Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Pennsylvania Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Tyler Kubilus Memorial 5k

Lakeland, PA, June 8, 2013

[Age Group Results ]

Overall Results

Carol Kubilus, Race Director. Timing by FastFinishes.net

Tyler Kubilius 5k
Overall Finish List
June 08, 2013
Results By FastFinishes.net
5k Run
Place Name City Bib No Age Age Group Place Chip Time Time Back Total Pace
1 Stephen Skierski Scott Township  PA 204 20     1 Top Fin 19:41.6 6:21/M
2 Mark Arzie Scott Township  PA 158 16     1 M 16-20 20:05.4 0:23.7 6:29/M
3 Michael Arzie Scott Township  PA 157 15     1 M  1-15 22:03.9 2:22.2 7:07/M
4 Joseph Wanat 228 15     2 M  1-15 22:45.4 3:03.7 7:20/M
5 Kevan Bailey Scott Twp  PA 234 14     3 M  1-15 24:24.1 4:42.5 7:52/M
6 Dave Binner Dalton  PA 156 47     1 M 41-50 24:46.6 5:05.0 7:59/M
7 Nicole Kobylanski Pittsburg  PA 171 15     1 Top Fin 24:46.9 7:59/M
8 Susie Palevac 236 48     1 F 41-50 25:00.9 0:14.0 8:04/M
9 Alexandria Miller Scott Township  PA 180 18     1 F 16-20 25:25.4 0:38.5 8:12/M
10 Mike Lisowsky 232 22     1 M 21-30 25:41.6 6:00.0 8:17/M
11 Paul Sumski Scranton  PA 211 0     1 M  0- 0 26:03.4 6:21.7 8:24/M
12 Cassidy Jenkins Greenfield Township  PA 187 16     2 F 16-20 26:37.4 1:50.5 8:35/M
13 Cassie Erdmann 240 20     3 F 16-20 27:28.9 2:42.0 8:52/M
14 Stephen Yanochko Dickson City  PA 249 47     2 M 41-50 27:30.6 7:49.0 8:52/M
15 Bill Kaiser Scott Twp  PA 217 54     1 M 51-99 28:21.1 8:39.5 9:09/M
16 Joey Kubilus Dalton  PA 155 14     4 M  1-15 28:25.4 8:43.7 9:10/M
17 Casey Prudente Greenfield Township  PA 186 22     1 F 21-30 29:07.4 4:20.5 9:24/M
18 Sara Teeple Greenfield Township  PA 185 22     2 F 21-30 29:07.6 4:20.7 9:24/M
19 Emily Gasper South Abington Tpwnship  PA 160 22     3 F 21-30 29:10.4 4:23.5 9:25/M
20 Edward Suchecki Pittston Town  PA 210 55     2 M 51-99 29:14.9 9:33.2 9:26/M
21 Mike Brennan 245 18     2 M 16-20 29:15.2 9:33.5 9:26/M
22 Morgan Sedorovitz Mayfield  PA 198 17     4 F 16-20 29:15.4 4:28.5 9:26/M
23 Aj Hendershot Charleston  SC 164 13     1 F  1-15 31:00.4 6:13.5 10:00/M
24 Seth Hendershot Greenfield Township  PA 188 42     3 M 41-50 31:01.9 11:20.2 10:00/M
25 Stephanie Whitacre Scott Township  PA 216 27     4 F 21-30 31:16.7 6:29.7 10:05/M
26 Storm Chellino 220 22     2 M 21-30 32:36.6 12:55.0 10:31/M
27 Matt Stankiewicz Olyphant  PA 207 13     5 M  1-15 32:37.1 12:55.5 10:31/M
28 Unknown Partic. 248 248     2 M  0- 0 34:13.4 14:31.7 11:02/M
29 Jessica Harvey Scott Township  PA 214 28     5 F 21-30 35:29.9 10:43.0 11:27/M
30 Mike Striefsky 221 19     3 M 16-20 36:34.7 16:53.0 11:48/M
31 Katelyn Daugherty East Islip  NY 202 28     6 F 21-30 37:31.9 12:45.0 12:06/M
32 Unknown Partic. 246 246     3 M  0- 0 37:35.9 17:54.2 12:07/M
33 Unknown Partic. 247 247     4 M  0- 0 37:36.1 17:54.5 12:08/M
34 Justin Kubilus North Abington  PA 154 22     3 M 21-30 38:32.4 18:50.7 12:26/M
35 Ryan Daugherty Charleston  SC 167 0     5 M  0- 0 38:32.4 18:50.7 12:26/M
36 Jason Karp South Abington Tpwnship  PA 159 38     1 M 31-40 39:13.9 19:32.2 12:39/M
37 John Leshinski 233 22     4 M 21-30 39:19.6 19:38.0 12:41/M
38 Unknown Partic. 244 244     6 M  0- 0 39:20.4 19:38.7 12:41/M
39 Kyle Piatt 250 23     5 M 21-30 39:58.9 20:17.2 12:54/M
40 Mary Skierski Scott Township  PA 203 51     1 F 51-99 41:10.9 16:24.0 13:17/M
41 Tiffany Kalt 597 12     2 F  1-15 46:19.4 21:32.5 14:56/M
42 Jeff Dimattia 218 23     6 M 21-30 49:28.4 29:46.7 15:57/M
43 Geno Diana 219 22     7 F 21-30 49:39.6 24:52.7 16:01/M
44 Joe Perechinsky 238 19     4 M 16-20 54:14.2 34:32.5 17:30/M
45 Unknown Partic. 243 243     7 M  0- 0 57:39.1 37:57.5 18:36/M
46 Unknown Partic. 242 242     8 M  0- 0 57:40.4 37:58.7 18:36/M
5k Walk
Place Name City Bib No Age Age Group Place Chip Time Time Back Total Pace
1 Jeanmarie King 177 0     1 Top Fin 31:29.1 10:09/M
2 Jeff King 176 0     1 Top Fin 31:29.4 10:09/M
3 Breann Royarsky 222 17     1 F 16-20 36:35.9 5:06.7 11:48/M
4 Izabella Chmil East Islip  NY 201 10     1 F  1-15 40:52.6 9:23.5 13:11/M
5 Dave Stankiewicz Olyphant  PA 206 43     1 M 41-50 43:35.7 12:06.2 14:04/M
6 Austin Mizerask East Islip  NY 199 14     1 M  1-15 43:46.1 12:16.7 14:07/M
7 Stephanie Bjork 225 17     2 F 16-20 44:22.9 12:53.7 14:19/M
8 Kristen Collins Forest City  PA 163 20     3 F 16-20 45:31.4 14:02.2 14:41/M
9 David Daugherty Forest City  PA 168 30     1 M 21-30 46:14.6 14:45.2 14:55/M
10 Jennifer Bjork Scott Township  PA 223 12     2 F  1-15 46:36.4 15:07.2 15:02/M
11 Lori Morlath Sandy Hook  CT 182 0     1 F  0- 0 48:03.4 16:34.2 15:30/M
12 Robert Morlath Smith Town  NY 183 0     1 M  0- 0 48:03.6 16:34.2 15:30/M
13 Chris Kubilus Coatesville  PA 153 35     1 M 31-40 53:35.9 22:06.5 17:17/M
14 Jacob Kubilus Coatesville  PA 152 3     2 M  1-15 53:35.9 22:06.5 17:17/M
15 Kim Bjork 224 00     2 F  0- 0 53:37.4 22:08.2 17:18/M
16 Christine Kubilus 226 47     1 F 41-50 53:39.9 22:10.7 17:18/M
17 Jessica Sanderson Archbald  PA 197 21     1 F 21-30 53:43.9 22:14.7 17:20/M
18 Alyssa Sanderson Archbald  PA 194 19     4 F 16-20 53:44.1 22:15.0 17:20/M
19 Joann Sanderson Bell Mtn  PA 195 69     1 F 51-99 53:44.2 22:15.0 17:20/M
20 Laura Sanderson Archbald  PA 196 46     2 F 41-50 53:45.4 22:16.2 17:20/M
21 Jessica Arthur 239 19     5 F 16-20 54:14.2 22:45.0 17:30/M
22 Michael Kubilus 227 46     2 M 41-50 54:19.6 22:50.2 17:31/M
23 Casey Daugherty Charleston  SC 166 0     2 M  0- 0 56:24.1 24:54.7 18:12/M
24 Nathan Salansky 231 13     3 M  1-15 57:35.9 26:06.5 18:35/M
25 Theresa Salansky 230 44     3 F 41-50 58:08.1 26:38.9 18:45/M
26 Amy McGomen 229 49     4 F 41-50 58:08.6 26:39.5 18:45/M
27 Nancy Callahan Moscow  PA 161 57     2 F 51-99 1:04:55.4 33:26.2 20:56/M
28 Kathy Caron Peru  NY 162 0     3 F  0- 0 1:05:06.1 33:37.0 21:00/M
29 Carole Morlath Smith Town  NY 184 0     4 F  0- 0 1:05:06.4 33:37.2 21:00/M
30 Joe Daugherty Somerset  NJ 173 45     3 M 41-50 1:06:13.6 34:44.2 21:22/M
31 Carol Daugherty Charleston  SC 165 0     5 F  0- 0 1:06:15.6 34:46.4 21:22/M
32 Michele Fairservice Tobthanna  PA 172 51     3 F 51-99 1:06:22.4 34:53.2 21:25/M
33 Peggy Ohara Olyphant  PA 189 56     4 F 51-99 1:06:23.9 34:54.7 21:25/M
34 Frank Lashinski 237 59     1 M 51-99 1:09:54.1 38:24.7 22:33/M
35 Dayle Dobroski 241 42     5 F 41-50 1:09:56.9 38:27.7 22:34/M
36 Mary Ann Lashinski 235 55     5 F 51-99 1:10:17.6 38:48.5 22:40/M



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News