Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Run For Faith 4.5 Miler

Plymouth, MA, August 11, 2013

[Overall Results ]

Age Group Categories


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:55 12:16    1 70-98   62 M   136 Kevin O'Farrell                                                                       
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 2     42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                          
 3     42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                          
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 2     37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                  
 3     39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                            
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 2     33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                  
 3     34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                          
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                
 2     35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                  
 3     38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                               
         MEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 2     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 3     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
         MEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                     
 2     42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                        
 3     43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                           
         MEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                  
 3     49:40 10:54    3 01-13   56 M   156 Kevin Moriarty                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     94:07 20:38    1 70-98  108 F   198 Sally Anderson                                                                        
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                        
 2     49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                         
 3     55:26 12:09    3 60-69   66 F    79 Lisa Braun                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                  
 2     42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                    
 3     42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 2     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 3     40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 2     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 3     38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                            
 2     44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                    
 3     44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                    
       WOMEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 2     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 3     40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                   
       WOMEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     52:28 11:30    6 01-13   99 F    75 Amy O'Hanley                Plymouth,MA                                                  
 3     54:59 12:03    3 01-13   64 F   197 Rebecca Holmes                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  
 4     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 5     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 6     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 7     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 8     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 9     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
 10    33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                   
 11    34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                 
 12    34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                           
 13    35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                   
 14    36:03  7:54    5 20-29   14 M   103 Dennis Hall                 Plymouth,MA                                                   
 15    36:40  8:02    4 40-49   15 M   114 Stephen Lapsley             Plymouth,MA                                                   
 16    36:41  8:03    5 40-49   16 M    63 Jeffrey Cedrone             Marshfield,MA                                                 
 17    37:33  8:14    6 40-49   17 M   183 Rob Meader                                                                             
 18    37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                   
 19    37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 20    38:36  8:28    7 40-49   20 M    39 Robert Edgren               Plymouth,MA                                                   
 21    38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                      
 22    38:46  8:30    6 20-29   22 M    83 Ben Bramhall                Plymouth,MA                                                   
 23    38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                                
 24    39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                             
 25    39:27  8:39    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 26    39:37  8:41    5 50-59   26 M    98 Robert Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 27    41:04  9:00    8 40-49   27 M    40 Peter Roche                 Milton,MA                                                     
 28    41:42  9:09    9 40-49   28 M    94 Jason Bassett               Plymouth,MA                                                   
 29    41:56  9:12   10 40-49   29 M     4 Glenn Davis                 Plymouth,MA                                                   
 30    42:00  9:13    6 50-59   30 M    59 Paul McLaughlin             Carver,MA                                                     
 31    42:08  9:14   11 40-49   31 M   204 Chris Murphy                                                                           
 32    42:10  9:15   12 40-49   32 M   205 Michael Cunnugh                                                                        
 33    42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                           
 34    42:20  9:17   13 40-49   34 M   146 Rory Davis                                                                             
 35    42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                         
 36    42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                           
 37    42:51  9:24   14 40-49   37 M    33 Gordon Wong                 Norwood,MA                                                    
 38    42:56  9:25    4 60-69   38 M    25 Joe Costello                Cambridge,MA                                                  
 39    42:57  9:25    6 30-39   39 M   112 Pradeep Mangalath           Boston,MA                                                     
 40    43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                            
 41    43:13  9:29   15 40-49   41 M    92 Bob Cole                    Hanson,MA                                                     
 42    43:28  9:32    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 43    43:53  9:37   16 40-49   43 M   184 Al Bueno                                                                               
 44    44:40  9:48    7 50-59   44 M   188 Bruce McKinnox                                                                         
 45    44:51  9:50    7 20-29   45 M     7 Scott Ivey                  Brookline,MA                                                  
 46    45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                   
 47    45:42 10:01    8 20-29   47 M   189 Ryan Crah                                                                              
 48    45:44 10:02    9 20-29   48 M    47 Michael Heath                                                                          
 49    46:43 10:15    8 30-39   49 M   154 Mark Timlin                                                                            
 50    47:04 10:19    4 14-19   50 M   210 Michael W                                                                              
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  
 4     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 5     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 6     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 7     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 8     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 9     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 10    38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                   
 11    38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                   
 12    40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                   
 13    40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                    
 14    41:00  8:59    6 30-39   14 F   108 Molly Garcia                Plymouth,MA          Stroller Division                        
 15    41:48  9:10    4 40-49   15 F    72 Lisa O'Hanley               Plymouth,MA                                                   
 16    42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                     
 17    42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                             
 18    42:17  9:16    7 30-39   18 F    41 Sarah Stearns               Carver,MA                                                     
 19    42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                   
 20    42:49  9:23    5 40-49   20 F    23 Kristyn Fabyanski           Madison,NJ                                                    
 21    42:57  9:25    8 30-39   21 F   113 Amy Cheung                  Boston,MA                                                     
 22    43:43  9:35    4 50-59   22 F   128 Karen Stott                 Plymouth,MA                                                   
 23    43:50  9:37    9 30-39   23 F    96 Kendall Stratton            Plymouth,MA                                                   
 24    43:51  9:37    6 40-49   24 F   185 Kathy Evers                                                                            
 25    44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                     
 26    44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                     
 27    45:16  9:56   10 30-39   27 F   120 Ashleigh McLean             Plymouth,MA                                                   
 28    45:20  9:56   11 30-39   28 F   137 Doreen Lapointe                                                                        
 29    45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 30    45:54 10:04    7 40-49   30 F    37 Erin Petersen               Plymouth,MA                                                   
 31    45:54 10:04   12 30-39   31 F   102 Kathleen Prifti             Plymouth,MA                                                   
 32    46:02 10:06    5 50-59   32 F    19 Lisa Richard                Duxbury,MA                                                    
 33    46:20 10:10    6 50-59   33 F    99 Cheryl Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 34    46:22 10:10   13 30-39   34 F   132 Karen Lapointe                                                                         
 35    46:23 10:10   14 30-39   35 F   119 Kristen Sullivan            Pembroke,MA                                                   
 36    46:41 10:14   15 30-39   36 F    32 Erin Timlin                 Plymouth,MA                                                   
 37    46:46 10:15   16 30-39   37 F    29 Naomi Kelsall               Plymouth,MA                                                   
 38    46:46 10:15   17 30-39   38 F   104 Lauren Sirois               Duxbury,MA                                                    
 39    46:52 10:17    4 20-29   39 F     8 Colleen Ryan                Roslindale,MA                                                 
 40    46:59 10:18    8 40-49   40 F    85 Kathy Viscareillo                                                                      
 41    47:26 10:24    9 40-49   41 F    61 Beth Moreira                Plymouth,MA                                                   
 42    48:03 10:32   18 30-39   42 F   203 Stacey Jordan                                                                          
 43    48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                         
 44    49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                          
 45    49:05 10:46   19 30-39   45 F    52 Kerri Carafoli                                                                         
 46    49:16 10:48   20 30-39   46 F    88 Danielle Levy                                                                          
 47    49:17 10:48   10 40-49   47 F    68 Mary-Jo Rolnick             Glenview,IL                                                   
 48    49:26 10:50   21 30-39   48 F    93 Jessica Bassett             Plymouth,MA                                                   
 49    50:19 11:02   11 40-49   49 F   106 Elise DeCola                Plymouth,MA                                                   
 50    50:34 11:05   12 40-49   50 F   202 Shirley Huxter                                                                         
            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:55 12:16    1 70-98   62 M   136 Kevin O'Farrell                                                                       
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 2     42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                          
 3     42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                          
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 2     37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                  
 3     39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                            
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 2     33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                  
 3     34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                          
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                
 2     35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                  
 3     38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                               
         MEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 2     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 3     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
         MEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                     
 2     42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                        
 3     43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                           
         MEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                  
 3     49:40 10:54    3 01-13   56 M   156 Kevin Moriarty                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     94:07 20:38    1 70-98  108 F   198 Sally Anderson                                                                        
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                        
 2     49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                         
 3     55:26 12:09    3 60-69   66 F    79 Lisa Braun                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                  
 2     42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                    
 3     42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 2     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 3     40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 2     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 3     38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                            
 2     44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                    
 3     44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                    
       WOMEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 2     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 3     40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                   
       WOMEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     52:28 11:30    6 01-13   99 F    75 Amy O'Hanley                Plymouth,MA                                                  
 3     54:59 12:03    3 01-13   64 F   197 Rebecca Holmes                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  
 4     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 5     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 6     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 7     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 8     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 9     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
 10    33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                   
 11    34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                 
 12    34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                           
 13    35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                   
 14    36:03  7:54    5 20-29   14 M   103 Dennis Hall                 Plymouth,MA                                                   
 15    36:40  8:02    4 40-49   15 M   114 Stephen Lapsley             Plymouth,MA                                                   
 16    36:41  8:03    5 40-49   16 M    63 Jeffrey Cedrone             Marshfield,MA                                                 
 17    37:33  8:14    6 40-49   17 M   183 Rob Meader                                                                             
 18    37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                   
 19    37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 20    38:36  8:28    7 40-49   20 M    39 Robert Edgren               Plymouth,MA                                                   
 21    38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                      
 22    38:46  8:30    6 20-29   22 M    83 Ben Bramhall                Plymouth,MA                                                   
 23    38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                                
 24    39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                             
 25    39:27  8:39    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 26    39:37  8:41    5 50-59   26 M    98 Robert Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 27    41:04  9:00    8 40-49   27 M    40 Peter Roche                 Milton,MA                                                     
 28    41:42  9:09    9 40-49   28 M    94 Jason Bassett               Plymouth,MA                                                   
 29    41:56  9:12   10 40-49   29 M     4 Glenn Davis                 Plymouth,MA                                                   
 30    42:00  9:13    6 50-59   30 M    59 Paul McLaughlin             Carver,MA                                                     
 31    42:08  9:14   11 40-49   31 M   204 Chris Murphy                                                                           
 32    42:10  9:15   12 40-49   32 M   205 Michael Cunnugh                                                                        
 33    42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                           
 34    42:20  9:17   13 40-49   34 M   146 Rory Davis                                                                             
 35    42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                         
 36    42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                           
 37    42:51  9:24   14 40-49   37 M    33 Gordon Wong                 Norwood,MA                                                    
 38    42:56  9:25    4 60-69   38 M    25 Joe Costello                Cambridge,MA                                                  
 39    42:57  9:25    6 30-39   39 M   112 Pradeep Mangalath           Boston,MA                                                     
 40    43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                            
 41    43:13  9:29   15 40-49   41 M    92 Bob Cole                    Hanson,MA                                                     
 42    43:28  9:32    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 43    43:53  9:37   16 40-49   43 M   184 Al Bueno                                                                               
 44    44:40  9:48    7 50-59   44 M   188 Bruce McKinnox                                                                         
 45    44:51  9:50    7 20-29   45 M     7 Scott Ivey                  Brookline,MA                                                  
 46    45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                   
 47    45:42 10:01    8 20-29   47 M   189 Ryan Crah                                                                              
 48    45:44 10:02    9 20-29   48 M    47 Michael Heath                                                                          
 49    46:43 10:15    8 30-39   49 M   154 Mark Timlin                                                                            
 50    47:04 10:19    4 14-19   50 M   210 Michael W                                                                              
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  
 4     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 5     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 6     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 7     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 8     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 9     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 10    38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                   
 11    38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                   
 12    40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                   
 13    40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                    
 14    41:00  8:59    6 30-39   14 F   108 Molly Garcia                Plymouth,MA          Stroller Division                        
 15    41:48  9:10    4 40-49   15 F    72 Lisa O'Hanley               Plymouth,MA                                                   
 16    42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                     
 17    42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                             
 18    42:17  9:16    7 30-39   18 F    41 Sarah Stearns               Carver,MA                                                     
 19    42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                   
 20    42:49  9:23    5 40-49   20 F    23 Kristyn Fabyanski           Madison,NJ                                                    
 21    42:57  9:25    8 30-39   21 F   113 Amy Cheung                  Boston,MA                                                     
 22    43:43  9:35    4 50-59   22 F   128 Karen Stott                 Plymouth,MA                                                   
 23    43:50  9:37    9 30-39   23 F    96 Kendall Stratton            Plymouth,MA                                                   
 24    43:51  9:37    6 40-49   24 F   185 Kathy Evers                                                                            
 25    44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                     
 26    44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                     
 27    45:16  9:56   10 30-39   27 F   120 Ashleigh McLean             Plymouth,MA                                                   
 28    45:20  9:56   11 30-39   28 F   137 Doreen Lapointe                                                                        
 29    45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 30    45:54 10:04    7 40-49   30 F    37 Erin Petersen               Plymouth,MA                                                   
 31    45:54 10:04   12 30-39   31 F   102 Kathleen Prifti             Plymouth,MA                                                   
 32    46:02 10:06    5 50-59   32 F    19 Lisa Richard                Duxbury,MA                                                    
 33    46:20 10:10    6 50-59   33 F    99 Cheryl Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 34    46:22 10:10   13 30-39   34 F   132 Karen Lapointe                                                                         
 35    46:23 10:10   14 30-39   35 F   119 Kristen Sullivan            Pembroke,MA                                                   
 36    46:41 10:14   15 30-39   36 F    32 Erin Timlin                 Plymouth,MA                                                   
 37    46:46 10:15   16 30-39   37 F    29 Naomi Kelsall               Plymouth,MA                                                   
 38    46:46 10:15   17 30-39   38 F   104 Lauren Sirois               Duxbury,MA                                                    
 39    46:52 10:17    4 20-29   39 F     8 Colleen Ryan                Roslindale,MA                                                 
 40    46:59 10:18    8 40-49   40 F    85 Kathy Viscareillo                                                                      
 41    47:26 10:24    9 40-49   41 F    61 Beth Moreira                Plymouth,MA                                                   
 42    48:03 10:32   18 30-39   42 F   203 Stacey Jordan                                                                          
 43    48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                         
 44    49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                          
 45    49:05 10:46   19 30-39   45 F    52 Kerri Carafoli                                                                         
 46    49:16 10:48   20 30-39   46 F    88 Danielle Levy                                                                          
 47    49:17 10:48   10 40-49   47 F    68 Mary-Jo Rolnick             Glenview,IL                                                   
 48    49:26 10:50   21 30-39   48 F    93 Jessica Bassett             Plymouth,MA                                                   
 49    50:19 11:02   11 40-49   49 F   106 Elise DeCola                Plymouth,MA                                                   
 50    50:34 11:05   12 40-49   50 F   202 Shirley Huxter                                                                         
            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:55 12:16    1 70-98   62 M   136 Kevin O'Farrell                                                                       
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 2     42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                          
 3     42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                          
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 2     37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                  
 3     39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                            
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 2     33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                  
 3     34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                          
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                
 2     35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                  
 3     38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                               
         MEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 2     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 3     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
         MEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                     
 2     42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                        
 3     43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                           
         MEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                  
 3     49:40 10:54    3 01-13   56 M   156 Kevin Moriarty                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     94:07 20:38    1 70-98  108 F   198 Sally Anderson                                                                        
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                        
 2     49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                         
 3     55:26 12:09    3 60-69   66 F    79 Lisa Braun                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                  
 2     42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                    
 3     42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 2     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 3     40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 2     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 3     38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                            
 2     44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                    
 3     44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                    
       WOMEN AGE GROUP 14-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 2     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 3     40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                   
       WOMEN AGE GROUP 01-13
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                  
 2     52:28 11:30    6 01-13   99 F    75 Amy O'Hanley                Plymouth,MA                                                  
 3     54:59 12:03    3 01-13   64 F   197 Rebecca Holmes                                                                        
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:54  6:07    1 20-29    1 M   107 Peter Brown                 Andover,MA                                                   
 2     28:29  6:15    1 50-59    2 M    95 Ted Poulos                  McLean,VA                                                    
 3     29:01  6:22    1 30-39    3 M    97 Benjamin Knappmiller        New York,NY                                                  
 4     29:19  6:26    1 60-69    4 M   164 Wayne Alukonis                                                                        
 5     31:31  6:55    2 20-29    5 M   109 Timothy Doyle               Duxbury,MA                                                   
 6     31:42  6:57    3 20-29    6 M    58 Adam Arruda                 Plymouth,MA                                                  
 7     31:56  7:00    1 40-49    7 M    81 Daryll Brosanders           Tucson,AZ                                                    
 8     32:11  7:03    2 50-59    8 M   161 Fred Bazzoli                                                                          
 9     33:45  7:24    4 20-29    9 M     6 Matthew Cozzolino           Roxbury,MA                                                   
 10    33:57  7:27    2 40-49   10 M    69 ERIC ZACCHINI               Plymouth,MA                                                   
 11    34:58  7:40    2 30-39   11 M   117 Bryan Fecteau               Marshfield,MA                                                 
 12    34:59  7:40    3 40-49   12 M   181 Chris Ruggio                                                                           
 13    35:26  7:46    3 30-39   13 M    30 Michael Balonis Jr          Plymouth,MA                                                   
 14    36:03  7:54    5 20-29   14 M   103 Dennis Hall                 Plymouth,MA                                                   
 15    36:40  8:02    4 40-49   15 M   114 Stephen Lapsley             Plymouth,MA                                                   
 16    36:41  8:03    5 40-49   16 M    63 Jeffrey Cedrone             Marshfield,MA                                                 
 17    37:33  8:14    6 40-49   17 M   183 Rob Meader                                                                             
 18    37:46  8:17    3 50-59   18 M   160 Charles Ashman                                    Unknown    Entrant                   
 19    37:52  8:18    1 01-13   19 M   100 Colin Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 20    38:36  8:28    7 40-49   20 M    39 Robert Edgren               Plymouth,MA                                                   
 21    38:38  8:28    1 14-19   21 M    89 Tommy Viscareillo                                                                      
 22    38:46  8:30    6 20-29   22 M    83 Ben Bramhall                Plymouth,MA                                                   
 23    38:52  8:31    4 30-39   23 M    64 Brendon Vaughn              Bridgewater,MA                                                
 24    39:15  8:36    4 50-59   24 M   122 Henry Florentine Jr         Sagamore Beach,MA                                             
 25    39:27  8:39    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 26    39:37  8:41    5 50-59   26 M    98 Robert Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 27    41:04  9:00    8 40-49   27 M    40 Peter Roche                 Milton,MA                                                     
 28    41:42  9:09    9 40-49   28 M    94 Jason Bassett               Plymouth,MA                                                   
 29    41:56  9:12   10 40-49   29 M     4 Glenn Davis                 Plymouth,MA                                                   
 30    42:00  9:13    6 50-59   30 M    59 Paul McLaughlin             Carver,MA                                                     
 31    42:08  9:14   11 40-49   31 M   204 Chris Murphy                                                                           
 32    42:10  9:15   12 40-49   32 M   205 Michael Cunnugh                                                                        
 33    42:16  9:16    2 60-69   33 M   162 Fred Jacques                                                                           
 34    42:20  9:17   13 40-49   34 M   146 Rory Davis                                                                             
 35    42:21  9:17    2 14-19   35 M   209 Cody Farragher                                                                         
 36    42:40  9:21    3 60-69   36 M   180 Jim Sorenson                                                                           
 37    42:51  9:24   14 40-49   37 M    33 Gordon Wong                 Norwood,MA                                                    
 38    42:56  9:25    4 60-69   38 M    25 Joe Costello                Cambridge,MA                                                  
 39    42:57  9:25    6 30-39   39 M   112 Pradeep Mangalath           Boston,MA                                                     
 40    43:11  9:28    3 14-19   40 M   208 Noah Bailey                                                                            
 41    43:13  9:29   15 40-49   41 M    92 Bob Cole                    Hanson,MA                                                     
 42    43:28  9:32    7 30-39   42 M   179 Gregory Sorenson                                                                       
 43    43:53  9:37   16 40-49   43 M   184 Al Bueno                                                                               
 44    44:40  9:48    7 50-59   44 M   188 Bruce McKinnox                                                                         
 45    44:51  9:50    7 20-29   45 M     7 Scott Ivey                  Brookline,MA                                                  
 46    45:36 10:00    2 01-13   46 M    74 Tristan O'Hanley            Plymouth,MA                                                   
 47    45:42 10:01    8 20-29   47 M   189 Ryan Crah                                                                              
 48    45:44 10:02    9 20-29   48 M    47 Michael Heath                                                                          
 49    46:43 10:15    8 30-39   49 M   154 Mark Timlin                                                                            
 50    47:04 10:19    4 14-19   50 M   210 Michael W                                                                              
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:02  7:28    1 14-19    1 F   175 Brittany Reed                                                                         
 2     34:50  7:38    1 30-39    2 F   167 Jessie Harlon                                                                         
 3     35:48  7:51    2 30-39    3 F    26 Karen Hugill                Plymouth,MA                                                  
 4     36:04  7:55    3 30-39    4 F   165 Alyssa McGraw                                                                         
 5     36:50  8:05    1 40-49    5 F   118 Patrice Litvay              Plymouth,MA                                                  
 6     37:37  8:15    4 30-39    6 F    86 Jacqui May-Beaton                                                                     
 7     37:59  8:20    2 40-49    7 F    62 Andrea Robbins              Marshfield,MA                                                
 8     38:32  8:27    2 14-19    8 F   191 Mallory Hanson                                                                        
 9     38:44  8:30    3 14-19    9 F   159 Allie Allaire                                                                         
 10    38:45  8:30    1 50-59   10 F    82 Jami Bramhall               Plymouth,MA                                                   
 11    38:56  8:32    5 30-39   11 F    42 Kara Walsh                  Plymouth,MA                                                   
 12    40:17  8:50    3 40-49   12 F   124 Deanne Murray               Plymouth,MA                                                   
 13    40:59  8:59    4 14-19   13 F    12 Michelle Flaherty           Boxford,MA                                                    
 14    41:00  8:59    6 30-39   14 F   108 Molly Garcia                Plymouth,MA          Stroller Division                        
 15    41:48  9:10    4 40-49   15 F    72 Lisa O'Hanley               Plymouth,MA                                                   
 16    42:04  9:14    2 50-59   16 F    60 Madeline McLaughlin         Carver,MA                                                     
 17    42:16  9:16    1 20-29   17 F   147 Anne Clark                                                                             
 18    42:17  9:16    7 30-39   18 F    41 Sarah Stearns               Carver,MA                                                     
 19    42:30  9:19    3 50-59   19 F    70 Maria Husted                Plymouth,MA                                                   
 20    42:49  9:23    5 40-49   20 F    23 Kristyn Fabyanski           Madison,NJ                                                    
 21    42:57  9:25    8 30-39   21 F   113 Amy Cheung                  Boston,MA                                                     
 22    43:43  9:35    4 50-59   22 F   128 Karen Stott                 Plymouth,MA                                                   
 23    43:50  9:37    9 30-39   23 F    96 Kendall Stratton            Plymouth,MA                                                   
 24    43:51  9:37    6 40-49   24 F   185 Kathy Evers                                                                            
 25    44:18  9:43    2 20-29   25 F    10 Kimberly Wilson             Quincy,MA                                                     
 26    44:18  9:43    3 20-29   26 F     9 Caitlin Wilson              Quincy,MA                                                     
 27    45:16  9:56   10 30-39   27 F   120 Ashleigh McLean             Plymouth,MA                                                   
 28    45:20  9:56   11 30-39   28 F   137 Doreen Lapointe                                                                        
 29    45:40 10:01    1 01-13   29 F   101 Maeve Reynolds              Plymouth,MA                                                   
 30    45:54 10:04    7 40-49   30 F    37 Erin Petersen               Plymouth,MA                                                   
 31    45:54 10:04   12 30-39   31 F   102 Kathleen Prifti             Plymouth,MA                                                   
 32    46:02 10:06    5 50-59   32 F    19 Lisa Richard                Duxbury,MA                                                    
 33    46:20 10:10    6 50-59   33 F    99 Cheryl Fontaine             Plymouth,MA                                                   
 34    46:22 10:10   13 30-39   34 F   132 Karen Lapointe                                                                         
 35    46:23 10:10   14 30-39   35 F   119 Kristen Sullivan            Pembroke,MA                                                   
 36    46:41 10:14   15 30-39   36 F    32 Erin Timlin                 Plymouth,MA                                                   
 37    46:46 10:15   16 30-39   37 F    29 Naomi Kelsall               Plymouth,MA                                                   
 38    46:46 10:15   17 30-39   38 F   104 Lauren Sirois               Duxbury,MA                                                    
 39    46:52 10:17    4 20-29   39 F     8 Colleen Ryan                Roslindale,MA                                                 
 40    46:59 10:18    8 40-49   40 F    85 Kathy Viscareillo                                                                      
 41    47:26 10:24    9 40-49   41 F    61 Beth Moreira                Plymouth,MA                                                   
 42    48:03 10:32   18 30-39   42 F   203 Stacey Jordan                                                                          
 43    48:50 10:43    1 60-69   43 F   174 Cheryl Shepard                                                                         
 44    49:03 10:45    2 60-69   44 F   163 Ellen Jacwues                                                                          
 45    49:05 10:46   19 30-39   45 F    52 Kerri Carafoli                                                                         
 46    49:16 10:48   20 30-39   46 F    88 Danielle Levy                                                                          
 47    49:17 10:48   10 40-49   47 F    68 Mary-Jo Rolnick             Glenview,IL                                                   
 48    49:26 10:50   21 30-39   48 F    93 Jessica Bassett             Plymouth,MA                                                   
 49    50:19 11:02   11 40-49   49 F   106 Elise DeCola                Plymouth,MA                                                   
 50    50:34 11:05   12 40-49   50 F   202 Shirley Huxter                                                                         




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News