Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Run Your Turkey Off

Bourne, MA, November 30, 2013

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:04  5:30    1 30-39    1 M   508 Adam Stuhlfart              J P,MA                                                       
 2     17:16  5:34    1 19-29    2 M   400 Justin Kjnuth               Carver,MA                                                    
 3     17:54  5:46    2 19-29    3 M    56 Lucas Roy Roy               Pocasset,MA                                                  





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:16  6:13    1 40-49    1 F   511 Anne Prisig                 Falmouth,MA                                                  
 2     23:07  7:27    1 50-59    2 F   384 Patricia Mahar              Florence,MA                                                  
 3     23:41  7:38    2 50-59    3 F   373 Jean Vieira                 Middleboro,MA                                                



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:22  6:15    1 60-69    5 M   495 Wayne Alukonis              Plymouth,MA                                                  
 2     25:28  8:13    2 60-69   35 M   519 Daniel Mclaughlin                                                                     
 3     55:24 17:52    3 60-69   55 M   399 Harold Isaksen              Dartmouth,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:46  6:23    1 50-59    9 M   496 Tom Farina                  Truro,MA                                                     
 2     23:08  7:28    2 50-59   24 M    86 John Moylan                 Bourne,MA                                                    
 3     25:30  8:14    3 50-59   36 M   390 Brian Concannon             Marshfield,MA                                                

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:01  6:27    1 40-49   10 M   397 Tom Klem                    Wayland,MA                                                   
 2     20:48  6:43    2 40-49   14 M   514 Jim Taylor                  W Falmouth,MA                                                
 3     22:15  7:11    3 40-49   19 M    66 David Palmer                Sagmaore Beach,MA                                            

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:18  6:33    2 30-39   12 M    85 Luis Pizano                 Plymouth,MA                                                  
 2     21:46  7:01    3 30-39   18 M   383 Scott Brilliant             Plymouth,MA                                                  
 3     22:32  7:16    4 30-39   21 M     5 Anthony Papillo             Lakeville,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:26  6:16    3 19-29    6 M   311 Adam Amster                 Quincy,MA                                                    
 2     19:29  6:17    4 19-29    7 M   509 John Deboer                 Bourne,MA                                                    
 3     21:41  7:00    5 19-29   17 M    22 Daniel Cosgrove             Quincy,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 16-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 16-18    4 M   510 John McWade                 Bourne,MA                                                    
 2     20:16  6:32    2 16-18   11 M    92 Cully Gomes                 Sagamore Beach,MA                                            
 3     20:39  6:40    3 16-18   13 M   513 Spencser Mazzola            Plymouth,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 13-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:38  6:20    1 13-15    8 M    55 Matthew Caron               Pocasset,MA                                                  
 2     21:09  6:49    2 13-15   15 M    74 Jack Dennehy                New York,NY                                                  
 3     22:57  7:24    3 13-15   23 M   392 Brian Comerford             Williamsville,NY                                             

         MEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:58  7:44    1 01-12   27 M   328 Alexander Collins           Sandwich,MA                                                  
 2     24:22  7:52    2 01-12   30 M   393 Aidan Comerford             Williamsville,NY                                             
 3     28:56  9:20    3 01-12   42 M    91 Dylan Brilliant             Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     54:59 17:44    1 60-69   76 F   378 Sally Cochran               Tappan,NY                                                    
 2     58:03 18:44    2 60-69   80 F    97 Patricia Zimmer             Plymouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:20 10:26    3 50-59   40 F    67 Lisa Covill                 Sagmaore Beach,MA                                            
 2     33:58 10:57    4 50-59   48 F    19 Julie McMichen              BAINBRIDGE ISLA,WA                                           
 3     45:02 14:32    5 50-59   67 F     6 Nicole Faghin               Seattle,WA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:42  7:58    2 40-49    7 F    33 Kim Phillips                Plymouth,MA                                                  
 2     25:17  8:09    3 40-49   10 F   396 Cheryl Kreinbring           Cochituate,MA                                                
 3     26:52  8:40    4 40-49   19 F   391 Hope Comerford              Williamsville,NY                                             

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:42  7:39    1 30-39    4 F   499 Jill Kelley                 Plymouth,MA                                                  
 2     24:27  7:53    2 30-39    5 F    54 Roxanne Pizano              Denevr,CO                                                    
 3     25:28  8:13    3 30-39   11 F    89 Erin Kennedy                Plymouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:35  7:56    1 19-29    6 F    68 Raquel Borgenicht           Saratoga Spring,NY                                           
 2     25:02  8:05    2 19-29    8 F    88 Colleen Moylan              Bourne,MA                                                    
 3     25:29  8:13    3 19-29   12 F   388 Nora Stoelting              Brooklyn,NY                                                  

       WOMEN AGE GROUP 16-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:14  8:08    1 16-18    9 F   516 Emma Spence                 Edmonds,WA                                                   
 2     25:39  8:16    2 16-18   14 F    12 Morganne Messier            South Dartmouth,MA                                           
 3     39:30 12:45    3 16-18   56 F    75 Meghan Dennehy              Goshen,NY                                                    

       WOMEN AGE GROUP 13-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:25  8:51    1 13-15   22 F    76 Kaitlyn Dennehy             Goshen,NY                                                    
 2     27:55  9:00    2 13-15   26 F    94 Sarah Gavin                 Sagamore Beach,MA                                            
 3     43:41 14:05    3 13-15   64 F    93 Danielle Gavin              Sagamore Beach,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:59  8:42    1 01-12   21 F   506 Claire Talbott              Duxbury,MA                                                   
 2     27:26  8:51    2 01-12   24 F    81 Julia Dennehy               New York,NY                                                  
 3     28:17  9:07    3 01-12   28 F   512 Caitlin Mazzola             Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:04  5:30    1 30-39    1 M   508 Adam Stuhlfart              J P,MA                                                       
 2     17:16  5:34    1 19-29    2 M   400 Justin Kjnuth               Carver,MA                                                    
 3     17:54  5:46    2 19-29    3 M    56 Lucas Roy Roy               Pocasset,MA                                                  
 4     18:11  5:52    1 16-18    4 M   510 John McWade                 Bourne,MA                                                    
 5     19:22  6:15    1 60-69    5 M   495 Wayne Alukonis              Plymouth,MA                                                  
 6     19:26  6:16    3 19-29    6 M   311 Adam Amster                 Quincy,MA                                                    
 7     19:29  6:17    4 19-29    7 M   509 John Deboer                 Bourne,MA                                                    
 8     19:38  6:20    1 13-15    8 M    55 Matthew Caron               Pocasset,MA                                                  
 9     19:46  6:23    1 50-59    9 M   496 Tom Farina                  Truro,MA                                                     
 10    20:01  6:27    1 40-49   10 M   397 Tom Klem                    Wayland,MA                                                    
 11    20:16  6:32    2 16-18   11 M    92 Cully Gomes                 Sagamore Beach,MA                                             
 12    20:18  6:33    2 30-39   12 M    85 Luis Pizano                 Plymouth,MA                                                   
 13    20:39  6:40    3 16-18   13 M   513 Spencser Mazzola            Plymouth,MA                                                   
 14    20:48  6:43    2 40-49   14 M   514 Jim Taylor                  W Falmouth,MA                                                 
 15    21:09  6:49    2 13-15   15 M    74 Jack Dennehy                New York,NY                                                   
 16    21:25  6:55    4 16-18   16 M    87 John Moylan II              Bourne,MA                                                     
 17    21:41  7:00    5 19-29   17 M    22 Daniel Cosgrove             Quincy,MA                                                     
 18    21:46  7:01    3 30-39   18 M   383 Scott Brilliant             Plymouth,MA                                                   
 19    22:15  7:11    3 40-49   19 M    66 David Palmer                Sagmaore Beach,MA                                             
 20    22:23  7:13    5 16-18   20 M   385 Brendan Donnelly            Wichita,KS                                                    
 21    22:32  7:16    4 30-39   21 M     5 Anthony Papillo             Lakeville,MA                                                  
 22    22:39  7:18    5 30-39   22 M    39 Peter Bendall               New York,NY                                                   
 23    22:57  7:24    3 13-15   23 M   392 Brian Comerford             Williamsville,NY                                              
 24    23:08  7:28    2 50-59   24 M    86 John Moylan                 Bourne,MA                                                     
 25    23:14  7:30    6 30-39   25 M    25 Christopher Qubeck          Marstons Mills,MA                                             
 26    23:15  7:30    4 40-49   26 M    44 Michael Dennehy             Chicago,IL                                                    
 27    23:58  7:44    1 01-12   27 M   328 Alexander Collins           Sandwich,MA                                                   
 28    24:15  7:49    7 30-39   28 M    40 Mark Hogan                  Bourne,MA                                                     
 29    24:21  7:51    5 40-49   29 M    17 Christopher Burnham         Pembroke,MA                                                   
 30    24:22  7:52    2 01-12   30 M   393 Aidan Comerford             Williamsville,NY                                              
 31    24:31  7:55    6 19-29   31 M    21 Wendell Cosgrove            Quincy,MA                                                     
 32    24:52  8:01    6 40-49   32 M   379 Bill Dow                    Bourne,MA                                                     
 33    24:57  8:03    7 40-49   33 M    32 Jay Phillips                Plymouth,MA                                                   
 34    25:12  8:08    7 19-29   34 M    69 Stephen Donnelly            Saratoga Spring,NY                                            
 35    25:28  8:13    2 60-69   35 M   519 Daniel Mclaughlin                                                                      
 36    25:30  8:14    3 50-59   36 M   390 Brian Concannon             Marshfield,MA                                                 
 37    25:34  8:15    8 40-49   37 M   504 D J Zemp                    Denver,CO                                                     
 38    26:54  8:41    9 40-49   38 M     9 Jeremy Messier              South Dartmouth,MA                                            
 39    26:59  8:42    8 30-39   39 M    64 Mike Paige                  Plymouth,MA                                                   
 40    27:10  8:46   10 40-49   40 M   507 Derek Talbott               Duxbury,MA                                                    
 41    28:24  9:10    9 30-39   41 M     8 Ian Cochran                 Biddeford,ME                                                  
 42    28:56  9:20    3 01-12   42 M    91 Dylan Brilliant             Plymouth,MA                                                   
 43    29:45  9:36    4 50-59   43 M    70 Richard Donnelly            Littleton,MA                                                  
 44    29:45  9:36   11 40-49   44 M    83 Brian Donnelly              Wichita,KS                                                    
 45    31:06 10:02    4 01-12   45 M    90 Noah Brilliant              Plymouth,MA                                                   
 46    31:06 10:02   12 40-49   46 M    73 John Dennehy                New York,NY                                                   
 47    31:09 10:03    5 01-12   47 M   500 Zachary Prooter             Plymouth,MA                                                   
 48    31:44 10:14    8 19-29   48 M    61 Adam Eisenstein             Chicago,IL                                                    
 49    33:37 10:51   13 40-49   49 M   315 Andrew Collins              Sandwich,MA                                                   
 50    36:38 11:49    9 19-29   50 M    53 Jonathan Haile              Lancaster,PA                                                  

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:16  6:13    1 40-49    1 F   511 Anne Prisig                 Falmouth,MA                                                  
 2     23:07  7:27    1 50-59    2 F   384 Patricia Mahar              Florence,MA                                                  
 3     23:41  7:38    2 50-59    3 F   373 Jean Vieira                 Middleboro,MA                                                
 4     23:42  7:39    1 30-39    4 F   499 Jill Kelley                 Plymouth,MA                                                  
 5     24:27  7:53    2 30-39    5 F    54 Roxanne Pizano              Denevr,CO                                                    
 6     24:35  7:56    1 19-29    6 F    68 Raquel Borgenicht           Saratoga Spring,NY                                           
 7     24:42  7:58    2 40-49    7 F    33 Kim Phillips                Plymouth,MA                                                  
 8     25:02  8:05    2 19-29    8 F    88 Colleen Moylan              Bourne,MA                                                    
 9     25:14  8:08    1 16-18    9 F   516 Emma Spence                 Edmonds,WA                                                   
 10    25:17  8:09    3 40-49   10 F   396 Cheryl Kreinbring           Cochituate,MA                                                 
 11    25:28  8:13    3 30-39   11 F    89 Erin Kennedy                Plymouth,MA                                                   
 12    25:29  8:13    3 19-29   12 F   388 Nora Stoelting              Brooklyn,NY                                                   
 13    25:30  8:14    4 30-39   13 F   375 Larah McClain               Buzzards Bay,MA                                               
 14    25:39  8:16    2 16-18   14 F    12 Morganne Messier            South Dartmouth,MA                                            
 15    25:40  8:17    4 19-29   15 F   389 Lily Stoelting              Brooklyn,NY                                                   
 16    25:56  8:22    5 30-39   16 F    77 Maura Cashin                Garden City,NY                                                
 17    26:00  8:23    5 19-29   17 F    37 Christina Mallon            Plymouth,MA                                                   
 18    26:35  8:35    6 30-39   18 F    23 Quinn Doherty               Pembroke,MA                                                   
 19    26:52  8:40    4 40-49   19 F   391 Hope Comerford              Williamsville,NY                                              
 20    26:53  8:40    7 30-39   20 F    15 Kelly Cook                  Bourne,MA                                                     
 21    26:59  8:42    1 01-12   21 F   506 Claire Talbott              Duxbury,MA                                                    
 22    27:25  8:51    1 13-15   22 F    76 Kaitlyn Dennehy             Goshen,NY                                                     
 23    27:26  8:51    8 30-39   23 F    71 Deirdre Hall                Boston,MA                                                     
 24    27:26  8:51    2 01-12   24 F    81 Julia Dennehy               New York,NY                                                   
 25    27:28  8:52    9 30-39   25 F    63 Terri Thompson              Plymouth,MA                                                   
 26    27:55  9:00    2 13-15   26 F    94 Sarah Gavin                 Sagamore Beach,MA                                             
 27    27:55  9:00   10 30-39   27 F    30 Lydia Fassett               South Hadley,MA                                               
 28    28:17  9:07    3 01-12   28 F   512 Caitlin Mazzola             Plymouth,MA                                                   
 29    28:25  9:10    5 40-49   29 F   493 Ginny Peddicord             Buzzards Bay,MA                                               
 30    29:37  9:33   11 30-39   30 F    14 Oriana Gucciardi            Plymouth,MA                                                   
 31    29:57  9:40   12 30-39   31 F   382 Allison Dunn                Westfield,NJ                                                  
 32    30:07  9:43    6 19-29   32 F    36 Ashley Snow                 Marshfield,MA                                                 
 33    30:10  9:44    7 19-29   33 F    16 Summer Cosgrove             Brooklyn,NY                                                   
 34    30:11  9:44    8 19-29   34 F    29 Nicole Courcy               Rehoboth,MA                                                   
 35    31:12 10:04    6 40-49   35 F    65 Kelly Sullivan              Plymouth,MA                                                   
 36    31:22 10:07    7 40-49   36 F   505 Lisa Schibley               Plymouth,MA                                                   
 37    31:33 10:11   13 30-39   37 F    84 Kathy Bihari                Arlington,MA                                                  
 38    31:54 10:17    9 19-29   38 F    62 Mary Cochran                Chicago,IL                                                    
 39    32:07 10:22    4 01-12   39 F    96 Jodi Gavin                  Sagamore Beach,MA                                             
 40    32:20 10:26    3 50-59   40 F    67 Lisa Covill                 Sagmaore Beach,MA                                             
 41    32:34 10:30   14 30-39   41 F    98 Joyce Proctor               Plymouth,MA                                                   
 42    32:47 10:35    8 40-49   42 F   494 Pam Groh                    Buzzards Bay,MA                                               
 43    33:08 10:41    9 40-49   43 F    35 Dawn Snow                   Marshfield,MA                                                 
 44    33:28 10:48   10 40-49   44 F   498 Allyson Gately              Bington,MA                                                    
 45    33:31 10:49   11 40-49   45 F   497 Lisa Kazlayskas             Brockton,MA                                                   
 46    33:34 10:50    5 01-12   46 F   331 Elena Collins               Sandwich,MA                                                   
 47    33:40 10:52   15 30-39   47 F   341 Kristin Bedard              West Roxbury,MA                                               
 48    33:58 10:57    4 50-59   48 F    19 Julie McMichen              BAINBRIDGE ISLA,WA                                            
 49    34:17 11:04   12 40-49   49 F    28 Kimberly Viera              North Dartmouth,MA                                            
 50    35:12 11:21   10 19-29   50 F   374 Jane Theriault              Arlington,MA                                                  




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News