Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mid Wach Dual Meets

Shrewsbury, MA, January 19, 2013

[Team Scores ]

Complete Event Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/22/2013 09:14 AM
                 Mid Wach Dual Meets at Shrewsbury - 1/19/2013                 
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Charlie Montalbano        SR Narragansett          38-10.75  
  2 Elijah Bosselait          JR Narragansett          34-05.25  
  3 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley          33-05.00  
  4 Trent Watson              Fr Ayer Shirley          32-04.50  
  5 John Hubert               sr Bromfield             30-01.50  
  6 Alex Howard               FR Narragansett          30-00.25  
  7 Beck Peterson             fr Bromfield             29-02.75  
  8 Steven Kelley             SR Gardner               28-10.00  
  9 Tom Francis               JR Gardner               28-06.00  
 10 Noah Wheeler              SO Narragansett          28-03.00  
 11 Ryan Byrne                fr Bromfield             26-09.00  
 12 Andrew Leblanc             8 Narragansett          22-10.00  
 13 Kyle Hill-Smith           FR Narragansett          22-04.75  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jonah Kattau                 Gardner                5-08.00  
  2 Malcom Mathis             Sr Ayer Shirley           5-06.00  
  3 Glenn Steranka            sr Bromfield             J5-06.00  
  4 Jake Valladares           jr Bromfield              5-02.00  
  5 Bryant Welch              FR Narragansett           4-10.00  
  5 Ethan St. Peter           SR Ayer Shirley           4-10.00  
  5 Steven Kelley             SR Gardner                4-10.00  
  6 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley          J4-10.00  
 -- Ethan Sprague             fr Bromfield                   NH  
 -- Scott Page                SO Narragansett                NH  
 -- Jake Marcoulier           SO Narragansett                NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 so Bromfield              10:54.1  
  2 James Jewitt              Sr Ayer Shirley           11:17.2  
  3 Mark Tonelli              Sr Ayer Shirley           11:38.7  
  4 Ian Clavir                SR Narragansett           11:41.4  
  5 Justice Graves            FR Narragansett           12:11.2  
  6 Will Sullebarger          sr Bromfield              12:24.6  
  7 Matt Polimou              so Bromfield              12:30.3  
  8 Jagger Roffee             FR Gardner                12:57.9  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Glenn Steranka            sr Bromfield                  8.9  
  2 Jake Valladares           jr Bromfield                 J8.9  
  3 Scott Page                SO Narragansett               9.9  
  4 Alex Howard               FR Narragansett              10.3  
  5 Ethan Sprague             fr Bromfield                 10.8  
  6 Ethan St. Peter           SR Ayer Shirley              11.8  
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Malcom Mathis             Sr Ayer Shirley               6.9   1 
  2 Roniel Foster             sr Bromfield                  7.0   1 
  3 Andrew Henrie             JR Narragansett               7.1   2 
  4 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley               7.4   1 
  5 Eddie Zhong               so Bromfield                 J7.4   1 
  6 Cole Duguay               FR Narragansett               7.5   2 
  7 Steven Kelley             SR Gardner                    7.6   2 
  8 Sam Beebe                 SR Bromfield                  7.8   1 
  9 Andrew Leblanc             8 Narragansett               8.0   2 
  9 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley               8.0   1 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trevor Raux               SO Gardner                 5:00.3  
  2 Joe Capps                 SO Narragansett            5:08.8  
  3 Jacob McDonald            Sr Ayer Shirley            5:31.9  
  4 Jared Gall                sr Bromfield               5:40.7  
  5 Spencer Roffee            JR Gardner                 5:44.0  
  6 Rudy Graves               Fr Ayer Shirley            5:53.8  
  7 Will Day                   8 Bromfield               5:56.5  
  8 Michael Capps              8 Narragansett            5:58.6  
  9 Paul Chapman               8 Bromfield               6:08.9  
 10 Edward Ernst               7 Ayer Shirley            6:09.8  
 11 Bailey Vaillancourt        8 Narragansett            6:10.1  
 12 Ryell DeRuijter            7 Bromfield               6:22.1  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patrick Griffin           sr Bromfield               1:32.0   1 
  2 James Jewitt              Sr Ayer Shirley            1:35.5   1 
  3 Brandon Harty             SR Gardner                 1:39.2   2 
  4 Ben Roop                  jr Bromfield               1:40.7   1 
  5 Elmer Melendez            SR Gardner                 1:44.9   2 
  6 Jake Marcoulier           SO Narragansett            1:45.6   2 
  6 Sam Swindells             jr Bromfield               1:45.6   3 
  8 Mark Tonelli              Sr Ayer Shirley            1:48.6   1 
  9 Kyle Route                fr Bromfield               1:53.8   3 
 10 William Ernst              7 Ayer Shirley            1:54.1   3 
 11 Justice Graves            FR Narragansett            2:00.8   2 
 12 Todd Stark-Gokey          FR Narragansett            2:04.4   3 
 13 Evan Couture              FR Narragansett            2:05.0   3 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dan Colony                sr Bromfield                 40.6   1 
  2 Andrew Henrie             JR Narragansett              40.9   4 
  3 Brendan Beale             sr Bromfield                 41.7   1 
  4 Joshua Elysee             Fr Ayer Shirley              42.8   1 
  5 Spemcer L'Heureux         JR Gardner                   44.4   4 
  6 Jeff Adelson              sr Bromfield                 44.5   2 
  7 Bryant Welch              FR Narragansett              45.4   5 
  8 Donghyun Kim              JR Gardner                   47.1   4 
  9 Alex Howard               FR Narragansett              48.4   5 
 10 Kyle Hill-Smith           FR Narragansett              50.2   5 
 11 Andrew St.Germain         Sr Ayer Shirley              51.9   2 
 12 Ryan Robinson             so Bromfield                 52.2   3 
 13 Matt Silva                 7 Ayer Shirley              57.2   2 
 14 Michael Ryan               8 Narragansett              57.9   6 
 15 Frank Parrillo             8 Narragansett              59.0   5 
 16 Matt Canning               7 Bromfield                 59.7   3 
 17 Caleb Roache               7 Narragansett            1:02.1   6 
 18 Max Vanderwerf             7 Bromfield               1:05.8   3 
 19 Orion Stockdale            7 Narragansett            1:08.6   6 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 so Bromfield               3:03.6  
  2 Joe Capps                 SO Narragansett            3:05.5  
  3 Ian Clavir                SR Narragansett            3:14.5  
  4 Jacob McDonald            Sr Ayer Shirley            3:16.7  
  5 Jared Gall                sr Bromfield               3:26.4  
  6 Jagger Roffee             FR Gardner                 3:35.6  
  7 Will Sullebarger          sr Bromfield               3:35.7  
  8 Bailey Vaillancourt        8 Narragansett            3:38.2  
  9 Edward Ernst               7 Ayer Shirley            3:45.4  
 10 Michael Capps              8 Narragansett            3:47.9  
 11 William Ernst              7 Ayer Shirley            3:50.2  
 12 Ian Rowatt                fr Bromfield               3:55.6  
 13 Ryell DeRuijter            7 Bromfield               3:57.1  
 14 Mischa DeRuijter           7 Bromfield               3:57.6  
 15 Matt Silva                 7 Ayer Shirley            4:14.3  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            4:22.8  
  2 Narragansett                                         4:38.6  
 
Event 11  Boys 4x220 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gardner                                              1:53.0  
  2 Bromfield                                            1:55.7  
  3 Narragansett                                         2:08.2  
 
Event 12  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gaelin Farrell            JR Narragansett          35-03.25  
  2 Cameo Dorais              SR Gardner               30-03.75  
  3 Megan Leblanc             SR Narragansett          27-06.75  
  4 Amanda Stewart            SR Narragansett          25-11.25  
  5 Brianna Harte             SO Bromfield             24-06.00  
  6 Alyssa Johnson            SR Bromfield             23-11.75  
  7 Sarah Wrigley             JR Narragansett          22-09.50  
  8 Aly Comeau                JR Gardner               21-00.00  
  9 Emma Clavir               FR Narragansett          19-11.00  
 10 Bethany Ross              FR Bromfield             19-00.50  
 11 Savanah Drowne            FR Narragansett          18-11.75  
 12 Amber Dobson               8 Ayer Shirley          17-02.00  
 13 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley          16-05.50  
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Krista Webb               SR Narragansett           4-08.00  
  2 Vishwa Rasania            SR Bromfield              4-06.00  
  3 Kylie Chartier            JR Narragansett          J4-06.00  
  3 Aly Comeau                JR Gardner               J4-06.00  
  3 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley          J4-06.00  
  6 Danielle Leblanc          SR Narragansett           4-00.00  
  7 Alyssa Johnson            SR Bromfield             J4-00.00  
  8 Meaghan Hanley            Fr Ayer Shirley           3-08.00  
 
Event 14  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anna Capps                JR Narragansett           12:46.3  
  2 Krista Webb               SR Narragansett           12:46.4  
  3 Kate Rowatt               SR Bromfield              13:22.2  
  4 Kylie Lafreniere           7 Narragansett           14:28.6  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aly Comeau                JR Gardner                    9.4  
  2 Moriah Arnold             SR Bromfield                  9.5  
  3 Brynnan Fredericks        FR Narragansett              10.8  
  4 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley              11.3  
  5 Teagan Fredericks         FR Narragansett              12.6  
 
Event 16  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Emma Hall                 SR Bromfield                  8.3   1 
  2 Maddy Norton              Fr Ayer Shirley               8.5   1 
  3 Jaleesa Guadalupe          8 Narragansett               8.7   2 
  4 Shannon Sullivan          SR Narragansett              J8.7   2 
  5 Anya Begue                MS Bromfield                  8.8   1 
  6 Grace Turnbull            FR Bromfield                  9.0   1 
  7 Amber Dobson               8 Ayer Shirley               9.2   1 
  8 Amber Thompson            SR Ayer Shirley               9.3   2 
  8 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley               9.3   1 
 10 Jordan Livingston         SR Narragansett               9.7   2 
 
Event 17  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Renee Capps               JR Narragansett            5:51.0  
  2 Felicia Banda             SO Gardner                 5:52.9  
  3 Kylie Chartier            JR Narragansett            6:10.3  
  4 Sophie Beckman            MS Bromfield               6:18.2  
  5 Abby O'Sullivan            8 Narragansett            6:28.3  
  6 Emma Clavir               FR Narragansett            7:39.6  
  7 Abigayle Celata            7 Narragansett            8:01.8  
 
Event 18  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Krista Webb               SR Narragansett            1:45.9   2 
  2 Alyssa Johnson            SR Bromfield               2:00.0   1 
  3 Kaitlin Wells             SO Gardner                 2:01.7   1 
  4 Brianna Harte             SO Bromfield               2:05.3   1 
  5 Bethany Ross              FR Bromfield               2:06.3   1 
  6 Jessica Pleskowicz        SO Gardner                 2:14.6   2 
  7 Brianna Dowse             JR Narragansett            2:22.9   2 
  8 Noelle Sands              FR Gardner                 2:25.9   2 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Heather Flokos            SO Bromfield                 48.3   4 
  2 Sophia Collins            SO Bromfield                 50.4   4 
  3 Vishwa Rasania            SR Bromfield                 50.9   3 
  3 Aly Comeau                JR Gardner                   50.9   1 
  5 Kaitlin Wells             SO Gardner                   56.5   2 
  6 Maddie Hill               MS Bromfield                 56.9   4 
  7 Krista Prehl              Fr Ayer Shirley              57.5   3 
  8 Amber Thompson            SR Ayer Shirley              58.4   3 
  9 Joanna Ehnstrom            8 Narragansett            1:00.5   2 
 10 Danielle Leblanc          SR Narragansett            1:00.6   1 
 11 Heather Wrigley           FR Narragansett            1:02.8   1 
 12 Sarah Wrigley             JR Narragansett            1:07.4   2 
 13 Stephanie Girouard        JR Narragansett            1:08.0   2 
 
Event 20  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kylie Chartier            JR Narragansett            3:24.2  
  2 Alexia Lipman             JR Bromfield               3:24.9  
  3 Felicia Banda             SO Gardner                 3:36.3  
  4 Abby O'Sullivan            8 Narragansett            3:49.9  
  5 Brenna Harrington         SO Bromfield               4:03.1  
  6 Bhavani Hodgkins          SR Bromfield               4:09.4  
  7 Meaghan Hanley            Fr Ayer Shirley            4:20.8  
  8 Emma Clavir               FR Narragansett            4:34.9  
  9 Jessica Pleskowicz        SO Gardner                 4:36.9  
 10 Abigayle Celata            7 Narragansett            4:47.6  
 11 Noelle Sands              FR Gardner                 4:54.8  
 
Event 21  Girls 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            5:14.9  
  2 Narragansett                                         5:19.8  
  3 Bromfield  'B'                                      x5:25.5  
  4 Narragansett  'B'                                   x5:27.8  
  5 Narragansett  'C'                                   x5:29.1  
 
Event 22  Girls 4x220 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            2:04.1  
  2 Bromfield  'B'                                      x2:10.1  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News