Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Greater Boston League Championship Meet

Somerville, MA, May 16, 2013

[Boys Events & Scores ]

Girls Events & Scores

 
                             Greater Boston League                             
                   2013 Outdoor Track & Field Championships                    
                  Dilboy Stadium, Somerville MA  - 5/16/2013                   
                                    Results                                    
 
NO TRIPLE JUMP
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Sydney Fisher          Cambridge Ri             13.08Q  2 
  2       Amalika Lucien         Malden                   14.05Q  1 
  3       Melissa Sanon          Somerville               14.12q  1 
  4       Regine Exume           Malden                   14.13q  2 
  5       Sara Volmar            Medford                  14.17q  2 
  6       Megan Eugene           Everett                  14.64q  1 
  7       Marie Sylvain          Malden                   14.69q  2 
  8       Sheryl Steeves         Everett                  14.79q  2 
  9       Megan Fung             Medford                  15.35   1 
 10       Jane Pierre            Medford                  17.50   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Sydney Fisher          Cambridge Ri             12.74    10  
  2       Amalika Lucien         Malden                   13.77     8  
  3       Regine Exume           Malden                   13.99     6  
  4       Melissa Sanon          Somerville               14.04     4  
  5       Sara Volmar            Medford                  14.07     2  
  6       Megan Eugene           Everett                  14.44     1  
  7       Marie Sylvain          Malden                   14.64  
  8       Sheryl Steeves         Everett                  14.95  
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Carine Exume           Malden                   27.06   1   10  
  2       Saragrace Magre        Somerville               28.46   1    8  
  3       Djenny Lorjuste        Everett                  28.70   1    6  
  4       Tiffany Wong           Malden                   30.34   1    4  
  5       Valencia Augustin      Somerville               30.57   2    2  
  6       Lena Nguyen            Everett                  31.39   2    1  
  7       Kiley Ruelle           Malden                   31.51   1 
  8       Eduarda Xavier         Medford                  32.18   2 
  9       Sharyn Gladstone       Everett                  32.49   2 
 10       Jennie Lam             Medford                  36.67   2 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Melissa Baptista       Somerville               63.03   1   10  
  2       Tameka Vincent         Cambridge Ri             66.59   1    8  
  3       Alex Lombardi          Malden                   66.64   1    6  
  4       Kaylee Lima            Somerville               66.92   1    4  
  5       Chrislande Joseph      Malden                   69.36   1    2  
  6       Lauryns Joseph         Everett                  70.80   2    1  
  7       Kiley Ruelle           Malden                   71.32   1 
  8       Victoria Thistle       Everett                  76.25   2 
  9       Sophie Jaques          Medford                  77.76   2 
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Delmi Hernandez        Somerville             6:00.84    10  
  2       Victoria Hannafin      Malden                 6:02.84     8  
  3       Melina Garro-Dupli     Somerville             6:05.21     6  
  4       Joviana Morin          Malden                 6:06.07     4  
  5       Gillian Willcox        Malden                 6:06.08     2  
  6       Jessica Brady          Medford                6:15.68     1  
  7       Ariela Schear          Cambridge Ri           6:21.82  
  8       Alexis Rabkin          Cambridge Ri           6:27.95  
  9       Daria Eshelman         Medford                6:59.33  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Mia Smith              Cambridge Ri          12:11.30    10  
  2       Miranda Rego           Somerville            13:59.01     8  
  3       Maureen McNabb         Somerville            14:30.53     6  
  4       Caroline Galebach      Medford               15:51.17     4  
  5       Eleanor Liberman       Cambridge Ri          15:58.07     2  
  6       Chaimae El Adlouni     Malden                16:15.50     1  
  7       Kha Huynh              Medford               17:14.79  
 --       Christina Discipio     Malden                     DNF  
 --       Helen Chin             Malden                     DNF  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Maya Halprin-Adams     Cambridge Ri           2:20.24    10  
  2       Lauren Benoit          Malden                 2:28.28     8  
  3       Haley Dowdie           Malden                 2:31.28     6  
  4       Lucy Sternbach         Cambridge Ri           2:32.55     4  
  5       Jacqueline Bouley      Malden                 2:34.46     2  
  6       Chelsea Darwin         Cambridge Ri           2:40.83     1  
  7       Catherine Nakato       Somerville             2:46.64  
  8       Emila Ponikiewski      Everett                2:47.84  
  9       Laxmi Spearing         Somerville             2:48.70  
 10       Wendy Ralon            Everett                2:50.92  
 --       Anji Shrestha          Somerville                 DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Annie Woolley          Malden                   18.42    10  
  2       Kristina Thorne        Malden                   18.85     8  
  3       Elsbeth Colson         Everett                  18.95     6  
  4       Kim Du                 Malden                   19.86     4  
  5       Patricia Healion       Medford                  20.12     2  
  6       Lena Nguyen            Everett                  20.40     1  
  7       Kiara Correia          Somerville               20.63  
  8       Shayla Tran            Somerville               22.69  
 
Girls 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Saragrace Magre        Somerville               71.31    10  
  2       Kristina Thorne        Malden                   73.03     8  
  3       Meghan Lynch           Somerville               76.52     6  
  4       Kim Du                 Malden                   76.57     4  
  5       Vesna Imsirovic        Everett                1:21.60     2  
  6       Wentana Ghile          Malden                 1:23.65     1  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                         50.34    10  
     1) Anchella Bernard                2) Brianna Duncan                 
     3) Kenlee Presume                  4) Sydney Fisher                  
  2 Malden  'A'                                           54.34     8  
     1) Amalika Lucien                  2) Regine Exume                   
     3) Marie Sylvain                   4) Tiffany Wong                   
  3 Everett  'A'                                          55.30     6  
     1) Djenny Lorjuste                 2) Kathy Pham                     
     3) Sheryl Steeves                  4) Megan Eugene                   
  4 Somerville  'A'                                       55.46     4  
     1) Valencia Augustin               2) LeighAnn Nguyen                
     3) Kiara Correia                   4) Melissa Sanon                  
  5 Medford  'A'                                          55.79     2  
     1) Sara Volmar                     2) Patricia Healion               
     3) Francesca Spirito               4) Ariana Buelto                  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Malden  'A'                                         4:23.19    10  
     1) Carine Exume                    2) Jacqueline Bouley              
     3) Haley Dowdie                    4) Lauren Benoit                  
  2 Somerville  'A'                                     4:43.17     8  
     1) Melina Garro-Duplisea           2) Catherine Nakato               
     3) Laxmi Spearing                  4) Delmi Hernandez                
  3 Everett  'A'                                        5:09.45     6  
     1) Lauryns Joseph                  2) Chrystal Ducheine              
     3) Sharyn Gladstone                4) Elsbeth Colson                 
  4 Medford  'A'                                        6:08.71     4  
     1) Zoe Pancic                      2) Kathleen Callahan              
     3) Eduarda Xavier                  4) Kha Huynh                      
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                      10:13.72    10  
     1) Rawan Darker                    2) Laetitia Moubarak              
     3) Carol Ramos                     4) Margaux Froute                 
  2 Malden  'A'                                        11:14.55     8  
     1) Alex Lombardi                   2) Michelle Chung                 
     3) Wentana Ghile                   4) Chrislande Joseph              
  3 Somerville  'A'                                    11:58.63     6  
     1) Geraldine Cerna                 2) Anji Shrestha                  
     3) Miranda Rego                    4) Maureen McNabb                 
  4 Everett  'A'                                       12:36.79     4  
     1) Emila Ponikiewski               2) Wendy Ralon                    
     3) Rishika Joshi                   4) Caitlyn Winsor                 
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Open at 4'
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Patricia Healion       Medford                4-08.00    10  
  2       Melissa Sanon          Somerville             4-06.00     8  
  3       Melissa Baptista       Somerville             4-04.00     6  
  4       Tameka Vincent         Cambridge Ri          J4-04.00     4  
  5       Carine Exume           Malden                J4-04.00     2  
  6       Kristina Thorne        Malden                 4-02.00     0.5
  6       Kathy Pham             Everett                4-02.00     0.5
  8       Julia Ly               Malden                J4-02.00  
  9       Jordan Poindexter      Cambridge Ri           4-00.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Top 7 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Tiffany Wong           Malden                14-00.00    10  
  2       Bernadette Mutebi      Malden                13-11.50     8  
  3       Djenny Lorjuste        Everett               13-10.50     6  
  4       Kathy Pham             Everett               13-09.50     4  
  5       Valencia Augustin      Somerville            13-05.00     2  
  6       Tianna Sebastian       Somerville            13-04.00     1  
  7       Megan Eugene           Everett               13-03.00  
  8       Heresa Guerrier        Malden                12-02.00  
  9       Jennie Lam             Medford               12-01.00  
  9       Megan Fung             Medford               12-01.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Top 7 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Anchella Bernard       Cambridge Ri          38-11.00    10  
  2       Yemisi Gebenebor       Cambridge Ri          32-01.25     8  
  3       Alison Kaba            Somerville            32-00.25     6  
  4       Acari Gebenebor        Cambridge Ri          29-03.00     4  
  5       Tamika Michel          Somerville            23-04.50     2  
  6       Ashley Franck          Malden                23-03.50     1  
  7       Jennie Xie             Malden                22-09.50  
  8       Lissa Sanon            Somerville            22-00.75  
  9       Shannon Kilduff        Malden                21-07.50  
 10       Ariana Ross            Everett               19-09.00  
 11       Melissa D'Haiti        Everett               19-07.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Top 7 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Yemisi Gebenebor       Cambridge Ri             92-01    10  
  2       Alison Kaba            Somerville               76-03     8  
  3       Acari Gebenebor        Cambridge Ri             72-08     6  
  4       Leslie Duarte          Somerville               63-03     4  
  5       Vanna Ren              Malden                   63-01     2  
  6       Theodora Babilye       Somerville               61-08     1  
  7       Jennie Xie             Malden                   59-06  
  8       Emila Ponikiewski      Everett                  56-08  
  9       Shannon Kilduff        Malden                   54-02  
 10       Melissa D'Haiti        Everett                  51-08  
 11       Ariana Ross            Everett                  43-03  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
 Top 7 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Kanisha Jeantilorm     Cambridge Ri             78-05    10  
  2       Christina Discipio     Malden                   73-09     8  
  3       Julia Ly               Malden                   70-00     6  
  4       Kim Du                 Malden                   69-04     4  
  5       Bianca DeBarros        Somerville               67-11     2  
  6       Kaylee Lima            Somerville               64-08     1  
  7       Joanne Simon           Somerville               64-00  
  8       Caitlyn Winsor         Everett                  35-01  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Malden                     169.50     2) Somerville                133   
    3) Cambridge Rindge & Latin   117        4) Everett                    44.50
    5) Medford                     25                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News