Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

20th Annual Rise 'N Shine Road Race

Augusta, ME, September 27, 2013

Overall Finish List

Place  Name                   City             Bib No  Age   Age Group Place  Time     Pace
1      Seth Hasty             Randolph         1724    33        1 M 30-34    17:09.3   5:31/M
2      Christopher Pomerleau  Farmingdale      1745    17        1 M 15-19    17:22.9   5:35/M
3      Erik Dodge             Augusta          1713    18        2 M 15-19    17:51.8   5:44/M
4      James McAufliffe       Richmond         1730    17        3 M 15-19    17:54.1   5:45/M
5      David Mann             Bowdoinham       1728    43        1 M 40-44    17:55.7   5:46/M
6      Dan Nadeau             Farmingdale      1616    37        1 M 35-39    18:21.2   5:54/M
7      Camrin Portela         Windsor          1734    16        4 M 15-19    18:36.2   5:59/M
8      Shawn Tuttle           Belgrade         1681    43        2 M 40-44    18:43.0   6:01/M
9      Nat Crocker            Hallowell        1502    16        5 M 15-19    18:50.5   6:03/M
10     Amy Oliver             Augusta          1623    42        1 F 40-44    19:23.5   6:14/M
11     Darren Matthews        Belgrade         1597    45        1 M 45-49    19:31.4   6:17/M
12     John Whitcomb          Hallowell        1735    14        1 M  0-14    19:32.6   6:17/M
13     Luke Armentrout        Farmingdale      1738    16        6 M 15-19    19:36.4   6:18/M
14     Nicholas Guiou         Farmingdale      1539    14        2 M  0-14    19:39.2   6:19/M
15     Christian Poulin       W Gardiner       1727    44        3 M 40-44    20:15.3   6:31/M
16     Richard Reitchel       Palermo          1725    34        2 M 30-34    20:22.4   6:33/M
17     Nathan Hallowell       Bath             1542    33        3 M 30-34    20:23.9   6:33/M
18     Luke Rodrigue          Augusta          1649    33        4 M 30-34    20:26.8   6:34/M
19     Jason Ingalls          Gardiner         1558    31        5 M 30-34    20:32.0   6:36/M
20     Erika Rodrigue         Augusta          1648    32        1 F 30-34    20:34.9   6:37/M
21     Niko Hample                             1544    28        1 M 25-29    20:53.2   6:43/M
22     Seth Smith                              1671    32        6 M 30-34    21:03.1   6:46/M
23     William Hill           Augusta          1718    51        1 M 50-54    21:04.6   6:46/M
24     Glenn Gordon           Mexico           1729    49        2 M 45-49    21:19.2   6:51/M
25     Talia Jorgensen        Augusta          1567    12        1 F  0-14    21:35.5   6:56/M
26     Dean Chamberlain       Hallowell        1488    28        2 M 25-29    21:36.7   6:57/M
27     Pia Marancik           Jefferson        1596    31        2 F 30-34    21:37.8   6:57/M
28     Nick Adolphsen                          1455    28        3 M 25-29    21:40.4   6:58/M
29     Martin Donlon          Chelsea          1510    62        1 M 60-64    21:41.1   6:58/M
30     Al Landry              Lewiston         1578    50        2 M 50-54    21:42.1   6:59/M
31     Ed Charbonneau                          1714    52        3 M 50-54    21:44.3   6:59/M
32     Jeff Mansir            Gardiner         1595    36        2 M 35-39    21:45.7   7:00/M
33     Emma Wilson            Hallowell        1695    16        1 F 15-19    21:47.4   7:00/M
34     Jon Chapin             Oakland          1489    55        1 M 55-59    21:49.1   7:01/M
35     Tara Jorgensen         Augusta          1565    14        2 F  0-14    21:49.8   7:01/M
36     Zach Nichols           Augusta          1622    21        1 M 20-24    21:50.5   7:01/M
37     Jennifer Seymour       Chelsea          1664    34        3 F 30-34    21:50.7   7:01/M
38     Amy Lawson             Winthrop         1731    32        4 F 30-34    21:53.7   7:02/M
39     Harold Shaw            Sidney           1665    56        2 M 55-59    21:53.8   7:02/M
40     Holly Taylor           St. Albans       1677    44        2 F 40-44    22:04.2   7:06/M
41     Nicolas Patenaude      Augusta          1628    27        4 M 25-29    22:09.6   7:07/M
42     Travis Rowell          Farmingdale      1653    28        5 M 25-29    22:29.0   7:14/M
43     Erik Seastead          West Gardiner    1663    56        3 M 55-59    22:33.7   7:15/M
44     Shawn Spadea           Augusta          1672    37        3 M 35-39    22:40.9   7:17/M
45     Scott Whipkey          Augusta          1689    50        4 M 50-54    22:50.0   7:21/M
46     Amos Byron             Augusta          1482    42        4 M 40-44    22:52.4   7:21/M
47     Gena Bosshart                           1472    29        1 F 25-29    22:53.0   7:21/M
48     Kristin Cook-Center    Freeport         1726    42        3 F 40-44    22:57.8   7:23/M
49     Eli Smith              Farmingdale      1669    13        3 M  0-14    23:06.5   7:26/M
50     Natalie Corrigan       Oakland          1499    16        2 F 15-19    23:06.5   7:26/M
51     Leroy Norwood          Augusta          1741    55        4 M 55-59    23:09.1   7:27/M
52     Tom Knox               Hallowell        1574    64        2 M 60-64    23:16.6   7:29/M
53     Chris Ross             Winthrop         1651    36        4 M 35-39    23:21.8   7:30/M
54     Chip Reitze            Augusta          1645    35        5 M 35-39    23:24.7   7:31/M
55     Kirby Reardon          Sidney           1643    39        6 M 35-39    23:26.1   7:32/M
56     Mark Deering                            1707    43        5 M 40-44    23:26.5   7:32/M
57     Ben Pierce             Vassalboro       1636    35        7 M 35-39    23:27.1   7:32/M
58     Jessica Flewelling     Windsor          1526    29        2 F 25-29    23:28.0   7:33/M
59     Casey Clark Kelley     Jefferson        1492    31        5 F 30-34    23:32.1   7:34/M
60     Melanie Smith          Winslow          1670    33        6 F 30-34    23:33.0   7:34/M
61     Barbie Clement         Monmouth         1743    45        1 F 45-49    23:41.3   7:37/M
62     Paul Rucha             Winthrop         1657    49        3 M 45-49    23:44.1   7:38/M
63     Michael Wroten         Chelsea          1701    47        4 M 45-49    23:46.6   7:39/M
64     Tyler Nadeau           Farmingdale      1620    13        4 M  0-14    23:49.4   7:39/M
65     Robert Small           Augusta          1668    39        8 M 35-39    23:50.7   7:40/M
66     Matthew Tardiff        Winthrop         1674    27        6 M 25-29    23:56.5   7:42/M
67     Jennifer Heideman      Augusta          1551    37        1 F 35-39    23:57.6   7:42/M
68     Raegan Larochelle      Augusta          1583    35        2 F 35-39    23:58.1   7:42/M
69     Ben Lucas              Hallowell        1591    39        9 M 35-39    24:00.2   7:43/M
70     Kris Constanzer        Topsham          1498    26        7 M 25-29    24:01.3   7:43/M
71     Maria Bickford         Fairfield        1467    41        4 F 40-44    24:05.2   7:45/M
72     Matt Dwyer             Augusta          1518    41        6 M 40-44    24:07.4   7:45/M
73     Jayne Labbe            Sidney           1576    46        2 F 45-49    24:09.1   7:46/M
74     James Scheid           Windsor          1662    33        7 M 30-34    24:14.8   7:48/M
75     Lisa Shelton           Pownal           1666    52        1 F 50-54    24:16.9   7:48/M
76     Ryan Harmon            Palermo          1547    39       10 M 35-39    24:17.9   7:48/M
77     Maria Jacques          Chelsea          1560    51        2 F 50-54    24:21.1   7:50/M
78     Patrick Morin          Brusnwick        1614    47        5 M 45-49    24:21.2   7:50/M
79     Susan Howe             Augusta          1556    58        1 F 55-59    24:22.0   7:50/M
80     Patrick Johnson        New Harbor       1562    52        5 M 50-54    24:23.5   7:50/M
81     Robert Johnston        Vassalboro       1563    62        3 M 60-64    24:29.2   7:52/M
82     Craig Weaver           Augusta          1687    36       11 M 35-39    24:47.7   7:58/M
83     Erin Gurney            Raymond          1540    40        5 F 40-44    24:54.7   8:00/M
84     Lee Dunton             Farmingdale      1517    36       12 M 35-39    24:58.9   8:02/M
85     Paul Yates             Pemaquid         1704    62        4 M 60-64    25:20.7   8:09/M
86     Josh Nadeau            Farmingdale      1617    11        5 M  0-14    25:29.8   8:12/M
87     Libby Matthews         Belgrade         1598    16        3 F 15-19    25:33.3   8:13/M
88     Regina Harmon          Palermo          1546    12        3 F  0-14    25:41.0   8:15/M
89     William Downing        Augusta          1513    62        5 M 60-64    25:41.2   8:15/M
90     Jacob Caron            Monmouth         1483    29        8 M 25-29    25:41.6   8:15/M
91     Christina Carr         Saco             1484    32        7 F 30-34    25:42.5   8:16/M
92     Kris Croteau Turcotte  Skowhegan        1503    38        3 F 35-39    25:44.1   8:16/M
93     Jess Woodcock          Livermore        1740    32        8 F 30-34    25:44.5   8:16/M
94     Debbi White            Augusta          1690    47        3 F 45-49    25:45.5   8:17/M
95     Robbi Portela          Windsor          1733    49        6 M 45-49    25:50.7   8:18/M
96     Larry Chadwick         Pittston         1487    58        5 M 55-59    25:51.2   8:19/M
97     Kimber Wilson          Hallowell        1696    43        7 M 40-44    25:53.8   8:19/M
98     Russell Gauvin         Portland         1531    56        6 M 55-59    25:56.0   8:20/M
99     Mark Houdlette         Pittston         1554    52        6 M 50-54    25:58.1   8:21/M
100    Laura Bouque           Farmingdale      1474    42        6 F 40-44    25:58.4   8:21/M
101    Scott Whitten          Randolph         1747    0         6 M  0-14    26:12.1   8:25/M
102    John Dostie            Belgrade         1511    51        7 M 50-54    26:16.3   8:27/M
103    Missy Begin            Chelsea          1462    42        7 F 40-44    26:21.5   8:28/M
104    Aimee Ellis            Farmingdale      1522    34        9 F 30-34    26:32.7   8:32/M
105    Suzanne Murphy         West Gardiner    1615    45        4 F 45-49    26:41.4   8:35/M
106    Emily Roy              Sidney           1654    15        4 F 15-19    26:44.0   8:36/M
107    Dianne Heino           Belgrade Lakes   1552    56        2 F 55-59    26:53.4   8:39/M
108    Kate Dzurec-Dunton     Farmingdale      1520    34       10 F 30-34    26:57.2   8:40/M
109    Tessa Jorgensen        Augusta          1566    10        4 F  0-14    27:03.8   8:42/M
110    Chuck McCatherin       Falmouth         1602    53        8 M 50-54    27:07.4   8:43/M
111    David Benn             Waterville       1464    68        1 M 65-69    27:11.1   8:44/M
112    Mark Hatch             Sidney           1550    41        8 M 40-44    27:14.6   8:45/M
113    Mike Millett           Topsham          1608    60        6 M 60-64    27:23.6   8:48/M
114    Trevor Brown           Augusta          1481    42        9 M 40-44    27:27.5   8:50/M
115    Rob Collins            Windsor          1496    44       10 M 40-44    27:32.9   8:51/M
116    Christopher Lizzotte   Farmingdale      1587    38       13 M 35-39    27:33.4   8:52/M
117    Hunter Lizzotte        Farmingdale      1588    10        7 M  0-14    27:34.0   8:52/M
118    Lynn Frasca            Sidney           1529    50        3 F 50-54    27:34.2   8:52/M
119    Andrea Fischang        Oakland          1523    45        5 F 45-49    27:36.1   8:52/M
120    Tara Dinsmore          So. China        1509    27        3 F 25-29    27:37.1   8:53/M
121    Bradley Pelletier      Sidney           1631    34        8 M 30-34    27:48.9   8:56/M
122    Arthur Jacobson        Winthrop         1559    70        1 M 70-74    27:56.4   8:59/M
123    Michael Tardiff        Augusta          1675    27        9 M 25-29    27:59.0   9:00/M
124    George Wu              North Conway     1702    29       10 M 25-29    28:02.7   9:01/M
125    Susan Grenier          Augusta          1538    52        4 F 50-54    28:08.5   9:03/M
126    Melanie Morin          Augusta          1612    34       11 F 30-34    28:11.5   9:04/M
127    Marianne Fleischmann   Winthrop         1525    54        5 F 50-54    28:15.2   9:05/M
128    Tabitha Lamontagne     Freeport         1577    33       12 F 30-34    28:18.4   9:06/M
129    Jen Raymond            Augusta          1642    42        8 F 40-44    28:33.4   9:11/M
130    Dennis Carrino         Waterville       1732    44       11 M 40-44    28:40.4   9:13/M
131    Chanterelle Atkins     Wiscasset        1461    29        4 F 25-29    28:47.5   9:15/M
132    John Neptune           Readfield        1621    55        7 M 55-59    28:47.5   9:15/M
133    Noah Wilmot            Brunswick        1694    38       14 M 35-39    28:54.8   9:18/M
134    Shelly Wood            Augusta          1698    52        6 F 50-54    29:01.8   9:20/M
135    Karen Curtis           Vassalboro       1505    41        9 F 40-44    29:04.3   9:21/M
136    Becky Greene           Sidney           1537    55        3 F 55-59    29:07.0   9:22/M
137    Paul Giguere           Manchester       1533    57        8 M 55-59    29:07.8   9:22/M
138    Lori Tyler             South China      1682    39        4 F 35-39    29:09.2   9:22/M
139    Kathryn Cogley         Topsham          1493    23        1 F 20-24    29:12.9   9:23/M
140    Malcolm Lyons          Manchester       1593    72        2 M 70-74    29:16.0   9:25/M
141    Diana French           Augusta          1530    53        7 F 50-54    29:18.4   9:25/M
142    Lorie Parks            East Sidney      1627    41       10 F 40-44    29:29.3   9:29/M
143    Tracy Warren           Oakland          1686    43       11 F 40-44    29:30.5   9:29/M
144    Nancy Mills            Belgrade         1609    68        1 F 65-69    29:32.5   9:30/M
145    Debbie Mattson         Hallowell        1600    61        1 F 60-64    29:34.1   9:30/M
146    Jake Dumais            Winthrop         1516    26       11 M 25-29    29:35.9   9:31/M
147    Holly Harmon           Palermo          1545    35        5 F 35-39    29:37.2   9:31/M
148    Claudia Lyman          Chelsea          1744    30        9 M 30-34    29:38.7   9:32/M
149    Laura Gosselin         South China      1534    43       12 F 40-44    29:42.5   9:33/M
150    Rebecca Pushard        Manchester       1640    42       13 F 40-44    29:42.7   9:33/M
151    Paula Sawyer           Norridgewock     1661    64        2 F 60-64    29:52.0   9:36/M
152    Carrie Peaslee         Winthrop         1630    32       13 F 30-34    29:54.5   9:37/M
153    Mariette Blais         Hallowell        1470    56        4 F 55-59    29:55.0   9:37/M
154    Vanessa Matthews       Belgrade         1599    42       14 F 40-44    29:55.3   9:37/M
155    Olivia Roy             Sidney           1655    12        5 F  0-14    29:56.8   9:37/M
156    Melody Fitch           Hallowell        1524    54        8 F 50-54    30:04.9   9:40/M
157    Carol Mansfield        Manchester       1594    53        9 F 50-54    30:08.3   9:41/M
158    Hazel Labbe            Belgrade         1575    41       15 F 40-44    30:20.1   9:45/M
159    Darren Brann           Winthrop         1476    34       10 M 30-34    30:23.0   9:46/M
160    Sara Lozefski          Belgrade         1590    32       14 F 30-34    30:24.1   9:46/M
161    John Dube              Auburn           1515    33       11 M 30-34    30:32.9   9:49/M
162    Bob Dube               Sidney           1514    35       15 M 35-39    30:33.2   9:49/M
163    Alison Dyer            Farmingdale      1519    39        6 F 35-39    30:37.5   9:51/M
164    David Projansky        Lewiston         1639    56        9 M 55-59    30:39.0   9:51/M
165    Lynn Marie Kikutis     Goffstown        1572    57        5 F 55-59    30:41.2   9:52/M
166    Victoria Abbott        West Gardiner    1746    32       15 F 30-34    30:41.7   9:52/M
167    Shari Rodrigue         Farmingdale      1650    38        7 F 35-39    30:43.5   9:53/M
168    Jean Petley            Oakland          1634    59        6 F 55-59    30:48.9   9:54/M
169    Paul Roy               Sidney           1656    44       12 M 40-44    30:54.4   9:56/M
170    Stefanie Nadeau        Farmingdale      1619    38        8 F 35-39    30:55.6   9:56/M
171    Nicole York            Palermo          1736    26        5 F 25-29    30:56.5   9:57/M
172    Velma Whittier         Waterville       1691    57        7 F 55-59    31:21.4  10:05/M
173    Bill Tozier            Jefferson        1680    55       10 M 55-59    31:22.5  10:05/M
174    Derek Zardus           Gardiner         1706    41       13 M 40-44    31:22.6  10:05/M
175    Jill Osmond            Lisbon Falls     1625    34       16 F 30-34    31:24.1  10:06/M
176    Shelagh Harvard        Pittston         1548    39        9 F 35-39    31:25.3  10:06/M
177    Jon Ryder              Augusta          1658    50        9 M 50-54    31:25.5  10:06/M
178    Dawn McKenna Frey      Gardiner         1605    39       10 F 35-39    31:33.8  10:09/M
179    Sara Brown             Vassalboro       1721    38       11 F 35-39    31:45.0  10:13/M
180    Christy Crocker        Hallowell        1501    52       10 F 50-54    31:46.8  10:13/M
181    Robyn Grandahl         North Monmouth   1535    46        6 F 45-49    31:55.3  10:16/M
182    Helen Bell-Necevski    Oakland          1463    46        7 F 45-49    31:58.2  10:17/M
183    Amanda Jorgensen       Augusta          1564    10        6 F  0-14    31:58.3  10:17/M
184    Chrystal Toner         Augusta          1679    33       17 F 30-34    32:01.3  10:18/M
185    Jim Moore              Waterville       1611    70        3 M 70-74    32:08.9  10:20/M
186    Tracey Anderson        Belgrade Lakes   1459    45        8 F 45-49    32:18.4  10:23/M
187    Joshua Poulin          Augusta          1638    40       14 M 40-44    32:19.1  10:23/M
188    Marcie Williams        Jefferson        1693    26        6 F 25-29    32:20.5  10:24/M
189    Ryan-Marie Willette    Winslow          1720    35       12 F 35-39    32:25.9  10:25/M
190    Thomas Collins         Augusta          1497    60        7 M 60-64    32:26.8  10:26/M
191    Cheryl Ring            Augusta          1647    59        8 F 55-59    32:40.2  10:30/M
192    Steve Petley           Oakland          1737    61        8 M 60-64    32:48.5  10:33/M
193    Rachel Dyer            Augusta          1748    44       16 F 40-44    32:49.7  10:33/M
194    Susan Jewett           Leeds            1561    61        3 F 60-64    32:55.0  10:35/M
195    Denise Osgood          Gardiner         1624    53       11 F 50-54    33:14.5  10:41/M
196    Megan Arsenault        Augusta          1460    26        7 F 25-29    33:20.0  10:43/M
197    Nancy Tarr             Vassalboro       1676    60        4 F 60-64    33:21.1  10:43/M
198    Sharon Wood            Augusta          1697    49        9 F 45-49    33:22.1  10:44/M
199    Roger Katz             Augusta          1568    64        9 M 60-64    33:38.9  10:49/M
200    Martha Nadeau          Winthrop         1618    36       13 F 35-39    33:42.0  10:50/M
201    Valerie Pino           Augusta          1637    43       17 F 40-44    33:56.4  10:55/M
202    Beth Lane                               1580    44       18 F 40-44    34:06.1  10:58/M
203    Lynn Ouellette         Winthrop         1626    43       19 F 40-44    34:06.8  10:58/M
204    Janna Civittolo        Whitefield       1712    38       14 F 35-39    34:10.2  10:59/M
205    Wendy Bonsant          Windsor          1471    46       10 F 45-49    34:12.1  11:00/M
206    Kitty Cogley           West Gardiner    1494    58        9 F 55-59    34:12.6  11:00/M
207    Luanne Hovey           Augusta          1555    54       12 F 50-54    34:21.4  11:03/M
208    Glenda Wysote- LabilloiEel River Bar    1703    49       11 F 45-49    34:34.9  11:07/M
209    Laura Hamilton         Augusta          1711    46       12 F 45-49    34:38.8  11:08/M
210    Valerie Lucas          Monmouth         1592    25        8 F 25-29    34:48.0  11:11/M
211    Storm Kelso            Vassalboro       1570    38       15 F 35-39    34:50.9  11:12/M
212    Nancy Sage             Readfield        1722    64        5 F 60-64    34:54.4  11:13/M
213    Trisha Huard           Augusta          1557    36       16 F 35-39    35:04.6  11:17/M
214    Keith Curtis           Waterville       1506    84        1 M 80-99    35:25.5  11:23/M
215    Karen Longfellow       Waterville       1589    42       20 F 40-44    35:29.9  11:25/M
216    Liz Bissonnette        Yarmouth         1469    33       18 F 30-34    35:42.2  11:29/M
217    Kathie Jermyn          Gardiner         1719    43       21 F 40-44    35:54.0  11:33/M
218    Matt Steele            Augusta          1673    47        7 M 45-49    36:05.7  11:36/M
219    Rachel Lacoste         Augusta          1723    32       19 F 30-34    36:16.5  11:40/M
220    Jean Youde             Hallowell        1705    54       13 F 50-54    36:28.5  11:44/M
221    Wanda Bowden           Augusta          1475    55       10 F 55-59    36:39.4  11:47/M
222    Rachael Landry         Augusta          1579    25        9 F 25-29    36:45.9  11:49/M
223    Denise Patrie          South China      1629    43       22 F 40-44    36:51.0  11:51/M
224    Donald Carter          South China      1485    69        2 M 65-69    36:56.1  11:53/M
225    Paula Carter           South China      1486    67        2 F 65-69    36:58.6  11:53/M
226    Jacqui Clark           Augusta          1491    58       11 F 55-59    37:07.7  11:56/M
227    Susanne Lapointe       Vassalboro       1582    60        6 F 60-64    37:09.7  11:57/M
228    Doug Vanderweide       Augusta          1684    46        8 M 45-49    37:20.3  12:00/M
229    Stephanie Roux         Auburn           1652    40       23 F 40-44    37:33.1  12:04/M
230    Mark Sturgis           Augusta          1742    47        9 M 45-49    38:01.5  12:13/M
231    Cynthia McDonnell      Augusta          1604    61        7 F 60-64    38:37.9  12:25/M
232    Erin Simpson           Poland           1667    24        2 F 20-24    38:39.4  12:26/M
233    Jessie Stover          Winthrop         1715    36       17 F 35-39    38:41.5  12:26/M
234    Anna Grant             Gardiner         1536    28       10 F 25-29    38:41.6  12:26/M
235    Melissa Doddy          Washington       1716    32       20 F 30-34    38:41.7  12:26/M
236    Nichole Hoague         South China      1553    35       18 F 35-39    38:42.1  12:27/M
237    Rosie Del Tego-WilliamsPittston         1739    53       14 F 50-54    39:27.1  12:41/M
238    Helen Amazeen          Sidney           1457    80        1 F 80-99    39:37.2  12:44/M
239    Anita Wooten           Riverhead        1699    47       13 F 45-49    40:20.4  12:58/M
240    Danielle Tibbetts      Augusta          1678    34       21 F 30-34    42:07.9  13:33/M
241    Staci Gustin           Winthrop         1541    40       24 F 40-44    42:10.5  13:34/M
242    Janet Deans            Litchfield       1709    48       14 F 45-49    42:42.0  13:44/M
243    Danielle Amerault      Albion           1458    39       19 F 35-39    42:42.3  13:44/M
244    Judith Albair          Waterville       1456    53       15 F 50-54    42:42.8  13:44/M
245    Elizabeth Bridger      Waterville       1478    49       15 F 45-49    43:14.1  13:54/M
246    Kathryn Wroten         Chelsea          1700    46       16 F 45-49    44:01.1  14:09/M
247    Catherine Colby        Sidney           1495    45       17 F 45-49    45:10.1  14:31/M
248    Marie Gerald           Randolph         1532    39       20 F 35-39    45:22.0  14:35/M
249    David Maxwell          Winthrop         1601    55       11 M 55-59    47:15.4  15:12/M
250    Jody Breton            Livermore Falls  1477    51       16 F 50-54    47:15.6  15:12/M
251    Lisa Trask             Augusta          1528    41       25 F 40-44    48:54.2  15:43/M
252    Sara Hasty             Gardiner         1549    62        8 F 60-64    48:54.3  15:43/M
253    Lisa King              Dayton           1573    47       18 F 45-49    50:00.3  16:05/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News