Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Maine State Triathlon

Bethel, ME, August 11, 2013

[Overall Finish | Individual M & F | Teams | Clydesdale & Athena | Novice | AquaBike M & F | AquaBike Age Groups ]

Individual Age Groups

Top Males Overall
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     123    Mike Caiazzo                 11:30    30.317    1:02.123   35:23.861  25.28    41.345    22:23.658   6:13    1:11:31.304
  2     212    Taylor Seavey                11:03    29.944      40.083   37:06.505  24.11    36.732    23:25.180   6:30    1:13:21.444
  3     228    Steven Tenney                11:04    36.891      51.372   37:17.480  23.99    30.633    24:21.349   6:46    1:14:41.725


 Male 19 and under in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     142    Marcello DeLuca              16:46     43.45    1:27.730   41:58.388  21.32  1:03.252    25:36.901   7:07    1:27:35.721
  2     147    Dustin Drabek                14:39    35.115    1:17.069   46:52.352  19.09    26.731    28:05.327   7:48    1:31:55.594
  3     192    Ryan Nicols                  24:53    33.473    1:11.572   40:31.964  22.08    49.374    25:44.541   7:09    1:33:43.924
  4     191    Nathan Nicols                18:54     39.08    1:54.298   47:21.119  18.89  1:14.146    32:22.975   8:59    1:42:25.618

 Male 20-24 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     112    Eric Bolduc                  16:06    33.736    1:07.411   41:17.586  21.67  1:08.560    26:05.388   7:15    1:26:18.681

 Male 25-29 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     161    Daniel Jackson               12:09    25.848      45.186   40:34.708  22.05    34.501    22:46.893   6:19    1:17:16.136
  2     220    Isaac Stickney               13:32    27.242      52.583   40:55.330  21.86    36.827    22:51.885   6:21    1:19:15.867
  3     116    Scott Bottomley              16:02    34.661    1:22.815   47:41.074  18.76    30.196    25:14.347   7:01    1:31:25.093
  4     193    Nicholas O Brien             27:32    48.375    1:15.184   45:09.295  19.81    38.715    36:36.244  10:10    1:51:59.813

 Male 30-34 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     134    Myles Courtney               15:38    36.334    1:27.767   43:03.120  20.78    29.619    23:18.420   6:28    1:24:33.260
  2     214    Stephen Simmerman            14:09    37.500      55.011   42:17.290  21.16    40.304    28:46.476   7:59    1:27:25.581
  3     222    kyle strek                   15:55    37.747    1:17.481   44:30.341  20.10  1:03.012    26:38.901   7:24    1:30:02.482

 Male 35-39 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     158    John Hebert                  13:49    54.291    1:17.402   40:35.835  22.04    53.052    24:50.248   6:54    1:22:19.828
  2     101    Ray Andrews                  13:12    30.126    1:37.355   41:07.694  21.76    46.234    27:56.531   7:46    1:25:09.940
  3     178    Eric Malinowski              14:29    54.187      52.763   46:05.013  19.41    33.452    30:30.709   8:28    1:33:25.124
  4     259    Kevin Cox                    17:24    50.549    2:57.313   46:41.546  19.16  1:13.525    31:28.784   8:44    1:40:35.717
  5     216    Saul Sola                    17:41  1:00.321    2:26.220   46:36.708  19.20  1:58.040    31:02.639   8:37    1:40:44.928
  6     105    Ellis Baum                   20:54    46.607    1:52.402   47:25.391  18.87  1:29.281    29:35.517   8:13    1:42:03.198

 Male 40-44 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     137    Eric Darling                 13:38    31.817    1:05.831   36:53.217  24.25    58.996    22:08.704   6:09    1:15:16.565
  2     180    Scott Marchildon             13:41    36.825      40.166   40:36.897  22.03    40.407    25:53.884   7:11    1:22:09.179
  3     183    David McCluskey              14:03    29.614      52.768   38:55.826  22.99    37.244    27:33.377   7:39    1:22:31.829
  4     143    Todd DeWitt                  15:35    38.450    1:45.322   43:34.956  20.53    39.034    25:39.989   7:08    1:27:52.751
  5     209    Michael Roy                  15:06  1:03.053    1:44.237   43:29.721  20.57  1:22.718    30:15.425   8:24    1:33:01.154
  6     168    Stacy Knight                 18:27    44.067    1:38.739   43:51.030  20.40  1:59.891    27:40.977   7:41    1:34:21.704
  7     237    Don Weafer                   14:01    42.308    1:59.771   46:59.718  19.04  1:22.762    30:52.106   8:34    1:35:57.665
  8     186    Matthew Mulcahy              20:45    45.128    2:19.198   48:02.705  18.62    52.190    33:00.729   9:10    1:45:44.950
  9     153    Eugene Gallant               23:14    46.342    2:02.643   56:14.503  15.91  1:14.239    34:45.699   9:39    1:58:17.426

 Male 45-49 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     155    Greg Goodhue                 14:36    27.771     51.658    40:44.261  21.96    31.681    23:27.747   6:31    1:20:39.118
  2     231    John Totman                  14:42    33.814     53.549    40:30.236  22.09    32.008    25:47.001   7:10    1:22:58.608
  3     138    Jay Davis                    14:49    37.486    1:12.034   41:55.415  21.34    34.804    26:35.631   7:23    1:25:44.370
  4     246    Scott Woolsey                13:36    42.921      58.633   44:09.171  20.26  1:15.930    32:59.939   9:10    1:33:42.594
  5     218    Scott Steele                 19:33    40.187    1:11.322   44:14.659  20.22  1:21.690    27:56.437   7:46    1:34:57.295
  6     127    Thomas Chalmers McLaughlin   22:55    43.993    2:21.437   47:14.459  18.94  1:47.683    32:43.519   9:05    1:47:46.091
  7     146    James Douglas                27:24    56.382    2:34.315   49:10.393  18.20  2:07.211    35:19.974   9:49    1:57:32.275

 Male 50-54 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     125    Christian Carlson            16:18    47.072    1:27.635   40:33.032  22.06    57.469    27:04.632   7:31    1:27:07.840
  2     247    Dan Works                    17:32    44.958    1:43.976   40:11.833  22.26    57.448    26:57.547   7:29    1:28:07.762
  3     151    Mark Favreau                 16:36    51.191    1:28.468   40:13.204  22.24    45.373    29:07.025   8:05    1:29:01.261
  4     167    Karl Kensinger               17:50    42.857    2:22.630   39:29.649  22.66  1:02.041    30:14.156   8:24    1:31:41.333
  5     113    Mark Bolduc                  22:44    38.963    2:03.227   41:46.637  21.42  1:17.610    26:13.147   7:17    1:34:43.584
  6     118    Cesar Brea                   15:08    48.080    1:44.355   46:57.776  19.05  1:08.171    29:05.263   8:05    1:34:51.645
  7     190    Billy Nicols                 24:01    41.751    2:21.032   45:15.919  19.77  1:08.207    25:40.368   7:08    1:39:08.277
  8     241    Bill White                   14:35    45.113    2:16.256   45:59.504  19.45  1:00.324    35:43.180   9:55    1:40:19.377
  9     189    Michael Neuberger            17:19    40.197    1:40.590   49:56.633  17.92  1:35.233    30:27.635   8:28    1:41:39.288
 10     117    Greg Boyd                    19:21    55.629    2:06.086   46:13.489  19.36  1:49.822    32:37.543   9:04    1:43:03.569
 11     169    Michael Lincoln              20:56    52.378    3:20.201   45:59.654  19.45  1:51.455    30:31.601   8:29    1:43:31.289
 12     152    Charles Fyler                21:32    52.298    2:15.820   48:07.146  18.59  1:10.862    31:19.584   8:42    1:45:17.710
 13     204    Andy Roberts                 26:43    45.453    2:46.915   53:41.295  16.66    41.313    25:44.686   7:09    1:50:22.662

 Male 55-59 in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     172    Allan Lobozzo                14:20    40.273    1:08.046   40:26.660  22.13    38.042    28:22.706   7:53    1:25:35.727
  2     233    Tom Trytek                   14:50    38.485      57.453   43:58.052  20.35    43.099    24:47.461   6:53    1:25:54.550
  3     132    Herbert Coolidge             17:14    35.410    1:22.861   38:05.919  23.49    49.853    27:56.058   7:46    1:26:04.101
  4     148    Larry Dreher                 16:14    52.834    1:16.656   41:45.501  21.43    45.546    28:29.936   7:55    1:29:24.473
  5     200    Mark Randlett                16:00  1:00.268    1:27.697   44:00.977  20.33  1:03.510    30:54.463   8:35    1:34:26.915
  6     108    Merit Bean                   21:51    49.302    2:27.884   42:08.629  21.23    54.512    29:53.869   8:18    1:38:05.196
  7     197    Courtney Parker              20:37    58.898    3:11.358   43:58.143  20.35  1:23.603    28:58.125   8:03    1:39:07.127

 Male 60+ in division BethelTri - Male
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     213    Charles Sexton               14:06     45.47    2:27.461   44:49.751  19.96    58.605    34:49.499   9:40    1:37:56.786
  2     131    Brad Cook                    17:07  1:04.456    1:52.572   44:30.986  20.10  1:26.655    33:45.078   9:22    1:39:46.747
  3     215    Todd Smith                   16:32    59.494    2:20.399   47:15.576  18.93  1:12.166    35:27.764   9:51    1:43:47.399




Top Females Overall
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     133    Kristen Courcelle            15:02    32.024    1:00.513   42:47.495  20.91    47.355    24:20.325   6:46    1:24:29.712
  2     170    Cortney Linville             12:33    38.136    1:02.422   42:37.957  20.99     43.97    27:42.047   7:42    1:25:17.532
  3     234    Anna van Huystee             14:24    33.375    1:18.952   44:24.921  20.15  1:13.393    28:14.343   7:51    1:30:08.984


 Female 19 and under in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     203    Grace Reynolds               12:29    31.429    1:05.121   54:09.698  16.52    33.805    31:40.876   8:48    1:40:29.929
  2     114    Natalie Bolduc               23:49    39.623    1:55.958   52:49.214  16.94  1:33.636    28:00.252   7:47    1:48:47.683
  3     196    Alexandra Parker             19:48  1:07.847    2:38.695   52:08.055  17.16  1:16.225    38:02.055  10:34    1:55:00.877

 Female 20-24 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     104    Ruth Bates                   17:10    46.419    1:13.601   44:34.178  20.07  1:09.420    26:09.257   7:16    1:31:02.875
  2     103    Elizabeth Bates              19:55    30.003    1:25.583   44:11.388  20.25    24.222    26:15.890   7:18    1:32:42.086
  3     160    Elizabeth Henry              19:29    33.946    1:42.200   43:12.709  20.71  1:19.160    29:08.011   8:06    1:35:25.026
  4     149    Rebecca Dugan                22:37    42.144    2:04.305   52:57.892  16.90  1:20.184    27:59.128   7:46    1:47:40.653
  5     199    Hannah Pillsbury             16:57    45.510    1:59.903   53:19.776  16.78  1:32.456    39:00.631  10:50    1:53:35.276
  6     245    Alisha Wilson                13:36    44.515    2:10.706 1:03:13.378  14.15    48.729    34:27.109   9:34    1:55:00.437

 Female 25-29 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     128    Alison Chase                 18:09    43.177    1:21.447   45:03.730  19.86  1:07.176    27:41.256   7:41    1:34:05.786
  2     122    Elissa Buzard                18:25    40.405    2:08.092   44:33.468  20.08    45.502    32:17.882   8:58    1:38:50.349
  3     115    Amy Bottomley                15:08    39.324    2:42.993   52:11.303  17.14     33.14    29:50.749   8:17    1:41:05.509
  4     110    Emily Bernier                14:31    49.626    2:14.253   51:00.151  17.54  1:04.956    31:56.084   8:52    1:41:36.070
  5     166    Lucy Kammer                  20:03  1:07.089    3:52.541   59:45.022  14.97  2:37.537    38:17.072  10:38    2:05:42.261

Female 30-34 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     244    Vanessa Williamson           12:03    36.380    1:13.315   44:15.998  20.22  1:04.429    31:10.742   8:39    1:30:23.864
  2     135    Katherine Creswell           19:58    39.278      46.513   42:44.988  20.93    34.945    27:50.811   7:44    1:32:34.535
  3     221    Lindsay Strattard            17:19    38.774    1:22.108   46:02.454  19.43    43.261    33:10.592   9:13    1:39:16.189
  4     119    Gina Brown                   16:51    40.667      55.026   50:38.067  17.67    52.653    31:35.317   8:46    1:41:32.730

Female 35-39 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     243    Sara Wight                   15:57    37.281    1:28.578   44:55.387  19.92    49.481    29:52.909   8:18    1:33:40.636
  2     145    Amanda DiGeorge              14:21    44.556    3:07.822   47:07.124  18.99  1:34.498    27:42.956   7:42    1:34:37.956
  3     202    Michelle Reeves              16:47    44.582    1:19.034   45:57.060  19.47  1:11.961    29:19.800   8:09    1:35:19.437
  4     217    Madeleine Soule              16:59    43.346    1:48.769   48:27.165  18.46  1:31.587    30:19.032   8:25    1:39:48.899
  5     159    Rebecca Hefty                15:54    35.131    1:11.210   52:40.850  16.99  1:17.951    36:41.681  10:11    1:48:20.823
  6     176    Tawn MacDonald               30:55  1:13.676    2:39.421   57:54.540  15.45    52.611    44:33.499  12:22    2:18:08.747

Female 40-44 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     165    Shelley Joyce                17:00    44.921    1:16.889   48:25.520  18.48  1:12.537    32:05.592   8:55    1:40:45.459
  2     238    Heather Weafer               13:54    38.119    1:34.177   54:42.292  16.35    59.391    41:15.536  11:28    1:53:03.515
  3     124    Sandra Carleton              22:41  1:11.585    2:52.930   49:16.270  18.16  1:26.097    35:42.324   9:55    1:53:10.206
  4     171    Karen Lipovsky               22:45  1:07.916    4:03.111   58:09.264  15.38  2:48.188    31:57.170   8:52    2:00:50.649

Female 45-49 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     184    Jennifer Mercier             20:10    44.941    2:30.302   46:38.231  19.18  1:37.918    28:45.857   7:59    1:40:27.249
  2     219    Kristina Stevens             20:29    51.329    2:22.909   51:26.095  17.39  1:19.711    33:51.140   9:24    1:50:20.184
  3     201    Carolyn Read                 22:26    53.053    1:24.209   49:16.560  18.16  1:19.867    38:34.007  10:43    1:53:53.696
  4     242    April Whitten                19:46    54.382    3:09.226 1:06:51.921  13.38  1:18.099    44:35.619  12:23    2:16:35.247

Female 50-54 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     188    Barbara Neuberger            14:25    53.811    1:58.396   47:34.483  18.81  1:31.425    35:05.795   9:45    1:41:28.910
  2     157    Wendy Hallenbeck             16:55    41.025    1:11.596   46:50.158  19.10    57.714    34:59.497   9:43    1:41:34.990
  3     109    Sally Bean                   18:39    41.806    2:27.286   47:03.164  19.01  1:22.264    33:10.471   9:13    1:43:23.991
  4     223    Liz Sylvester                19:54    43.267    2:52.274   48:38.711  18.39  1:24.028    32:51.152   9:08    1:46:23.432
  5     102    Terri Arden                  17:13    49.989    2:09.117   49:51.195  17.95  1:40.537    36:13.775  10:04    1:47:57.613
  6     306    Kim Roberts                  31:15  1:38.569    5:32.566   56:12.000  15.92  2:32.012    33:29.417   9:18    2:10:39.564

Female 55-59 in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     260    Lee Dassler                  17:30     43.46    2:35.696   53:11.325  16.82    46.667    35:47.846   9:56    1:50:34.994
  2     126    Rae Chalmers McLaughlin      21:15  1:07.821    2:08.829   53:59.274  16.57  1:19.760    31:56.040   8:52    1:51:46.724
  3     229    Pamela Thompson              18:03    58.582    2:28.430   54:10.362  16.52  1:49.133    39:39.770  11:01    1:57:09.277
  4     258    Susan Collins                21:52  1:14.892    3:39.105   58:30.519  15.29  3:42.010    41:12.178  11:27    2:10:10.704

Female 60+ in division BethelTri - Female
Place   Bib    Name                         Swim       Run         T1        Bike     MPH        T2         Run    Pace       Finish
  1     175    Mary Lou Lowrie              16:52    46.888    1:21.612   41:59.163  21.31  1:19.012    35:20.703   9:49    1:37:39.378




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News