Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Annual Larz Anderson Invitational X-C

Brookline, MA, October 24, 2013

[Boys Team Results | Overall Girls Results | Girls Team Results | Top Ten Boys and Girls ]

Overall Boys Results

Hosted by Park School


Computerized Timing and Scoring By:
GRANITE STATE RACE SERVICES
, Newport, NH (603) 863-2537

 

 

                                                                      Page 1
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================
                      ****** BOYS RACE RESULTS ******
Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
    1    77 Shivam Sharma            FAY SCHOOL           13:37.0  5:56 
    2   135 Rick Ono                 PARK SCHOOL          13:58.2  6:05 
    3   148 Reza Eshghi              SHADY HILL SCHOOL    14:00.3  6:06 
    4    74 Andrew Daphnis           FAY SCHOOL           14:03.6  6:07 
    5     6 Jake Cowen-Whitman       BEAVER COUNTRY DAY   14:04.2  6:08 
    6   143 Nic Stathos              RIVERS SCHOOL        14:07.0  6:09 
    7   130 Oj Cruz                  PARK SCHOOL          14:07.7  6:09 
    8   150 Nathan Follett           SHADY HILL SCHOOL    14:08.9  6:10 
    9    79 Jonathan Walker          FAY SCHOOL           14:31.7  6:19 
   10    78 Jack Thalmann            FAY SCHOOL           14:32.3  6:20 
   11   134 Al Ketterson             PARK SCHOOL          14:33.2  6:20 
   12    81 Eric Alban               FESSENDEN SCHOOL     14:37.0  6:22 
   13    61 Ben White                DERBY ACADEMY        14:38.1  6:22 
   14    49 Henry Butterfield        DERBY ACADEMY        14:44.0  6:25 
   15    97 Luke Collins             MEADOWBROOK SCHOOL   14:44.7  6:25 
   16   112 Paul Ehret               MILTON ACADEMY       14:58.3  6:31 
   17    75 John Namgung             FAY SCHOOL           14:59.7  6:32 
   18    98 Evan Glenn               MEADOWBROOK SCHOOL   15:05.8  6:34 
   19   138 John Corrigan            RIVERS SCHOOL        15:11.3  6:37 
   20    83 Jude Doherty             FESSENDEN SCHOOL     15:18.0  6:40 
   21    54 Thomas Marshman          DERBY ACADEMY        15:18.9  6:40 
   22   120 Tommy Stikeleather       MILTON ACADEMY       15:19.4  6:40 
   23   116 Max Litvak               MILTON ACADEMY       15:21.4  6:41 
   24    84 Matthew Drucker          FESSENDEN SCHOOL     15:24.1  6:42 
   25    76 Alfonso Pelaez           FAY SCHOOL           15:25.0  6:43 
   26    51 Alec Durkin              DERBY ACADEMY        15:25.4  6:43 
   27    70 Nick Miller              DEXTER SOUTHFIELD    15:26.9  6:43 
   28    16 Emmett Wickham           BEAVER COUNTRY DAY   15:28.1  6:44 
   29    25 Liam Conklin             BRIMMER AND MAY      15:30.1  6:45 
   30     1 Cian Argyle              BEAVER COUNTRY DAY   15:35.2  6:47 
   31    82 Oliver Constable         FESSENDEN SCHOOL     15:36.1  6:47 
   32   121 Cody Waterfall           MILTON ACADEMY       15:38.0  6:48 
   33    91 Brett Silk               FESSENDEN SCHOOL     15:41.2  6:50 
   34   113 Daniel Hernon            MILTON ACADEMY       15:42.6  6:50 
   35    71 Will Southwick           DEXTER SOUTHFIELD    15:43.0  6:50 
   36     5 Ben Campbell             BEAVER COUNTRY DAY   15:54.4  6:55 
   37   155 Ben Morris               SHADY HILL SCHOOL    15:55.9  6:56 
   38   133 Asa Hamot                PARK SCHOOL          15:56.7  6:56 
   39   157 Caleb Scott-Joseph       SHADY HILL SCHOOL    15:58.0  6:57 
   40    90 Harry Roberts            FESSENDEN SCHOOL     16:08.4  7:02 
   41    80 Peter Ackerman           FESSENDEN SCHOOL     16:08.7  7:02 
   42    52 Zander Gomez             DERBY ACADEMY        16:10.0  7:02 
   43   149 Nate Fay                 SHADY HILL SCHOOL    16:11.6  7:03 
   44   358 Emmett Hoins             PARK SCHOOL          16:13.6  7:04 
   45    26 Kenley D'Jousse          BRIMMER AND MAY      16:15.6  7:05 
   46    93 Joe Todd                 FESSENDEN SCHOOL     16:16.6  7:05 
   47     4 Freddy Campbell          BEAVER COUNTRY DAY   16:17.4  7:05 
   48    85 Christiaan Eikeboom      FESSENDEN SCHOOL     16:19.8  7:06 
   49    63 Max Carpenter            DEXTER SOUTHFIELD    16:20.1  7:07 
   50    31 Fred Warner-Bavington    BRITISH SCHOOL OF BO 16:20.5  7:07 

                                                                      Page 2
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================
                      ****** BOYS RACE RESULTS ******
Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
   51    65 Jack Cronin              DEXTER SOUTHFIELD    16:21.8  7:07 
   52   128 Alex Stimpson            NOBLE AND GREENOUGH  16:22.3  7:08 
   53   147 David Encarnation        SHADY HILL SCHOOL    16:24.3  7:08 
   54    66 Nick Dareshori           DEXTER SOUTHFIELD    16:25.8  7:09 
   55    69 Giorgos Geroukos         DEXTER SOUTHFIELD    16:42.4  7:16 
   56    37 Scott Cunha              CARROLL SCHOOL       16:43.1  7:17 
   57    21 Lachlan MacKenzie        BELMONT DAY SCHOOL   16:47.1  7:18 
   58   100 Jack Green               MEADOWBROOK SCHOOL   16:47.3  7:18 
   59   160 Khalil Al-Nakhala        THAYER ACADEMY       16:53.6  7:21 
   60   104 Jerome Nickelback        MEADOWBROOK SCHOOL   16:55.4  7:22 
   61   142 George Reinhardt         RIVERS SCHOOL        17:02.5  7:25 
   62    72 Ben St. Peters           DEXTER SOUTHFIELD    17:04.6  7:26 
   63   129 Zane Bookbinder          PARK SCHOOL          17:07.3  7:27 
   64    44 Joseph Monagle           CARROLL SCHOOL       17:11.9  7:29 
   65    55 Thomas Mulvey            DERBY ACADEMY        17:13.0  7:30 
   66    58 Hunter Ruddick           DERBY ACADEMY        17:14.3  7:30 
   67    95 Brahm Agnihotri          MEADOWBROOK SCHOOL   17:14.4  7:30 
   68    47 Eamon Wakefield          CARROLL SCHOOL       17:18.7  7:32 
   69    73 Vincent Chen             FAY SCHOOL           17:20.4  7:33 
   70    94 Toby Urell               FESSENDEN SCHOOL     17:22.3  7:34 
   71   127 Devon Minor              NOBLE AND GREENOUGH  17:25.7  7:35 
   72    24 Peter Wade               BELMONT DAY SCHOOL   17:30.2  7:37 
   73    34 Nick Bower               CARROLL SCHOOL       17:34.0  7:39 
   74    68 Matt Gates               DEXTER SOUTHFIELD    17:41.5  7:42 
   75    17 Niki Apostolicas         BELMONT DAY SCHOOL   17:42.0  7:42 
   76   139 Aidan McAnena            RIVERS SCHOOL        17:45.2  7:44 
   77    15 Drew Seigal              BEAVER COUNTRY DAY   17:51.6  7:46 
   78   114 Evan Jenness             MILTON ACADEMY       17:53.7  7:47 
   79   111 Jackson Delea            MILTON ACADEMY       17:57.6  7:49 
   80   106 Michael Reiser           MEADOWBROOK SCHOOL   18:00.9  7:50 
   81   110 Andrew Chan              MILTON ACADEMY       18:03.4  7:52 
   82   122 Jonathan Wuwong          MILTON ACADEMY       18:04.3  7:52 
   83    38 Teddy Cunha              CARROLL SCHOOL       18:07.1  7:53 
   84    29 Finn O'Brien             BRITISH SCHOOL OF BO 18:12.1  7:55 
   85    64 Thayer Cornell           DEXTER SOUTHFIELD    18:14.4  7:56 
   86    87 Drew Hesp                FESSENDEN SCHOOL     18:21.4  7:59 
   87     9 Max Glenn                BEAVER COUNTRY DAY   18:21.5  7:59 
   88    19 Diego Farrell            BELMONT DAY SCHOOL   18:28.0  8:02 
   89    42 Nelson Mallick           CARROLL SCHOOL       18:28.7  8:03 
   90    60 Timmy Smith              DERBY ACADEMY        18:29.6  8:03 
   91   105 Zamir Primus             MEADOWBROOK SCHOOL   18:31.3  8:04 
   92   107 Cooper Rumrill           MEADOWBROOK SCHOOL   18:34.3  8:05 
   93    96 Will Cole                MEADOWBROOK SCHOOL   18:36.7  8:06 
   94   102 Jacob Kingsley           MEADOWBROOK SCHOOL   18:37.7  8:06 
   95   136 Ian Richardson           PARK SCHOOL          18:48.4  8:11 
   96    22 August Pokorak           BELMONT DAY SCHOOL   18:56.1  8:14 
   97    20 Graham Huntington        BELMONT DAY SCHOOL   18:59.6  8:16 
   98   125 Gustave Ducrest          NOBLE AND GREENOUGH  19:04.3  8:18 
   99    32 Carter Berutti           CARROLL SCHOOL       19:04.8  8:18 
  100    57 David Ragone             DERBY ACADEMY        19:12.1  8:21 

                                                                      Page 3
                   Annual Larz Anderson Invitational X-C
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 24, 2013      2.3 Miles
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com  Like us on Facebook
===================================================================================
                      ****** BOYS RACE RESULTS ******
Place Race# Name                     School               Time    Pace     
===== ===== ======================== ==================== ======= ===== 
  101   357 Benjamin Crawford        PARK SCHOOL          19:12.9  8:22 
  102   137 George Rowe              PARK SCHOOL          19:19.5  8:25 
  103   131 Zachary Davidson         PARK SCHOOL          19:32.3  8:30 
  104    18 Harrison Cohen-Harding   BELMONT DAY SCHOOL   19:34.0  8:31 
  105    50 Logan Clancy             DERBY ACADEMY        19:38.0  8:33 
  106    86 Carter Gill              FESSENDEN SCHOOL     20:00.2  8:42 
  107    62 Carter Buchanan          DEXTER SOUTHFIELD    20:23.1  8:52 
  108    67 Sam Decaprio             DEXTER SOUTHFIELD    20:26.1  8:54 
  109    88 Andrew Moon              FESSENDEN SCHOOL     20:36.2  8:58 
  110   109 Andrew Willwerth         MEADOWBROOK SCHOOL   20:36.6  8:58 
  111   140 Owen Pfannenstiehl       RIVERS SCHOOL        20:36.6  8:58 
  112   103 Cyrus Motakef            MEADOWBROOK SCHOOL   20:41.4  9:00 
  113    30 Ilya Rudyak              BRITISH SCHOOL OF BO 20:53.5  9:05 
  114    27 Jackson Enyeart          BRITISH SCHOOL OF BO 20:54.4  9:06 
  115    92 Trevor Simboli           FESSENDEN SCHOOL     20:55.3  9:06 
  116   144 Bradley Stoller          RIVERS SCHOOL        21:35.0  9:24 
  117   119 Kavi Shah                MILTON ACADEMY       21:42.5  9:27 
  118   132 Ian Emery                PARK SCHOOL          22:07.3  9:38 
  119    48 Thomas Briggs            DERBY ACADEMY        22:24.4  9:45 
  120   161 Gary Dong                THAYER ACADEMY       22:26.7  9:46 
  121    99 Leighton Gray            MEADOWBROOK SCHOOL   23:05.5 10:03 
  122    36 Martin Cummings          CARROLL SCHOOL       23:23.4 10:11 
  123    23 Aidan Richards           BELMONT DAY SCHOOL   23:27.0 10:12 
  124    59 Luke Sadhwani            DERBY ACADEMY        24:50.0 10:48 
  125     8 Jacob Fishman            BEAVER COUNTRY DAY   25:39.5 11:10 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News