Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Northeast Conference League Championship

Lynn, MA, May 18, 2013

[Girls Events & Scores ]

Boys Events and Scores


 
                          Northeast Conference League                          
                   2013 Outdoor Track & Field Championships                    
                      Manning Field, Lynn MA  - 5/18/2013                      
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chris Cennami                Peabody                  11.56q  1 
  2 Zachary Blonder              Swampscott               11.84q  3 
  3 Connor Rollins               Danvers                  11.92q  3 
  4 Tarik Maddrey                Revere                   11.98q  1 
  5 Zachary Gross                Peabody                  12.19q  2 
  6 Chris Wiley                  Marblehead               12.28q  3 
  7 Alex Fusegni                 Marblehead               12.28q  1 
  8 Anferne Jimenez              Salem                    12.31q  2 
  9 Shakir White                 Salem                    12.37   2 
 10 Baron Osei-Bonsu             Saugus                   12.40   2 
 11 Jordan James                 Swampscott               12.41   3 
 12 Tyler Meunsaveng             Gloucester               12.65   3 
 13 Chris Lessard                Lynn English             12.69   1 
 14 Zachary Smith                Gloucester               12.95   2 
 15 Stephen Leung                Saugus                   12.99   2 
 16 Josh Diaz                    Beverly                  13.74   3 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chris Cennami                Peabody                  11.11   10   
  2 Zachary Blonder              Swampscott               11.49    8   
  3 Connor Rollins               Danvers                  11.77    6   
  4 Zachary Gross                Peabody                  11.78    4   
  5 Tarik Maddrey                Revere                   11.82    2   
  6 Alex Fusegni                 Marblehead               12.00    1   
  7 Chris Wiley                  Marblehead               12.09  
  8 Anferne Jimenez              Salem                    12.16  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 12 Advance by Time
 Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Josh Beloff                  Marblehead               23.24q  2 
  2 Don Gomez                    Lynn Classic             23.60q  1 
  3 Maleek Newsome               Swampscott               23.86q  3 
  4 Taran Wigfall                Salem                    23.94q  1 
  5 Steven Villani               Peabody                  24.03q  2 
  6 Chris Behen                  Danvers                  24.05q  2 
  7 Ryan Clarke                  Saugus                   24.33q  3 
  8 Cody Farley                  Peabody                  24.70q  3 
  9 Neil Lahrizi                 Swampscott               25.03q  2 
 10 Anthony Gallo                Winthrop                 25.20q  1 
 11 Matthew Heckman              Beverly                  25.25q  3 
 12 Alex Schrippa                Saugus                   25.28q  1 
 13 Steven DeBay                 Danvers                  25.37   2 
 14 Justin Tucker                Gloucester               25.61   2 
 15 dante abate                  Beverly                  25.69   1 
 16 Justin Hurley                Marblehead               26.27   3 
 17 Eddie Dosanjos               Lynn English             26.29   1 
 18 Andrew Latassa               Gloucester               27.61   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Josh Beloff                  Marblehead               22.60   2  10   
  2 Don Gomez                    Lynn Classic             22.90   2   8   
  3 Maleek Newsome               Swampscott               23.44   2   6   
  4 Taran Wigfall                Salem                    23.49   2   4   
  5 Ryan Clarke                  Saugus                   23.94   1   2   
  6 Chris Behen                  Danvers                  23.95   1   1   
  7 Steven Villani               Peabody                  24.36   1 
  8 Cody Farley                  Peabody                  24.85   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Calvin Kipruto               Gloucester               50.94   4  10   
  2 Declan McClung               Swampscott               51.40   4   8   
  3 Michael Black                Beverly                  53.56   3   6   
  4 Owen Brewster                Peabody                  53.62   4   4   
  5 Scott Myers                  Peabody                  53.97   4   2   
  6 Rawlings Toglon              Revere                   54.21   3   1   
  7 James King                   Gloucester               54.49   4 
  8 Marco Scibelli               Swampscott               54.60   3 
  9 Andre Ipojuca                Saugus                   54.66   3 
 10 Chris Brady                  Marblehead               54.69   3 
 11 Jonathan Swasey              Salem                    54.99   3 
 12 Andry Romanov                Lynn English             55.74   2 
 13 Bourlaing Chea               Revere                   55.95   2 
 14 Matthew Hogan                Danvers                  56.14   4 
 15 Henry Poulin                 Marblehead               57.54   2 
 16 Thomas Higgins               Danvers                  58.29   2 
 17 Emmanuel Ezemba              Lynn English             58.62   1 
 18 Aaron Bradbury               Lynn Classic             58.87   2 
 19 Angelo Bellia                Saugus                   61.13   1 
 20 Cal Garufo                   Winthrop                 63.88   1 
 21 Brian Moisan                 Salem                    66.55   2 
 22 Kosal Noum                   Lynn Classic             68.88   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Everest Crawford             Gloucester             1:57.79   10   
  2 Matthew Carpenter            Gloucester             2:00.29    8   
  3 Kevin Powers                 Saugus                 2:00.90    6   
  4 Drew Piazza                  Danvers                2:01.56    4   
  5 Alex Bonitto                 Lynn English           2:02.47    2   
  6 Erico Cordeiro               Peabody                2:03.81    1   
  7 John Howard                  Marblehead             2:05.10  
  8 Bennett Smith                Swampscott             2:10.04  
  9 Cody Picardy                 Peabody                2:10.68  
 10 Jared Kokinos                Marblehead             2:15.18  
 11 Christian Peterson           Swampscott             2:16.55  
 12 Alex Greco                   Beverly                2:16.65  
 13 Nick Thelan                  Salem                  2:19.85  
 14 Michael Neff                 Danvers                2:20.83  
 15 Mohamed Bensadok             Revere                 2:20.83  
 16 Jonathan Nop                 Lynn English           2:23.51  
 17 Gardy Pierre                 Saugus                 2:32.21  
 18 Eduardo Peguero              Lynn Classic           2:33.22  
 19 Daniel Dell'Anno             Winthrop               2:33.41  
 20 Kyle Sutherland              Lynn Classic           2:43.30  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drew Fossa                   Peabody                4:27.93   10   
  2 Jacob Holscher               Gloucester             4:35.82    8   
  3 Dylan Perry                  Beverly                4:38.39    6   
  4 Kristi Nushi                 Revere                 4:44.95    4   
  5 James Bailey                 Danvers                4:46.50    2   
  6 ross wahl                    Beverly                4:47.88    1   
  7 Nathan Evans                 Gloucester             4:49.80  
  8 Nate Fowler                  Marblehead             4:50.32  
  9 James Christopher            Peabody                4:51.42  
 10 Frank Davidson               Revere                 4:59.01  
 11 Tyler Comer                  Lynn English           5:01.87  
 12 Logan Nichols                Saugus                 5:04.22  
 13 Anand Patel                  Salem                  5:07.85  
 14 Mike Weidenbruch             Marblehead             5:12.78  
 15 Robert McLaughlin            Swampscott             5:19.16  
 16 Ri Yan                       Lynn English           5:19.91  
 17 Michael Mansfield            Saugus                 5:21.36  
 18 John Bernard                 Danvers                5:27.69  
 19 Troy Guscott                 Lynn Classic           5:45.36  
 20 Joseph Bosco                 Winthrop               5:46.01  
 21 Will MaCarthy                Salem                  5:46.13  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peter Hale                   Swampscott             9:44.28   10   
  2 Matthew Mahoney              Swampscott             9:49.63    8   
  3 Noah Mondello                Gloucester             9:55.37    6   
  4 Benjamin Braz                Peabody                9:58.08    4   
  5 Rich Fournier                Peabody               10:08.89    2   
  6 Andrew Ernst                 Marblehead            10:13.92    1   
  7 Willy Pierce                 Gloucester            10:20.01  
  8 Campbell Wood                Beverly               10:34.63  
  9 Christopher Rodts            Marblehead            10:35.10  
 10 John Dello-Russo             Revere                10:48.37  
 11 Nick Monaco                  Saugus                11:01.21  
 12 Kevin Hebert                 Danvers               11:15.00  
 13 Evan Covell                  Saugus                11:30.76  
 14 Colin Marie                  Danvers               11:46.58  
 15 Jared Robinson               Salem                 12:27.50  
 16 matt staid                   Beverly               12:31.99  
 17 Justin Rizzo                 Lynn Classic          14:44.73  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Christian Cedullo            Peabody                  15.75q  2 
  2 Jerry Canada                 Salem                    15.86q  1 
  3 Aaron Palmer                 Salem                    15.95q  2 
  4 Kyle Sullivan                Danvers                  16.34q  1 
  5 Ryan Levesque                Danvers                  17.50q  1 
  6 Calvin Reach                 Saugus                   17.71q  2 
  7 Jared Marshall               Gloucester               17.84q  1 
  8 Reise Turransky              Winthrop                 18.38q  1 
  9 Phil Cherner                 Swampscott               18.41   2 
 10 Adam Wanstall                Marblehead               18.95   2 
 11 Brian Neumann                Marblehead               18.98   2 
 12 Joshua Canuel                Peabody                  19.25   1 
 13 Nick Lennan                  Saugus                   19.31   1 
 14 Micah Dublin                 Lynn Classic             19.84   2 
 15 Lukas Struppe                Gloucester               21.93   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jerry Canada                 Salem                    15.42   10   
  2 Christian Cedullo            Peabody                  15.46    8   
  3 Aaron Palmer                 Salem                    16.02    6   
  4 Kyle Sullivan                Danvers                  16.03    4   
  5 Calvin Reach                 Saugus                   17.15    2   
  6 Jared Marshall               Gloucester               17.45    1   
  7 Ryan Levesque                Danvers                  17.46  
  8 Reise Turransky              Winthrop                 18.83  
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Conrad Rousseau              Marblehead               57.55   3  10   
  2 Thomas Drover                Peabody                  58.04   3   8   
  3 Karim Sahila                 Revere                   58.15   3   6   
  4 Josh Rudolph                 Gloucester               59.05   3   4   
  5 Justin Butler                Peabody                  59.61   3   2   
  6 Ian McIver                   Marblehead               61.00   2   1   
  7 Bruno Caetano                Beverly                  61.02   3 
  8 Noah Conti                   Swampscott               62.56   2 
  9 Alex Lucido                  Gloucester               66.39   2 
 10 Trenton Greer                Salem                    67.38   1 
 11 Lionel Forbes                Revere                   68.26   1 
 12 Atticus Andruchow            Saugus                   68.51   2 
 13 Ali Shehab                   Salem                    71.52   2 
 14 Erik D'Orlando               Danvers                  71.62   1 
 15 John Bellivue                Saugus                 1:26.47   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Peabody  'A'                                          44.05   2  10   
  2 Salem  'A'                                            44.82   2   8   
  3 Marblehead  'A'                                       45.81   2   6   
  4 Saugus  'A'                                           45.89   1   4   
  5 Swampscott  'A'                                       46.09   2   2   
  6 Lynn Classical  'A'                                   47.27   2   1   
  7 Gloucester  'A'                                       48.91   1 
 -- Beverly  'A'                                             DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gloucester  'A'                                     3:31.33   2  10   
  2 Peabody  'A'                                        3:35.39   2   8   
  3 Marblehead  'A'                                     3:40.40   2   6   
  4 Beverly  'A'                                        3:47.18   2   4   
  5 Swampscott  'A'                                     3:49.56   2   2   
  6 Saugus  'A'                                         3:58.42   1   1   
  7 Salem  'A'                                          4:01.83   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gloucester  'A'                                     8:18.32   10   
  2 Swampscott  'A'                                     8:38.98    8   
  3 Peabody  'A'                                        8:44.60    6   
  4 Marblehead  'A'                                     8:56.20    4   
  5 Lynn English  'A'                                   9:34.55    2   
  6 Beverly  'A'                                        9:54.60    1   
  7 Danvers  'A'                                       10:03.89  
  8 Saugus  'A'                                        10:24.17  
  9 Lynn Classical  'A'                                10:26.57  
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Open at 5'
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Sattiewhite              Salem                  6-04.00   10   
  2 Tarik Maddrey                Revere                 6-02.00    8   
  3 Connor Rollins               Danvers                6-00.00    6   
  4 Douglas Connolly             Peabody                5-10.00    4   
  5 Ryan Levesque                Danvers                5-08.00    2   
  6 Jordan Brown                 Lynn Classic          J5-08.00    1   
  7 Atticus Andruchow            Saugus                 5-06.00  
  8 C.J. Hernandez               Lynn English          J5-06.00  
  9 Justin Butler                Peabody               J5-06.00  
  9 Mitch Norcross               Marblehead            J5-06.00  
 11 Colman Donovan               Swampscott             5-04.00  
 11 Phil Cherner                 Swampscott             5-04.00  
 13 George Goetz                 Marblehead             5-02.00  
 -- Shakir White                 Salem                       NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Josh Beloff                  Marblehead            21-04.00   10   
  2 Don Gomez                    Lynn Classic          20-09.00    8   
  3 Steven Villani               Peabody               19-04.00    6    second best 1903
  4 Matthew Heckman              Beverly              J19-04.00    4    second best 1807
  5 Ryan Clarke                  Saugus                19-03.00    2   
  6 Michael Black                Beverly               19-02.00    1   
  7 Dequon Shepherd              Lynn English          18-09.00  
  8 Zachary Blonder              Swampscott            18-08.00  
  9 Josh Rudolph                 Gloucester            18-07.00  
 10 Andre Ipojuca                Saugus                18-01.50  
 11 Chris Therrien               Peabody               18-01.00  
 12 Chris Lessard                Lynn English          17-10.00  
 13 Aaron Palmer                 Salem                 17-06.00  
 14 Chris Behen                  Danvers               17-04.00  
 15 Matt Ciaramitaro             Gloucester            17-01.00  
 16 Erik D'Orlando               Danvers               16-05.00  
 16 Jared Kokinos                Marblehead            16-05.00  
 18 Neil Lahrizi                 Swampscott            16-00.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benjamin Martinez            Peabody               43-06.00   10   
  2 Kyle Sullivan                Danvers               42-01.00    8   
  3 Davont'e Halloway            Salem                 40-11.50    6   
  4 Conrad Rousseau              Marblehead            40-09.50    4   
  5 Kevin Guzman                 Peabody               39-11.50    2   
  6 Jerry Canada                 Salem                 38-08.75    1   
  7 Kevin Powers                 Saugus                38-06.50  
  8 Alex Fusegni                 Marblehead            38-04.00  
  9 Angelo Bellia                Saugus                37-07.50  
 10 John King                    Swampscott            37-01.50  
 11 Cody Eaton                   Gloucester            34-05.00  
 12 Edwin Bradbury               Lynn Classic          33-08.00  
 13 Wyatt Ronan                  Gloucester            32-05.00  
 14 Cal Garufo                   Winthrop              32-01.00  
 15 Jonathan Nop                 Lynn English          31-08.00  
 16 Charlie Arena                Swampscott            30-07.00  
 17 Fardin Islam                 Lynn English          29-06.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Seymour               Swampscott            52-01.25   10   
  2 Joseph Manson                Danvers               51-02.25    8   
  3 Jared Louf-Woods             Salem                 49-01.50    6   
  4 Justin Chasse                Swampscott            47-07.25    4   
  5 Omar Morales                 Revere                43-05.00    2   
  6 Alvin Lam                    Saugus                42-03.50    1   
  7 Aren Salmela                 Beverly               41-00.00  
  8 Kris Tite                    Peabody               40-05.25  
  9 Derek Dumais                 Marblehead            39-08.00  
 10 Alexander Solano             Winthrop              38-04.00  
 11 Anthony Christo              Peabody               38-03.00  
 12 Alex Grant                   Danvers               35-02.00  
 13 Petro Khieu                  Lynn Classic          34-09.00  
 14 Nick Zelano                  Beverly               34-07.00  
 15 Jack Sullivan                Marblehead            32-04.75  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marcus Vieira                Peabody                 136-02   10   
  2 Alex Bonitto                 Lynn English            128-03    8   
  3 Noah Hillier                 Gloucester              122-06    6   
  4 Tyler O'Shea                 Peabody                 119-01    4   
  5 Aidan Lyons                  Gloucester              118-07    2   
  6 Barry Tevrow                 Swampscott              105-01    1   
  7 Brian Nelson                 Saugus                  102-08  
  8 Derek Joyal                  Saugus                   99-00  
  9 Dan Marino                   Marblehead               95-07  
 10 Chase Duffin                 Salem                    89-10  
 11 Bailey Skeffington           Salem                    89-01  
 12 Michael Samuel               Lynn English             87-07  
 13 Liam Griffin                 Marblehead               83-06  
 14 Zach Levenson                Swampscott               80-07  
 -- Steve Sam                    Lynn Classic              FOUL  
 -- Mirza Likovica               Revere                    FOUL  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aidan Brawley                Swampscott              174-11   10   
  2 Emilio Beato                 Salem                   160-06    8   
  3 Tommy Drover                 Peabody                 152-07    6   
  4 Jared Favazza                Gloucester              146-06    4   
  5 Peter Mondello               Gloucester              145-11    2   
  6 Ian McIver                   Marblehead              144-00    1   
  7 Alex Blayer                  Marblehead              140-10  
  8 Connor Duncan                Salem                   138-11  
  9 Christian Veatch             Danvers                 136-08  
 10 Sean Walsh                   Peabody                 129-10  
 11 Alex Hamzeh                  Swampscott              121-00  
 12 Aaron Bradbury               Lynn Classic            117-02  
 13 Serey Morm                   Revere                  115-04  
 14 Kenny Khun                   Lynn Classic            114-06  
 15 Josh Shea                    Beverly                 108-11  
 16 Zach Schutz                  Danvers                 108-00  
 17 Damond Khat                  Revere                  107-08  
 18 Josh Diaz                    Beverly                 105-10  
 19 Justin Barasso               Saugus                  102-05  
 20 Brandon Ferragano            Saugus                   87-05  
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Peabody                    121        2) Gloucester                 81   
    3) Swampscott                  77        4) Salem                      59   
    5) Marblehead                  54        6) Danvers                    41   
    7) Revere                      23        7) Beverly                    23   
    9) Lynn Classical              18        9) Saugus                     18   
   11) Lynn English                12                                           



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News