Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Katie DeCubellis Memorial Foundation 5K Road Race & Walk

Narragansett, RI, June 9, 2013

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:59 12:35    1 70-98  122 M   207 Jim Lawrence                                                                          
 2     39:50 12:51    2 70-98  124 M   232 Russell Brown                                                                         
 3     44:39 14:24    3 70-98  128 M   562 Glenn Stuart                                                                          

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:11  6:31    1 60-69   13 M   253 Vincent Hey                                                                           
 2     23:21  7:32    2 60-69   42 M   293 Bill Boynton                                                                          
 3     24:33  7:55    3 60-69   53 M   277 Joe Behl                                                                              

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:05  6:09    1 50-59    7 M    72 Peter Barbera               Wakefield,RI                                                 
 2     21:19  6:53    2 50-59   24 M   276 Ken Abrams                                                                            
 3     21:48  7:02    3 50-59   29 M  3003 Mark Castro                                                                           

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:48  5:45    1 40-49    4 M   267 Brian McNeiece                                                                        
 2     20:34  6:38    2 40-49   14 M   299 Bradley Levett                                                                        
 3     20:40  6:40    3 40-49   17 M   287 Kenny Bager                                                                           

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 30-39   12 M   261 Brad Highcove                                                                         
 2     21:02  6:47    2 30-39   21 M   272 Drew White                                                                            
 3     21:16  6:52    3 30-39   23 M   249 Chris Mululucy                                                                        

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:29  5:38    1 19-29    1 M  3014 Joe Siravo                                                                            
 2     17:40  5:42    2 19-29    2 M  3015 Brian Kennedy                                                                         
 3     17:44  5:43    3 19-29    3 M   511 Michael Willanson                                                                     

         MEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:25  6:16    1 15-18    8 M   583 Charlie McLaughlin                                                                    
 2     21:47  7:02    2 15-18   28 M   248 Robin Hall                                                                            
 3     22:56  7:24    3 15-18   36 M   150 Ben Pesante                 Wakefield,RI                                                 

         MEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:38  6:39    1 12-14   16 M    80 Liam Carberry               Narragansett,RI                                              
 2     22:54  7:23    2 12-14   35 M    90 Jack Dean                   Warwick,RI                                                   
 3     23:39  7:38    3 12-14   46 M   185 Lucas Zelano                Warwick,RI                                                   

         MEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:25  7:53    1 09-11   51 M   138 Adam Melnick                Narragansett,RI                                              
 2     27:31  8:53    2 09-11   77 M    81 Aidan Carberry              Narragansett,RI                                              
 3     30:00  9:41    3 09-11   97 M    91 Owen Dean                   Warwick,RI                                                   

         MEN AGE GROUP 01- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:15 11:22    1 01-8   117 M   590 Matt Iemma                                                                           

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     46:16 14:55    1 70-98  170 F   200 Carol Desista                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:16 12:59    1 60-69  138 F   563 Mary Stuart                                                                           
 2     49:52 16:05    2 60-69  180 F   127 Mary Logan                  Narragansett,RI                                              
 3     49:57 16:07    3 60-69  183 F   574 Terrie Quinn                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:07  6:49    1 50-59    5 F   254 Amy Rice                                                                              
 2     22:28  7:15    2 50-59   15 F   545 Karen Piertill                                                                        
 3     23:04  7:26    3 50-59   21 F   236 Mary Camire                                                                           

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:13  6:12    1 40-49    1 F   297 Diance Senecal                                                                        
 2     21:18  6:52    2 40-49    7 F   101 Laurie Feit-Melnick         Narragansett,RI                                              
 3     21:39  6:59    3 40-49   10 F   266 Michelle SanAntonio                                                                   

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:31  6:37    1 30-39    2 F   548 Natalie Fish                                                                          
 2     21:20  6:53    2 30-39    8 F   540 Tarsha Cicerone                                                                       
 3     21:31  6:56    3 30-39    9 F   510 Stacey Leitz                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:13  6:51    1 19-29    6 F    83 Arianna Colella             Cranston,RI                                                  
 2     22:22  7:13    2 19-29   13 F   100 Amanda Farrar               North Stoningto,CT                                           
 3     22:25  7:14    3 19-29   14 F   174 Kelci Sullivan              Hanson,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:46  6:42    1 15-18    3 F   565 Marissa McPhillips                                                                    
 2     21:07  6:49    2 15-18    4 F   289 Alaina Coffey                                                                         
 3     22:35  7:17    3 15-18   16 F   260 Eily Sullivan                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:32  7:55    1 12-14   28 F   270 Emily McNeiece                                                                        
 2     25:12  8:08    2 12-14   35 F   526 Sarah Sweet                                                                           
 3     29:58  9:40    3 12-14   69 F    68 Naremean Aumaree            Warwick,,RI                                                  

       WOMEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:00  8:04    1 09-11   32 F   203 Kendall Gilbert                                                                       
 2     26:27  8:32    2 09-11   43 F   546 Kyle Fish                                                                             
 3     30:15  9:45    3 09-11   73 F   547 Samantha Fish                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:29  5:38    1 19-29    1 M  3014 Joe Siravo                                                                            
 2     17:40  5:42    2 19-29    2 M  3015 Brian Kennedy                                                                         
 3     17:44  5:43    3 19-29    3 M   511 Michael Willanson                                                                     
 4     17:48  5:45    1 40-49    4 M   267 Brian McNeiece                                                                        
 5     17:58  5:48    4 19-29    5 M    86 Rob Craven                  Saunderstown,RI                                              
 6     19:00  6:08    5 19-29    6 M  3013 Daniel Clayton                                                                        
 7     19:05  6:09    1 50-59    7 M    72 Peter Barbera               Wakefield,RI                                                 
 8     19:25  6:16    1 15-18    8 M   583 Charlie McLaughlin                                                                    
 9     19:26  6:16    6 19-29    9 M  3012 Bryan Brunelli                                                                        
 10    19:33  6:18    7 19-29   10 M   286 Alex Griffin                                                                           
 11    19:48  6:23    8 19-29   11 M    70 Mark Baker                  Charlestown,RI                                                
 12    19:49  6:24    1 30-39   12 M   261 Brad Highcove                                                                          
 13    20:11  6:31    1 60-69   13 M   253 Vincent Hey                                                                            
 14    20:34  6:38    2 40-49   14 M   299 Bradley Levett                                                                         
 15    20:37  6:39    9 19-29   15 M   508 Michael Boynton JR                                                                     
 16    20:38  6:39    1 12-14   16 M    80 Liam Carberry               Narragansett,RI                                               
 17    20:40  6:40    3 40-49   17 M   287 Kenny Bager                                                                            
 18    20:43  6:41   10 19-29   18 M   599 Benjamin Grande                                                                        
 19    20:49  6:43    4 40-49   19 M   151 Benjamin Phillips           Narragansett,RI                                               
 20    20:58  6:46   11 19-29   20 M   503 Michael Clark                                                                          
 21    21:02  6:47    2 30-39   21 M   272 Drew White                                                                             
 22    21:05  6:48    5 40-49   22 M   539 Bill Fallon                                                                            
 23    21:16  6:52    3 30-39   23 M   249 Chris Mululucy                                                                         
 24    21:19  6:53    2 50-59   24 M   276 Ken Abrams                                                                             
 25    21:29  6:56   12 19-29   25 M  3041 Luke Bannon                                                                            
 26    21:37  6:58    6 40-49   26 M   587 Greg Pariseault                                                                        
 27    21:43  7:00    4 30-39   27 M   233 Robert McCreanor                                                                       
 28    21:47  7:02    2 15-18   28 M   248 Robin Hall                                                                             
 29    21:48  7:02    3 50-59   29 M  3003 Mark Castro                                                                            
 30    22:04  7:07    4 50-59   30 M   258 Jim Sullivan                                                                           
 31    22:07  7:08   13 19-29   31 M   294 Biff Boynton                                                                           
 32    22:17  7:11    7 40-49   32 M   141 Eric Miller                 East Greenwich,RI                                             
 33    22:37  7:18   14 19-29   33 M   128 Christopher Louzon          Charlestown,RI                                                
 34    22:50  7:22    8 40-49   34 M   112 Jeffrey Heath               Cranston,RI                                                   
 35    22:54  7:23    2 12-14   35 M    90 Jack Dean                   Warwick,RI                                                    
 36    22:56  7:24    3 15-18   36 M   150 Ben Pesante                 Wakefield,RI                                                  
 37    22:58  7:25    5 50-59   37 M   239 Neal Slobin                                                                            
 38    22:59  7:25   15 19-29   38 M   504 John Siligato                                                                          
 39    23:00  7:25    4 15-18   39 M  3001 Jack Blessing                                                                          
 40    23:15  7:30    5 30-39   40 M   580 Fernando Almeida                                                                       
 41    23:19  7:31   16 19-29   41 M   117 Matthew Hoxsie              Narragansett,RI                                               
 42    23:21  7:32    2 60-69   42 M   293 Bill Boynton                                                                           
 43    23:24  7:33    6 50-59   43 M   160 GEORGE Ross                 Richmond,RI                                                   
 44    23:26  7:34    9 40-49   44 M   559 Michael Boynton Sr                                                                     
 45    23:38  7:37   10 40-49   45 M   584 Lee Stover                                                                             
 46    23:39  7:38    3 12-14   46 M   185 Lucas Zelano                Warwick,RI                                                    
 47    23:51  7:42    7 50-59   47 M   148 Ronald Pereira              West Warwick,RI                                               
 48    24:07  7:47    8 50-59   48 M   256 Greg Johnson                                                                           
 49    24:12  7:48    6 30-39   49 M   212 Richard Simon                                                                          
 50    24:18  7:50   17 19-29   50 M   533 Lucas Brierty                                                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:13  6:12    1 40-49    1 F   297 Diance Senecal                                                                        
 2     20:31  6:37    1 30-39    2 F   548 Natalie Fish                                                                          
 3     20:46  6:42    1 15-18    3 F   565 Marissa McPhillips                                                                    
 4     21:07  6:49    2 15-18    4 F   289 Alaina Coffey                                                                         
 5     21:07  6:49    1 50-59    5 F   254 Amy Rice                                                                              
 6     21:13  6:51    1 19-29    6 F    83 Arianna Colella             Cranston,RI                                                  
 7     21:18  6:52    2 40-49    7 F   101 Laurie Feit-Melnick         Narragansett,RI                                              
 8     21:20  6:53    2 30-39    8 F   540 Tarsha Cicerone                                                                       
 9     21:31  6:56    3 30-39    9 F   510 Stacey Leitz                                                                          
 10    21:39  6:59    3 40-49   10 F   266 Michelle SanAntonio                                                                    
 11    21:41  7:00    4 30-39   11 F   536 Elizabeth Marchetti                                                                    
 12    22:12  7:10    4 40-49   12 F  3044 Joy Younkin                                                                            
 13    22:22  7:13    2 19-29   13 F   100 Amanda Farrar               North Stoningto,CT                                            
 14    22:25  7:14    3 19-29   14 F   174 Kelci Sullivan              Hanson,MA                                                     
 15    22:28  7:15    2 50-59   15 F   545 Karen Piertill                                                                         
 16    22:35  7:17    3 15-18   16 F   260 Eily Sullivan                                                                          
 17    22:36  7:17    4 15-18   17 F    88 Abigail Dandurand           Hope Valley,RI                                                
 18    22:42  7:19    5 15-18   18 F    71 Isabel Baker                Charlestown,RI                                                
 19    22:47  7:21    4 19-29   19 F   125 Leah Lewis                  South Kingstown,RI                                            
 20    22:58  7:25    5 40-49   20 F   268 Tammy McNeiece                                                                         
 21    23:04  7:26    3 50-59   21 F   236 Mary Camire                                                                            
 22    23:22  7:32    6 40-49   22 F   105 Lisa Garzilli               Narragansett,RI                                               
 23    23:40  7:38    5 19-29   23 F   269 Jillian Beaulieu                                                                       
 24    23:41  7:38    7 40-49   24 F   263 Melissa Nathaniel                                                                      
 25    23:50  7:41    6 19-29   25 F   290 Jessie Coffey                                                                          
 26    24:28  7:54    7 19-29   26 F   579 Marcy Gunning                                                                          
 27    24:31  7:55    5 30-39   27 F   208 Jill Lawrence                                                                          
 28    24:32  7:55    1 12-14   28 F   270 Emily McNeiece                                                                         
 29    24:35  7:56    6 30-39   29 F   163 Kateryna Samoilova          Providence,RI                                                 
 30    24:44  7:59    7 30-39   30 F   265 Susan Russell                                                                          
 31    24:58  8:03    8 19-29   31 F   230 Bonnie Colantiono                                                                      
 32    25:00  8:04    1 09-11   32 F   203 Kendall Gilbert                                                                        
 33    25:03  8:05    9 19-29   33 F   279 Skylar Cereu                                                                           
 34    25:06  8:06    4 50-59   34 F   110 Betty-Lou Goodwin           Charlestown,RI                                                
 35    25:12  8:08    2 12-14   35 F   526 Sarah Sweet                                                                            
 36    25:13  8:08    8 30-39   36 F   569 Heather Knowles                                                                        
 37    25:31  8:14    8 40-49   37 F   204 Michelle Gilbert                                                                       
 38    25:34  8:15    6 15-18   38 F  3009 Isabella Rinni                                                                         
 39    25:37  8:16   10 19-29   39 F   225 Caroline Greene                                                                        
 40    25:42  8:17    5 50-59   40 F   274 Deborah Lysik                                                                          
 41    25:58  8:23   11 19-29   41 F   300 Ashlee Clark                                                                           
 42    26:16  8:28   12 19-29   42 F   506 Katie Breault                                                                          
 43    26:27  8:32    2 09-11   43 F   546 Kyle Fish                                                                              
 44    26:28  8:32   13 19-29   44 F   108 Katie Gilligan              Wakefield,RI                                                  
 45    26:29  8:33   14 19-29   45 F   516 Lauren Harrington                                                                      
 46    26:34  8:34    7 15-18   46 F   182 Bridgett Wall               Cranston,RI                                                   
 47    26:37  8:35   15 19-29   47 F   244 Holly Bubier                                                                           
 48    26:53  8:40    9 30-39   48 F   155 Debbie Reisert              Wakefield,RI                                                  
 49    27:13  8:47    8 15-18   49 F   271 Abigail Ceresi                                                                         
 50    27:25  8:51   16 19-29   50 F   123 Donna Kurowski              Boston,MA                                                     




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News