Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Pennsylvania Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Run Against Hunger

Scranton, PA, November 9, 2013

Age Group List

Benefits St Francis Soup Kitchen

Run Against Hunger

Run Against Hunger

Age Group Results

November 09, 2013


Results By Scranton Running Company www.scrantonrunning.com

5k Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Abbie Sheerer 1348 15 6 22:09.15 22:09.60 7:09/M
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alana Kravitz 1385 12 15 24:05.57 24:05.57 7:46/M
2 Elizabeth Haikes 1366 13 23 24:51.38 25:08.86 8:06/M
3 Cassie Caparo 1295 15 34 27:00.72 27:00.72 8:43/M
4 Kris Holmes 27 15 43 29:18.06 29:21.28 9:28/M
5 Lilly Reilly 39 9 51 30:31.89 30:39.59 9:53/M
6 Siera Schaffer 1307 15 67 32:07.06 32:20.98 10:26/M
7 Alyson Reilly 40 3 75 34:37.02 34:45.24 11:13/M
8 Nora Evans 32 6 78 36:30.60 36:56.58 11:55/M
9 Matison McCloe 1423 9 100 40:59.95 41:27.57 13:22/M
10 Paige Holgate 180 8 101 40:56.74 41:40.13 13:26/M
11 Ayla Holgate 179 7 103 40:58.98 41:42.36 13:27/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica McCauley 31 22 16 23:58.58 24:10.22 7:48/M
2 Ashlee Ward 1479 22 29 26:13.01 26:17.26 8:29/M
3 Courtney McNulty 36 26 30 26:06.63 26:18.26 8:29/M
4 Breanna Toolan 1419 22 36 27:52.84 28:03.56 9:03/M
5 rebekah stanco 1237 28 47 29:24.90 29:49.89 9:37/M
6 Jill Houseknecht Plains, Pa 18705 1300 27 48 29:38.94 30:00.62 9:41/M
7 Meghan Ball Pittston, Pa 18640 1301 27 49 29:40.03 30:00.84 9:41/M
8 Amanda Thomas Scranton PA 1337 28 81 37:10.42 37:38.88 12:08/M
9 Maggie Perry 1260 29 95 40:32.53 40:53.84 13:11/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bridget Kotchick 16 33 13 23:14.10 23:20.60 7:32/M
2 Jill Chiucchi Wilkes Barre, Pa 18702 1370 31 14 23:17.13 23:38.80 7:37/M
3 Kristy Rockefeller 25 31 17 24:18.50 24:25.26 7:53/M
4 Alicia Kelly 47 36 19 24:34.23 24:35.11 7:56/M
5 Tammy Kravitz 1386 39 26 25:22.83 25:24.53 8:12/M
6 Betsy Czaja 12 39 32 26:26.02 26:31.36 8:33/M
7 Julie Gronski 38 30 56 31:03.90 31:11.62 10:04/M
8 Carrie Heuberger 1483 37 57 31:01.62 31:15.12 10:05/M
9 Melissa Shaffer 1321 36 60 31:12.90 31:26.12 10:08/M
10 Tara Muklewicz 1323 33 63 31:29.28 31:48.22 10:15/M
11 maria Ruane 1398 31 64 31:25.62 32:04.30 10:21/M
12 Barbara PERUCKI 1291 30 65 31:52.77 32:17.12 10:25/M
13 Kristen Lalli 1489 38 69 32:06.61 32:22.33 10:26/M
14 Jamie Shave 1302 36 71 33:32.49 33:55.38 10:56/M
15 Teri Brickler Clarks Summit PA 1421 30 74 34:35.66 34:42.13 11:12/M
16 Laura Frable 1336 32 79 36:31.21 36:56.59 11:55/M
17 Emilie Robertson 1245 30 83 37:22.32 37:45.64 12:11/M
18 laura evans 1388 33 84 37:19.95 37:45.65 12:11/M
19 Michelle Jones Dunmore PA 1362 38 91 39:43.91 39:56.14 12:53/M
20 Casey McNulty Evans 1344 31 92 39:50.50 40:00.89 12:54/M
21 Shana Delfilippis 1497 36 93 40:01.89 40:19.57 13:00/M
22 Susan Bassler 1346 33 97 40:58.61 41:05.83 13:15/M
23 Dina Castaldi 1379 36 98 40:56.42 41:12.64 13:17/M
24 Carlie Holgate 1216 35 102 41:00.63 41:41.35 13:27/M
25 Christina Raguckas 1239 32 104 41:51.18 42:04.89 13:34/M
26 Annette Fox 1390 36 107 41:45.49 42:11.89 13:36/M
27 Samantha Vertalics 1482 37 111 45:19.48 45:32.58 14:41/M
28 Danielle King 29 39 112 47:41.93 47:50.66 15:26/M
29 Tracy Brunson 1303 38 113 47:55.03 48:23.25 15:36/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackie Comerford 1412 40 8 22:24.08 22:25.35 7:14/M
2 Michele Jordan 5 49 18 24:23.51 24:27.72 7:53/M
3 Patricia Hopkins 1428 47 25 25:14.26 25:16.60 8:09/M
4 Nori Price 1248 45 28 26:07.31 26:15.23 8:28/M
5 Maureen Walsh 1229 43 31 26:04.76 26:25.98 8:31/M
6 Marlene Toolan 1420 47 39 28:04.39 28:13.61 9:06/M
7 Patricia Dougherty 1339 42 52 30:41.26 30:50.82 9:57/M
8 Lisa Lucke 1368 46 53 30:35.76 30:51.12 9:57/M
9 Amy Hughes 1364 46 54 30:34.74 30:51.21 9:57/M
10 Julia Munley 1491 48 55 30:35.89 30:54.62 9:58/M
11 Leann Colo 1485 43 59 31:22.68 31:23.96 10:07/M
12 pamela gaughan 1380 41 62 31:27.91 31:45.13 10:15/M
13 Kim Schaffer 1306 41 66 32:10.89 32:20.62 10:26/M
14 Nadine Urash 1494 45 73 34:32.97 34:39.63 11:11/M
15 donna ferko 1363 48 85 37:25.77 37:55.65 12:14/M
16 Melissa Wasko 1356 40 90 39:14.59 39:43.81 12:49/M
17 Suzanna Adams 1436 46 105 41:53.93 42:06.39 13:35/M
18 Patti Taylor 1422 46 106 41:44.57 42:11.78 13:36/M
19 Heather Aldridge 1261 41 110 44:18.86 44:38.34 14:24/M
20 Ellen Taylor 1481 42 114 1:00:20.72 1:00:32.19 19:32/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carleen Lavin 1392 51 20 24:38.13 24:39.84 7:57/M
2 Marie Gregg 1445 54 27 25:50.54 25:55.76 8:22/M
3 Mary Sempa 1233 50 33 26:11.11 26:31.83 8:33/M
4 Mimi Cusick 1383 50 40 28:25.72 28:41.70 9:15/M
5 Sue Pagano 8 52 41 28:39.70 28:45.35 9:16/M
6 Kathy Durkin 20 51 50 30:15.80 30:27.23 9:49/M
7 Lisa Povilitus 1304 51 76 35:45.02 36:03.97 11:38/M
8 Marichelle Sunseri 1377 51 80 36:30.96 36:59.60 11:56/M
9 Donna Rupp 1417 52 82 37:11.90 37:39.13 12:09/M
10 Annie Reese 1357 52 94 39:52.51 40:28.10 13:03/M
11 Patte Brown 1468 58 96 40:47.66 41:03.39 13:15/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grace Dawgert 1452 66 86 38:20.31 38:54.28 12:33/M
2 Dee Walski 15 61 89 39:31.92 39:43.14 12:49/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matthew Kravitz 1384 15 1 17:07.67 17:07.67 5:31/M
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jacob Keiper 1329 12 45 29:07.90 29:32.62 9:32/M
2 Quentin Colo 1486 15 58 31:21.14 31:22.85 10:07/M
3 Brett McCloe 1454 12 99 41:00.38 41:27.36 13:22/M
4 Nathan Adams 1458 14 109 43:09.51 43:25.29 14:00/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 George Watson 21 27 3 21:28.49 21:29.35 6:56/M
2 James Gamrat 1318 26 4 21:50.27 21:58.99 7:05/M
3 Brian Gibbons 1480 26 5 22:02.86 22:07.29 7:08/M
4 Brian Folchetti 1284 25 44 29:02.56 29:28.97 9:30/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Damiano 1492 36 2 19:37.86 19:39.77 6:20/M
2 Joe Lalli 1490 38 68 32:06.97 32:22.12 10:26/M
3 Jason Miller 1395 38 70 32:02.39 32:27.37 10:28/M
4 adam ruane 1399 31 88 38:57.66 39:36.33 12:46/M
5 Matthew Scartozzi 1240 30 108 42:37.35 42:52.57 13:50/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dean Price 1247 49 10 22:29.21 22:29.21 7:15/M
2 Steven Kravitz 1387 41 11 22:59.66 23:00.55 7:25/M
3 Tim Holmes 28 47 22 24:59.86 25:02.61 8:05/M
4 Darin Tomassoni 1476 42 35 26:56.63 27:04.95 8:44/M
5 michael ryder 1283 48 38 28:08.50 28:12.70 9:06/M
6 Tobey Aldridge 1262 41 42 28:38.68 28:58.15 9:21/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Calvey 1460 50 7 22:17.55 22:18.78 7:12/M
2 Joe Pigga 35 57 9 22:26.06 22:26.78 7:14/M
3 Joe Becker 3 53 24 25:06.17 25:08.89 8:06/M
4 Andrew Folchetti 1228 54 46 29:06.63 29:32.84 9:32/M
5 Tony Kobeski 1331 54 61 30:51.13 31:28.35 10:09/M
6 Anthony Kwiec 1277 55 72 34:24.15 34:28.37 11:07/M
7 Ken Smith 1467 52 77 35:46.89 36:04.38 11:38/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ron Rawls 1471 64 12 23:11.28 23:12.25 7:29/M
2 Joe Macey 24 65 21 24:59.28 25:01.83 8:04/M
3 michael Rivera 1493 62 37 27:31.39 28:08.83 9:05/M
4 Dennis Dawgert 1451 66 87 38:22.06 38:54.39 12:33/M
 

10K Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristin Patchell 11 32 10 42:05.19 42:05.65 6:47/M
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clare Schoen 1350 16 26 46:17.82 46:20.56 7:28/M
2 Melanie Abda 1256 18 102 1:00:50.62 1:00:59.98 9:50/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Koethe 1470 23 27 46:19.88 46:23.65 7:29/M
2 Stacy Skates 1424 21 29 46:57.66 46:59.63 7:35/M
3 Kari Lavin 1272 21 34 48:47.33 48:48.80 7:52/M
4 Rebecca Kinsey 1326 24 37 50:04.06 50:14.66 8:06/M
5 Emily Wood 1378 25 40 50:15.15 50:20.12 8:07/M
6 Lindsay Baker 1474 29 42 50:42.66 50:48.52 8:12/M
7 Kelly Elizabeth Lucas 1354 21 46 51:26.70 51:45.66 8:21/M
8 Julie Ziotnicki 1475 28 56 53:02.25 53:10.16 8:35/M
9 rebecca kaneski 1382 28 64 54:21.11 54:32.34 8:48/M
10 Christine Jackson 1266 29 67 55:18.13 55:29.37 8:57/M
11 Renee Stevens 1496 28 72 55:36.35 55:52.55 9:01/M
12 Maux Sullivan 1430 22 73 56:14.94 56:18.67 9:05/M
13 Sarah Deutchman 1391 28 76 57:09.38 57:13.13 9:14/M
14 Jennifer Wirth 1431 22 81 57:40.22 57:43.58 9:19/M
15 Jamie Woods 1268 23 86 58:53.05 59:05.53 9:32/M
16 Megan Hine 1265 22 89 59:03.63 59:20.35 9:34/M
17 Lindsey Courtright 1403 24 100 1:00:13.74 1:00:52.31 9:49/M
18 Elizabeth Leake 1429 22 138 1:18:01.86 1:18:06.59 12:36/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michele Covington 1401 39 13 43:12.81 43:14.30 6:58/M
2 natalie gilboy 1369 31 36 49:47.63 49:55.56 8:03/M
3 Tressie Patuk 1361 38 50 51:57.77 52:15.66 8:26/M
4 Gabrielle Black 1252 37 52 52:29.28 52:33.52 8:29/M
5 Renee Miller 22 36 60 53:17.37 53:34.84 8:38/M
6 Amy Croom 23 39 61 53:18.04 53:35.49 8:39/M
7 Kathleen Snyder 1500 36 63 53:16.01 53:37.67 8:39/M
8 Sarah Hoffner 1335 33 71 55:32.19 55:44.86 8:59/M
9 Elizabeth Grimes 1345 35 78 57:10.21 57:29.57 9:16/M
10 Christal Zermane 1498 34 80 57:24.67 57:42.17 9:18/M
11 Christine Falbo 1338 31 84 58:13.63 58:24.36 9:25/M
12 Melissa Yanchak 1271 34 87 58:56.24 59:12.43 9:33/M
13 Dana Abda 1257 31 101 1:00:50.33 1:00:59.68 9:50/M
14 Elena Flynn 1435 38 104 1:02:27.22 1:02:50.94 10:08/M
15 Kathleen Haikes 1365 39 109 1:03:07.43 1:03:30.34 10:15/M
16 .Bridget Slagan 1332 32 112 1:03:53.07 1:04:07.19 10:20/M
17 Patti McDonnell 176 33 115 1:04:03.16 1:04:18.11 10:22/M
18 Lindsey Evans 1413 31 120 1:06:44.36 1:07:10.33 10:50/M
19 Wendy Guzenski 1333 34 123 1:08:55.01 1:09:15.20 11:10/M
20 Danielle Nicholas Scranton PA 1359 35 124 1:09:47.53 1:09:58.95 11:17/M
21 Nicole Dougherty 1426 39 135 1:14:53.65 1:15:11.87 12:08/M
22 Julie Miller 1360 38 146 1:21:28.42 1:21:51.72 13:12/M
23 Faith Nicosia Springbrook Twp PA 1441 31 151 1:24:36.87 1:25:03.59 13:43/M
24 Kim Seifert Beach Lake PA 1427 31 153 1:26:14.61 1:26:41.21 13:59/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Delfino 1409 44 19 44:10.11 44:11.33 7:08/M
2 Cathy DeGiosio 30 46 41 50:35.37 50:42.25 8:11/M
3 Sherry Harvey 1273 43 44 51:32.06 51:34.60 8:19/M
4 Krista Smith 1274 41 48 52:10.62 52:14.41 8:25/M
5 Susan Mulholland 1406 49 55 52:50.42 52:54.84 8:32/M
6 Erin Castanzo 1408 48 58 52:56.79 53:30.77 8:38/M
7 MaryGene Eagen 33 45 65 54:20.97 54:56.94 8:52/M
8 Susan Caparo 1292 44 66 55:05.45 55:09.42 8:54/M
9 Denise Carfora 1319 45 69 55:34.02 55:36.49 8:58/M
10 Sharon Bochnovich 1290 42 75 56:33.20 56:38.67 9:08/M
11 John Fabbri 26 49 77 57:08.08 57:13.54 9:14/M
12 Hope Katchko 1472 40 90 59:02.88 59:20.55 9:34/M
13 Lori Nozzi 1253 42 98 59:48.71 59:56.68 9:40/M
14 Christine Gasper 1254 41 99 1:00:19.99 1:00:28.93 9:45/M
15 Brenda Padden 1440 46 106 1:02:42.24 1:03:08.72 10:11/M
16 Denise Frederickson 1411 43 107 1:02:51.85 1:03:19.69 10:13/M
17 Jennifer Williams 1236 44 111 1:03:51.54 1:04:06.26 10:20/M
18 Julie Timins 34 43 118 1:06:00.89 1:06:09.85 10:40/M
19 Kathleen Timlin 1410 40 119 1:06:43.85 1:07:10.32 10:50/M
20 Colleen Rafferty 1327 40 121 1:07:53.50 1:08:21.94 11:01/M
21 Ann Giglio 177 48 122 1:08:37.60 1:08:54.57 11:07/M
22 Lisa Kutra 1355 43 127 1:13:04.74 1:13:28.71 11:51/M
23 Megan Georgia 1394 42 128 1:13:03.76 1:13:28.95 11:51/M
24 Maria McDonnell 1414 47 130 1:13:41.26 1:14:09.98 11:58/M
25 MaryLynn Gaetano 1415 48 132 1:13:42.74 1:14:11.40 11:58/M
26 lisa somers 1397 49 139 1:17:59.51 1:18:26.48 12:39/M
27 Lisa Kovalchik 1389 48 140 1:18:02.27 1:18:27.47 12:39/M
28 KAREN LOFTUS 1358 47 142 1:18:20.02 1:18:45.22 12:42/M
29 Danielle Bianchi 1439 44 145 1:19:40.73 1:19:50.91 12:53/M
30 Kathleen Coyle 1405 41 147 1:22:42.51 1:23:11.98 13:25/M
31 Tammy Duffy 1269 49 152 1:24:36.02 1:25:03.74 13:43/M
32 Eileen Huegel 1353 49 154 1:26:47.25 1:27:13.24 14:04/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Barbara Skates 1425 52 32 47:55.07 47:57.39 7:44/M
2 Phyllis Wells 1446 53 47 51:54.11 52:00.79 8:23/M
3 Beth OMalley 1299 56 88 58:58.21 59:18.68 9:34/M
4 Cheryl Farrell 1374 53 91 59:00.86 59:22.58 9:35/M
5 Sandra Spott 1375 54 92 58:59.68 59:23.41 9:35/M
6 Debra Rieutort 1222 54 93 59:19.18 59:25.45 9:35/M
7 Cindy Maritato 1244 51 96 59:25.00 59:30.87 9:36/M
8 Colleen Tolan 1342 51 103 1:01:54.92 1:02:07.80 10:01/M
9 Marylou Grogan 1372 53 105 1:02:52.73 1:03:07.69 10:11/M
10 Theresa Gilhooley 1462 51 108 1:03:07.92 1:03:30.14 10:15/M
11 Darlene Pallien 1313 51 110 1:03:12.86 1:03:35.83 10:15/M
12 Debra Padavano 1224 50 113 1:03:36.65 1:04:09.12 10:21/M
13 Margy Fiscus 1305 54 126 1:13:03.83 1:13:27.34 11:51/M
14 Cindee McGrady 1442 56 129 1:13:44.38 1:14:09.96 11:58/M
15 Debbie Lewis 1250 53 133 1:13:46.45 1:14:11.42 11:58/M
16 Lori Marinucci 1465 51 136 1:14:56.71 1:15:14.94 12:08/M
17 Rita Castaldi 1285 54 137 1:17:17.19 1:17:36.97 12:31/M
18 Laura Blasi 1449 51 150 1:23:26.94 1:23:41.26 13:30/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dolly Godlewski 1434 62 125 1:12:44.07 1:12:54.87 11:45/M
2 Mary Rafter 1448 61 131 1:13:57.47 1:14:11.20 11:58/M
3 Mary Ellen McDonough 1343 62 134 1:14:50.59 1:15:07.82 12:07/M
4 Marilyn Skettino 1443 62 141 1:18:01.88 1:18:31.47 12:40/M
5 Nancy Blume 1432 64 143 1:18:34.93 1:19:05.41 12:45/M
6 Marguerite Coyle 1444 60 144 1:18:37.75 1:19:05.98 12:45/M
7 Connie Wolf 1334 62 148 1:23:22.67 1:23:37.21 13:29/M
8 Nancy Ryan 1447 62 149 1:23:24.09 1:23:38.82 13:29/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Francis Spear 1 28 1 35:31.88 35:31.88 5:44/M
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Brenkosh 1499 17 2 35:46.94 35:47.34 5:46/M
2 Sergei Bilardi 1309 18 4 39:37.77 39:37.77 6:23/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicholas Stanzione 1381 24 18 44:03.84 44:08.10 7:07/M
2 Adam Strizich 1456 23 20 44:26.91 44:30.63 7:11/M
3 Matt Jones 1404 23 33 47:30.95 48:08.41 7:46/M
4 Justin Rubal 1488 28 38 50:04.26 50:14.87 8:06/M
5 Christopher Kudrich 1396 25 116 1:04:40.96 1:04:49.91 10:27/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Earl Marshall 46 37 5 39:41.58 39:41.80 6:24/M
2 Paul Keeler 17 36 9 41:31.61 41:33.51 6:42/M
3 David Balchun 1457 39 14 43:23.15 43:26.32 7:00/M
4 Ron Strulic 6 35 35 49:04.63 49:26.91 7:58/M
5 Scott Barnes Jr 9 31 49 52:09.23 52:15.45 8:26/M
6 Vincent Munley 48 31 53 52:07.85 52:41.41 8:30/M
7 Paul Ward Jr 1328 34 82 57:29.98 57:51.43 9:20/M
8 Keith Hickox 1286 34 85 58:21.48 58:51.15 9:30/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MARK BURTON 1340 43 6 39:55.63 39:59.10 6:27/M
2 Randy Lyback 1478 44 7 40:28.51 40:30.34 6:32/M
3 Dennis Wozniak 1393 41 11 42:31.91 42:37.14 6:52/M
4 Marty Green 178 42 17 43:52.42 43:56.16 7:05/M
5 Mike Bochnovich 7 42 23 45:49.15 45:53.87 7:24/M
6 Mike Labas 19 48 24 45:55.16 45:56.40 7:25/M
7 Jeff Walsh 1487 47 25 46:11.42 46:12.90 7:27/M
8 Donald Hart 1473 49 28 46:32.25 46:37.91 7:31/M
9 Sean Malloy 37 41 30 46:58.32 47:19.55 7:38/M
10 Bob Guzenski 2 46 31 47:32.43 47:37.91 7:41/M
11 Mike Lench 1341 47 54 52:33.20 52:53.42 8:32/M
12 David Haikes 1367 41 57 53:02.16 53:19.67 8:36/M
13 Ken Castanzo 1450 49 59 52:57.63 53:30.78 8:38/M
14 Robert Osborne 1279 42 68 55:30.23 55:35.47 8:58/M
15 Patrick Carfora 1320 48 70 55:41.64 55:43.37 8:59/M
16 Mike Slagan 1226 43 79 57:24.26 57:38.48 9:18/M
17 Kenneth Gill 1251 44 83 57:52.11 57:55.68 9:20/M
18 Loren Caparo 1293 40 94 59:25.06 59:29.67 9:36/M
19 David Bartoli 1308 45 95 59:24.45 59:29.89 9:36/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Leonard 13 51 3 37:18.57 37:18.57 6:01/M
2 Arthur Jordan 4 50 8 40:46.43 40:49.38 6:35/M
3 George Dunbar 18 50 12 42:54.37 42:54.60 6:55/M
4 Dan Wells 1461 53 16 43:33.30 43:35.83 7:02/M
5 Jeff Baran 10 53 22 45:12.92 45:15.65 7:18/M
6 Bob Courtright 1249 52 43 50:36.60 51:14.32 8:16/M
7 Mike Grogan 1373 58 45 51:27.92 51:43.66 8:20/M
8 James Albert 1477 50 51 52:11.98 52:20.91 8:26/M
9 Andrew Brown 1469 58 62 53:19.65 53:35.86 8:39/M
10 Tom Jenkins 181 55 74 56:18.68 56:25.17 9:06/M
11 Chip Taylor 1484 54 97 59:21.19 59:30.91 9:36/M
12 Nunzio Padavano 1225 54 114 1:03:32.15 1:04:09.13 10:21/M
13 Paul Ward 1316 59 117 1:04:59.48 1:05:14.86 10:31/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Kusy 1267 63 15 43:19.00 43:27.53 7:00/M
2 Len Sowinski 1466 69 21 45:00.32 45:02.54 7:16/M
3 Tom Walski 14 63 39 50:16.01 50:17.70 8:07/M
 

2mi Walk

Female 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Ann Sheerer 1349 41 1 28:45.37 28:52.47 14:26/M
2 Sharleen Roberts 1258 34 4 29:59.06 30:42.85 15:21/M
3 Nora Comerford 44 8 5 31:41.95 31:49.85 15:55/M
4 Mary Ann Ward 1330 41 7 32:43.45 33:13.73 16:37/M
5 Cathy Hawley 1270 40 8 33:13.57 33:55.10 16:58/M
6 Jennifer Short 1289 41 9 33:13.78 33:55.11 16:58/M
7 Beth Korb 1418 54 11 34:17.37 34:40.13 17:20/M
8 Belinda Shaughnessy 1464 52 13 33:23.57 34:41.79 17:21/M
9 Sr Janet Jeffers 1433 65 15 38:43.67 39:01.57 19:31/M
10 Tonya Dombroski 1287 30 16 38:26.69 39:06.39 19:33/M
11 Jane Ward 1315 56 19 39:22.69 39:55.64 19:58/M
12 Emma Comerford 45 6 20 42:52.58 42:52.58 21:26/M
13 Marie Felkowski 1437 54 21 55:27.30 56:01.29 28:01/M
14 Alice Hopkins 1438 60 22 55:27.73 56:01.90 28:01/M
15 Joan McMynne 42 70 23 1:01:31.37 1:02:06.58 31:03/M
16 Louise Byrne 41 70 24 1:01:31.79 1:02:06.78 31:03/M
17 Peggy Ryan 1376 50 25 1:02:39.07 1:03:19.18 31:40/M
18 Maureen Castaldi 1371 50 26 1:02:41.50 1:03:20.19 31:40/M
 

Male 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Napora 1347 51 2 28:50.04 28:58.37 14:29/M
2 Josh Knorr 1259 29 3 29:56.20 30:41.62 15:21/M
3 Colin Comerford 43 9 6 32:44.48 32:53.62 16:27/M
4 George Korb 1453 55 10 34:17.16 34:39.13 17:20/M
5 Joe Shaughnessy 1463 50 12 33:23.37 34:41.13 17:21/M
6 Frank Shaffer 1322 34 14 34:49.64 35:22.36 17:41/M
7 Kevin Dombroski 1288 36 17 38:27.66 39:06.88 19:33/M
8 Landon Slagan 1495 6 18 39:23.07 39:55.39 19:58/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News