Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Pennsylvania Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

6th Annual Step Outdoors Tryathlon

Wellsboro, PA, September 21, 2013

[Age Group ]

Overall Results

Tim Morey, Race Director. Timing by FastFinishes.net

6th Annual Step Outdoors Tryathlon
Overall Results
September 21, 2013
Results By FastFinishes.net
Solo
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Kenneth Klose 50 28 1 22:00.3 1 18:39.7 1 27:44.9 1:08:25.0
2 Jim Hepp 27 46 4 24:20.6 2 18:48.0 3 32:26.5 1:15:35.2
3 Bruce Rohdenburg 51 52 2 23:15.1 9 23:54.2 2 28:38.4 1:15:47.8
4 Howard Iseri 45 53 6 24:47.8 3 19:05.0 5 33:00.4 1:16:53.3
5 Michael Dinsmore 20 31 3 23:45.8 6 22:53.2 6 33:49.7 1:20:28.8
6 Clayton Reese 43 27 12 27:16.8 5 22:30.2 4 32:42.9 1:22:30.0
7 Scott Faust 22 36 10 26:23.6 4 21:41.4 7 34:26.6 1:22:31.7
8 Jerry Greek 25 33 5 24:44.1 17 26:46.4 8 36:38.9 1:28:09.5
9 Randy Carey 17 30 7 24:51.6 11 24:07.2 10 39:20.0 1:28:18.9
10 Mitch Stetter 35 43 20 29:33.3 10 24:01.9 11 40:11.7 1:33:47.0
11 Sharon Rohdenburg 49 46 11 26:58.3 15 25:57.2 13 41:13.7 1:34:09.3
12 Gary Hermansen 28 45 18 29:18.1 7 23:01.7 17 42:26.2 1:34:46.1
13 Katiera Carey 15 26 9 25:39.8 13 25:40.5 22 43:35.6 1:34:56.0
14 Chuck Weiler 39 57 26 33:54.1 8 23:52.2 9 38:46.4 1:36:32.8
15 Steven Filante 47 42 17 29:12.8 19 27:44.4 14 41:16.9 1:38:14.2
16 Ben Stone 37 34 25 32:06.3 12 24:45.2 15 41:23.4 1:38:15.0
17 Jared Stetts 36 27 21 30:26.3 25 29:21.0 12 40:25.9 1:40:13.3
18 Tim Nelson 55 42 8 25:17.3 16 26:24.0 25 49:11.6 1:40:52.9
19 Joe Callahan 42 19 19 29:28.3 22 28:43.5 20 43:07.1 1:41:19.0
20 Renee' Carey 16 41 22 30:27.8 18 27:20.2 23 45:34.8 1:43:22.9
21 Brandon Reed 70 34 15 28:29.8 26 32:15.2 19 42:41.1 1:43:26.2
22 William Hoyt 29 55 23 31:32.8 14 25:56.7 24 46:47.8 1:44:17.4
23 Bob Gresko 26 59 24 31:54.1 24 29:16.7 21 43:10.5 1:44:21.4
24 C Thomas 83 19 13 27:54.3 27 34:54.0 18 42:26.7 1:45:15.1
25 Jadi Jones 60 36 16 28:57.1 28 40:58.5 16 41:38.4 1:51:34.0
26 Elizabeth Tiberio 44 24 27 36:12.1 21 28:43.2 28 57:22.6 2:02:17.9
27 Noah Jones 61 11 14 28:28.6 29 41:28.4 27 52:59.5 2:02:56.6
28 Deborah Dom 21 61 28 41:31.8 23 29:04.7 29 57:46.9 2:08:23.5
29 Larue Reese 32 62 29 51:49.3 20 28:05.2 26 52:02.1 2:11:56.7
Team Under 15
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Blake Nelson 59 15 1 22:53.8 1 29:26.5 1 44:18.8 1:36:39.2
Bendan Hill
Seth Nelson
Team 15-17
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Anna Bleggi  1 13 1 27:21.8 1 24:17.7 1 37:30.3 1:29:09.9
Ally Hepp
Nathan White
Team 18-39 Male
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Brandon Hungerford 41 28 2 27:50.3 1 25:01.0 1 26:14.2 1:19:05.5
Josh Hungerford
Jason Hungerford
2 Joshua Mathews 40 48 1 27:05.6 2 26:24.7 3 41:54.3 1:35:24.7
Larry Mathews
Adam White
3 Travis Twoey   12 35 3 58:31.3 3 29:21.0 2 32:36.0 2:00:28.4
James Moore
Travis Twoey  
Team 18-39 Female
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Erin Lebeau   6 38 2 29:21.6 1 25:18.5 1 37:34.6 1:32:14.7
Stephanie Sprague
Jasmine Heaney
2 Emily Wales 56 40 4 44:39.3 3 27:51.2 2 37:38.2 1:50:08.8
Lee Meyers
Lynnette Harpst
3 Katelyn Seabold   9 27 1 28:22.6 2 26:01.5 4 1:03:30.3 1:57:54.4
Kami Carpenter
Christin Galluccio
4 Charity Courtney 53 30 3 34:34.8 4 30:55.5 3 1:01:08.0 2:06:38.4
Rebecca Yungwirth
Rachel Spencer
Team 40-over Male
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 David   Swisher 46 41 1 23:39.8 1 28:48.2 1 34:59.0 1:27:27.1
Gary Swisher
Scott Swisher
Team 40-over Female
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Tonya Wilcox 13 48 1 33:10.8 1 25:37.5 2 46:20.5 1:45:08.8
Leigh Twoey
Laurie Wilson
2 Christine Wozniak   14 52 2 36:34.6 2 33:17.5 1 38:54.5 1:48:46.6
Julie Hoyt
Sally Jones
Team 18-over Coed
Place Name Bib No Age Run Rank Run Time Paddle Rank Paddle Time Bike Rank Bike Time Chip Time
1 Chris Cummings   3 28 9 42:58.3 2 30:05.6 1:13:03.9
Lilace Guignard
Jimmy Guignard
2 Sandy Beideman 57 60 5 29:09.8 1 19:05.7 3 31:00.2 1:19:15.8
Dan Shipe
Mark Newruck
3 Joey Sue Hamilton-Ficks   5 39 7 30:27.3 2 22:29.7 1 29:12.3 1:22:09.4
Mike Regan
Matt Potter
4 Kelci Carson   2 23 2 27:28.3 4 24:00.5 4 33:38.6 1:25:07.5
Blair Carson
Jim Carson
5 Maryann Vanhouten 58 50 6 29:52.3 3 23:19.0 5 40:27.5 1:33:38.8
David Spahalski
Maryann Vanhouten
6 Stefanie Greenawalt   4 33 4 28:58.8 6 25:52.7 6 45:08.0 1:39:59.6
Jeff Greenawalt
Jamie Greenawalt
7 Trisha Rumsey   8 24 3 28:35.6 5 24:21.2 7 50:55.0 1:43:51.9
Tanner Gibson
Brian Strange
8 Katelyn Smith   10 20 8 33:18.3 8 28:41.4 8 51:24.7 1:53:24.5
Bobby Bridges
Glenn Wolfe
9 Aidan Perry   7 12 1 26:24.8 7 27:45.7 9 1:08:56.4 2:03:07.1
Sara Zuchowski
Elizabeth Butcher



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News