Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Pennsylvania Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Second Annual Steph's Fall 5k

Wilkes-Barre, PA, October 12, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

2nd Annual Steph's Fall 5k
Age Group Results
October 12, 2013
Results By FastFinishes.net
5k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Karen Welby 29 7 21:28.6 6:55/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Matthew MacIevic Macungie  PA 35 1 18:57.0 6:07/M
Female  1 to 14
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Evelyn Rupp 8 37 26:38.8 8:35/M
2 Gina Zehner 14 46 27:49.2 8:58/M
3 Jenna Chackan Exeter  PA 12 47 28:05.0 9:04/M
4 Lauren Raimy 8 66 36:23.4 11:44/M
5 Lauren Kelly 12 80 46:56.5 15:08/M
Male  1 to 14
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Adam Buczynski Exeter  PA 14 10 22:23.3 7:13/M
2 Tj Gernhart 8 15 23:26.6 7:34/M
3 Connor Whipple 10 20 23:54.2 7:43/M
4 Jack Raimy 6 65 36:22.0 11:44/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mackenzie Bilbow West Wyoming  PA 15 21 24:07.7 7:47/M
2 Lauren Shission 15 51 29:00.9 9:21/M
3 Hanna Weiss 15 61 32:06.0 10:21/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Christopher Wall Exeter  PA 17 2 19:26.5 6:16/M
2 Joe Buczynski Exeter  PA 16 4 20:37.7 6:39/M
3 Ryan Marvin 15 5 20:45.1 6:42/M
4 Austin Shisson 17 73 39:10.3 12:38/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Ashlee Ward Dallas  PA 21 40 26:50.8 8:39/M
2 Holly Ference 20 48 28:12.8 9:06/M
3 Tara Engel Larksville  PA 23 53 29:32.4 9:32/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Dave Lengdon 21 43 27:27.9 8:51/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Melissa Mejias 29 11 22:27.6 7:15/M
2 Jennifer Fumanti Plains  PA 29 54 29:42.1 9:35/M
3 Rebecca Franco West Pittston  PA 27 56 30:30.0 9:50/M
4 Richelle Steele Harveys Lake  PA 26 67 36:41.6 11:50/M
5 Laura Sabol Exeter  PA 29 71 38:45.1 12:30/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Ryan David Black River  NY 29 3 19:29.9 6:17/M
2 Coleman Ciprich Falls  PA 27 76 44:53.0 14:29/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Victoria Blazick Trucksville  PA 32 8 22:08.1 7:08/M
2 Sara Kemp 32 13 22:45.6 7:20/M
3 Michelle Falzone 33 17 23:44.5 7:39/M
4 Virginia Ziegler 32 19 23:48.4 7:41/M
5 Melissa Mendoza Silver Spring  MD 31 29 24:49.5 8:00/M
6 Laura Bestider Mandeville  LA 30 50 28:31.1 9:12/M
7 Laura Shovlin Duryea  PA 31 55 29:59.2 9:40/M
8 Kristin Hensley Exeter  PA 32 63 35:43.5 11:31/M
9 Stephanie Joseph Hughestown  PA 31 72 38:50.6 12:32/M
10 Sara Roote Ciprich Falls  PA 33 77 44:53.6 14:29/M
11 Amanda Carey Larchmont  NY 33 82 48:40.6 15:42/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Patrick (skip) Stevenson Duryea  PA 34 9 22:21.4 7:13/M
2 Stephen Filipiak Harding  PA 31 22 24:14.0 7:49/M
3 Armando Mendoza Silver Spring  MD 31 28 24:49.3 8:00/M
4 Justin Lehman 31 32 25:58.0 8:23/M
5 Nate Digiorgio Philadelphia  PA 30 33 26:05.3 8:25/M
6 Stephen Ries Wayne  PA 33 42 27:25.2 8:51/M
7 Mike Sherin Pittston  PA 32 44 27:35.8 8:54/M
8 Jude Colwell 33 45 27:41.8 8:56/M
9 Brian Whipple 32 49 28:18.5 9:08/M
10 Thomas Katechis Larchmont  NY 32 83 48:41.2 15:42/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michelle Gauntlett 35 14 23:07.7 7:27/M
2 Michelle Ankenbrand Wilmington  DE 35 18 23:48.1 7:41/M
3 Kim Zalenski Plains  PA 35 31 25:54.8 8:21/M
4 Laurie Orloski 38 35 26:20.0 8:30/M
5 Kera Doty Forty Fort  PA 35 39 26:49.9 8:39/M
6 Shari Stott 37 60 31:46.1 10:15/M
7 Laurie Barna 39 64 36:03.8 11:38/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Derek Zalenski 37 6 21:28.3 6:55/M
2 Mike Dutrow 37 12 22:41.0 7:19/M
3 Christopher Osmian Fountainville  PA 39 23 24:17.4 7:50/M
4 Jim Kelly 39 25 24:25.0 7:53/M
5 Scott Vallach Dallas  PA 35 26 24:26.3 7:53/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Kerry Walsh 41 38 26:39.6 8:36/M
2 Kelly Gibbons Dallas  PA 46 58 31:21.5 10:07/M
3 Ellen Federici Dallas  PA 47 69 37:06.8 11:58/M
4 Danielle Bianchi Peckville  PA 44 70 37:12.8 12:00/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Donald Hart 49 16 23:27.7 7:34/M
2 Bill Holweg West Pittston  PA 46 24 24:24.0 7:52/M
3 Paul Oizzel 44 27 24:43.9 7:58/M
4 Mark Raimy 45 34 26:10.1 8:26/M
5 Matthew Godri Saint Petersburg  FL 42 36 26:35.0 8:35/M
6 Dan Shissiori 41 52 29:14.6 9:26/M
7 Bob Chopick 44 62 33:02.7 10:39/M
8 Scott Rupp 46 78 46:30.2 15:00/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jane Colwell 53 59 31:34.6 10:11/M
2 Donna Mattei Harding  PA 58 74 39:15.4 12:40/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michael Sulzinski Clarks Summit  PA 55 41 26:51.4 8:40/M
2 Ray Nulk Denville  NJ 53 57 31:10.7 10:03/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Dianne MacDonald Emmaus  PA 65 68 37:00.9 11:56/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tom Walski Nanticoke  PA 62 30 25:04.0 8:05/M
2 Don MacDonald Emmaus  PA 67 75 39:40.0 12:48/M
3 Stan Zalenski Plains  PA 66 79 46:33.7 15:01/M
4 Ed Mizenko 66 81 48:26.4 15:37/M
3k Walk
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mariana Dymond Dallas  PA 15 1 7:30.2 4:02/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 David Stott 40 2 18:04.0 9:43/M
Female 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Dee Cordora Swoyersville  PA 0 4 21:45.0 11:42/M
2 Gert Whipple 65 5 22:28.9 12:05/M
3 Kristie Stevenson Duryea  PA 34 6 23:51.4 12:49/M
4 Kasia Szulborski 22 7 24:28.2 13:09/M
5 Trisha Dryzga Langhorne  PA 32 10 24:57.6 13:25/M
6 Paula Panzitta Harding  PA 51 11 25:19.4 13:37/M
7 Julie Mikolanichik 21 12 25:45.6 13:51/M
8 Judy Mikelaichik 52 13 25:45.9 13:51/M
9 Joyce Walsh 66 14 25:47.5 13:52/M
10 Teri Fetch Harding  PA 56 16 26:04.4 14:01/M
11 Kathryn Rainy 41 17 26:50.4 14:26/M
12 Rose Litwin Plains  PA 36 18 27:29.8 14:47/M
13 Carla Deprimo 00 20 27:59.6 15:03/M
14 Linda McDermott 00 21 28:01.2 15:04/M
15 Patricia Dymond Falls  PA 42 22 28:08.9 15:08/M
16 Mary Coolbaugh Pittston  PA 70 23 28:09.7 15:08/M
17 Ivanna Bogarowski 00 26 30:03.6 16:09/M
18 Valerie Evans West Pittston  PA 33 27 30:37.9 16:28/M
19 Mary Angelella Harding  PA 60 28 30:37.9 16:28/M
20 Karen Gadomski Wyoming  PA 58 29 31:19.4 16:50/M
21 Cheryl Zielinski Lakeview  NY 33 30 31:22.2 16:52/M
22 Rebecca Ruggles West Pittston  PA 25 32 31:43.7 17:03/M
23 Brittany Ritsick Swoyersville  PA 14 33 32:03.9 17:14/M
24 Missy Nulk Denville  NJ 54 36 32:21.6 17:24/M
25 Blair Nulk Denville  NJ 16 37 32:21.7 17:24/M
26 Julianna Rupp 6 38 32:30.9 17:28/M
27 Patrice Williams Forty Fort  PA 57 39 34:27.5 18:31/M
28 Katie Bonavina 26 40 34:42.0 18:39/M
29 Lindsay Wolcott Harding  PA 27 43 34:43.2 18:40/M
30 Carmie Argento Forty Fort  PA 35 47 34:48.6 18:43/M
31 Barbara Lumley 53 50 35:40.9 19:11/M
32 Sara Radzwilka Exeter  PA 19 52 35:42.6 19:12/M
33 Maureen Radzwilka Exeter  PA 45 53 35:42.8 19:12/M
34 Pamela Lucas Harding  PA 62 54 35:44.3 19:13/M
35 Louise Lasinski Harding  PA 70 55 35:45.4 19:13/M
36 Carlene Siracuse Pittston  PA 32 56 35:46.8 19:14/M
37 Katie Ann Horn Dallas  PA 33 58 35:48.3 19:15/M
38 Kelly Walsh Prulli 31 59 35:48.6 19:15/M
39 Gina Combardi 26 60 35:49.0 19:15/M
40 Maureen Pikas 32 61 35:53.1 19:18/M
41 Nicole Williams 29 62 36:12.0 19:28/M
42 Claire Waszkiewicz Exeter  PA 65 64 36:12.9 19:28/M
43 Barbara Bullions Wyoming  PA 62 65 36:15.1 19:29/M
44 Mel Nelson 00 66 36:18.2 19:31/M
45 Carla Ries 33 67 38:42.4 20:48/M
Male 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Paul Stevenson Duryea  PA 7 3 19:08.3 10:17/M
2 Andrew Mikolaichik 24 8 24:30.7 13:10/M
3 Jack Walsh 67 9 24:55.6 13:24/M
4 Mark Fetch Harding  PA 57 15 26:03.7 14:00/M
5 Brian Litwin Plains  PA 39 19 27:30.2 14:47/M
6 Ed Godri Harding  PA 0 24 28:27.0 15:18/M
7 Thomas Kolesa 39 25 30:03.4 16:09/M
8 Rob Fumanti Plains  PA 39 31 31:43.6 17:03/M
9 Jacob Lucas Dallas  PA 33 34 32:04.5 17:14/M
10 Arbogaste Santoun Hazleton  PA 0 35 32:11.4 17:18/M
11 Jeff Wisnosky 00 41 34:42.6 18:39/M
12 Matt Herbert West Wyoming  PA 33 42 34:43.1 18:40/M
13 Jack Wolcott Harding  PA 61 44 34:43.4 18:40/M
14 Alex Tubridy Wyoming  PA 23 45 34:45.3 18:41/M
15 Marcus Magyar Forty Fort  PA 27 46 34:47.4 18:42/M
16 Rich Lucas 63 48 35:33.4 19:07/M
17 Todd Zielinski Lakeview  NY 36 49 35:35.3 19:08/M
18 Robert Lumley 25 51 35:41.2 19:11/M
19 Stanley Wall 36 57 35:48.1 19:15/M
20 Michael Lloyd Exeter  PA 35 63 36:12.0 19:28/M



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News