Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Ultra Around the Lake

Wakefield, MA, July 26, 2013

[Marathon Final | Marathon Overall Winners | Marathon Splits | Marathon Final for Ultras | 24 Hour Overall Winners | 24 Hour Splits | Relay Final | Relay Splits | 12 Hour Final | 12 Hour Overall Winners | 12 Hour Splits ]

24 Hour Final

                            ULTRA-24HR RESULTS

Place Bib#  Name                     Ag S Town               Distan Laps Time       
===== ===== ======================== == = ================== ====== ==== ======= 
    1  U371 Michael Myers            27 M WASHINGTON         115.04   36 23:43:09 
    2  U404 Eric Spencer             34 M LOS ANGELES        102.35   32 22:55:51 
    3  U309 Barbara Bell             47 F SUDBURY             99.18   31 22:56:07 
    4  U347 Doron Kenter             30 M NEW YORK            92.83   29 22:42:10 
    5  U402 Xi Yin                   29 M CAMBRIDGE           89.66   28 19:12:56 
    6  U397 Tracy Vroeginday         40 F PLANTSVILLE         89.66   28 23:46:13 
    7  U308 Dean Barbera             37 M TYNGSBORO           83.32   26 21:45:27 
    8  U342 Dave Hodges              45 M SCITUATE            83.32   26 22:53:52 
    9  U370 Jason Mozden             31 M WARE                83.32   26 23:00:40 
   10  U394 Judith Torel             50 F ALBANY              80.14   25 22:58:50 
   11  U333 Michel Gouin             53 M DRUMMONDVILLE       80.14   25 23:47:42 
   12  U318 Mike Connolly            35 M QUINCY              76.97   24 17:04:13 
   13  U341 Donald Fialka            71 M VENICE              76.97   24 21:27:50 
   14  U353 Harry Lepp               56 M DANIELSON           73.80   23 20:42:03 
   15  U382 Tina Ryan                40 F WEST ROXBURY        70.63   22 17:21:32 
   16  U317 Michael Condella         25 M WAKEFIELD           70.63   22 21:30:55 
   17  U348 Ingrid Kiss              70 F MORGANVILLE         70.63   22 23:35:58 
   18  U360 Lou Manza                47 M JONESTOWN           67.46   21 23:12:51 
   19  U384 Nicole Savage            26 F NEW YORK            67.46   21 23:24:40 
   20  U329 Patrick Garrett          48 M DERRY               64.28   20 17:06:41 
   21  U330 Miriam Gilbert           54 F VOORHEES            64.28   20 18:48:09 
   22  U314 David Brown              40 M DERRY               64.28   20 19:22:05 
   23  U390 Randy Strauch            31 M WOBURN              64.28   20 19:26:47 
   24  U343 Vincent Hsu              42 M LINCROFT            64.28   20 22:30:09 
   25  U374 Shannon Odonnell         31 F COLCHESTER          64.28   20 23:36:32 
   26  U357 Gavin Macbeath           43 M WAKEFIELD           61.11   19 13:16:50 
   27  U385 Mark Siegmund            49 M KENNEBUNK           61.11   19 15:33:24 
   28  U338 David Hall               59 M GREENFIELD          61.11   19 16:29:00 
   29  U362 Tammy Massie             41 F GAITHERSBURG        61.11   19 23:39:53 
   30  U395 Timothy Troxel           34 M FRANCESVILLE        57.94   18 23:24:44 
   31  U306 Sheree Atkinson          38 F SAUGUS              57.94   18 23:44:01 
   32  U393 Brian Sullivan           38 M MASHPEE             57.94   18 23:44:04 
   33  U312 Tyler Brinkmann          32 M FALMOUTH            54.77   17 13:14:36 
   34  U355 John Liu                 40 M CHESTNUT HILL       54.77   17 23:33:03 
   35  U399 Alex White               29 M SOMERVILLE          51.60   16 8:56:58 
   36  U304 Kevin Ann                32 M QUINCY              51.60   16 11:27:06 
   37  U300 Blaise Aguirre           49 M LEXINGTON           51.60   16 11:39:49 
   38       Martin Cronin            40 M SAINT LOUIS         51.60   16 11:50:14 
   39  U323 Lee Dickey               59 M DRACUT              51.60   16 12:15:30 
   40  U380 Kevin Reid               42 M NEWINGTON           51.60   16 12:35:56 
   41  U326 Carol Earles             43 F RAVENDEN SPRINGS    51.60   16 13:55:06 
   42  U388 Chad Spilman             33 M COPPERAS COVE       51.60   16 13:55:11 
   43  U361 Dave Martula             68 M HADLEY              51.60   16 13:56:24 
   44  U376 Ed Peters                62 M NORWALK             51.60   16 14:40:58 
   45  U383 Vinny Sanchioni          58 M NORWALK             51.60   16 14:41:02 
   46  U365 Peggy McKean             42 F NEPTUNE             51.60   16 14:55:22 
   47  U389 Emmy Stocker             55 F COS COB             51.60   16 15:40:39 
   48  U328 Paul Fiori               60 M NASHUA              51.60   16 16:11:46 
   49  U311 William Bradley          27 M WESTMINSTER         51.60   16 16:48:57 
   50  U398 John Wallace             62 M ISHPEMING           51.60   16 19:09:23 
   51  U386 Betty Smith              72 F ROCKVILLE           51.60   16 20:41:29 
   52  U327 Tom Hensel               52 M SCOTIA              51.60   16 22:40:15 
   53  U334 Tommy Gouin              16 M DRUMMONDVILLE       51.60   16 23:32:21 
   54  U359 Paul Chenery             56 M TORONOT             48.42   15 10:49:59 
   55  U352 Dominick Laporte         26 M EAST BRIDGEWATER    48.42   15 12:25:59 
   56  U325 Ralph Dumke              55 M PALM COAST          48.42   15 14:51:28 
   57  U340 Kerri Haskins            42 F DANVILLE            48.42   15 18:28:48 
   58       Phil Anderson            68 M BEL AIR             48.42   15 19:33:26 
   59  U307 Karen Austin             34 F SAINT LOUIS         45.25   14 10:27:14 
   60  U332 Carol Goslin             68 F KANSAS CITY         45.25   14 11:53:02 
   61  U305 Joseph Atchue            17 M MARLBOROUGH         45.25   14 11:56:02 
   62  U322 Bill Dalrymple           65 M HYANNIS             45.25   14 14:43:00 
   63  U315 Charles Butler           71 M PLYMOUTH            45.25   14 16:16:26 
   64  U354 Brian Lightsey           46 M NATICK              45.25   14 21:50:07 
   65  U400 Andrea Widberg           38 F CANTON              42.08   13 8:58:08 
   66  U313 Lois Broussard           67 F NORTHBOROUGH        42.08   13 12:35:19 
   67  U310 Michael Betten           25 M TOMS RIVER          42.08   13 13:48:42 
   68  U339 Doug Hanson              54 M GREENVILLE          42.08   13 16:15:41 
   69  U319 Lain Coryell             50 M JAMAICA PLAIN       38.91   12 11:14:04 
   70  U346 Kristopher Karnauskas    31 M EAST FALMOUTH       35.74   11 6:47:17 
   71  U344 Arnie James              69 M SOMERVILLE          35.74   11 8:54:19 
   72  U369 Michael Morrin           76 M GLASTONBURY         35.74   11 13:07:52 
   73  U381 Brian Roderick           44 M HAMPTON             35.74   11 14:19:32 
   74  U367 Chris Merrill            40 M WOODBRIDGE          32.56   10 7:04:51 
   75  U335 Amy Gratton              36 F MERRIMACK           32.56   10 20:31:40 
   76  U379 Yuval Ramon              47 M LEXINGTON           29.39    9 4:32:02 
   77  U345 Amy Karibian             49 F HOLLISTON           29.39    9 6:23:20 
   78  U301 Francesco Aieta          27 M CAMBRIDGE           26.22    8 3:03:02 
   79  U377 Hannah Pierce            30 F BOSTON              26.22    8 3:47:51 
   80  U373 Emily Nohrden            30 F ARLINGTON           26.22    8 4:30:32 
   81  U401 Chris Williams           45 M PEMBROKE            26.22    8 4:58:40 
   82  U320 Kevin Counihan           52 M BEVERLY             26.22    8 7:36:13 
   83  U336 Mike Gratton             40 M MERRIMACK           26.22    8 17:44:44 
   84  U324 Justin Dore              43 M WALTHAM             23.05    7 4:21:59 
   85  U375 Michael Olivera          55 M TYNGSBORO           23.05    7 11:08:26 
   86  U364 Nate McBride             39 M STOW                16.70    5 3:04:57 
   87  U351 Clifford Lange           56 M MEDFIELD            16.70    5 5:02:53 
   88  U378 Jenifer Popowicz         34 F SALEM               10.36    3 1:35:31 
   89       Lee Allan                35 M RIVERSIDE           10.36    3 4:53:11 
   90  U350 Liz Kuenstner            23 F NEWTON               7.19    2 1:00:39 
   91  U372 Charlie Nelson           62 M NEWMARKET            4.02    1 1:09:59 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News