Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Eastman Splash, Mash & Dash Triathlon

Grantham, NH, June 15, 2013

[Complete Individual Results | Overall Winners | Complete Relay Team Results | Relay Team Awards Winners | Complete Kids Results | Kids Award Winners | DNF-DQ LIST ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jared Fong                 1 I     16 1:27:22 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 David Martino              2 I     21 1:08:29 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Blake Wheale               4 I     27 1:07:17 
    2 Andrew Benson              7 I     28 1:08:27 
    3 Jeph Shaw                  8 I     29 1:12:16 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Chad Jolin                17 I     32 1:13:33 
    2 Jonathan Gerbode-Grant    18 I     32 1:15:11 
    3 Jonathan Beckwith         21 I     34 1:18:00 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mark Chmielecki           35 I     39 1:14:30 
    2 Greg Burbidge             33 I     38 1:17:12 
    3 Thomas Sullivan           28 I     37 1:20:57 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Bolio             53 I     43 1:07:48 
    2 Steve Stockwell           50 I     42 1:08:38 
    3 Kevin Weinman             49 I     42 1:11:01 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Nathan Simmons            70 I     46 1:10:13 
    2 Colm Smart                83 I     47 1:12:32 
    3 Marc Duquette             79 I     47 1:14:09 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jeff Litchfield          100 I     53 1:05:44 
    2 Eric Tanner               92 I     50 1:08:08 
    3 Rueben Partlow            96 I     52 1:10:39 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Edward Mahoney           109 I     59 1:20:08 
    2 Kenneth Halle            108 I     58 1:28:01 
    3 John Ratigan             105 I     56 1:31:35 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Libuda           113 I     64 1:19:55 
    2 Bill Endicott            112 I     61 1:30:12 
    3 Jack Kelly               110 I     60 1:35:14 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Linville         114 I     66 1:29:17 
    2 Neal McBain              115 I     66 1:31:35 
    3 David Dibelius           116 I     67 1:32:34 

                        MALE AGE GROUP:  70 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Bradley Hosmer           118 I     73 1:57:51 
    2 Stephen Priest           117 I     70 2:07:48 


                        CLYDESDALE WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mike Mooney               22 I     35 1:19:50 
    2 Sean Uiterwyk             36 I     39 1:33:11 
    3 Panagiotis Lekkas         25 I     36 1:50:58 

                        CLYDESDALE WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Toby Gibbons              54 I     43 1:36:39 
    2 Daniel Moran              73 I     46 1:37:09 
    3 Donn Cann                 97 I     52 1:42:22 


                       FEMALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Sarah Kelso              119 I     23 1:24:36 
    2 Caryn Pepin              120 I     23 1:36:46 
    3 Haynes Bunn              121 I     24 1:49:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Signe Linville           123 I     29 1:27:56 
    2 Jocelyn Wiese            122 I     25 1:30:16 
    3 Jessica Riveira          124 I     29 1:32:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jill Thorson             127 I     30 1:20:56 
    2 Catherine Osterhaudt     130 I     33 1:23:43 
    3 Katherine Gerbode-Gran   129 I     32 1:26:33 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Katarina Bruchacova      136 I     35 1:19:44 
    2 Jennifer Corbett         137 I     36 1:20:50 
    3 Deborah Degroot          145 I     39 1:27:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jennifer Marts           148 I     40 1:18:14 
    2 Danielle Keaney          153 I     41 1:19:20 
    3 Beth Weinman             162 I     43 1:20:57 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Amy Morin                190 I     49 1:17:41 
    2 Regina Kavadias          183 I     47 1:19:15 
    3 Kirsten Woody            172 I     45 1:19:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Muriel Saliba            193 I     50 1:21:20 
    2 Janet St.Martin          196 I     52 1:30:12 
    3 Joni Foster-Robison      195 I     52 1:30:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Sara Rosenbloom          206 I     56 1:25:03 
    2 Judith Heddy             208 I     57 1:28:11 
    3 Betty Bonito             203 I     56 1:28:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Nancy Thurrell           211 I     60 1:30:13 
    2 Vicki McCloskey          213 I     64 1:33:39 
    3 Brenda Conklin           212 I     63 2:13:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Manya Hult               215 I     68 1:40:12 
    2 Susan McKenzie           214 I     65 1:56:52 

                       FEMALE AGE GROUP:  70 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 


                          ATHENA WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Amy Newcomb              141 I     38 1:42:31 

                          ATHENA WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime    
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Sarah Lester             163 I     43 1:22:00 
    2 Susan Wheeler            194 I     51 1:31:36 
    3 Anne MacGlaflin          146 I     40 1:38:36 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News