Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

2013 Bay State Games Track & Field Finals

Regis College - Weston, MA, July 13, 2013

[Results Junior Division | Results Open Division | Results Masters Division ]

Results Scholastic Division

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/13/2013 11:27 PM
             2013 Bay State Games Track & Field Finals - 7/13/2013             
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 12.21  7/10/2004   Chizoba Ezeigwe, Metro                      
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Scott, Jessica            16 Hopkinton, MA            12.28  
  2 Hooker, Serena            16 Southborugh, MA          13.03  
  3 Pawlina, Madison          14 Chatham, MA              13.17  
  4 Teitelman, Meg            17 Concord, MA              13.63  
  5 Roman, Kiany              16 Westfield, MA            13.69  
  6 Varney, Rebecca           16 East Longmeadow, MA      14.07  
  7 Eartbawey, Alexis         17 Brockton, MA             14.13  
  8 Gangi, Katrina            15 North Andover, MA        14.88  
 
Girls 200 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 24.49  7/10/2004   Chizoba Ezeigwe, Metro                      
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hooker, Serena            16 Southborugh, MA          25.55  
  2 DiMare, Isabella          15 S Weymouth, MA           25.66  
  3 Scott, Jessica            16 Hopkinton, MA            25.87  
  4 Roman, Kiany              16 Westfield, MA            27.84  
  5 Eartbawey, Alexis         17 Brockton, MA             29.61  
 
Girls 400 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 56.7h  1983        Genesia Eddins, Metro                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Freeman, Rhyana           16 Brookline, MA          1:00.62  
  2 Sullivan, Jacklyn         15 Plymouth, MA           1:01.75  
  3 Sery-Ble, Camille         16 Cambridge, MA          1:02.88  
 
Girls 800 Meter Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 2:16.34  1984        Jennifer Buell, Central/West              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Halprin-Adams, Maya       16 Cambridge, MA          2:17.53  
  2 Packard, Sydney           15 Georgetown, MA         2:29.34  
  3 Colon, Amber              15 Orange, MA             2:38.21  
  4 McCauley, Kaitlin         17 Waltham, MA            2:40.11  
  5 Sullivan, Elizabeth       17 New Bedford, MA        2:41.79  
  6 Frazier, Katarina         16 Melrose, MA            2:54.34  
 
Girls 1 Mile Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 5:06.05  1983        Kelly Madden, Metro                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fehskens, Paige           15 Wareham, MA            5:50.00  
  2 McCauley, Kaitlin         17 Waltham, MA            5:55.31  
  3 Mogan, Lindsey            15 Waltham, MA            6:30.00  
  4 Perez, Emmalee            16 Springfield, MA        7:06.79  
 
Girls 3000 Meter Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 10:25.83  1998        Julie Spolidoro, Southeast/Coastal       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mogan, Lindsey            15 Waltham, MA           12:37.36  
  2 Auerbach, Laura           16 Franklin, MA          14:45.97  
 
Girls 100 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
        Meet: # 15.06  1984        Tammy Smith, Central/West                   
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Comeau, Alyson            17 Gardner, MA              15.65  
  2 Epplett, Abby             17 Uxbridge, MA             17.19  
  3 Belisle, Nicole           15 Hopkinton, MA            17.74  
  4 Paltz, Kathrine           17 feeding hills, MA        18.07  
  5 Varney, Rebecca           16 East Longmeadow, MA      18.30  
 
Girls 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
        Meet: # 1:07.59  7/12/2009   Melyssa McFayden, Northeast               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Epplett, Abby             17 Uxbridge, MA           1:08.34  
  2 Comeau, Alyson            17 Gardner, MA            1:11.49  
  3 Paltz, Kathrine           17 feeding hills, MA      1:13.33  
  4 Hallahan, Elizabeth       15 Holden, MA             1:14.16  
 
Girls High Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: #  5-06  1989        Danielle Gilliatt, Central/West             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Devine, Danielle          15 Bernardston, MA        5-01.00      1.54m 
  2 Cummings, Emily           17 wareham, MA            4-10.00      1.47m 
  3 Waggett, Norma            16 Saugus, MA            J4-10.00      1.47m 
  4 Wright, Amelia            15 Whitinsville, MA      J4-10.00      1.47m 
  5 Werenski, Hope            17 South Hadley, MA       4-08.00      1.42m 
  6 Spillane, Emily           15 Franklin, MA           4-06.00      1.37m 
  7 Frazier, Katarina         16 Melrose, MA            4-00.00      1.21m 
  7 Leahy, Shannon            17 Westminster, MA        4-00.00      1.21m 
 
Girls Pole Vault Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 12-00  2000        Molly Lederman, Metro                       
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Reese, Megan              16 Concord, MA           11-06.00      3.50m 
  2 Vegliante, Amy            17 Merrimack, MA         10-06.00      3.20m 
  3 Rorke, Kayla              16 Marshfield, MA         9-00.00      2.74m 
  4 Hart, Morgan              16 Exeter, MA             8-06.00      2.59m 
  5 Leahy, Shannon            17 Westminster, MA        7-06.00      2.28m 
 
Girls Long Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 18-06  1987        Karen Phillips, Southeast/Coastal           
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Epplett, Abby             17 Uxbridge, MA          16-07.00      5.05m 
  2 Comeau, Alyson            17 Gardner, MA           16-02.50      4.94m 
  3 Gangi, Katrina            15 North Andover, MA     14-08.00      4.47m 
  4 Leigher, Kelsey           16 Rochdale, MA          14-03.25      4.34m 
  5 Frazier, Katarina         16 Melrose, MA           12-09.50      3.89m 
 
Girls Triple Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 38-07  1987        Hillary Donnellan, Metro                    
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Velez, Deliani            15 Springfield, MA       31-04.50      9.56m 
  2 Teitelman, Meg            17 Concord, MA           31-03.00      9.52m  31-2.5
  3 Belisle, Nicole           15 Hopkinton, MA        J31-03.00      9.52m  30-7.5
  4 Werenski, Hope            17 South Hadley, MA      30-08.00      9.34m 
  5 Devine, Danielle          15 Bernardston, MA       30-04.25      9.25m 
  6 Gangi, Katrina            15 North Andover, MA     29-07.00      9.01m 
  7 Sullivan, Jacklyn         15 Plymouth, MA          28-10.50      8.80m 
 
Girls Shot Put Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 39-11.25  1996        Lissa Bloom, Northeast                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carson, Samantha          17 Lowell, MA            34-00.50     10.37m 
  2 Tevnan, Elizabeth            S Weymouth, MA        31-11.75      9.74m 
  3 Quinn, Emily              17 West Bridgewater, M   31-09.00      9.67m 
  4 Lee, Jennifer             15 Woburn, MA            31-07.50      9.63m 
  5 Hansen, Kirsten           17 Framingham, MA        26-00.50      7.93m 
  6 Collins, MIkaela          17 Attleboro, MA         25-04.25      7.72m 
  7 Harte, Brianna            16 Harvard, MA           23-05.00      7.13m 
  8 Latham, Hannah            14 North Andover, MA     20-09.50      6.33m 
  9 DeMarines, Jennifer       16 pepperell, MA         20-03.00      6.17m 
 10 McDonald, Naimah          11 North Andover, MA     14-03.00      4.34m 
 
Girls Discus Throw Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 130-05  7/13/2008   Kelly Allen, Southeast Coast               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tevnan, Elizabeth            S Weymouth, MA          117-00     35.66m 
  2 Senatore, Emily           15 Norwell, MA             101-09     31.01m 
  3 Harte, Brianna            16 Harvard, MA              94-11     28.93m 
  4 Leigher, Kelsey           16 Rochdale, MA             93-06     28.49m 
  5 Pastagal, Hannah          16 Gloucester, MA           86-07     26.39m 
  6 DeMarines, Jennifer       16 pepperell, MA            80-05     24.51m 
  7 Bessette, Meaghan         17 Cumberland, MA           75-09     23.08m 
  8 Kinney, Julia             16 Westford, MA             70-05     21.46m 
  9 Collins, MIkaela          17 Attleboro, MA            69-09     21.25m 
 
Girls Javelin Throw Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 141-02  7/14/2007   Abbey Karin, Northeast                     
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bucknell, Ellie           16 Acushnet, MA            106-03     32.38m 
  2 Balek, Dana               17 Boxford, MA             100-10     30.73m 
  3 Senatore, Emily           15 Norwell, MA              96-01     29.28m 
  4 Kinney, Julia             16 Westford, MA             72-07     22.12m 
  5 Hansen, Kirsten           17 Framingham, MA           71-09     21.86m 
  6 Latham, Hannah            14 North Andover, MA        71-03     21.71m 
 
Boys 100 Meter Dash Scholastic
===================================================================
        Meet: # 10.7h  1986        Karimben Saunders, Metro                    
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Prior, Jared              15 Newton, MA               11.51q  1 
  2 Abi-Kheirs, Elijah        17 Hanover, MA              11.77q  2 
  3 Silveira, Sebastian       16 Andover, MA              11.79q  1 
  4 Lee, Malik                17 Carver, MA               11.81q  1 
  5 Miller, Thomas            16 Waltham, MA              11.86q  1 
  6 Maistrellis, Charlie      16 Peabody, MA              11.95q  2 
  7 Oquendo, Jordanio         16 Westfield, MA            11.97q  2 
  8 Blonder, Zachary          17 Swampscott, MA           12.11q  1 
  9 Cooney, Robert            15 Littleton, MA            12.28   2 
 10 Patulak, Dean             16 N Grafton, MA            12.30   2 
 11 Morrill, Devin            15 Mendon, MA               13.46   2 
 
Boys 100 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 10.7h  1986        Karimben Saunders, Metro                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Prior, Jared              15 Newton, MA               11.41  
  2 Abi-Kheirs, Elijah        17 Hanover, MA              11.67  
  3 Silveira, Sebastian       16 Andover, MA              11.73  
  4 Miller, Thomas            16 Waltham, MA              11.76  
  5 Oquendo, Jordanio         16 Westfield, MA            11.94  
  6 Maistrellis, Charlie      16 Peabody, MA              11.98  
  7 Blonder, Zachary          17 Swampscott, MA           12.11  
 
Boys 200 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 21.9h  1986        Karimben Saunders, Metro                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Irvin            16 New Bedford, MA          22.82  
  2 Prior, Jared              15 Newton, MA               23.08  
  3 Miller, Thomas            16 Waltham, MA              23.59  
  4 Pawlina, jacob            17 Chatham, MA              23.92  
  5 Maistrellis, Charlie      16 Peabody, MA              24.28  
  6 Cooney, Robert            15 Littleton, MA            24.79  
  7 Blonder, Zachary          17 Swampscott, MA           25.22  
 
Boys 400 Meter Dash Scholastic
================================================================
        Meet: # 50.1h  1988        Unknown, Metro                              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hanson, Lukas             16 Bridgewater, MA          51.49  
  2 Allen, Ian                17 Plymouth, MA             52.61  
  3 Collins, Corey            17 Swansea, MA              56.08  
 
Boys 800 Meter Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 1:56.01  1987        David Noble, Southeast/Coastal            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelly, Andrew             17 medford, MA            2:00.42  
  2 Raux, Trevor              16 Gardner, MA            2:00.50  
  3 Lacroix, Roger            16 Waltham, MA            2:07.42  
  4 baker, matt               17 fall river, MA         2:11.37  
  5 Petti, Adam               16 Raynham, MA            2:15.67  
  6 Cahill, Michael           16 amesbury, MA           2:19.30  
  7 Koistinen, Peter          15 Millis, MA             2:29.21  
  8 Fowler, Antonio           16 Medford, MA            2:35.58  
 
Boys 1 Mile Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 4:23.20  1989        Andy Downin, Southeast/Coastal            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McMahon, Jay              17 Swansea, MA            4:37.07  
  2 Poitras, Tim              17 Dracut, MA             4:39.28  
  3 Gentile, Christian        17 Melrose, MA            4:40.14  
  4 Lacroix, Roger            16 Waltham, MA            4:40.58  
  5 Hastings, Jake            17 Phillipston, MA        4:47.55  
  6 baker, matt               17 fall river, MA         5:00.98  
  7 Guedes, Paulo             17 Somerville, MA         5:04.75  
  8 Dolche, Travis            15 Somerville, MA         5:06.24  
  9 Frantz, Ivan              15 Hingham, MA            5:11.77  
 10 Kineavy, Sean             16 Dedham, MA             5:14.34  
 11 Cox, Nick                 15 West Springfield, M    5:34.84  
 
Boys 3000 Meter Run Scholastic
================================================================
        Meet: # 8:51.9h  1986        Timothy Duncan, Southeast/Coastal         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Petti, Adam               16 Raynham, MA            9:48.16  
  2 Linsky, Adam              15 Marblehead, MA        10:16.44  
  3 Cox, Tyler                17 West Springfield, M   10:25.36  
 
Boys 110 Meter Hurdles Scholastic
===================================================================
        Meet: # 14.75  7/10/2004   Kevin MacLeod, Central-West                 
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Samuels, Jordan           17 Malden, MA               14.88   1 
  2 McCorrison, Jack          17 Dedham, MA               15.66   1 
  3 Brenner, Andrew           17 Waltham, MA              16.48   1 
  4 Garrahan, Leland          17 Arlington, MA            16.49   2 
  5 stalters, cameron         17 norton, MA               17.28   1 
  6 Patulak, Dean             16 N Grafton, MA            17.45   2 
  7 Davis, Matthew            15 Gardner, MA              19.35   2 
  8 Boisvert, Patrick         15 Hudson, MA               22.08   2 
 
Boys 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
        Meet: # 58.77  7/12/2009   Ryan Petrella, Southeast Co                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Malloy, Paul              17 Harvard, MA              59.59  
  2 Torres, Wilberto          17 New bedford, MA        1:05.20  
  3 Scozzafava, John          16 Milford, MA            1:06.12  
  4 Davis, Matthew            15 Gardner, MA            1:08.17  
 
Boys High Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 6-08.50  1996        Phil McGeoghen, Metro                     
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gomes, Tyler              17 Medford, MA            6-00.00      1.82m 
  2 Berdos, John              16 Plainville, MA         5-08.00      1.72m 
 
Boys Pole Vault Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 15-00  7/10/2004   Brad Holtz, Central-West                    
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ferreira, Zachary         17 Andover, MA            9-06.00      2.89m 
 
Boys Long Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 23-08  1988        Ramon Neves, Metro                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Abi-Kheirs, Elijah        17 Hanover, MA           21-02.00      6.45m 
  2 Prior, Jared              15 Newton, MA            20-09.75      6.34m 
  3 Johnson, Irvin            16 New Bedford, MA       20-09.50      6.33m 
  4 Garrahan, Leland          17 Arlington, MA         20-01.00      6.12m 
  5 McKinnon, Jacob           17 North Attlboro, MA    19-04.50      5.90m 
  6 Sandifer, Dante           17 Pittsfield, MA        17-11.00      5.46m 
  7 Oquendo, Jordanio         16 Westfield, MA         17-06.25      5.34m 
  8 Ozit, Odmark              17 Somerville, MA        16-09.00      5.10m 
  9 Cox, Nick                 15 West Springfield, M   16-07.00      5.05m 
 
Boys Triple Jump Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 46-06.75  1987        Tom Campbell, Metro                      
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Samuels, Jordan           17 Malden, MA            45-07.75     13.91m 
  2 McCorrison, Jack          17 Dedham, MA            41-10.75     12.76m 
  3 Ozit, Odmark              17 Somerville, MA        40-11.00     12.47m 
  4 Sandifer, Dante           17 Pittsfield, MA        38-09.50     11.82m 
  5 Davis, Kyle               16 Millis, MA            38-01.50     11.62m 
  6 Hanson, Lukas             16 Bridgewater, MA       36-08.00     11.17m 
  7 Vincent, Wilbens          17 Somerville, MA        35-06.50     10.83m 
  8 Shields, Stephen          17 Millis, MA            32-03.75      9.84m 
 
Boys Shot Put Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 53-09.50  1993        Jan Stevens, Central/West                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Manson, Joe               17 Danvers, MA           50-06.00     15.39m 
  2 Bray, Matthew             17 Attleboro, MA         47-06.75     14.49m 
  3 Pietro, John              17 Sutton, MA            44-10.00     13.66m 
  4 Hillier, Noah             16 Gloucester, MA        41-00.00     12.49m 
  5 Sagun, John Edward        16 Brockton, MA          34-11.50     10.65m 
 
Boys Discus Throw Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 161-09  7/13/2008   Justin Siekierski, Central  West           
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Manson, Joe               17 Danvers, MA             160-04     48.86m 
  2 Pietro, John              17 Sutton, MA              141-09     43.20m 
  3 Sagun, John Edward        16 Brockton, MA            132-11     40.51m 
  4 Bray, Matthew             17 Attleboro, MA           128-06     39.16m 
  5 Dawson, Andrew            17 Westwood, MA            126-01     38.43m 
  6 Ribeiro, Lucas            18 Belmont, MA             114-07     34.92m 
  7 Caves, John               15 Wenham, MA               75-02     22.91m 
 
Boys Javelin Throw Scholastic
==========================================================================
        Meet: # 197-10  1994        Timothy Lyons, Northeast                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pawlina, jacob            17 Chatham, MA             168-00     51.20m 
  2 Patulak, Dean             16 N Grafton, MA           143-04     43.68m 
  3 stalters, cameron         17 norton, MA              131-00     39.92m 
  4 Arcangeli, Ben               Central-West            128-02     39.06m 
  5 Arruda, Mitchell             Metro                   127-08     38.91m 
  6 Boisvert, Patrick         15 Hudson, MA              103-07     31.57m 
  7 Cox, Nick                 15 West Springfield, M     101-10     31.03m 
  8 Morrill, Devin            15 Mendon, MA               98-00     29.87m 



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News