Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Tantasqua Vacation Invitational Meet

Sturbridge, MA, December 26, 2013

[Girls Results & Team Scoring ]

Boys Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/26/2013 11:07 AM
                        Tantasqua Regional High School                         
                                    Results                                    
 
Boys 55 Meter Dash TAN
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Josh Willis               10 Minnechaug                6.70   1   6   
  2 Dylan Menard              SR Douglas                   6.80   1   4   
  3 Thomas Anderson           SO Auburn                   J6.80   1   3   
  4 Jake Mikolajczyk          SR Auburn                    6.90   3   2   
  5 Jack Devine               12 Minnechaug                7.00   1   0.50
  5 Ryan Walker               SR Douglas                   7.00   3   0.50
  7 Aaron Kingman             SO Tantasqua                 7.10   1 
  8 Joe James                 JR Tantasqua                 7.20   3 
  9 Andrew Tichy              JR Tantasqua                 7.30   2 
  9 Andrew Smith              11 Minnechaug                7.30   3 
 11 Chris Beinier             FR Auburn                   J7.30   2 
 12 Tom Molnar                SO Tantasqua                J7.30   2 
 13 Bryan Pineo               JR Douglas                   7.40   2 
 14 Brendan Jones             12 Minnechaug                7.70   2 
 15 Joey Coughlin             SO Auburn                    7.80   3 
 16 Andrew Luu                11 Minnechaug                8.60   2 
 17 Jared Marston              8 Douglas                   9.50   3 
 18 Justin Balbino            11 Minnechaug                9.80   4 
 19 Walker Eaton              09 Minnechaug                9.90   4 
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Scott Williams            JR Auburn                   39.30   1   6   
  2 Owen Walter               SR Tantasqua                39.60   1   4   
  3 Randy Guertin             SR Douglas                  41.00   1   3   
  4 Paul James                JR Tantasqua                41.10   2   2   
  5 Cameron Tarini            JR Auburn                   41.80   2   1   
  6 Liam Seguin               SR Tantasqua                41.90   3 
  6 Jake Nadreau              SR Douglas                  41.90   2 
  8 Luke Daly                 SR Douglas                  42.60   4 
  9 William Skala             12 Minnechaug               42.70   3 
 10 William Simmons           10 Minnechaug               42.80   2 
 11 Nick Beaudry              SR Tantasqua                43.00   4 
 12 Sam Bianco                12 Minnechaug               43.30   4 
 13 Bryan Pineo               JR Douglas                  43.90   3 
 14 Jesse Fimian              SO Tantasqua                45.10   5 
 15 Colin Ferreira            09 Minnechaug               46.00   5 
 16 Alex Farland              JR Tantasqua                47.10   5 
 17 Joshua Lynn               09 Minnechaug               49.50   1 
 
Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Gualtieri          SR Douglas                1:37.10    6   
  2 Matt Via                  SO Tantasqua              1:41.30    4   
  3 Thomas Gannon             JR Auburn                 1:42.00    3   
  4 Joe James                 JR Tantasqua              1:42.70    2   
  5 Jake Roberts              10 Minnechaug             1:43.00    1   
  6 Dylan Milette             11 Minnechaug             1:44.40  
  7 Alec Goldenberg            8 Douglas                1:45.50  
  8 James Simpson             SR Tantasqua              1:49.00  
  9 Tom Molnar                SO Tantasqua              1:49.60  
 10 Matt Bressette            SO Tantasqua              1:50.20  
 11 Kevin Foley-Foster        SR Auburn                 1:51.00  
 12 Erik Borowski             SR Tantasqua              2:00.70  
 13 Sean Flanagan              8 Douglas                2:07.60  
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daveed Goldenberg         SR Douglas                2:58.00    6   
  2 Braden Mungeam            SR Douglas                2:59.30    4   
  3 Colin Gallaway            JR Auburn                 3:06.80    3   
  4 Dan Peck                  SR Tantasqua              3:12.90    2   
  5 Keshav Patel              SO Tantasqua              3:15.50    1   
  6 Tyler Bulak               JR Tantasqua              3:17.40  
  7 Matt Healey               JR Auburn                 3:18.50  
  8 Aiden Foley-Foster        SR Auburn                 3:21.40  
  9 Brian Flanagan            FR Douglas                3:27.00  
 10 Alex Meszaro              SO Douglas                3:50.90  
 11 Connor Ricci              SO Tantasqua              3:51.30  
 12 Matt Langevin             FR Tantasqua              4:11.40  
 13 Cole Amadio               FR Tantasqua              5:02.20  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Grondin              SR Douglas                5:06.20    6   
  2 Kevin Foley-Foster        SR Auburn                 5:18.20    4   
  3 Dan Peck                  SR Tantasqua              5:18.40    3   
  4 Tyler Bulak               JR Tantasqua              5:18.70    2   
  5 Kyle Quitadamo            SR Auburn                 5:34.00    1   
  6 Keshav Patel              SO Tantasqua              5:35.00  
  7 Connor Grady              FR Douglas                5:37.90  
  8 Luke Douglass             12 Minnechaug             5:39.00  
  9 Arnold Lee                09 Minnechaug             5:43.60  
 10 Luke Gerrish              FR Tantasqua              5:47.80  
 11 Michael Maio              JR Auburn                 5:51.90  
 12 Henry Valcour             FR Tantasqua              5:52.30  
 13 Thomas Gleason            JR Auburn                 5:58.30  
 14 Zach Hamdani              10 Minnechaug             6:04.10  
 15 David Ardolino            09 Minnechaug             6:09.90  
 16 Andrew Mortarelli         JR Tantasqua              6:44.00  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Braden Mungeam            SR Douglas               11:20.90    6   
  2 Thomas Gannon             JR Auburn                11:34.70    4   
  3 Trevor Mungeam             8 Douglas               11:45.80    3   
  4 Matt Healey               JR Auburn                11:52.30    2   
  5 Zachary Eldridge          SO Douglas               12:26.30    1   
  6 Aiden Foley-Foster        SR Auburn                12:32.90  
  7 Alex Meszaro              SO Douglas               13:34.00  
 
Boys 55 Meter Hurdles TAN
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Nelson            SR Auburn                    8.20   1   6   
  2 Brent Kane                12 Minnechaug                8.70   1   4   
  3 Nick Gorman               SR Tantasqua                 9.30   2   2.50
  3 Matt Via                  SO Tantasqua                 9.30   1   2.50
  5 Dan Zidelis               SR Douglas                  10.30   1   1   
  6 Chris Jones               11 Minnechaug               10.40   2 
  7 Henry Valcour             FR Tantasqua                10.50   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tantasqua                                           1:46.60   1   6   
  2 Auburn                                              1:54.60   1   4   
  3 Douglas                                             1:55.80   1   2   
  4 Minnechaug Regional HS                              1:56.10   1 
 -- Tantasqua  'B'                                     X1:54.50   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Auburn                                              3:59.40    6   
  2 Douglas                                             4:01.90    4   
  3 Minnechaug Regional HS                              4:17.70    2   
  4 Douglas  'B'                                        4:30.80  
  5 Tantasqua                                           5:03.00  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Devine               12 Minnechaug             5-10.00    6   
  2 Liam Seguin               SR Tantasqua              5-08.00    4   
  3 Brandon Hoghaug           SR Douglas                5-06.00    3   
  4 Dylan Menard              SR Douglas               J5-06.00    2   
  5 Christopher Ingerson      12 Minnechaug            J5-06.00    1   
  6 Paul James                JR Tantasqua              5-04.00  
  7 Aaron Kingman             SO Tantasqua              5-02.00  
  8 Dan Zidelis               SR Douglas               J5-02.00  
  9 Smreczak Dominick         JR Auburn                J5-02.00  
 10 Chris Jones               11 Minnechaug            J5-02.00  
 -- Alex Farland              JR Tantasqua                   NH  
 -- Ryan Nurse                SO Auburn                      NH  
 -- Thomas Gannon             JR Auburn                      NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillon Bruso              JR Auburn                41-04.00    6   
  2 Andrew Tichy              JR Tantasqua             38-01.00    4   
  3 Nick Beaudry              SR Tantasqua             35-11.00    3   
  4 Zachary Randall           SO Auburn                35-07.00    2   
  5 Matt Beland               SR Tantasqua             35-03.00    1    34-0
  6 Bobby Law                 SR Tantasqua            J35-03.00   32-11
  7 Luke Daly                 SR Douglas               34-05.00  
  8 Alex Hammond              FR Auburn                31-02.00  
  9 Jack O'Brien              SO Auburn                29-08.00  
 10 Paul MacInnis              8 Douglas               25-05.00  
 11 Nick Daly                 JR Douglas               22-09.00  
 12 Mitchell Dunn             SR Douglas               21-00.00  
 13 Justin Balbino            11 Minnechaug            14-07.00  
 14 Walker Eaton              09 Minnechaug            12-03.00  
 
                    Men - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Auburn                      53        2) Douglas                    51.50
    3) Tantasqua                   43        4) Minnechaug Regional HS     20.50



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News