Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Annual Larz Anderson Invitational X-C

Brookline, MA, October 24, 2013

[Overall Boys Results | Boys Team Results | Girls Team Results | Top Ten Boys and Girls ]

Overall Girls Results

                                                                      Page 1
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================

                     ****** GIRLS RACE RESULTS ******

Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
    1   268 Keara Westover           NEWTON COUNTRY DAY   13:22.0  5:49 
    2   181 Eline Laurent            CARROLL SCHOOL       14:37.4  6:22 
    3   267 Kathleen Westover        NEWTON COUNTRY DAY   14:50.6  6:28 
    4   284 Caroline Phelps          RIVERS SCHOOL        14:52.6  6:29 
    5   234 Charlotte O’Toole        MEADOWBROOK SCHOOL   15:33.7  6:46 
    6   223 Caroline Ellis           MEADOWBROOK SCHOOL   15:44.8  6:51 
    7   231 Livvy Lathrop            MEADOWBROOK SCHOOL   15:58.1  6:57 
    8   289 Casey Chertavian         SHADY HILL SCHOOL    15:59.1  6:57 
    9   196 Annie Huycke             DERBY ACADEMY        16:06.2  7:01 
   10   275 Megan Duckworth          PARK SCHOOL          16:12.1  7:03 
   11   282 Caroline Magnan          RIVERS SCHOOL        16:34.8  7:13 
   12   198 Michaela Markwart        DERBY ACADEMY        16:39.5  7:15 
   13   170 Sophia Gomez             BRIMMER AND MAY      16:40.7  7:16 
   14   288 Anna Albright            SHADY HILL SCHOOL    16:44.3  7:17 
   15   295 Audrey Lin               SHADY HILL SCHOOL    16:51.4  7:20 
   16   263 Juliana Quiceno          NEWTON COUNTRY DAY   16:52.1  7:21 
   17   250 Alessia Caira            NEWTON COUNTRY DAY   16:52.9  7:21 
   18   226 Caroline Grape           MEADOWBROOK SCHOOL   16:54.2  7:21 
   19   280 Julia Homa               RIVERS SCHOOL        17:13.0  7:30 
   20   182 Millie Benkert           DANA HALL SCHOOL     17:20.3  7:33 
   21   216 Sally Lee                FAY SCHOOL           17:26.7  7:36 
   22   206 Christine Flatley        DEXTER SOUTHFIELD    17:30.9  7:37 
   23   298 Robie Scola              SHADY HILL SCHOOL    17:32.3  7:38 
   24   353 Callie Habegger          THAYER ACADEMY       17:35.3  7:39 
   25   254 Margeaux Dowdle          NEWTON COUNTRY DAY   17:37.9  7:40 
   26   184 Ana Natalia Epstein      DANA HALL SCHOOL     17:39.0  7:41 
   27   203 Emmie Chase              DEXTER SOUTHFIELD    17:43.0  7:43 
   28   227 Leyla Hotamisligil       MEADOWBROOK SCHOOL   17:45.1  7:44 
   29   293 Megumi Kirby             SHADY HILL SCHOOL    17:49.3  7:45 
   30   297 Montanna Riggs           SHADY HILL SCHOOL    17:54.9  7:48 
   31   270 Rhys Drout               NOBLE AND GREENOUGH  18:00.3  7:50 
   32   187 Elaina Hawkins           DANA HALL SCHOOL     18:00.6  7:50 
   33   266 Elizabeth Weiss          NEWTON COUNTRY DAY   18:02.5  7:51 
   34   167 Nya Rudek                BEAVER COUNTRY DAY   18:03.7  7:52 
   35   201 Margot Osterman          DERBY ACADEMY        18:05.2  7:52 
   36   257 Maddie Kelly             NEWTON COUNTRY DAY   18:09.7  7:54 
   37   240 Dorsey Glew              MILTON ACADEMY       18:12.5  7:55 
   38   238 Christine Char           MILTON ACADEMY       18:13.3  7:56 
   39   199 Tilly McLean             DERBY ACADEMY        18:15.5  7:57 
   40   259 Ally Montgomery          NEWTON COUNTRY DAY   18:16.7  7:57 
   41   208 Louise Gedney            DEXTER SOUTHFIELD    18:18.0  7:58 
   42   241 Cecilia Guan             MILTON ACADEMY       18:18.1  7:58 
   43   197 Sydney MacKeigan         DERBY ACADEMY        18:19.9  7:59 
   44   195 Anna Garvey              DERBY ACADEMY        18:22.5  8:00 
   45   245 Bridget Annino           NEWTON COUNTRY DAY   18:29.9  8:03 
   46   183 Julie Burke              DANA HALL SCHOOL     18:30.5  8:03 
   47   219 Hailey Brown             MEADOWBROOK SCHOOL   18:38.2  8:07 
   48   247 Maqui Bernava            NEWTON COUNTRY DAY   18:38.4  8:07 
   49   209 Kepha Lindor             DEXTER SOUTHFIELD    18:41.1  8:08 
   50   214 Mabel Gao                FAY SCHOOL           18:41.9  8:08 


                                                                      Page 2
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================

                     ****** GIRLS RACE RESULTS ******

Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
   51   185 Skylar Gilfeather        DANA HALL SCHOOL     18:49.8  8:12 
   52   285 Riya Shukla              RIVERS SCHOOL        18:54.5  8:14 
   53   278 Lindy Billhardt          RIVERS SCHOOL        19:01.2  8:17 
   54   277 Sophie Abrams            RIVERS SCHOOL        19:02.8  8:17 
   55   175 Margo Moore              BRITISH SCHOOL OF BO 19:07.8  8:20 
   56   258 Katelyn McGauley         NEWTON COUNTRY DAY   19:09.5  8:20 
   57   252 Sasa Chang               NEWTON COUNTRY DAY   19:11.1  8:21 
   58   212 Ameneh Arsanjani         FAY SCHOOL           19:12.4  8:22 
   59   228 Ellie Jester             MEADOWBROOK SCHOOL   19:14.0  8:22 
   60   299 Elizabeth Traynor        SHADY HILL SCHOOL    19:22.0  8:26 
   61   232 Lyndsey Mugford          MEADOWBROOK SCHOOL   19:23.1  8:26 
   62   193 Sadie Compson            DERBY ACADEMY        19:25.4  8:27 
   63   194 Grace Galko              DERBY ACADEMY        19:25.9  8:27 
   64   190 Fiona Stewart            DANA HALL SCHOOL     19:29.3  8:29 
   65   261 Toya Ora                 NEWTON COUNTRY DAY   19:42.0  8:34 
   66   276 Charlotte Ketterson      PARK SCHOOL          19:44.5  8:35 
   67   205 Emma Connolly            DEXTER SOUTHFIELD    19:45.4  8:36 
   68   189 Michelle Li              DANA HALL SCHOOL     19:47.8  8:37 
   69   178 Angela Constantine       CARROLL SCHOOL       19:49.6  8:38 
   70   248 Lilly Bomberg            NEWTON COUNTRY DAY   19:54.3  8:40 
   71   274 Alice Sheehan            NOBLE AND GREENOUGH  19:57.5  8:41 
   72   236 Gwyn White               MEADOWBROOK SCHOOL   20:04.9  8:44 
   73   213 Sophie Banas             FAY SCHOOL           20:05.3  8:45 
   74   237 Melissa Abbott           MILTON ACADEMY       20:08.5  8:46 
   75   352 Eliza Fleming            THAYER ACADEMY       20:12.1  8:47 
   76   255 Miranda Fisher           NEWTON COUNTRY DAY   20:16.1  8:49 
   77   188 Amaechinna Iwuh          DANA HALL SCHOOL     20:16.2  8:49 
   78   176 Emily Sabbey             BRITISH SCHOOL OF BO 20:33.0  8:57 
   79   271 Anna Kankkunen           NOBLE AND GREENOUGH  20:33.2  8:57 
   80   230 Caroline Lanteri         MEADOWBROOK SCHOOL   20:34.3  8:57 
   81   244 Grace Annino             NEWTON COUNTRY DAY   20:35.3  8:58 
   82   281 Estelle Luong            RIVERS SCHOOL        20:48.9  9:03 
   83   204 Kate Chase               DEXTER SOUTHFIELD    20:53.1  9:05 
   84   211 Isabella Shepherd        DEXTER SOUTHFIELD    20:59.5  9:08 
   85   210 Megan Sheehan            DEXTER SOUTHFIELD    21:06.7  9:11 
   86   217 Sophia Shaikh            FAY SCHOOL           21:26.9  9:20 
   87   207 Suzie Fuller             DEXTER SOUTHFIELD    21:33.3  9:23 
   88   177 Sabrina Walsh            BRITISH SCHOOL OF BO 21:37.8  9:25 
   89   354 Olivia O'Connor          THAYER ACADEMY       21:42.0  9:27 
   90   279 Nora Brown               RIVERS SCHOOL        21:47.9  9:29 
   91   260 Caroline Murphy Racette  NEWTON COUNTRY DAY   21:52.7  9:31 
   92   224 Kaiti Fillipou           MEADOWBROOK SCHOOL   21:59.5  9:34 
   93   221 Jenna Cosby              MEADOWBROOK SCHOOL   22:01.8  9:35 
   94   355 Oluwagbemi Osinubi       THAYER ACADEMY       22:03.0  9:36 
   95   239 Chayya Datta-Bellamy     MILTON ACADEMY       22:10.7  9:39 
   96   173 Isobel Gilchrist         BRITISH SCHOOL OF BO 22:11.7  9:39 
   97   171 Sarah Niemann            BRIMMER AND MAY      22:15.3  9:41 
   98   169 Maya Bousek              BRIMMER AND MAY      22:18.7  9:43 
   99   356 Sophia Ubertalli         THAYER ACADEMY       22:29.9  9:47 
  100   166 Katrina Rojas            BEAVER COUNTRY DAY   22:29.9  9:47 


                                                                      Page 3
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================

                     ****** GIRLS RACE RESULTS ******

Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
  101   283 Colette Meier            RIVERS SCHOOL        22:36.9  9:50 
  102   273 Lindsey Qian             NOBLE AND GREENOUGH  22:44.5  9:54 
  103   351 Caroline Bayliss         THAYER ACADEMY       22:48.4  9:55 
  104   262 Charlotte Park           NEWTON COUNTRY DAY   22:48.6  9:56 
  105   229 Tina Kulow               MEADOWBROOK SCHOOL   23:01.2 10:01 
  106   220 Ellen Burstein           MEADOWBROOK SCHOOL   23:09.4 10:05 
  107   222 Caroline Eck             MEADOWBROOK SCHOOL   23:33.4 10:15 
  108   215 Mimi Larrieux            FAY SCHOOL           23:34.3 10:15 
  109   287 Maya Wasserman           RIVERS SCHOOL        23:40.1 10:18 
  110   272 Marijke Perry            NOBLE AND GREENOUGH  23:42.5 10:19 
  111   243 Anna Mikhailova          MILTON ACADEMY       23:55.1 10:24 
  112   233 Abby Nicholson           MEADOWBROOK SCHOOL   24:05.8 10:29 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News