Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Maine State HS Indoor Track & Field Championships Class A & B

Lewiston-Gorham, ME, February 18, 2013

[Class B Boys @ Bates College | Class A Boys @ USM | Class A Girls @ USM ]

Class B Girls @ Bates College

              Class B Maine Indoor Track State Meet - 2/18/2013               

                  Sponsored by Maine Principals' Association                   

                        Bates College, Lewiston, Maine  



                       *Records in LJ, 200m, Mile and Two Mile*



                    Girls - Team Rankings - 14 Events Scored

===============================================================================

    1) Waterville High School     112        2) Greely High School         69.60

    3) Traip  Academy              38        4) Lake Region High School    30   

    5) Ellsworth High School       27        6) Mt.  Desert Island HS      20   

    7) Freeport High School        18        8) Falmouth High School       17   

    9) Fryeburg Academy            16.60    10) Winslow High School        15.60

   11) Hermon High School          15       12) Old Town High School       13   

   13) Erskine Academy             12       14) Orono High School          11   

   14) Foxcroft Academy            11       16) Oceanside High School       9   

   17) York High School             8.60    17) Belfast Area High School    8.60

   19) Gray New Gloucester          4       19) John Bapst Memorial HS      4   

   19) Medomak High School          4       22) Yarmouth High School        3   

   22) Wells High School            3       24) North Yarmouth Academy      2   

   24) McAuley High School          2       26) Poland Regional High Scho   1   

   26) Cape Elizabeth High School   1                                                                               Results                                    

 

Event 1  Girls 4x800 Meter Relay

=======================================================================

State Record: R  9:52.16  2/19/2007   Waterville                               

                          H Bard, K Croswell, C Hunter, A Rancourt          

'12 Champion:   10:08.90              Greely                                   

                          Fitch, Mitiguy, Jacques, Wilson                   

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Mt.  Desert Island HS                              10:21.65   10   

     1) Caroline Driscoll SO            2) Emma Fernald SO                

     3) Kayla Ray SO                    4) Nora Hubbell JR                

  2 Greely High School                                 10:21.82    8   

     1) Julia Mitiguy SR                2) Susan Badrinas SR              

     3) Sarah Fitch SR                  4) Jessica Wilson SR              

  3 Waterville High School                             10:29.96    6   

     1) Lauren Brown FR                 2) Abigail Weston SR              

     3) Lara Bluhm SR                   4) Brooke Ettinger SO             

  4 Ellsworth High School                              10:42.93    4   

     1) Mariah Brown SO                 2) Haley Lawrence SO              

     3) Kira Kennedy FR                 4) Aleta Looker JR                

  5 Falmouth High School                               10:47.30    3   

     1) Cassie Darrow SR                2) Alexa Hoffman FR               

     3) Vishva Nalamalapu FR            4) Madeline Roberts JR            

  6 Fryeburg Academy                                   10:59.76    2   

     1) Ariel Fogdon FR                 2) Liz Grzyb SO                   

     3) Anna Lastra FR                  4) Jamie Gullikson SR             

  7 Poland Regional High School                        11:02.97    1   

     1) Katie Letourneau SR             2) Kristina Smith SO              

     3) Delaney Woodford JR             4) Brooke Yorkey FR               

  8 Wells High School                                  11:14.41  

     1) Gabrielle Betters JR            2) Jenna Ingalls SO               

     3) Zoe Onion SR                    4) Kate Macolini FR               

  9 Orono High School                                  11:17.74  

     1) Bella Desisto SO                2) Libby Spencer JR               

     3) Shelby Boggs JR                 4) Jordan Richards JR             

 10 John Bapst Memorial HS                             11:33.36  

     1) Lauren Johns SO                 2) Ciara Petrello JR              

     3) Taylor Smith FR                 4) Casey McGuire SR               

 11 York High School                                   11:45.95  

     1) Erica Weigel 14                 2) Nina Boutin 13                 

     3) Cori Galante 16                 4) Taylor Simpson 14              

 12 Lake Region High School                            11:46.78  

     1) Mascha Kuhlman SR               2) Kayla Gray SR                  

     3) Audrey Blais FR                 4) Maude Meeker SR                

 13 Yarmouth High School                               11:52.21  

     1) Danielle Laverdiere FR          2) Mary Coyne SO                  

     3) Molly Walsh SO                  4) Sydney Sperber SR              

 14 Hermon High School                                 12:05.78  

     1) Ali Reynolds FR                 2) Meagan Zapsky JR               

     3) Samantha Bullard SR             4) Rebecca Bullard SO             

 15 North Yarmouth Academy                             12:08.56  

     1) Linnea Hull 16                  2) Ellis Miskell 15               

     3) Nyajal Ngoal 13                 4) Hannah Austin 15               

 16 Erskine Academy                                    12:16.73  

     1) Kaitlyn Sutter SO               2) Cassidy Bowden SO              

     3) Lexi Wright JR                  4) Kelly McCormac SR              

 17 Gray New Gloucester                                12:19.70  

     1) Aeleah Granger SR               2) Katie Hersom SR                

     3) Breanna Bozzuto SR              4) Olivia Giles FR                

 18 Winslow High School                                12:37.72  

     1) Autumn Hopkins JR               2) Brittany White JR              

     3) Miranda Hotham SO               4) Ciera Poulin FR                

 19 Maine Central Institute                            12:58.81  

     1) Haley Tibbetts JR               2) Katie George SO                

     3) Gabrielle Enriquez SO           4) Chimene Goewey JR              

 

Event 3  Girls 55 Meter Hurdles

===================================================================

State Record: R  8.40  2/16/2009   Chelsey Tewell, York                        

'12 Champion:    8.68              Olivia Thurston, Waterville                 

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Ashleigh Roberts          JR Traip                     8.87q  1 

  2 Sarah Shoulta             SO Waterville                9.14q  2 

  3 Hannah Keisman            SO Greely                    9.18q  1 

  4 Jade Canak                JR Erskine                   9.28q  1 

  5 Alexa Dufour              SR Old Town                  9.30q  3 

  6 Hannah Nightingale        SO Traip                     9.34q  3 

  7 Sarah Fleming             SR Waterville                9.38q  1 

  8 Kellie Bolduc             SO Waterville                9.41q  2 

  9 Katie Cotton              SO John Bapst                9.45   3 

 10 Jocelyn Mitiguy           FR Greely                    9.48   3 

 11 Melissa Kessel            SR Camden Hills              9.49   2 

 12 Sherraiah Grace           JR Orono                     9.50   2 

 13 Alie Jones                16 York                      9.56   1 

 14 Elise Tilton              SR John Bapst                9.60   2 

 15 Carlie Martin             14 York                      9.73   3 

 16 Hannah Fake                  Lincoln Academy           9.78   3 

 17 Lizzy Wagner              14 York                      9.80   2 

 18 Olivia Baranowski         SO Falmouth                  9.89   1 

 19 Kelsey Grant              JR Freeport                  9.90   3 

 20 Allison Pickering         FR Orono                     9.93   2 

 21 Molly Fitzpatrick         SR Greely                   10.02   3 

 22 Jillian Bjorn-Caron       14 No.Yarmouth Acad         10.33   1 

 23 Elsa Curran               SO McAuley                  11.75   2 

 -- Allie Swaney              FR Greely                      DQ   1  ran around last hurd

 

Event 3  Girls 55 Meter Hurdles

=======================================================================

State Record: R  8.40  2/16/2009   Chelsey Tewell, York                        

'12 Champion:    8.68              Olivia Thurston, Waterville                 

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Ashleigh Roberts          JR Traip                     8.90   10   

  2 Sarah Shoulta             SO Waterville                9.06    8   

  3 Hannah Keisman            SO Greely                    9.07    6   

  4 Kellie Bolduc             SO Waterville                9.31    4   

  5 Jade Canak                JR Erskine                   9.36    3   

  6 Alexa Dufour              SR Old Town                  9.38    2   

  7 Sarah Fleming             SR Waterville                9.46    1   

  8 Hannah Nightingale        SO Traip                     9.51  

Preliminaries

  9 Katie Cotton              SO John Bapst                      

 10 Jocelyn Mitiguy           FR Greely                          

 11 Melissa Kessel            SR Camden Hills                    

 12 Sherraiah Grace           JR Orono                           

 13 Alie Jones                16 York                            

 14 Elise Tilton              SR John Bapst                      

 15 Carlie Martin             14 York                            

 16 Hannah Fake                  Lincoln Academy                 

 17 Lizzy Wagner              14 York                            

 18 Olivia Baranowski         SO Falmouth                        

 19 Kelsey Grant              JR Freeport                        

 20 Allison Pickering         FR Orono                           

 21 Molly Fitzpatrick         SR Greely                          

 22 Jillian Bjorn-Caron       14 No.Yarmouth Acad                

 23 Elsa Curran               SO McAuley                         

 -- Allie Swaney              FR Greely                          

 

Event 5  Girls 55 Meter Dash

===================================================================

State Record: R  7.13  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       

'12 Champion:    7.27              Kate Hall, Lake Region                      

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

  1 Kate Hall                 SO Lake Region               7.21q  1 

  2 Alliyah Veilleux          SR Winslow                   7.51q  2 

  3 Georgia Bolduc            SR Waterville                7.56q  3 

  4 Charlotte Cutshall        JR Falmouth                  7.71q  2 

  5 Elizabeth Andrews         SO Wells                     7.71q  1 

  6 Cassidy Hill              FR Belfast                   7.76q  2 

  7 Laura MacKay              JR Cape Elizabeth            7.79q  3 

  8 Sarah Ingraham            SR Greely                    7.80q  3 

  9 Alie Jones                16 York                      7.84   1 

 10 Ashley Lomasney           13 York                      7.85   2 

 11 Kaylin Rogers             JR Hermon                    7.86   1 

 12 Brennah Martin            JR Greely                    7.86   3 

 13 Oriagna Inirio            FR Fryeburg                  7.87   2 

 14 Kelsey Grant              JR Freeport                  7.89   2 

 15 Hannah Wardwell           JR MCI                       7.89   1 

 16 Madeline Reny             SO Gardner                   7.91   1 

 17 Katherine Larochelle      FR John Bapst                7.95   2 

 18 Samantha Libby            SO McAuley                   7.98   3 

 19 Madeline Mitchell         SO Yarmouth                  8.01   3 

 20 Laura Phipps              SO Hermon                    8.16   1 

 -- Maddie Page               JR Hermon                      FS   3 

 

Event 5  Girls 55 Meter Dash

=======================================================================

State Record: R  7.13  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       

'12 Champion:    7.27              Kate Hall, Lake Region                      

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Kate Hall                 SO Lake Region               7.17   10   

  2 Georgia Bolduc            SR Waterville                7.52    8   

  3 Alliyah Veilleux          SR Winslow                   7.58    6   

  4 Charlotte Cutshall        JR Falmouth                  7.70    4   

  5 Elizabeth Andrews         SO Wells                     7.71    3   

  6 Cassidy Hill              FR Belfast                   7.77    2   

  7 Laura MacKay              JR Cape Elizabeth            7.77    1   

  8 Sarah Ingraham            SR Greely                    7.78  

Preliminaries

  9 Alie Jones                16 York                            

 10 Ashley Lomasney           13 York                            

 11 Kaylin Rogers             JR Hermon                          

 12 Brennah Martin            JR Greely                          

 13 Oriagna Inirio            FR Fryeburg                        

 14 Kelsey Grant              JR Freeport                        

 15 Hannah Wardwell           JR MCI                             

 16 Madeline Reny             SO Gardner                         

 17 Katherine Larochelle      FR John Bapst                      

 18 Samantha Libby            SO McAuley                         

 19 Madeline Mitchell         SO Yarmouth                        

 20 Laura Phipps              SO Hermon                          

 -- Maddie Page               JR Hermon                          

 

Event 7  Girls 1 Mile Run

=======================================================================

State Record: R 5:02.15  2/20/2012   Bethanie Brown, Waterville                

'12 Champion:   5:02.15              Bethanie Brown, Waterville                

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

*  1 Bethanie Brown            SR Waterville             5:00.31   10(State Record)   *

  2 Kirstin Sandreuter        JR Greely                 5:13.15    8   

  3 Aleta Looker              JR Ellsworth              5:23.24    6   

  4 Ciera Wentworth           SR Freeport               5:31.97    4   

  5 Jackie Thorbjornson       SO Oceanside              5:39.78    3   

  6 Molly Schassberger        SR Winslow                5:40.67    2   

  7 Heather Evans             14 York                   5:42.43    1   

  8 Kristina Smith            SO Poland                 5:44.59  

  9 Caroline Driscoll         SO Mount Desert           5:45.81  

 10 Adrienne Carmack          SR John Bapst             5:46.65  

 11 Tiana Thomas              SR Waterville             5:49.17  

 12 Ellen Best                JR Cape Elizabeth         5:51.62  

 13 Vishva Nalamalapu         FR Falmouth               5:59.80  

 14 Lauren Brown              FR Waterville             6:00.14  

 15 Caroline Garfield         SO Cape Elizabeth         6:00.22  

 16 Jordan Richards           JR Orono                  6:00.86  

 17 Samantha Feenstra         FR Cape Elizabeth         6:00.88  

 18 Natalie Coleman           FR Bucksport              6:04.29  

 19 Emily Mason               SO Greely                 6:05.68  

 20 Adele Werner              FR McAuley                6:08.24  

 21 Krista Marble             JR Greely                 6:11.08  

 

Event 9  Girls 400 Meter Dash

==========================================================================

State Record: R 59.51  2/21/2011   Olivia Thurston, Waterville                 

'12 Champion:   59.95              Corinn Bedell, Fryeburg Academy             

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Lydia Roy                 SO Waterville             1:01.85   4  10   

  2 Fern Morrison             SO Foxcroft               1:02.15   4   8   

  3 Sarah Shoulta             SO Waterville             1:03.40   4   6   

  4 Julia Mitiguy             SR Greely                 1:04.49   4   4   

  5 Lizzy Wagner              14 York                   1:04.54   3   3   

  6 Kayla Ray                 SO Mount Desert           1:04.67   4   2   

  7 Hayley Steckler           JR Freeport               1:05.25   3   1   

  8 Emma Egan                 FR Yarmouth               1:05.37   3 

  9 Megan Howes               SO Hermon                 1:05.45   3 

 10 Charlotte Reilly          16 York                   1:05.57   1 

 11 Julia Jackson             JR Hyde                   1:05.67   2 

 12 Chloe Hight               FR Freeport               1:05.83   2 

 13 Erin Lyons                JR Cape Elizabeth         1:05.85   2 

 14 Sarah Sparks              SR Falmouth               1:06.02   4 

 15 Mary Catherine Kowalsky   JR Falmouth               1:06.34   2 

 16 Madeline Preece           SR Hyde                   1:06.48   2 

 17 Jillian Rothweiler        JR Falmouth               1:06.75   1 

 18 Hannah Schnyder           FR Freeport               1:07.08   1 

 19 Carlie Martin             14 York                   1:07.11   1 

 20 Alexa Hoffman             FR Falmouth               1:08.47   2 

 21 Sophia Stickney           FR Greely                 1:09.50   1 

 22 Jocelyn Mitiguy           FR Greely                 1:09.65   3 

 23 Remay Burke               SR Central                1:11.11   3 

 

Event 11  Girls 800 Meter Run

=======================================================================

State Record: R 2:15.28  2/17/2003   Abby Chapman, Greely                      

'12 Champion:   2:19.09              Bethanie Brown, Waterville                

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Aleta Looker              JR Ellsworth              2:18.96   10   

  2 Bethanie Brown            SR Waterville             2:19.30    8   

  3 Jessica Wilson            SR Greely                 2:25.63    6   

  4 Nora Hubbell              JR Mount Desert           2:28.02    4   

  5 Fern Morrison             SO Foxcroft               2:28.63    3   

  6 Kelsey Grass              JR Belfast                2:30.57    2   

  7 Ciera Wentworth           SR Freeport               2:30.68    1   

  8 Hailey Petsinger          SO Cape Elizabeth         2:32.34  

  9 Hannah Perkins            SR Lake Region            2:33.15  

 10 Abigail Weston            SR Waterville             2:35.28  

 11 Riley Marquis             SR Old Town               2:38.44  

 12 Kristina Smith            SO Poland                 2:39.60  

 13 Liz Grzyb                 SO Fryeburg               2:40.39  

 14 Casey McGuire             SR John Bapst             2:40.44  

 15 Susan Badrinas            SR Greely                 2:41.54  

 16 Peyton Billingsley        SO Oceanside              2:41.97  

 17 Sarah Fitch               SR Greely                 2:45.02  

 18 Lydia Shaw                15 York                   2:55.09  

 19 Hayley Steckler           JR Freeport               3:06.60  

 -- Cassie Darrow             SR Falmouth                   DNF  

 

Event 13  Girls 200 Meter Dash

==========================================================================

State Record: R 25.94  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       

'12 Champion:   26.33              Kate Hall, Lake Region                      

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  *1 Kate Hall                 SO Lake Region              25.62   4  10(State Record)   *

  2 Georgia Bolduc            SR Waterville               27.11   4   8   

  3 Lexi Dietrich             JR Freeport                 27.50   4   6   

  4 Cassidy Hill              FR Belfast                  27.53   3   4   

  5 Maddie Page               JR Hermon                   27.62   4   3   

  6 Brennah Martin            JR Greely                   27.93   4   2   

  7 Lydia Roy                 SO Waterville               27.99   3   1   

  8 Gabby Bryant              SR Hermon                   28.14   3 

  9 Elizabeth Andrews         SO Wells                    28.45   2 

 10 Laura MacKay              JR Cape Elizabeth           28.47   3 

 11 Samantha Libby            SO McAuley                  28.50   2 

 12 Megan Howes               SO Hermon                   28.95   2 

 13 Hannah Fake                  Lincoln Academy          29.03   1 

 14 Hannah Keisman            SO Greely                   29.30   3 

 15 Hannah Nightingale        SO Traip                    29.39   1 

 16 Hannah Wardwell           JR MCI                      29.70   1 

 

Event 15  Girls 2 Mile Run

=======================================================================

State Record: R 10:48.28  2/21/2005   Cassie Hintz, Old Town                   

'12 Champion:   10:59.68              Bethanie Brown, Waterville               

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

*  1 Bethanie Brown            SR Waterville            10:46.95   10(State Record)  *

  2 Kirstin Sandreuter        JR Greely                11:22.43    8   

  3 Abby Hersom               JR Oceanside             11:52.02    6   

  4 Nora Hubbell              JR Mount Desert          12:06.68    4   

  5 Haley Lawrence            SO Ellsworth             12:07.69    3   

  6 Hannah Austin             15 No.Yarmouth Acad      12:08.76    2   

  7 Molly Schassberger        SR Winslow               12:20.54    1   

  8 Tiana Thomas              SR Waterville            12:25.85  

  9 Lara Bluhm                SR Waterville            12:53.45  

 10 Lauren Brown              FR Waterville            13:02.53  

 11 Adrienne Carmack          SR John Bapst            13:04.50  

 12 Brooke Ettinger           SO Waterville            13:05.89  

 13 Emily Mason               SO Greely                13:20.21  

 14 Adele Werner              FR McAuley               13:37.14  

 15 Lila Hall                 SR Greely                13:43.05  

 16 Meagan Zapsky             JR Hermon                13:49.81  

 17 Vanessa Twombly           FR Mattanawcook          14:02.11  

 

Event 17  Girls 4x200 Meter Relay

==========================================================================

State Record: R 1:48.96  2/21/2005   Greely                                    

                         R.Doucette, G.Doucette, B.Griffin, K.Mason        

'12 Champion:   1:50.91              Fryeburg Academy                          

                         Hennessy, Heggie, Shivers, Bedell                 

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Hermon High School                                  1:53.19   5  10   

     1) Mollie Roy JR                   2) Kaylin Rogers JR               

     3) Gabby Bryant SR                 4) Maddie Page JR                 

  2 Greely High School                                  1:54.13   4   8   

     1) Brennah Martin JR               2) Julia Mitiguy SR               

     3) Jocelyn Mitiguy FR              4) Hannah Keisman SO              

  3 Freeport High School                                1:54.41   5   6   

     1) Meredith Broderick JR           2) Kelsey Grant JR                

     3) Hayley Steckler JR              4) Lexi Dietrich JR               

  4 Falmouth High School                                1:55.00   5   4   

     1) Maggie Seitz JR                 2) Sarah Sparks SR                

     3) Caroline McKeen                 4) Charlotte Cutshall JR          

  5 York High School                                    1:55.67   5   3   

     1) Lizzy Wagner 14                 2) Carlie Martin 14               

     3) Sarah Panteleos 14              4) Ashley Lomasney 13             

  6 Traip  Academy                                      1:55.93   4   2   

     1) Kelsey Barnes JR                2) Ashleigh Roberts JR            

     3) Hannah Nightingale SO           4) Jocelyn Lorrey JR              

  7 Orono High School                                   1:55.95   4   1   

     1) Allison Pickering FR            2) Sherraiah Grace JR             

     3) Bella Desisto SO                4) Kayla Marquis SR               

  8 Yarmouth High School                                1:57.76   4 

     1) Madeline Mitchell SO            2) Mary Coyne SO                  

     3) Brooke Hornney SO               4) Emma Egan FR                   

  9 Central High School                                 1:58.32   4 

     1) Laurel Rougny JR                2) Anna Carey SO                  

     3) Katie LeBreton SO               4) Remay Burke SR                 

 10 Wells High School                                   1:58.73   3 

     1) Elizabeth Andrews SO            2) Sage Sierra SO                 

     3) Chloe Kellum SO                 4) Madeline Taylor SO             

 11 Belfast Area High School                            1:59.04   2 

     1) Allie Njaa SR                   2) Kelsey Grass JR                

     3) Kristine Mehuren JR             4) Cassidy Hill FR                

 12 Old Town High School                                1:59.85   3 

     1) Samantha Milton SR              2) Michaela Milton SO             

     3) Courtney Nye SO                 4) Alexa Dufour SR                

 13 Winslow High School                                 2:00.68   2 

     1) Brooke Haskell SO               2) Autumn Poulin JR               

     3) Nicole Fletcher JR              4) Alliyah Veilleux SR            

 14 Erskine Academy                                     2:03.00   3 

     1) Alison Gauvin SR                2) Avery Bond SO                  

     3) Julia White FR                  4) Kelly McCormac SR              

 15 McAuley High School                                 2:04.23   3 

     1) Samantha Libby SO               2) Elsa Curran SO                 

     3) Rachel Taylor FR                4) Elizabeth Houston JR           

 16 Poland Regional High School                         2:04.50   2 

     1) Amanda Dube SO                  2) Aimee Horne FR                 

     3) Brooke Yorkey FR                4) Haley Whitworth SO             

 17 Lake Region High School                             2:04.65   1 

     1) Courtney Yates JR               2) Kayla Gray SR                  

     3) Kristina Morton SR              4) Hannah Perkins SR              

 18 North Yarmouth Academy                              2:05.81   2 

     1) Jillian Bjorn-Caron 14          2) Muriel Adams 15                

     3) Emily Taylor 16                 4) Maddie Cutten 15               

 19 Sacopee Valley High School                          2:07.51   1 

     1) Alexa Allard SO                 2) Lydia Hubbard JR               

     3) Anissa Dann JR                  4) Becca Mosson SO                

 20 Mattanawcook Academy                                2:09.95   1 

     1) Elise Arnold FR                 2) Tori Jordan SO                 

     3) Sarah Cook SO                   4) Colleen McMoarn JR             

 -- Fryeburg Academy                                         DQ   3  break line violation

     1) Danae Dostie JR                 2) Emily Heggie SR                

     3) Jamie Gullikson SR              4) Oriagna Inirio FR              

 -- Waterville High School                                   DQ   5  zone violation

     1) Lydia Roy SO                    2) Gabby Bridger JR               

     3) Jenn Christensen JR             4) Kellie Bolduc SO               

 -- John Bapst Memorial HS                                   DQ   2  zone violation

     1) Katie Cotton SO                 2) Katherine Larochelle FR        

     3) Hallie Semmel SR                4) Casey McGuire SR               

 

Event 19  Girls Shot Put

=======================================================================

State Record: R 49-11.75  2/18/2008   Becky O'Brien, Greely                    

'12 Champion:   33-04.50              Catherine Fellows, Greely                

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Gwen Sawyer               SR Greely                36-10.50   10   

      35-08.50  36-10.50  36-08  36-05.75  36-03.25  36-00.50

  2 Rachel Bergeron           JR Waterville            33-07.25    8   

      33-07.25  32-11.25  FOUL  29-05.50  29-05  33-00.50

  3 Alliyah Veilleux          SR Winslow               33-03.00    6   

      32-06.50  30-07.75  31-07.50  26-09.50  29-07  33-03

  4 Tori Huntley              SR Ellsworth             31-07.00    4   

      30-01  FOUL  29-11  29-02.75  31-02  31-07

  5 Bailey Friedman           JR Fryeburg              31-02.75    3   

      30-02.25  29-05.50  30-03.75  31-02.75  27-03.50  28-00.50

  6 Elsa Curran               SO McAuley               31-00.75    2   

      31-00.75  FOUL  30-00.50  FOUL  27-10.75  28-04.75

  7 Ali King                  JR Old Town              30-07.00    1   

      29-10.75  29-04  30-03.25  29-11.50  29-11.75  30-07

  8 Madeline Cook             JR Mount Desert          30-01.00  

      28-09  30-01  28-09  28-10  28-08.75  28-02.25

  8 Jessica Pollard           JR Old Town              30-01.00  

      30-01  27-08.25  28-05  29-02  28-01.25  29-05.50

 10 Alyssa Casarez            FR Greely                29-11.25  

      29-11.25  FOUL  26-08.50            

 11 Jillian Byers             JR Hermon                29-05.50  

      28-10  FOUL  29-05.50            

 12 Anissa Dann               JR Sacopee Valley        29-03.00  

      29-03  29-02.75  28-02.50            

 13 Laura Martin              JR Old Town              28-09.00  

      26-02.50  28-09  26-04            

 14 Kelsey Leighton           SR Ellsworth             27-09.50  

      26-11.75  27-09.50  26-11.75            

 

Event 21  Girls Long Jump

=======================================================================

State Record: R 17-06.50  2/21/2011   Emily Mitchell, York                     

'12 Champion:   17-01.50              Kate Hall, Lake Region                   

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

*  1 Kate Hall                 SO Lake Region           17-11.50   10(State Record)   *

*      17-03.25  17-05.50  17-11.50  17-05.75  PASS  PASS*

  2 Jocelyn Lorrey            JR Traip                 16-04.50    8   

      16-03.75  15-05.50  16-01  15-09.25  16-04.50  15-09.25

  3 Charlotte Cutshall        JR Falmouth              16-03.50    6   

      15-08  16-03.50  15-10.75  15-11.25  15-02  15-04.75

  4 Sarah Ingraham            SR Greely                16-02.50    4   

      16-02.50  15-02.25  15-03  16-01.75  16-00.25  16-01.25

  5 Jade Canak                JR Erskine               15-08.75    3   

      15-04.25  15-08.75  15-00.75  15-05.50  15-05.25  15-06.25

  6 Gabby Bryant              SR Hermon                15-08.00    2   

      15-08  15-04  15-04.75  12-01.75  12-07.50  14-07.50

  7 Sandra Ricardi            SR Gray-NGloucester      15-06.75    1   

      15-06.75  14-08.25  FOUL  15-01  15-01.50  15-06.25

  8 Bella Desisto             SO Orono                 15-03.50  

      15-03.50  15-00  14-09.25  14-04.50  13-11.50  14-09.75

  9 Ashleigh Roberts          JR Traip                 15-02.50  

      14-11.75  15-02.50  15-00            

 10 Maggie Seitz              JR Falmouth              15-01.00  

      14-02.50  14-11.50  15-01            

 11 Elise Tilton              SR John Bapst            14-11.50  

      12-10.50  14-11.50  14-07.50            

 12 Kaylin Rogers             JR Hermon                14-10.50  

      14-04.75  14-10.50  14-09.50            

 13 Sarah Panteleos           14 York                  14-03.75  

      14-03.75  14-03.75  13-01.75            

 14 Hannah Wardwell           JR MCI                   13-09.75  

      13-07  13-09.75  13-08            

 14 Katherine Bullock         16 York                  13-09.75  

      13-02.50  13-06.75  13-09.75            

 

Event 23  Girls Triple Jump

=======================================================================

State Record: R 37-09.50  2/16/2009   Shelby Tuttle, Waterville                

'12 Champion:   34-11.75              Carolyn Benner, John Bapst               

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Kellie Bolduc             SO Waterville            36-03.50   10   

      33-11.75  34-09  PASS  34-04.50  36-03.50  FOUL

  2 Jocelyn Lorrey            JR Traip                 36-02.50    8   

      33-08.50  35-01.25  35-10.50  35-03.50  36-02.50  34-05

  3 Jade Canak                JR Erskine               35-01.25    6   

      32-06.75  31-03.50  33-10.50  32-07.50  33-03  35-01.25

  4 Elise Tilton              SR John Bapst            34-03.00    4   

      33-07.25  33-11.50  33-03.75  32-09.75  33-04.50  34-03

  5 Sandra Ricardi            SR Gray-NGloucester      33-09.75    3   

      29-07.50  32-08.75  33-09.75  32-11  32-07.50  33-01.25

  6 Kaley Sawyer              SR Greely                33-08.50    2   

      FOUL  32-10.25  FOUL  33-06.75  33-08.25  33-08.50

  7 Sarah Panteleos           14 York                  32-08.75    1   

      FOUL  31-07.75  32-08.75  FOUL  FOUL  31-09

  8 Maggie Seitz              JR Falmouth              31-11.50  

      31-04.75  31-08  31-10.75  31-11.50  31-07.25  FOUL

  9 Sarah Ingraham            SR Greely                31-07.75  

      31-07  29-07.25  31-07.75            

 10 Molly Fitzpatrick         SR Greely                31-01.50  

      FOUL  31-01.50  30-07            

 11 Liz Audet                 SR Gray-NGloucester      30-06.50  

      28-01.25  30-04.50  30-06.50            

 12 Maegan Dougherty          FR Greely                30-04.25  

      30-04.25  29-05  30-04.25            

 

Event 25  Girls High Jump

=======================================================================

State Record: R 5-04.25  1998        Kate Getz, Greely                         

'12 Champion:      5-02              Emily Heggie, Fryeburg Academy            

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Tia Jackson               JR Old Town               5-02.00   10   

  2 Emily Heggie              SR Fryeburg               5-00.00    8   

  3 Kayla Marquis             SR Orono                 J5-00.00    6   

  4 Nicole Nichols            JR Medomak                4-10.00    4   

  5 Emma Egan                 FR Yarmouth              J4-10.00    3   

  6 Ashley Lomasney           13 York                   4-08.00    0.60

  6 Kaley Sawyer              SR Greely                 4-08.00    0.60

  6 Allie Njaa                SR Belfast                4-08.00    0.60

  6 Izzy Hodgeman/Burns       JR Fryeburg               4-08.00    0.60

  6 Katelyn Smith             SR Winslow                4-08.00    0.60

 11 Samantha Pynchon          FR Greely                J4-08.00  

 12 Nicole Fletcher           JR Winslow               J4-08.00  

 13 Kelsey Saunders           SR Greely                 4-06.00  

 13 Lisa Tapley               SR Bucksport              4-06.00  

 15 Katie Oberholtzer         FR Cape Elizabeth        J4-06.00  

 15 Allie Swaney              FR Greely                J4-06.00  

 17 Chimene Goewey            JR MCI                   J4-06.00  

 

Event 27  Girls Pole Vault

=======================================================================

State Record: R 11-00  2/18/2002   Chantelle Haggerty, Hermon                  

'12 Champion:    9-09              Kayla Marquis, Orono                        

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Kelsey Barnes             JR Traip                 10-06.00   10   

  2 Georgia Bolduc            SR Waterville             9-06.00    8   

  3 Sarah Shoulta             SO Waterville            J9-06.00    6   

  4 Kayla Marquis             SR Orono                  9-00.00    4   

  5 Jamie Gullikson           SR Fryeburg              J9-00.00    3   

  6 Sophia McMonagle          SO Greely                 8-06.00    2   

  7 Nina Oberg                SR Greely                 8-00.00    1   

  8 Mia Smith                 JR Foxcroft              J8-00.00  

  9 Allison Pickering         FR Orono                  7-06.00  

 10 Megan Smith               SR Yarmouth              J7-06.00  

 10 Courtney Elliot           SO Erskine               J7-06.00  

 12 Kayla McLeish             SO Hermon                J7-06.00  

 13 Gabby Bridger             JR Waterville            J7-06.00  

 14 Alison Linscott           FR Waterville             7-00.00  

 -- Elizabeth Houston         JR McAuley                     NH  

 

 





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News