Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

S.M.A.A. 2013-12-14 Indoor Track @ USM Gorham

Gorham, ME, December 14, 2013

[Deering-Massabesic-Portland-Scarborough-SP | Biddeford-BE-McAuley-Noble-Westbrook ]

Cheverus-Gorham-Marshwood-TA-Windham

Licensed to Down East Sports Timing - Contractor License
                                     HY-TEK's Meet Manager 12/14/2013 08:17 PM
                       SMAA Indoor Track - 12/14/2013                         
                     CHEV-GORHAM MARSHWOOD THORNTON WIND                      
                                     USM                                      
                                   Results                                    

Girls 55 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
 1 McKenzie Pepin               Windham                 8.24       8.30   1 
 2 Julia Preston                Windham                 8.27       8.31   1 
 3 Meghan Knights               Windham                            8.43   1 
 4 Erica Bridge                 Cheverus                           8.46   2 
 5 Abigail Cook                 Thornton                8.50       8.65   1 
 6 Isabelle Ury                 MW                      9.00       8.72   2 
 7 Ana Guggenheim               Cheverus                           8.75   2 
 8 Brooke Hall                  Gorham                  8.00       8.81   1 
 9 Moira Corbett                Gorham                  8.30       8.84   1 
10 Sarah Lorello                Gorham                  8.30       9.25   2 
11 Chelsea Caron                Gorham                             9.81   2 
12 Sierra Pattershall           Windham                 9.92       9.92   2 
13 Lydia Mongeau                Windham                           10.02   2 
14 Megan Zipse                  MW                     11.00      10.23   2 

Girls 200 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Natalie DuBois               MW                     30.00      29.37   2 
 2 Julia Preston                Windham                32.02      31.07   3 
 3 Alexis Nason                 Thornton               30.00      31.11   1 
 4 Erica Bridge                 Cheverus                          31.50   3 
 5 Ana Guggenheim               Cheverus                          31.70   3 
 6 Samantha Dow                 Thornton               30.40      31.71   2 
 7 Brooke Hall                  Gorham                 29.00      31.88   1 
 8 Isabelle Ury                 MW                     31.00      31.97   2 
 9 Madison Inverso              Thornton               30.00      32.25   1 
10 Abbey Carignan               Thornton               32.00      32.43   3 
11 Moira Corbett                Gorham                 31.50      32.54   2 
12 Rhiannon Waterman            MW                     32.00      32.93   3 
13 Alison Cote                  Thornton               30.00      33.06   1 
14 Julianna Grondin             Thornton               31.00      34.94   2 
15 Megan Zipse                  MW                     35.00      38.70   3 

Girls 400 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Sarah Mount                  Cheverus             1:01.78    1:06.19   1 
 2 McKenzie Pepin               Windham              1:07.60    1:09.75   1 
 3 Alexis Nason                 Thornton                1.10    1:12.09   1 
 4 Savannah Bouchard            Thornton                        1:12.56   2 
 5 Samantha Dow                 Thornton             1:11.00    1:13.01   2 
 6 Abbey Carignan               Thornton                1.09    1:15.51   1 
 7 Katie Hunter                 Windham              1:18.00    1:15.97   2 
 8 Madison Dube                 Thornton                1.08    1:17.63   1 
 9 Daisy Blake                  Thornton             1:15.00    1:18.01   2 
10 Desiree Bracamonte           Thornton                1.10    1:18.51   1 
11 Sarah Lorello                Gorham               1:12.00    1:24.61   2 
12 Chelsea Caron                Gorham                          1:26.10   2 

Girls 800 Meter Run JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Olivia Libby                 Thornton                2.40    2:44.91  
 2 Joelle Bockus                Windham              2:33.98    2:45.03  
 3 Emily Turner                 Cheverus                        2:58.59  
 4 Savannah Bouchard            Thornton                        3:06.46  

Girls 55 Meter Hurdles JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Olivia Libby                 Thornton                9.60       9.46  
 2 Meghan Knights               Windham                           10.22  
 3 Madison Inverso              Thornton               10.01      10.88  
 4 Isabelle Ury                 MW                     14.00      11.16  
 5 Katie Hunter                 Windham                           11.63  

Girls 4x200 Meter Relay JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Cheverus High School  'A'                         1:55.30    2:01.99  
 2 Thornton Academy  'A'                                        2:03.77  
 3 Windham high School  'A'                          2:01.64    2:15.72  
-- Gorham High School  'A'                           2:03.00         DQ  

Girls High Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Alexis Wintle                Windham              4-10.00    4-10.00  

Girls Long Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Julia Preston                Windham             14-09.00   14-08.75  
 2 Sarah Mount                  Cheverus            14-03.50   14-02.25  
 3 Meghan Knights               Windham                        13-04.50  
 4 Ana Guggenheim               Cheverus                       13-01.00  
 5 Samantha Dow                 Thornton                       12-08.50  
 6 Madison Inverso              Thornton                       12-03.50  
 7 Emily Turner                 Cheverus                       12-00.50  
 8 Alison Cote                  Thornton                       11-03.00  
 9 Abby Ford                    Cheverus                       11-01.00  
10 Julianna Grondin             Thornton                       11-00.00  
11 Erica Bridge                 Cheverus                       10-08.25  
11 Brooke Hall                  Gorham              12-10.00   10-08.25  
13 Moira Corbett                Gorham                         10-03.50  
14 Alyssa Crowell               Gorham              11-11.50    9-04.00  
15 Talia Wintle                 Gorham               9-07.00    9-01.50  

Girls Triple Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Julia Preston                Windham             30-10.00   30-02.50  
 2 Olivia Libby                 Thornton                       29-00.00  
 3 Alexis Wintle                Windham             29-10.00   28-02.00  
 4 Katie Hunter                 Windham             26-03.00   25-10.00  
 5 Alison Cote                  Thornton                       22-01.00  

Girls Shot Put JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Alexis Nason                 Thornton                       27-03.00  
 2 Abigail Cook                 Thornton                       26-08.25  
 3 Isabella Capozzi             Thornton                       25-02.75  
 4 Samantha Curran              Thornton                       25-02.50  
 5 Audrey Perrault              Gorham              17-00.00   23-00.25  
 6 Kimberly Grant               Thornton                       20-08.00  
 7 Alyssa Crowell               Gorham              20-00.50   20-05.50  
 8 Abby Ford                    Cheverus                       19-10.00  
 9 Eliza Chim                   Windham                        18-11.00  
10 Sierra Pattershall           Windham                        18-10.00  
11 Rianna Crowell               Gorham              19-00.00   18-03.50  
12 Megan Bitariho               Gorham                         13-08.75  

Girls 55 Meter Dash SENIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Alexandra Pettaway           Thornton                7.50       7.68   1 
 2 Meredith Willard             Cheverus                7.49       7.72   1 
 3 Mattison Marcello            Windham                 7.94       7.91   1 
 4 Kristin Benson               Gorham                  7.88       7.93   1 
 5 Kayleigh Smith               Gorham                  8.19       8.09   1 
 6 Lizzie Ford                  Cheverus                           8.19   3 
 7 Brynn Devoe                  OOB                     9.00       8.28   2 
 8 Alana Cobb                   Windham                 8.06       8.36   1 
 9 Emma Gresh                   Windham                 8.85       8.92   2 
10 Carmen Ndayisaba             Gorham                  8.40       9.01   2 
11 Chasse Spaulding             Windham                 9.38       9.34   2 
12 Yana Chala                   Windham                            9.39   3 
13 Samantha Estabrook           Windham                            9.57   3 
14 Jenny Loubier                Gorham                  8.50       9.66   2 
15 Carly Bell                   Gorham                  8.40       9.67   2 
16 Rebekah Hall                 Gorham                  9.68      10.06   2 
17 Jaymie Seneca                Gorham                  8.50      10.24   2 

Girls 200 Meter Dash SENIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Tori Daigle                  Thornton               28.00      27.87   1 
 2 Mattison Marcello            Windham                27.53      28.23   1 
 3 Meredith Willard             Cheverus               27.27      28.25   1 
 4 Abby Perkins                 Gorham                 29.72      29.41   2 
 5 Kayleigh Smith               Gorham                 28.76      29.79   1 
 6 Lauren Shoemaker             Windham                29.18      29.94   1 
 7 Brynn Devoe                  OOB                    30.00      31.13   2 
 8 Alana Cobb                   Windham                28.71      31.27   1 
 9 Alyssa DeMario               Thornton               32.00      32.27   3 
10 Kate Hopkins                 Gorham                 30.62      32.44   2 
11 Adya Plourde                 MW                     32.00      32.61   3 
12 Emma Gresh                   Windham                31.14      33.06   2 
13 Carly Bell                   Gorham                 32.29      33.16   3 
14 Kate Curley                  Gorham                 31.53      33.34   2 
15 Yana Chala                   Windham                           33.80   3 
16 Samantha Estabrook           Windham                32.93      35.21   3 
17 Carmen Ndayisaba             Gorham                 34.28      36.40   3 

Girls 400 Meter Dash SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Lauren Shoemaker             Windham              1:03.41    1:05.42  
 2 Elyse Caiazzo                Cheverus             1:04.90    1:06.28  
 3 Amanda Arnold                Thornton             1:05.00    1:06.45  
 4 Brynne DuBois                MW                   1:14.00    1:11.84  
 5 Kaitlin Hilton               Thornton                1.08    1:13.55  

Girls 800 Meter Run SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Mackenzie Joy                Windham              2:32.19    2:35.86  
 2 Georgia Caso                 Cheverus             2:27.75    2:37.61  
 3 Piper Wilber                 MW                   2:50.00    2:47.97  
 4 Laura Turner                 Gorham               2:41.90    2:48.25  
 5 Finn Collins                 MW                   2:50.00    2:49.23  
 6 Kathleen LeBlanc             Thornton             2:38.00    2:49.38  
 7 Sofiya Boyraska              Windham                         3:21.71  

Girls 55 Meter Hurdles SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Amanda Arnold                Thornton                9.50       9.45  
 2 Tori Daigle                  Thornton                9.40       9.53  
 3 Hannah Southard              Gorham                 10.09       9.93  
 4 Alyssa DeMario               Thornton               10.25       9.96  
 5 Brayden Costa                Thornton                9.75      10.64  
 6 Brynne DuBois                MW                     11.00      10.76  
 7 Abby Perkins                 Gorham                            10.97  
 8 Sydney Jackman               MW                                11.77  

Girls 4x200 Meter Relay SENIOR DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Thornton Academy  'A'                                        1:56.05  
 2 Marshwood Indoor Track  'A'                       2:10.00    2:08.19  
-- Gorham High School  'A'                           1:57.41         DQ  

Girls High Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Sydney Jackman               MW                              4-06.00  
 2 Maura Gallagher              Windham              4-04.00    4-04.00  
 3 Milena Opielowski            Cheverus             4-08.00    4-02.00  
 4 Sophia Swiatek               Gorham               4-10.00   J4-02.00  

Girls Long Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Tori Daigle                  Thornton                       16-01.75  
 2 Amanda Arnold                Thornton                       15-11.50  
 3 Milena Opielowski            Cheverus            15-06.00   15-07.25  
 4 Mattison Marcello            Windham                        14-10.00  
 5 Alexandra Pettaway           Thornton                       14-09.50  
 6 Hannah Southard              Gorham              15-04.25   14-06.50  
 7 Brayden Costa                Thornton                       13-10.00  
 8 Kayleigh Smith               Gorham              14-01.50   13-08.00  
 9 Meredith Willard             Cheverus                       13-05.25  
10 Lizzie Ford                  Cheverus            12-09.25   13-02.00  
11 Emma Gresh                   Windham             12-04.00   12-08.00  
12 Alana Cobb                   Windham             11-11.00   12-05.75  
13 Carly Bell                   Gorham              12-04.00   11-04.50  
14 Jenny Loubier                Gorham              10-08.00   11-02.50  
15 Samantha Estabrook           Windham             11-04.00   11-01.00  
16 Sarah Buotte                 Gorham              12-03.50   10-05.00  
17 Savannah Johnston            Windham              9-10.00   10-03.50  
18 Jaymie Seneca                Gorham                          8-08.50  
-- Abigail Goodrich             Cheverus            15-07.00         DQ  

Girls Triple Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Alexandra Pettaway           Thornton                       31-11.50  
 2 Brayden Costa                Thornton                       31-04.25  
 3 Hannah Southard              Gorham              31-07.75   30-08.50  
 4 Milena Opielowski            Cheverus            29-03.25   29-00.50  
 5 Delaney Shiers               Gorham              28-05.25   27-02.00  
 6 Sarah Buotte                 Gorham              26-02.25   26-01.25  
 7 Kate Curley                  Gorham              26-01.50   24-10.00  
 8 Savannah Johnston            Windham             24-05.00   23-04.00  

Girls Shot Put SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Kaeleigh Harrison            Thornton                       34-01.25  
 2 Sophia Swiatek               Gorham              27-06.00   31-08.50  
 3 Gabrielle Capozzi            Thornton                       30-07.25  
 4 Jenna Paul                   Thornton                       29-02.50  
 5 Lydia Coulombe               Thornton                       28-05.00  
 6 Elizabeth Provencher         Thornton                       28-01.25  
 7 Emily Grinnell               Cheverus                       25-07.50  
 8 Megan Baker                  Gorham              24-00.00   23-07.75  
 9 Sabryna Collins              Thornton                       22-10.00  
10 Madison Aldrich              Cheverus            25-00.00   21-10.50  

Girls 600 Yard Dash OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Jackie Turner                Gorham               1:36.46    1:37.01  
 2 Jennifer Marcus              MW                   1:55.00    1:43.88  
 3 Alexis Wintle                Windham              1:48.00    1:48.03  
 4 Eliza Bennett                Windham                         1:49.40  
 5 Adya Plourde                 MW                   2:05.00    1:51.37  
 6 Desiree Bracamonte           Thornton                        1:53.03  
 7 Julianna Grondin             Thornton                        1:54.36  
 8 Rebekah Hall                 Gorham               1:56.86    2:27.08  

Girls 1 Mile Run OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Maddy Doyle                  MW                   5:45.00    5:44.42  
 2 Kaitlyn Dostie               Cheverus             6:00.00    5:56.92  
 3 Natalie DuBois               MW                   6:10.00    5:58.11  
 4 Jessica Bachry               MW                   6:00.00    5:58.39  
 5 Kathleen LeBlanc             Thornton                        6:01.53  
 6 Darcie Brown                 Gorham               6:30.00    6:55.97  

Girls 2 Mile Run OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Abby Runnells                Thornton                       12:45.42  
 2 Karen Knight                 Gorham              14:38.49   15:04.25  
 3 Eliza Bennett                Windham                        15:10.98  
 4 Sarah Flanders               Gorham              13:40.00   15:18.26  
 5 Sierra Yost                  Windham                        16:26.63  
 6 Talia Wintle                 Gorham              17:57.57   17:57.04  

Girls 4x800 Meter Relay OPEN DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Cheverus High School  'A'                        10:56.45   10:45.59  
 2 Windham high School  'A'                         10:47.00   10:59.06  
 3 Marshwood Indoor Track  'A'                                 11:04.49  
 4 Gorham High School  'A'                          11:44.72   11:44.34  

Girls 1600 Sprint Medley OPEN DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Windham high School  'A'                          4:42.00    4:51.57  
 2 Marshwood Indoor Track  'A'                       5:00.00    4:53.11  
 3 Gorham High School  'A'                           4:59.08    5:03.19  

Girls Pole Vault OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Sophia Swiatek               Gorham              10-00.00    8-00.00  
 2 Abby Perkins                 Gorham               7-00.00    7-00.00  
 3 Mikaella Sansoucie           MW                             J7-00.00  
 4 Erica Connors                MW                             J7-00.00  
 5 Kaitlin Hilton               Thornton                       J7-00.00  
 6 Abigail Cook                 Thornton                        6-00.00  
 7 Madison Dube                 Thornton                        5-06.00  

Boys 55 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Dan Marsh                    Thornton                7.35       7.03   1 
 2 Eric Webb                    Windham                            7.14   1 
 3 Alex Arnold                  Thornton                7.45       7.18   1 
 4 Jabari Washington            Thornton                           7.40   3 
 5 Eric Clum Russel             Thornton                           7.56   4 
 6 Brandon Lebel                Thornton                7.60       7.57   1 
 7 Quinn McPhail                Windham                            7.64   2 
 8 Alex Smith                   Cheverus                           7.70   2 
 9 Cole Sheets                  Windham                            7.73   2 
10 Michael Beaupre              Thornton                7.40       7.73   1 
11 Justin Poitras               Thornton                           7.85   5 
12 Jordan Andujar               Windham                            7.88   3 
13 Ronald Breeden               Thornton                           7.93   5 
14 Rory Sullivan                Windham                            7.97   3 
15 Jeremiah Penaflorida         Thornton                           7.98   4 
16 Andrew Jalbert               Cheverus                8.18       7.99   1 
17 Adam Thibodeau               Thornton                           8.00   3 
18 Carlos Rodriquez             Windham                            8.04   3 
19 Michael O'Brien              Cheverus                           8.10   5 
20 Tyler Schontag               MW                     10.00       8.13   1 
21 Kyle Holbrrok                Thornton                           8.14   5 
22 Jared Waterhouse             Thornton                           8.26   4 
23 Jake Noble                   Windham                            8.27   2 
24 Jack Wagner                  Cheverus                           8.29   2 
25 Noah Goren                   Thornton                           8.38   4 
26 Alexander Mansfield          Thornton                           8.44   1 
27 Colin Daly                   Thornton                           8.46   3 
28 Chandler Hartigan            Cheverus                           8.60   2 
29 Will Hepler                  Cheverus                           8.70   2 
30 Spencer Smith                Thornton                           8.77   3 
31 Thomas Sappier               Windham                            8.82   4 
32 James Nguyen                 Cheverus                           9.21   3 
33 Robert Verdini               Windham                            9.79   4 

Boys 200 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Dan Marsh                    Thornton               25.00      24.80   1 
 2 Eric Webb                    Windham                           25.22   2 
 3 Emerson Fox                  Gorham                 25.70      25.69   1 
 4 Brandon Lebel                Thornton               25.60      26.33   1 
 5 Alex Ituarte Sanchez         Thornton                          26.48   5 
 6 Quinn McPhail                Windham                           27.47   6 
 7 Evan Russell                 Thornton                          27.48   6 
 8 Tyler Cole                   Windham                           27.92   3 
 9 Diony Patnaude               Windham                           27.93   2 
10 Alex Smith                   Cheverus                          28.17   3 
11 Jabari Washington            Thornton                          28.27   4 
12 John-Paul Haley-Read         Cheverus               27.25      28.40   1 
13 Jack Whaley                  Cheverus                          28.53   6 
14 Tyler Schontag               MW                     28.00      28.54   1 
15 Tony Cooper                  Gorham                 26.50      28.57   1 
16 Andrew Elkinson              Thornton                          28.73   6 
17 Jack Wagner                  Cheverus                          28.88   4 
18 Andrew Jalbert               Cheverus               28.67      28.92   2 
19 Justin Poitras               Thornton                          28.93   3 
20 Carlos Rodriquez             Windham                           29.02   6 
21 Kyle Holbrrok                Thornton                          29.16   3 
22 Jeremiah Penaflorida         Thornton                          29.25   5 
23 Jake Noble                   Windham                           29.72   4 
24 Will Hepler                  Cheverus                          30.41   5 
25 Noah Goren                   Thornton                          30.68   5 
26 Jared Waterhouse             Thornton                          30.91   4 
27 Alexander Mansfield          Thornton                          31.16   4 
28 Spencer Smith                Thornton                          31.53   3 
29 James Nguyen                 Cheverus                          32.02   2 
30 Chase Barlow                 MW                     32.00      32.87   2 
31 Jack Lamont                  Gorham                            33.46   4 
32 Nate Smith                   Gorham                            36.59   5 
33 Robert Verdini               Windham                           37.87   3 

Boys 400 Meter Dash JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Dan Marsh                    Thornton               55.00      54.42   1 
 2 Ernie Ruby                   Windham                           57.61   3 
 3 Ricardo Romero               Cheverus                        1:02.14   2 
 4 Quinn McPhail                Windham                         1:02.28   3 
 5 Collin Jones                 Gorham               1:03.00    1:03.65   1 
 6 Eric Clum Russel             Thornton                        1:03.76   2 
 7 John-Paul Haley-Read         Cheverus               59.90    1:03.95   1 
 8 Jacob Frost                  Windham                         1:04.85   2 
 9 Jack Whaley                  Cheverus                        1:08.41   2 
10 Kenneth Seneres              Thornton                        1:08.71   3 
11 Ronald Breeden               Thornton                        1:10.42   3 
12 Ben Caras                    Thornton                        1:11.53   3 
13 Chase Barlow                 MW                   1:20.00    1:12.55   1 
14 Sam Rue                      Cheverus             1:19.17    1:13.23   1 
15 Colin Daly                   Thornton                        1:16.07   1 

Boys 800 Meter Run JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Ethan Orach                  Gorham               2:18.00    2:26.91  
 2 Reese Preston                Windham                         2:31.05  
 3 Ben Steva                    Thornton                        2:31.36  
 4 Sam Roussel                  Gorham               2:22.00    2:37.23  
 5 Parker Quimby                Windham                         2:42.74  
 6 Jacob Lagasse                Thornton                        2:47.28  

Boys 55 Meter Hurdles JUNIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Tyler Cole                   Windham                            8.94   2 
 2 Branden Kuusela              Gorham                             9.60   1 
 3 Emerson Fox                  Gorham                             9.63   1 
 4 Tony Cooper                  Gorham                            10.39   1 
 5 James Benson                 Gorham                            10.57   1 
 6 Ben Caras                    Thornton                          10.94   1 
 7 Connor Goodall               Gorham                            11.29   1 
 8 Ernie Ruby                   Windham                           11.46   2 
 9 Josh Romano                  MW                     12.00      12.26   1 
-- Kenneth Seneres              Thornton                             FS   2 

Boys 4x200 Meter Relay JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Gorham High School  'A'                                      1:47.68  
 2 Windham high School  'A'                                     1:50.17  
 3 Cheverus High School  'A'                         1:39.54    1:51.49  
 4 Thornton Academy  'A'                                        1:55.55  

Boys High Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Jacob Hale                   Thornton                        5-02.00  
 2 Ricardo Romero               Cheverus                        4-10.00  
 3 Evan Coughlin                Windham                        J4-10.00  
 4 Jordan Andujar               Windham                        J4-10.00  
 4 Evan Russell                 Thornton                       J4-10.00  
 5 Ethan Orach                  Gorham                         J4-08.00  

Boys Long Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Alex Arnold                  Thornton                       17-11.00  
 2 Ricardo Romero               Cheverus                       16-01.00  
 3 Michael Beaupre              Thornton                       15-11.00  
 4 Cole Sheets                  Windham                        15-10.00  
 5 Emerson Fox                  Gorham                         15-09.00  
 6 Justin Poitras               Thornton                       15-05.00  
 7 Alex Ituarte Sanchez         Thornton                       15-03.00  
 8 Evan Coughlin                Windham                        15-02.50  
 9 Evan Russell                 Thornton                       15-02.00  
10 Michael O'Brien              Cheverus                       14-09.00  
11 Jack Wagner                  Cheverus                       14-05.50  
12 Kyle Holbrrok                Thornton                       14-04.00  
13 Tony Cooper                  Gorham                         14-02.00  
14 Carlos Rodriquez             Windham                        14-00.50  
15 Alex Smith                   Cheverus                       13-10.00  
16 John-Paul Haley-Read         Cheverus                       13-09.50  
17 Tyler Cole                   Windham                        12-03.00  

Boys Triple Jump JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Alex Arnold                  Thornton                       37-05.50  
 2 Branden Kuusela              Gorham                         34-10.00  
 3 Connor Goodall               Gorham                         31-10.50  
 4 Michael Beaupre              Thornton                       31-01.50  
 5 James Benson                 Gorham                         29-02.25  
 6 Collin Jones                 Gorham                         28-03.50  

Boys Shot Put JUNIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Evan Coughlin                Windham                        36-09.50  
 2 Kyle Holman                  Thornton                       35-10.25  
 3 Thomas Sappier               Windham                        35-09.50  
 4 Kyle Dill                    Cheverus            33-11.00   34-00.00  
 5 Drek Dumond                  Cheverus            32-04.50   32-00.00  
 6 Adam Gibbons                 Thornton                       31-08.50  
 7 Connor Hayward               Thornton                       30-00.00  
 8 Brandon Lebel                Thornton                       29-07.00  
 9 Connor Harrison              Windham                        25-08.25  
10 Tucker Raymond               Thornton                       25-06.75  
11 Bobby Mitchell               Cheverus                       17-10.50  

Boys 55 Meter Dash SENIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Amdrew Smith                 Thornton                7.00       6.82   1 
 2 Derek Boissonnault           Thornton                6.90       6.91   1 
 3 Jake Dixon                   Cheverus                6.98       7.00   1 
 4 Mitch Rossignol              Gorham                  7.30       7.13   1 
 5 Liam Sullivan                Windham                            7.19   3 
 6 Christian Zwirner            Windham                            7.33   3 
 7 Anthony Ciampi               Cheverus                           7.46   2 
 8 Noah Krieder                 MW                      7.40       7.51   1 
 9 Hawar Haddadi                Windham                            7.51   3 
10 Bryce Reinhard               Cheverus                7.62       7.53   1 
11 Burt Dow                     MW                      7.20       7.56   1 
12 Daniel Bullard               Thornton                           7.65   2 
13 Camrin Robichaud             Thornton                           7.68   3 
14 Kyle Mandel                  Windham                            7.71   2 
15 Jake Wall                    Windham                            7.74   4 
16 Cameron Roll                 MW                      7.40       7.77   1 
17 Nick Brown                   Thornton                           7.79   4 
18 Raymond Ngo                  Thornton                           7.81   4 
19 Sam Hicks                    Windham                            8.05   4 
20 Travis Pesce                 Windham                            8.08   3 
21 Calvin Riiska                Gorham                             8.22   2 
22 Ethan Petty                  Windham                            8.26   3 
23 Brandon Amundson             Windham                            8.27   2 
24 Thomas Bernier               Gorham                             8.59   3 
25 Eric Loo                     Thornton                           9.05   2 

Boys 200 Meter Dash SENIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Amdrew Smith                 Thornton               24.50      23.73   1 
 2 Jake Dixon                   Cheverus               23.88      23.91   1 
 3 Isaac Yeboah                 Cheverus               23.89      24.73   1 
 4 Mitch Rossignol              Gorham                 25.50      24.76   2 
 5 Gerald Wagner                Cheverus               25.10      25.42   1 
 6 Derek Boissonnault           Thornton               25.00      25.81   1 
 7 Burt Dow                     MW                     26.50      25.91   2 
 8 Noah Krieder                 MW                     26.50      26.17   2 
 9 Aaron Graves                 Windham                           26.30   3 
10 Cameron Roll                 MW                     26.50      26.62   2 
11 George Lett                  Thornton                          26.86   3 
12 Bryce Reinhard               Cheverus               25.93      27.04   2 
13 Anthony Ciampi               Cheverus               26.52      27.23   2 
14 Zach Wilson                  MW                     27.50      27.37   3 
15 Edwin Inness                 Thornton                          27.91   3 
16 Ethan Petty                  Windham                           29.65   3 
17 Eric Loo                     Thornton                          33.67   3 

Boys 400 Meter Dash SENIOR DIVISION
============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
 1 Elijah Yeboah                Cheverus               52.81      53.97   1 
 2 Dylan Smith                  Thornton               55.00      53.98   1 
 3 Patrick Laliberte            Windham                           55.32   1 
 4 Gerald Wagner                Cheverus               55.32      55.66   1 
 5 Aaron Graves                 Windham                           58.49   1 
 6 Calvin Riiska                Gorham                          1:03.22   2 
 7 Tyler Bernier                Gorham                          1:05.02   2 
 8 Brendan Mercier              Gorham                          1:05.49   1 

Boys 800 Meter Run SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Jon Gray                     Gorham               2:05.00    2:04.79  
 2 Kent Seneres                 Thornton                        2:22.77  
 3 Josh Bockus                  Windham                         2:23.77  
 4 Spencer Linscott             Gorham               2:15.00    2:24.06  
 5 Drew Harris                  Cheverus                        2:24.37  
 6 Aaron Goren                  Thornton                        2:28.31  
 7 Randy Metreaud               MW                              2:34.81  
 8 Maeric Akpinar               Thornton                        2:47.61  
 9 Owen Thompson                Windham                         2:58.50  

Boys 55 Meter Hurdles SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Isaac Yeboah                 Cheverus                8.45       8.45  
 2 Jacob Schott                 Cheverus                8.43       8.51  
 3 George Lett                  Thornton                           9.49  
 4 Zach Wilson                  MW                     11.00      10.09  
 5 Travis Pesce                 Windham                           10.41  

Boys 4x200 Meter Relay SENIOR DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Cheverus High School  'A'                         1:39.54    1:38.81  
 2 Marshwood Indoor Track  'A'                       1:52.00    1:45.50  
 3 Gorham High School  'A'                                      1:50.39  

Boys High Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Jacob Schott                 Cheverus             6-00.00    6-02.00  
 2 Christian Hewitt             Windham                         5-06.00  
 3 Sam Tobin                    Thornton                        5-00.00  

Boys Long Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Amdrew Smith                 Thornton                       21-01.00  
 2 Dylan Smith                  Thornton                       18-09.50  
 3 Liam Sullivan                Windham                        18-06.50  
 4 Christian Zwirner            Windham                        18-02.50  
 5 Jake Dixon                   Cheverus            19-07.25   17-08.50  
 6 Myles Gamage                 Thornton                       17-07.00  
 7 Patrick Laliberte            Windham                        16-11.50  
 8 Christian Hewitt             Windham                        16-09.50  
 9 Gerald Wagner                Cheverus            17-00.00   16-09.00  
10 Hawar Haddadi                Windham                        16-06.00  
11 Edwin Inness                 Thornton                       16-02.50  
12 Sam Hicks                    Windham                        15-06.00  
13 Daniel Bullard               Thornton                       15-05.50  
14 Brandon Amundson             Windham                        15-02.50  
15 Mitch Rossignol              Gorham                         14-11.00  

Boys Triple Jump SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Patrick Laliberte            Windham                        38-05.00  
 2 Dylan Smith                  Thornton                       37-00.00  
 3 Sam Hicks                    Windham                        34-03.50  
 4 Jacob Schott                 Cheverus            39-10.25   33-04.00  
 5 Hawar Haddadi                Windham                        32-09.00  
 6 Liam Eisenhaur               Thornton                       31-10.75  
 7 Dylan Truong                 Gorham                         31-08.00  
 8 Nick Brown                   Thornton                       30-06.50  
 9 Tommy Pequinot               Gorham                         28-02.75  

Boys Shot Put SENIOR DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Nick White                   Cheverus            43-10.50   46-02.25  
 2 Cody Meserve                 Thornton                       44-00.25  
 3 Ben Zuke                     Thornton                       42-01.25  
 4 Anthony Ciampi               Cheverus            39-02.50   41-11.00  
 5 Raymond Ngo                  Thornton                       39-01.00  
 6 Kyle Mandel                  Windham                        38-11.25  
 7 James Wynn                   Windham                        38-06.00  
 8 D'Andre Morgan               Thornton                       37-00.00  
 9 Christian Auspland           Gorham                         35-06.75  
10 Jesse Meikle                 Thornton                       35-01.00  
11 Anthony Dean                 Cheverus            33-06.50   33-03.50  
12 Aston Kritzer                Cheverus                       32-06.50  
13 Cole Tracy                   Cheverus            28-03.00   31-06.50  
14 Dylan Truong                 Gorham                         30-05.75  
15 Brendan Mercier              Gorham                         28-05.75  
16 Jacob Moulton                Thornton                       26-00.25  
17 Joshua Penaflorida           Thornton                       24-05.50  
18 Joshua Moulton               Thornton                       22-10.25  

Boys 600 Yard Dash OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Tyler Lebel                  Thornton             1:26.00    1:22.06  
 2 Ian Donnelly                 Windham                         1:27.62  
 3 Ryan Cadorette               Thornton                1.26    1:28.04  
 4 Doug Beahm                   Gorham               1:25.00    1:29.89  
 5 Jamie Lane                   Gorham               1:26.00    1:34.89  
 6 Randy Metreaud               MW                   1:42.00    1:39.45  

Boys 1 Mile Run OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Cameron Mondor               Thornton                        5:00.62  
 2 Thomas Bradshaw              Gorham                          5:03.69  
 3 Ben Breton                   Windham                         5:07.37  
 4 Ben Foster                   Gorham               5:05.00    5:09.29  
 5 Jeremy Bennett               Windham                         5:12.62  
 6 Felix Del Vecchio            Cheverus             5:05.00    5:12.66  
 7 Reese Preston                Windham                         5:13.09  
 8 Matt Pritchett               MW                   5:20.00    5:13.38  
 9 Tristan Falardeau            Thornton                        5:18.27  
10 Kevin Hall                   Cheverus             5:05.00    5:19.58  
11 James Biegel                 Cheverus             5:05.00    5:21.75  
12 Maeric Akpinar               Thornton                        6:17.61  
13 Owen Thompson                Windham                         6:21.70  

Boys 2 Mile Run OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Ryan Cadorette               Thornton                       10:21.72  
 2 Thomas Bradshaw              Gorham                         10:50.29  
 3 Ben Foster                   Gorham                         11:07.50  
 4 Josh Veroneau                Cheverus                       11:37.99  
 5 Steven larkin                Cheverus                       12:26.99  

Boys 4x800 Meter Relay OPEN DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Cheverus High School  'A'                         8:27.51    9:39.26  
 2 Gorham High School  'A'                                      9:39.51  
 3 Windham high School  'A'                                     9:54.62  
 4 Thornton Academy  'A'                                       10:34.08  

Boys 1600 Sprint Medley OPEN DIVISION
=========================================================================
   School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Gorham High School  'A'                                      4:06.22  
 2 Thornton Academy  'A'                                        4:11.77  
 3 Cheverus High School  'A'                         3:57.54    4:23.94  
 4 Windham high School  'A'                                     4:27.07  

Boys Pole Vault OPEN DIVISION
=========================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Dylan Truong                 Gorham                         11-00.00  
 2 Sam Tobin                    Thornton                        9-06.00  
 3 Branden Kuusela              Gorham                          9-00.00  
 4 Tommy Pequinot               Gorham                         J9-00.00  
 5 Liam Eisenhaur               Thornton                        8-06.00  
 6 Myles Gamage                 Thornton                       J8-06.00  
 7 Rory Sullivan                Windham                         8-00.00  
 7 Travis Pesce                 Windham                         8-00.00  
 9 Aaron Goren                  Thornton                        7-06.00  
 9 Tyler Schontag               MW                              7-06.00  
11 Connor Goodall               Gorham                          7-00.00 

  SMAA Indoor Track - 12/14/2013                         
                     CHEV-GORHAM MARSHWOOD THORNTON WIND                      
                                     USM                                      
                      Team Rankings - Through Event 52                        
                             Female Team Scores                               
           Place School                                          Points
      ===================================================================
               1 Thornton Academy                   TA              168  
               2 Windham high School                WIND            140  
               3 Cheverus High School               CHEV             79  
               4 Marshwood Indoor Track             MSWD             68  
               5 Gorham High School                 GORH             62  
                              Male Team Scores                                
           Place School                                          Points
      ===================================================================
               1 Thornton Academy                   TA              193.5
               2 Gorham High School                 GORH            115  
               3 Windham high School                WIND            113.5
               4 Cheverus High School               CHEV            107  
               5 Marshwood Indoor Track             MSWD              8 




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News