrazin              9 Colchester High School              I   19:51.6  6:24 
  128  121   356 Luke Turner              11 Fair Haven Union High School        II  19:57.3  6:26 
  129       1235 Aidan Reardon            10 Spaulding High School               I   19:58.4  6:26 
  130  122   131 Jonah Bolotin            12 Bellows Falls Union High School     III 20:01.1  6:27 
  131  123   265 Max Petrow               11 Rice Memorial High School           III 20:02.1  6:27 
  132  124   342 Will Fisher              11 Burr and Burton Academy             II  20:05.2  6:28 
  133  125   167 Jake Hakey                9 BFA - Fairfax                       III 20:05.3  6:28 
  134  126  1014 Dakota Obenauer          12 Mt Anthony Union High School        I   20:05.5  6:28 
  135  127   553 Zach Morrill             12 Montpelier High School              II  20:06.1  6:29 
  136        588 Emmett Thurston          11 Otter Valley Union High School      II  20:12.6  6:31 
  137  128   210 Warren Yacawych          10 Northfield High School              III 20:12.8  6:31 
  138  129   344 Eric Owens               11 Burr and Burton Academy             II  20:13.5  6:31 
  139  130   751 Dan Burdo                10 Brattleboro Union High School       I   20:15.8  6:32 
  140  131   734 Brennan Shuttle          11 BFA - St Albans                     I   20:17.4  6:32 
  141        217 Brian Fay                12 Oxbow High School                   III 20:19.1  6:33 
  142  132   458 Matt Becker              11 Middlebury Union High School        II  20:19.2  6:33 
  143  133   753 Tyler Clement            10 Brattleboro Union High School       I   20:23.7  6:34 
  144  134  1104 Patrick Tetreault        11 North Country Union HS              I   20:24.1  6:34 
  145  135   206 Chris Lajeunnese         11 Northfield High School              III 20:25.8  6:35 
  146  136   607 Elliot Thompson          10 Springfield High School             II  20:26.8  6:35 
  147  137   175 Daniel Thibault          12 BFA - Fairfax                       III 20:27.6  6:36 
  148  138  1101 Parker Lacourse          10 North Country Union HS              I   20:32.0  6:37 
  149  139   646 Matteo Palmer            12 Vergennes Union High School         II  20:35.1  6:38 
  150  140   894 Ethan Dean                9 Colchester High School              I   20:37.8  6:39 




                                                                      Page 4
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  151        292 Jay Benson               12 Rochester High School               III 20:38.8  6:39 
  152  141   728 Colton McCracken         12 BFA - St Albans                     I   20:42.7  6:40 
  153  142   570 Eliot Brett              10 Mt Abraham Union High School        II  20:44.4  6:41 
  154  143   644 Wesley Miedama           11 Vergennes Union High School         II  20:45.9  6:42 
  155        587 Jacob Scarborough        11 Otter Valley Union High School      II  20:47.4  6:42 
  156  144   110 Sage Whitecloud           9 Thetford Academy                    III 20:47.9  6:42 
  157  145   758 Oliver Pomazi            12 Brattleboro Union High School       I   20:48.6  6:42 
  158  146   255 Cameron Bourbeau         12 Rice Memorial High School           III 20:50.1  6:43 
  159  147   752 Jon Burdo                12 Brattleboro Union High School       I   20:51.1  6:43 
  160  148   658 Kent Dalton              12 Woodstock Union High School         II  20:51.2  6:43 
  161        280 Joseph Marcoux           11 Richford High School                III 20:51.6  6:43 
  162  149   446 Colton Simoneau          10 Lyndon Institute                    II  20:52.0  6:43 
  163  150   664 Trevor Vanniel           10 Woodstock Union High School         II  20:52.4  6:44 
  164  151  1134 Wyatt Martin             10 Rutland High School                 I   20:52.6  6:44 
  165        366 Joshua Phipps            12 Hartford High School                II  20:53.1  6:44 
  166        178 Jon Puffer                9 Blue Mt Union High School           III 20:54.6  6:44 
  167  152   502 Jordan Deep               9 Milton High School                  II  20:54.9  6:44 
  168        219 Griffin Shaw             10 Oxbow High School                   III 20:55.5  6:45 
  169  153   207 Caelen Robbins           10 Northfield High School              III 20:58.4  6:46 
  170  154   579 Connor Norland            9 Mt Abraham Union High School        II  20:58.5  6:46 
  171  155   102 Kipling Haviland-Hack    12 Thetford Academy                    III 20:58.8  6:46 
  172        239 Craney Ernie             12 Randolph Union High School          III 20:59.6  6:46 
  173  156   140 Jackson Purdy             9 Bellows Falls Union High School     III 21:02.7  6:47 
  174  157   174 Zac Roy                  12 BFA - Fairfax                       III 21:05.5  6:48 
  175  158   733 Chandler Shover          11 BFA - St Albans                     I   21:07.4  6:48 
  176  159   172 Lucas Redding            11 BFA - Fairfax                       III 21:08.9  6:49 
  177  160   157 Quinton Banus             9 BFA - Fairfax                       III 21:09.6  6:49 
  178  161   103 Josh Jacobs-Rebhun       12 Thetford Academy                    III 21:14.2  6:51 
  179  162   516 Collin Beyor             12 Missisquoi Valley Union HS          II  21:15.6  6:51 
  180  163   730 Dylan Mears              10 BFA - St Albans                     I   21:19.2  6:52 
  181        367 Matthew Phipps           10 Hartford High School                II  21:19.6  6:52 
  182  164   347 Sam Silsby               11 Burr and Burton Academy             II  21:20.4  6:53 
  183  165  1138 Blair Shaddock           11 Rutland High School                 I   21:20.9  6:53 
  184  166  1128 Corydon Heard            10 Rutland High School                 I   21:21.8  6:53 
  185        190 Cody Dollof              12 Lake Region Union High School       III 21:23.2  6:54 
  186  167   642 Jesse Barnes             10 Vergennes Union High School         II  21:23.5  6:54 
  187  168   444 Aaron Leonard            11 Lyndon Institute                    II  21:28.0  6:55 
  188  169   727 Branden Mays             10 BFA - St Albans                     I   21:28.2  6:55 
  189  170   568 Lyn Ackert-Smith         10 Mt Abraham Union High School        II  21:32.7  6:57 
  190  171   105 Nathaniel Froehlich      11 Thetford Academy                    III 21:33.8  6:57 
  191  172   578 Robin Kuhns              11 Mt Abraham Union High School        II  21:34.0  6:57 
  192  173   582 Nick Turner              11 Mt Abraham Union High School        II  21:34.4  6:57 
  193  174   520 Hunter Reynolds          11 Missisquoi Valley Union HS          II  21:36.6  6:58 
  194  175   760 Eduardo Rodriguez        10 Brattleboro Union High School       I   21:41.0  6:59 
  195  176   487 Ben Smith                11 Mill River Union High School        II  21:49.2  7:02 
  196  177   509 Taylor Wensley           11 Milton High School                  II  21:50.9  7:02 
  197  178   659 Corey Decota             12 Woodstock Union High School         II  21:52.0  7:03 
  198  179   159 Ben Bosland              10 BFA - Fairfax                       III 22:01.6  7:06 
  199        177 Joe Call                  9 Blue Mt Union High School           III 22:08.1  7:08 
  200  180   104 Andrew Sharp             12 Thetford Academy                    III 22:09.8  7:09 




                                                                      Page 5
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  201  181   525 Eli Sweeney              11 Missisquoi Valley Union HS          II  22:13.2  7:10 
  202        226 Dan Safford              12 Peoples Academy High School         III 22:14.7  7:10 
  203  182   608 Mathew Whaley            11 Springfield High School             II  22:21.0  7:12 
  204        364 Mark Knapp               12 Hartford High School                II  22:23.3  7:13 
  205  183   521 Skyler Riopel            11 Missisquoi Valley Union HS          II  22:24.8  7:13 
  206        295 Ben Wardwell             10 Rochester High School               III 22:30.4  7:15 
  207  184   490 Tristan Zaloudek         10 Mill River Union High School        II  22:36.5  7:17 
  208        182 Kyle Cyr                 10 Green Mt Union High School          III 22:36.6  7:17 
  209  185   107 Christian Jones          10 Thetford Academy                    III 22:37.0  7:17 
  210  186   353 Ian Knapp                11 Fair Haven Union High School        II  22:38.3  7:18 
  211  187   345 Ike Pritchard            11 Burr and Burton Academy             II  22:40.0  7:18 
  212  188   757 Phelan Muller             9 Brattleboro Union High School       I   22:45.0  7:20 
  213  189   447 Lorenzo Whitcomb-Paulson  9 Lyndon Institute                    II  22:49.5  7:21 
  214  190   443 Armen Emery              10 Lyndon Institute                    II  22:49.9  7:21 
  215  191   208 Daniel Smith             11 Northfield High School              III 22:51.3  7:22 
  216  192   645 Silas Mullin             10 Vergennes Union High School         II  22:52.6  7:22 
  217  193   643 Quinn D'Andrea           10 Vergennes Union High School         II  22:53.1  7:22 
  218  194   445 Josh McClure             10 Lyndon Institute                    II  22:54.2  7:23 
  219        437 Declan Stefanski         10 Lamoille Union High School          II  22:54.6  7:23 
  220        435 Jordan Rowell            10 Lamoille Union High School          II  22:55.0  7:23 
  221        432 Adrian Audette           10 Lamoille Union High School          II  22:55.6  7:23 
  222        433 Shane Blaise              9 Lamoille Union High School          II  22:56.1  7:23 
  223        279 Isaiah Goewey            10 Richford High School                III 22:57.5  7:24 
  224        294 Eric Schnabel            11 Rochester High School               III 23:02.2  7:25 
  225  195   508 Erik Schmidt             10 Milton High School                  II  23:04.6  7:26 
  226  196   205 Sam Adams                11 Northfield High School              III 23:10.0  7:28 
  227  197   348 Cody Adams               10 Fair Haven Union High School        II  23:11.0  7:28 
  228  198   519 Peyton McAllister        10 Missisquoi Valley Union HS          II  23:11.4  7:28 
  229  199   571 Jude Bunch                9 Mt Abraham Union High School        II  23:11.9  7:28 
  230        188 Joe Consadine             9 Hazen Union School                  III 23:17.0  7:30 
  231        218 Briggs Heffernan          9 Oxbow High School                   III 23:21.0  7:31 
  232        589 Kage Zhang               10 Otter Valley Union High School      II  23:23.9  7:32 
  233  200   600 Andy Freeman             12 Springfield High School             II  23:29.8  7:34 
  234  201   354 Ryan Langmaid             9 Fair Haven Union High School        II  23:32.1  7:35 
  235        186 Logan Mott               11 Green Mt Union High School          III 23:50.0  7:41 
  236        240 Whitcomb Lance           12 Randolph Union High School          III 24:06.0  7:46 
  237  202   599 Erik Crosby              12 Springfield High School             II  24:11.5  7:48 
  238  203   346 Adam Quinn               10 Burr and Burton Academy             II  24:17.7  7:50 
  239        184 Jared Jackson            10 Green Mt Union High School          III 24:26.0  7:52 
  240        287 Shamus Peyton            11 Rivendell Academy                   III 24:30.0  7:54 
  241        293 Michael Crickard          9 Rochester High School               III 24:31.0  7:54 
  242  204   602 Eric Kinney              11 Springfield High School             II  24:32.5  7:54 
  243  205   355 Isaac Nichols            10 Fair Haven Union High School        II  24:40.9  7:57 
  244  206   485 Peter Guggenberger       11 Mill River Union High School        II  24:44.7  7:58 
  245  207   647 Xavier Provencer         10 Vergennes Union High School         II  24:47.9  7:59 
  246  208   137 Jacob Metcalfe            9 Bellows Falls Union High School     III 24:50.0  8:00 
  247  209   597 Ryan Cooney              10 Springfield High School             II  24:59.9  8:03 
  248        284 Ryan Fauci               12 Rivendell Academy                   III 25:10.0  8:07 
  249  210   489 Hayden Stafford          10 Mill River Union High School        II  25:17.1  8:09 
  250        196 Antonio Quevedo           9 Long Trail School                   III 25:24.0  8:11 




                                                                      Page 6
                       2013 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 26, 2013       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
        Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     
===============================================================================

                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  251  211   141 William Scarlett         11 Bellows Falls Union High School     III 25:33.0  8:14 
  252        330 Shane Stacey             12 West Rutland School                 III 25:40.0  8:16 
  253        193 Ryan Streeter            10 Lake Region Union High School       III 25:42.0  8:17 
  254  212   486 Ian Miller               10 Mill River Union High School        II  25:42.7  8:17 
  255        195 Kit Lefevre              12 Long Trail School                   III 25:45.0  8:18 
  256  213   209 Blake Spaulding          12 Northfield High School              III 25:49.0  8:19 
  257        278 Shawan Aponte             9 Richford High School                III 26:25.0  8:31 
  258  214   352 Andrew Hooker            10 Fair Haven Union High School        II  26:26.5  8:31 
  259        237 Blanchard-Roone Addison   9 Randolph Union High School          III 26:41.0  8:36 
  260        194 Garrett Hastings         11 Long Trail School                   III 28:55.0  9:19 
  261  215   522 Caleb Roberts            11 Missisquoi Valley Union HS          II  29:01.8  9:21 
  262  216   488 Cayden Smith             10 Mill River Union High School        II  29:45.3  9:35 
  263        365 Kyle Perkins             12 Hartford High School                II  30:46.5  9:55 
  264        185 Tommy Knockenhauer        9 Green Mt Union High School          III 30:53.0  9:57 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News