Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Triple C 2013 Cross Country Festival Meet

Cumberland, ME, October 17, 2013

[Overall Results | Girls Team Score | Boys Results | JV Results | JV Team Score ]

Boys Team Score


                     *********** TEAM SCORE **********

  1. Cape Elizabeth      
            3    5   10   11   24  (28) (35) =    53
         Alex Glidden, Tom Higgins, Arsen Scheindel, Jack Bassett, Tony Inhorn,
         Ian Haines, Duncan Geikie
  2. Falmouth            
            4    8   13   15   18  (23) (27) =    58
         Reilly Tucker, Alex Kinley, Charlie Henning, Angus Christie, Michael
         Simoluk, Peter Morrissette, Jared Troubh
  3. Greely              
            9   14   21   29   32  (37) (40) =   105
         Nicolas Giandrea, Luke Marsanskis, Caleb Thurston, Trevor Rafford,
         Matt Dubbert, Alex Gerencer, Stuart Wickard
  4. Freeport            
            6   19   20   41   42  (43) (54) =   128
         Alex Les, Jesse Bennell, Nick Mitch, Aiden Gallagher, Harrison Bowen,
         Will Mullen, John Giddens
  5. Merriconeag         
            2   17   49   50   51  (60)      =   169
         Nick Neveu, Eli Gundersen, Adriel Barham, Kipling Samuelson, Ethan
         Haag, Aiden Kusche
  6. Yarmouth            
            1   26   47   56   57  (61) (63) =   187
         Luke Laverdiere, Sean Whynot, Zach Rapone, Ethan Belesa, Cade Robison,
         Will Lenardson, David Jordan
  7. Sacopee Valley      
            7   25   46   52   75  (84)      =   205
         Raven Davis-Bailey, Alex McNulty, Johann Schiesow, Sam Paulding,
         Decklan Hutton, Collin Hughes
  8. Gray/New Gloucester 
           22   31   34   53   68  (71) (83) =   208
         Marcos Chalante, Gabe Lee, Logan TRUE, Carson McEvoy, Jacob McCallum,
         Keagan Rice, Michael Twohig
  9. Windham/Raymond     
           16   30   55   64   65  (66) (67) =   230
         Davis Kinney, Hunter Dionne, Robbie Murray, Keegan Brooks, Nathan
         Plummer, Niall Guschue, Sam Nunn
 10. NYA                 
           12   33   62   69   72  (73) (78) =   248
         Nick Prawer, DEVLIN O'KEEFE, Jack Sillin, Kyle Bennett, Lev Walton,
         Aaron Densmore, Youssef Ayad
 11. Whittier Middle Scho
           39   45   59   77   80  (81) (86) =   300
         	Gabe	 Bouchard, ANDREW Belanger, 	Sam	 Stone, 	Gavin	 Russo, IAN  IAN
         MARQUIS, 	Gabe	 Crosby, 	Matthew	 Walker
 12. Lake Region         
           44   48   58   70   82            =   302
         Tim Holbrook, Andrew Gianattasio, Cameron Meserve, Ben Johnston, Ethan
         Colson
 13. Waynflete           
           36   38   74   76   79  (85)      =   303
         Zander Martin, ANDREW CLARK, MAKANY  n PARR, Bryce Brittingham, Tsevi
         Aho, Ben Millspaugh






My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News