Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

WMC Championship Cross Country Meet

Standish, ME, October 18, 2013

[Boys Varsity Combined Team Awards | Boys JV Overall Results | Boys JV Combined Team Results | Boys Varsity Division 1 Team Awards | Boys Varsity Division 2 Team Awards | Girls Varsity Overall Results | Girls Varsity Combined Team Results | Girls Varsity Division 1 Team Awards | Girls Varsity Division 2 Team Awards | Girls JV Overall Results | Girls JV Combined Team Awards | Girls JV Division 1 Team Awards | Girls JV Division 2 Team Awards | Boys JV Division 1 Team Awards | Boys JV Division 2 Team Awards ]

Boys Varsity Overall Results


For more race information, see 5K Sports Race Management .

                                                                      Page 1
                    WMC Championship Cross Country Meet
                                 Boys Meet
                   St. Joseph's College Standish, Maine
                     Friday October 18, 2013 3:30PM  
      Timing and Finish Line Management by 5K Sports Race Management
     207-865-4501  FiveKsport@aol.com Fiveksport.com Running4Free.com
 
Place TmPl No.  Name               Div School               Time  
===== ==== ==== ================== === ==================== ===== 
    1    1  127 Will Shafer        1   GNG                  16:26 
    2    2  375 Liam Simpson       1   Cape                 16:34 
    3    3  376 Peter Doane        1   Cape                 16:52 
    4    4   65 Bryce Murdick      1   Falmouth             17:08 
    5    5  164 Chandler Vincent   1   Freeport             17:11 
    6    6  377 Mitch Morris       1   Cape                 17:16 
    7    7   63 Scott Lambert      1   Falmouth             17:17 
    8    8  213 Matt Malcom        2   NYA                  17:21 
    9    9  499 Patrick Carty      2   Fryeburg             17:22 
   10   10  322 Rex Brockelma      1   York                 17:33 
   11   11   77 Sean Soucy         1   Falmouth             17:47 
   12   12  378 Kyle Kennedy       1   Cape                 17:48 
   13   13  488 Tucker Pierce      2   Merriconeag          17:49 
   14   14  484 Zach Neveu         2   Merriconeag          17:51 
   15   15    6 Troy Cochrane      1   Greely               17:55 
   16   16  122 Ben Garcia         1   GNG                  18:03 
   17   17  329 Schaeffer Rees     1   York                 18:08 
   18   18    7 Connor Rog         1   Greely               18:10 
   19   19   51 Spencer Brown      1   Falmouth             18:13 
   20   20  324 Spencer Hapgood    1   York                 18:21 
   21   21  379 Julian Pelzer      1   Cape                 18:22 
   22   22   81 Sage Tanner        1   Falmouth             18:23 
   23   23   76 Matthew Simmons    1   Falmouth             18:28 
   24   24  326 Christian Oconnor  1   York                 18:34 
   25   25  321 Nate Bald          1   York                 18:36 
   26   26  323 Tucker Corbett     1   York                 18:37 
   27   27  325 Evan Hultstrom     1   York                 18:38 
   28   28  157 Tyler Frey         1   Freeport             18:40 
   29   29  500 Thomas Rose        2   Fryeburg             18:41 
   30   30  486 Dylan Wu           2   Merriconeag          18:42 
   31   31  501 Eric Hannes        2   Fryeburg             18:45 
   32   32  120 Austin Cross       1   GNG                  18:46 
   33   33  174 Cole Hallee        1   Kennebunk            18:47 
   34   34  156 Austin Williams    1   Freeport             18:49 
   35   35  177 Mark Lightbody     1   Kennebunk            19:00 
   36   36  502 Jonathan Burk      2   Fryeburg             19:02 
   37   37  214 John LeBlanc       2   NYA                  19:03 
   38   38  503 Liuke Yang         2   Fryeburg             19:06 
   39   39   25 Ryder White        1   Greely               19:07 
   40   40  155 Mark Donahue       1   Freeport             19:20 
   41   41   69 Andrew Ostrow      1   Falmouth             19:21 
   42   42  380 Trevor Ewald       1   Cape                 19:22 
   43   43  123 Josh Harper        1   GNG                  19:27 
   44   44  249 Chris Lobley       1   Poland               19:30 
   45   45  504 Liam LeConey       2   Fryeburg             19:32 
   46   46  159 Matt Francis       1   Freeport             19:33 
   47   47  167 Henry Jaques       1   Freeport             19:41 
   48   48  215 Haley Cunningham   2   NYA                  19:43 
   49   49  126 Lucas Nickerson    1   GNG                  19:44 
   50   50   12 Chris Goding       1   Greely               19:46 


                                                                      Page 2
                    WMC Championship Cross Country Meet
                                 Boys Meet
                   St. Joseph's College Standish, Maine
                     Friday October 18, 2013 3:30PM  
      Timing and Finish Line Management by 5K Sports Race Management
     207-865-4501  FiveKsport@aol.com Fiveksport.com Running4Free.com
 
Place TmPl No.  Name               Div School               Time  
===== ==== ==== ================== === ==================== ===== 
   51   51  482 Lars Gundersen     2   Merriconeag          19:48 
   52   52  163 James Saucier      1   Freeport             19:49 
   53   53  178 Scott Lighbody     1   Kennebunk            19:54 
   54   54  382 Jared Duperre      1   Cape                 19:55 
   55   55  523 Wesley Moody       2   Wells                19:58 
   56   56   23 Dan Ray            1   Greely               20:10 
   57   57  505 Sullivan Briggs    2   Fryeburg             20:12 
   58   58  481 John Burgess       2   Merriconeag          20:16 
   59   59  175 Christopher Kremer 1   Kennebunk            20:17 
   60   60  283 Julian Ireland     2   Waynflete            20:18 
   61   61   21 Sam Parkinson      1   Greely               20:20 
   62   62  574 Tristan Brown      2   Wells                20:21 
   63   63  220 Gene Yao           2   NYA                  20:31 
   64       424 Russel Theriault   2   Sacopee Valley       20:32 
   65   64  121 Josiah Ellingson   1   GNG                  20:35 
   66   65  221 El Tahib Dahia     2   NYA                  20:36 
   67   66  485 Graham Roeber      2   Merriconeag          20:37 
   68   67  288 Peterson Silk      2   Waynflete            20:40 
   69   68  176 Joshua Kuun        1   Kennebunk            20:42 
   70   69  182 Casey Schatzabel   1   Kennebunk            20:44 
   71   70  216 Patrick Jackson    2   NYA                  20:45 
   72   71  280 Graham Chance      2   Waynflete            20:47 
   73   72  246 Joel Harris        1   Poland               20:48 
   74   73  173 Ian Gregoire       1   Kennebunk            20:52 
   75   74  522 Kyle O'Brien       2   Wells                20:57 
   76   75  255 Vincent Russo      1   Poland               20:58 
   77   76  256 Jeremy Sampson     1   Poland               20:59 
   78       417 Jacob Christiansen 2   Traip                21:17 
   79   77  257 Robert Shelley     1   Poland               21:23 
   80   78  207 Justin Black       1   Lake Region          21:26 
   81   79  219 Jack Kostelnik     2   NYA                  21:27 
   82   80  252 Nick Obie          1   Poland               21:30 
   83   81  284 Jake Soley         2   Waynflete            21:38 
   84   82  287 Jake Woods         2   Waynflete            21:43 
   85   83  286 Cameron Thompson   2   Waynflete            21:44 
   86   84   24 Weston Taylor      1   Greely               21:49 
   87   85  248 Coady Lagasse      1   Poland               21:51 
   88       422 Bret Day           2   Sacopee Valley       22:14 
   89   86  203 Nick Aceto         1   Lake Region          22:14 
   90   87  285 Jacob Hagler       2   Waynflete            22:23 
   91   88  520 Matt Gibson        2   Wells                23:01 
   92   89  204 Ben Roy            1   Lake Region          23:05 
   93   90  483 Lincoln Samuelson  2   Merriconeag          23:13 
   94   91  208 Tucker Irish       1   Lake Region          23:51 
   95       423 Andrew Perkowski   2   Sacopee Valley       24:14 
   96   92  206 Kyle Desouza       1   Lake Region          24:39 
   97   93  525 Barry  White       2   Wells                24:53 
   98   94  526 Chase Whitney      2   Wells                24:53 
   99       278 Wyatt Barnes       2   Sacopee Valley       24:57 
  100   95  524 Al Ramsdell        2   Wells                24:58 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News