Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Pennsylvania Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

AJ Giombetti Memorial 5k and 10k Races

Scranton, PA, August 10, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

AJ Giombetti Memorial 5k and 10k Races
Age Group Results
August 10, 2013
Results By FastFinishes.net
5k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michele Destefano Harrisburg  PA 44 7 22:19.2 7:12/M
2 Mary Martin Honesdale  PA 18 10 25:29.5 8:13/M
3 Barbara Jane Wicker Thornhurst  PA 17 11 25:35.7 8:15/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Terrance Shea 39 1 17:10.6 5:32/M
2 Andrew Lopez Scranton  PA 15 2 19:17.1 6:13/M
3 Vinny Baglivo Scranton  PA 16 3 20:05.1 6:29/M
4 Thomas Swift Peckville  PA 18 4 20:15.0 6:32/M
Female 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Kriaty Rockeffeller 30 12 25:39.4 8:16/M
2 Monica Harduby 99 15 26:23.9 8:31/M
3 Isabella Scarantino Moscow  PA 17 18 26:43.7 8:37/M
4 Celia Kane Binghamton  NY 48 19 26:44.4 8:37/M
5 Marie Gregg 54 27 27:30.3 8:52/M
6 Juliane Walton Archbald  PA 56 29 27:53.3 9:00/M
7 Ali Bernardi Olyphant  PA 25 30 28:02.6 9:03/M
8 Jessica Peterson Southampton  PA 11 36 29:29.7 9:31/M
9 Ann Nzo 99 38 29:47.9 9:36/M
10 Arianna Mischello State College  PA 24 39 29:50.0 9:37/M
11 Licia Olivetti Peckville  PA 23 40 29:55.1 9:39/M
12 Wendy Rosetti Archbald  PA 46 41 29:55.7 9:39/M
13 Alexia Blake Jefferson Township  PA 49 42 30:03.8 9:42/M
14 Michele Conaboy Scranton  PA 25 48 30:55.0 9:58/M
15 Colleen Martin Archbald  PA 17 51 31:07.3 10:02/M
16 Elizabeth Cicilioni Jessup  PA 17 52 31:07.3 10:02/M
17 Hannah Hughes 99 55 31:55.6 10:18/M
18 Sadie Petty Marian  JV 56 31:57.1 10:18/M
19 Cali Wilson Peckville  PA 17 58 32:09.6 10:22/M
20 Bobbi Lee Weston Archbald  PA 49 60 33:12.9 10:43/M
21 Kimberly Kuratnick Scranton  PA 30 62 34:06.0 11:00/M
22 Molly Hayes Scranton  PA 26 63 34:09.5 11:01/M
23 Kelly Rinaldi Lake Ariel  PA 46 65 34:13.4 11:02/M
24 Lisa Mischello 50 66 34:17.2 11:04/M
25 Jjuli Keyuk 99 68 35:23.1 11:25/M
26 Kim Wolfel Jessup  PA 54 69 35:23.2 11:25/M
27 Susan Hennemuth Lake Ariel  PA 61 70 35:26.4 11:26/M
28 Mary Kane Dunmore  PA 64 72 35:42.4 11:31/M
29 Vanessa Caparo Moscow  PA 55 77 39:11.0 12:38/M
30 Michelle Malimban Conshohocken  PA 25 79 39:28.1 12:44/M
31 Alisha Marchegiani Jessup  PA 19 80 39:35.6 12:46/M
32 Maria Wolfel Jessup  PA 19 81 39:36.1 12:46/M
33 T Destefano Harrisburg  PA 18 83 40:09.2 12:57/M
34 Jannelle Wasilchak Archbald  PA 38 85 42:21.4 13:40/M
35 Elizabeth Brady Archbald  PA 17 87 44:33.2 14:22/M
36 Carly Mischello Moscow  PA 17 89 45:36.9 14:43/M
37 Cassidy Mischello PA 27 91 45:41.6 14:44/M
38 Ellie Nasser 28 92 45:51.8 14:47/M
39 Deloris Wakki Nanticoke  PA 61 93 46:32.2 15:01/M
40 Jessica Fritz Philadelphia  PA 26 95 47:21.4 15:16/M
41 Marita Belotti West Chester  PA 29 96 47:47.3 15:25/M
42 Leah Belotti West Chester  PA 16 97 47:47.7 15:25/M
43 Jennifer Malsch East Stroudsburg  PA 41 100 48:00.4 15:29/M
44 Mary Kay Marzani Dover  PA 38 101 48:00.5 15:29/M
45 Betsy Hill Jefferson Twp  PA 58 104 51:23.1 16:35/M
46 Linda Lynett Scranton  PA 66 105 51:23.1 16:35/M
47 Gene Kilaller 99 106 51:23.8 16:35/M
48 Diane Cardamone Scranton  PA 54 107 51:37.9 16:39/M
49 Diane Bernardi Olyphant  PA 53 108 51:38.1 16:39/M
50 Nicole Bernardi Olyphant  PA 18 109 51:38.2 16:39/M
51 Kathleen Snyder Clarks Summit  PA 99 110 52:09.5 16:49/M
52 Anne Aemezzani Jermyn  PA 63 111 52:57.3 17:05/M
53 Maggie Ferraro Archbald  PA 61 112 52:57.8 17:05/M
54 Samantha Smith Moscow  PA 24 113 54:19.5 17:31/M
55 Lexy Hynak Roaring Brook Twp.  PA 22 115 58:08.8 18:45/M
56 Amy Smith Moscow  PA 25 116 58:08.9 18:45/M
57 Julia Kane Jefferson Township  PA 20 117 58:10.0 18:46/M
58 Kelsey Halkyer Moscow  PA 22 122 59:12.9 19:06/M
59 Meghan Marsico Moscow  PA 21 128 59:34.2 19:13/M
60 Sue Decan 99 131 1:00:34.4 19:32/M
61 Nika Verrastro Moscow  PA 19 135 1:00:51.4 19:38/M
62 Carly Reilly 99 136 1:00:51.4 19:38/M
63 Laren Luongo 99 137 1:01:19.9 19:47/M
64 Kathryn Merkel Scranton  PA 20 139 1:01:23.8 19:48/M
65 Ashley McDonough Springbrook Twp  PA 20 142 1:02:46.8 20:15/M
66 Marie Merkel Scranton  PA 51 143 1:02:47.1 20:15/M
67 Haley Halkyer Moscow  PA 22 144 1:02:47.2 20:15/M
68 Christie Bonacci Moscow  PA 20 145 1:02:48.4 20:15/M
69 Sarah Zero 99 146 1:02:48.4 20:15/M
70 Abby Davailus Gouldsboro  PA 20 147 1:02:49.3 20:16/M
71 Erika Schwitzer Mars  PA 20 151 1:02:53.4 20:17/M
72 Linda Krehel Eynon  PA 50 154 1:04:05.6 20:40/M
73 Tracey Smith Moscow  PA 48 157 1:04:54.4 20:56/M
74 Carolyn Halkyer Moscow  PA 73 160 1:04:59.8 20:58/M
75 Elda Mazza Jessup  PA 57 161 1:05:01.1 20:58/M
76 Amanda Marchegiani Jessup  PA 29 162 1:05:01.6 20:58/M
Male 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mark Peterson Southampton  PA 15 5 21:02.3 6:47/M
2 Jason Metz Phoenixville  PA 33 6 22:16.3 7:11/M
3 Kurt Kurshner Archbald  PA 19 8 23:05.4 7:27/M
4 Jakob Koatelec Harrisburg  PA 15 9 23:37.2 7:37/M
5 Unknown Partic. 349 13 25:51.6 8:20/M
6 Spenser Ploskonka 99 14 26:22.5 8:30/M
7 Thomas Ciccarelli Danville  PA 41 16 26:28.5 8:32/M
8 Jade Armezzani Phoenixville  PA 31 17 26:35.5 8:35/M
9 Vinne Grippa 99 20 26:44.5 8:37/M
10 Camillio Olivieri 16 21 26:53.1 8:40/M
11 Greg Sporko Moscow  PA 20 22 27:03.4 8:44/M
12 Nick Desavino 99 23 27:04.7 8:44/M
13 Garrett Fisher Moscow  PA 18 24 27:10.0 8:46/M
14 Mark Renzini Wilkes Barre  PA 54 25 27:16.7 8:48/M
15 Dan Muklewitz 99 26 27:21.1 8:49/M
16 Kurt Kushner Archbald  PA 54 28 27:34.4 8:54/M
17 Bobby Crofton Jermyn  PA 25 31 28:19.6 9:08/M
18 Charles Perry 99 32 28:35.3 9:13/M
19 Tom Burke Scranton  PA 51 33 28:44.7 9:16/M
20 Chris Morris 99 34 28:51.5 9:18/M
21 Bob Nunley 99 35 29:21.8 9:28/M
22 Dan Petersen Southampton  PA 44 37 29:32.2 9:32/M
23 Luike Laplant 36 43 30:05.4 9:42/M
24 Brandon Rotell 20 44 30:20.8 9:47/M
25 Matthew Carrescia Jefferson Township  PA 53 45 30:25.7 9:49/M
26 Bob Brown Scranton  PA 26 46 30:44.3 9:55/M
27 Jason Wiater Conshohocken  PA 29 47 30:50.9 9:57/M
28 Sue Conaboy 28 49 30:55.2 9:58/M
29 Unknown Partic. 436 50 31:04.7 10:01/M
30 Dan O"neill Philadelphia  PA 26 53 31:11.6 10:04/M
31 Alessandro Olivieri 13 54 31:54.6 10:17/M
32 Unknown Partic. 348 57 32:06.6 10:21/M
33 Kevin Perry 99 59 32:40.9 10:32/M
34 Jeremy Clouse Dunmore  PA 14 61 33:14.6 10:43/M
35 Jack Corcoran Scranton  PA 29 64 34:09.8 11:01/M
36 Bobby Wolfel Jessup  PA 25 67 34:59.5 11:17/M
37 Peter Giombetti, Jr. Malvern  PA 14 71 35:28.7 11:26/M
38 Connor Cranick Jessup  PA 18 73 36:14.7 11:41/M
39 Billy Williams Peckville  PA 18 74 36:14.9 11:41/M
40 Patrick Houlihan Jessup  PA 18 75 36:15.5 11:42/M
41 Eddie Hughes Archbald  PA 18 76 36:17.0 11:42/M
42 Joseph Caparo Moscow  PA 49 78 39:11.0 12:38/M
43 Michael Snyder 99 82 40:06.2 12:56/M
44 Jerry Wasilchak Archbald  PA 7 84 42:12.8 13:37/M
45 Thomas Brown Scott Township  PA 64 86 42:28.6 13:42/M
46 Michael Brady Archbald  PA 50 88 44:34.5 14:23/M
47 Joe Merkel Scranton  PA 22 90 45:37.7 14:43/M
48 Sam Fritz 20 94 47:07.4 15:12/M
49 Mark Belotti West Chester  PA 57 98 47:49.3 15:25/M
50 Arthur Marzani Dover  PA 69 99 47:49.4 15:25/M
51 Jim Cardamone Scranton  PA 68 102 49:24.9 15:56/M
52 Gary Bernardi Olyphant  PA 55 103 49:25.7 15:56/M
53 Unknown Partic. 380 114 54:19.6 17:31/M
54 Unknown Partic. 408 118 58:40.2 18:55/M
55 Justin Jarbola 99 119 58:41.1 18:56/M
56 Elijah Londo 26 120 58:41.2 18:56/M
57 Glen Smith Moscow  PA 49 121 58:56.3 19:01/M
58 Rich Yazinski 67 123 59:23.2 19:09/M
59 Robert Munley 65 124 59:23.5 19:09/M
60 Robert Wolfel Jessup  PA 56 125 59:24.1 19:10/M
61 Matthew Smith Moscow  PA 22 126 59:34.0 19:13/M
62 Frank Betash 21 127 59:34.1 19:13/M
63 Eric Marsilo Moscow  PA 17 129 59:34.8 19:13/M
64 Max Kranick Jessup  PA 16 130 59:35.8 19:13/M
65 Tony Scarpino Forest City  PA 52 132 1:00:34.7 19:32/M
66 Jim Sanderson 52 133 1:00:34.8 19:32/M
67 Unknown Partic. 337 134 1:00:51.2 19:38/M
68 Scott Jacoby 99 138 1:01:20.1 19:47/M
69 Timothy Merkel Scranton  PA 18 140 1:01:24.4 19:48/M
70 Timothy Merkel Scranton  PA 54 141 1:01:25.9 19:49/M
71 Keenan Oconnell Milanville  PA 20 148 1:02:50.2 20:16/M
72 Brad Bisignani 99 149 1:02:50.4 20:16/M
73 Nick Bell Milanville  PA 20 150 1:02:52.6 20:17/M
74 Unknown Partic. 430 152 1:03:58.8 20:38/M
75 Unknown Partic. 431 153 1:03:59.8 20:38/M
76 Nick Krehel Eynon  PA 52 155 1:04:33.6 20:49/M
77 Pete Giombetti Malvern  PA 50 156 1:04:33.9 20:49/M
78 Carl Halkyer 47 158 1:04:55.3 20:56/M
79 Paul Chapman 47 159 1:04:58.6 20:57/M
10k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Carly Shea PA 34 2 37:21.0 6:01/M
2 Nicole Smith Clarks Summit  PA 23 4 44:16.5 7:08/M
3 Dominique Raner Barnesville  PA 27 6 46:07.8 7:26/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michael Brenkosh 99 1 37:16.2 6:01/M
2 Sergei Bilardi 18 3 41:51.2 6:45/M
3 James Gamrat Scranton  PA 26 5 44:25.8 7:10/M
4 Tony Cenminiano Pleasant Mount  PA 76 7 46:38.1 7:31/M
Female 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Cozy Armezzani Jermyn  PA 25 10 47:21.0 7:38/M
2 Morgan Mesko Philadelphia  PA 27 13 49:22.7 7:58/M
3 Sarah Roma Scranton  PA 23 15 50:00.3 8:04/M
4 Molly Kane Jefferson Township  PA 19 16 50:31.1 8:09/M
5 Margaret Snyder Philadelphia  PA 33 19 51:14.3 8:16/M
6 Crystal Evans Brooklyn  NY 42 20 52:37.3 8:29/M
7 Maria Gentile 19 21 53:27.5 8:37/M
8 Rebecca Haberle 35 22 54:15.9 8:45/M
9 Dana Petramich Olyphant  PA 41 24 55:06.5 8:53/M
10 Caitlin Brown Clarks Summit  PA 27 25 55:43.6 8:59/M
11 Marissa Rinaldi Lake Ariel  PA 19 27 55:56.9 9:01/M
Male 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Aidan Brown Clarks Summit  PA 25 8 47:04.4 7:35/M
2 Matthew Wolfel Jessup  PA 19 9 47:15.3 7:37/M
3 Ryan Morris Philadelphia  PA 29 11 48:20.5 7:48/M
4 David Cohen Cresco  PA 58 12 49:12.7 7:56/M
5 Matt Sloawn 36 14 49:40.7 8:01/M
6 Jim Kelly Pittston  PA 38 17 50:52.7 8:12/M
7 Tom Walski Nanticote  PA 62 18 51:10.5 8:15/M
8 Mark Richardson Olyphant  PA 45 23 54:22.4 8:46/M
9 Andrew Brown Clarks Summit  PA 58 26 55:43.9 8:59/M
10 Vincent Fedor Scranton  PA 68 28 56:35.3 9:08/M
11 Shaun Flynn PA 39 29 59:22.2 9:35/M
12 Walter Casper Carbondale  PA 50 30 1:07:59.9 10:58/M



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News