Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

AJ Giombetti Memorial 5k and 10k Races

Scranton , MA, August 10, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

AJ Giombetti Memorial 5k and 10k Races
Age Group Results
August 10, 2013
Results By FastFinishes.net
5k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michele Destefano Harrisburg  PA 44 7 22:19.2 7:12/M
2 Mary Martin Honesdale  PA 18 10 25:29.5 8:13/M
3 Barbara Jane Wicker Thornhurst  PA 17 11 25:35.7 8:15/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Terrance Shea 39 1 17:10.6 5:32/M
2 Andrew Lopez Scranton  PA 15 2 19:17.1 6:13/M
3 Vinny Baglivo Scranton  PA 16 3 20:05.1 6:29/M
4 Thomas Swift Peckville  PA 18 4 20:15.0 6:32/M
Female 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Kriaty Rockeffeller 30 12 25:39.4 8:16/M
2 Monica Harduby 99 15 26:23.9 8:31/M
3 Isabella Scarantino Moscow  PA 17 18 26:43.7 8:37/M
4 Celia Kane Binghamton  NY 48 19 26:44.4 8:37/M
5 Marie Gregg 54 27 27:30.3 8:52/M
6 Juliane Walton Archbald  PA 56 29 27:53.3 9:00/M
7 Ali Bernardi Olyphant  PA 25 30 28:02.6 9:03/M
8 Jessica Peterson Southampton  PA 11 35 29:29.7 9:31/M
9 Ann Nzo 99 37 29:47.9 9:36/M
10 Arianna Mischello State College  PA 24 38 29:50.0 9:37/M
11 Licia Olivetti Peckville  PA 23 39 29:55.1 9:39/M
12 Wendy Rosetti Archbald  PA 46 40 29:55.7 9:39/M
13 Alexia Blake Jefferson Township  PA 49 41 30:03.8 9:42/M
14 Michele Conaboy Scranton  PA 25 47 30:55.0 9:58/M
15 Colleen Martin Archbald  PA 17 50 31:07.3 10:02/M
16 Elizabeth Cicilioni Jessup  PA 17 51 31:07.3 10:02/M
17 Hannah Hughes 99 54 31:55.6 10:18/M
18 Sadie Petty Marian  JV 55 31:57.1 10:18/M
19 Cali Wilson Peckville  PA 17 57 32:09.6 10:22/M
20 Bobbi Lee Weston Archbald  PA 49 59 33:12.9 10:43/M
21 Kimberly Kuratnick Scranton  PA 30 61 34:06.0 11:00/M
22 Molly Hayes Scranton  PA 26 62 34:09.5 11:01/M
23 Kelly Rinaldi Lake Ariel  PA 46 64 34:13.4 11:02/M
24 Lisa Mischello 50 65 34:17.2 11:04/M
25 Jjuli Keyuk 99 67 35:23.1 11:25/M
26 Kim Wolfel Jessup  PA 54 68 35:23.2 11:25/M
27 Susan Hennemuth Lake Ariel  PA 61 69 35:26.4 11:26/M
28 Mary Kane Dunmore  PA 64 71 35:42.4 11:31/M
29 Vanessa Caparo Moscow  PA 55 76 39:11.0 12:38/M
30 Michelle Malimban Conshohocken  PA 25 78 39:28.1 12:44/M
31 Alisha Marchegiani Jessup  PA 19 79 39:35.6 12:46/M
32 Maria Wolfel Jessup  PA 19 80 39:36.1 12:46/M
33 T Destefano Harrisburg  PA 18 82 40:09.2 12:57/M
34 Jannelle Wasilchak Archbald  PA 38 84 42:21.4 13:40/M
35 Elizabeth Brady Archbald  PA 17 86 44:33.2 14:22/M
36 Carly Mischello Moscow  PA 17 88 45:36.9 14:43/M
37 Cassidy Mischello PA 27 90 45:41.6 14:44/M
38 Ellie Nasser 28 91 45:51.8 14:47/M
39 Deloris Wakki Nanticoke  PA 61 92 46:32.2 15:01/M
40 Jessica Fritz Philadelphia  PA 26 94 47:21.4 15:16/M
41 Marita Belotti West Chester  PA 29 95 47:47.3 15:25/M
42 Leah Belotti West Chester  PA 16 96 47:47.7 15:25/M
43 Jennifer Malsch East Stroudsburg  PA 41 99 48:00.4 15:29/M
44 Mary Kay Marzani Dover  PA 38 100 48:00.5 15:29/M
45 Betsy Hill Jefferson Twp  PA 58 103 51:23.1 16:35/M
46 Linda Lynett Scranton  PA 66 104 51:23.1 16:35/M
47 Gene Kilaller 99 105 51:23.8 16:35/M
48 Diane Cardamone Scranton  PA 54 106 51:37.9 16:39/M
49 Diane Bernardi Olyphant  PA 53 107 51:38.1 16:39/M
50 Nicole Bernardi Olyphant  PA 18 108 51:38.2 16:39/M
51 Kathleen Snyder Clarks Summit  PA 99 109 52:09.5 16:49/M
52 Anne Aemezzani Jermyn  PA 63 110 52:57.3 17:05/M
53 Maggie Ferraro Archbald  PA 61 111 52:57.8 17:05/M
54 Samantha Smith Moscow  PA 24 112 54:19.5 17:31/M
55 Lexy Hynak Roaring Brook Twp.  PA 22 114 58:08.8 18:45/M
56 Amy Smith Moscow  PA 25 115 58:08.9 18:45/M
57 Julia Kane Jefferson Township  PA 20 116 58:10.0 18:46/M
58 Kelsey Halkyer Moscow  PA 22 121 59:12.9 19:06/M
59 Meghan Marsico Moscow  PA 21 127 59:34.2 19:13/M
60 Sue Decan 99 130 1:00:34.4 19:32/M
61 Nika Verrastro Moscow  PA 19 134 1:00:51.4 19:38/M
62 Carly Reilly 99 135 1:00:51.4 19:38/M
63 Laren Luongo 99 136 1:01:19.9 19:47/M
64 Kathryn Merkel Scranton  PA 20 138 1:01:23.8 19:48/M
65 Ashley McDonough Springbrook Twp  PA 20 141 1:02:46.8 20:15/M
66 Marie Merkel Scranton  PA 51 142 1:02:47.1 20:15/M
67 Haley Halkyer Moscow  PA 22 143 1:02:47.2 20:15/M
68 Christie Bonacci Moscow  PA 20 144 1:02:48.4 20:15/M
69 Sarah Zero 99 145 1:02:48.4 20:15/M
70 Abby Davailus Gouldsboro  PA 20 146 1:02:49.3 20:16/M
71 Erika Schwitzer Mars  PA 20 150 1:02:53.4 20:17/M
72 Linda Krehel Eynon  PA 50 153 1:04:05.6 20:40/M
73 Tracey Smith Moscow  PA 48 156 1:04:54.4 20:56/M
74 Carolyn Halkyer Moscow  PA 73 159 1:04:59.8 20:58/M
75 Elda Mazza Jessup  PA 57 160 1:05:01.1 20:58/M
76 Amanda Marchegiani Jessup  PA 29 161 1:05:01.6 20:58/M
Male 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mark Peterson Southampton  PA 15 5 21:02.3 6:47/M
2 Jason Metz Phoenixville  PA 33 6 22:16.3 7:11/M
3 Kurt Kurshner Archbald  PA 19 8 23:05.4 7:27/M
4 Jakob Koatelec Harrisburg  PA 15 9 23:37.2 7:37/M
5 Unknown Partic. 349 13 25:51.6 8:20/M
6 Spenser Ploskonka 99 14 26:22.5 8:30/M
7 Thomas Ciccarelli Danville  PA 41 16 26:28.5 8:32/M
8 Jade Armezzani Phoenixville  PA 31 17 26:35.5 8:35/M
9 Vinne Grippa 99 20 26:44.5 8:37/M
10 Camillio Olivieri 16 21 26:53.1 8:40/M
11 Greg Sporko Moscow  PA 20 22 27:03.4 8:44/M
12 Nick Desavino 99 23 27:04.7 8:44/M
13 Garrett Fisher Moscow  PA 18 24 27:10.0 8:46/M
14 Mark Renzini Wilkes Barre  PA 54 25 27:16.7 8:48/M
15 Dan Muklewitz 99 26 27:21.1 8:49/M
16 Kurt Kushner Archbald  PA 54 28 27:34.4 8:54/M
17 Bobby Crofton Jermyn  PA 25 31 28:19.6 9:08/M
18 Charles Perry 99 32 28:35.3 9:13/M
19 Chris Morris 99 33 28:51.5 9:18/M
20 Bob Nunley 99 34 29:21.8 9:28/M
21 Dan Petersen Southampton  PA 44 36 29:32.2 9:32/M
22 Luike Laplant 36 42 30:05.4 9:42/M
23 Brandon Rotell 20 43 30:20.8 9:47/M
24 Matthew Carrescia Jefferson Township  PA 53 44 30:25.7 9:49/M
25 Bob Brown Scranton  PA 26 45 30:44.3 9:55/M
26 Jason Wiater Conshohocken  PA 29 46 30:50.9 9:57/M
27 Sue Conaboy 28 48 30:55.2 9:58/M
28 Unknown Partic. 436 49 31:04.7 10:01/M
29 Dan O"neill Philadelphia  PA 26 52 31:11.6 10:04/M
30 Alessandro Olivieri 13 53 31:54.6 10:17/M
31 Unknown Partic. 348 56 32:06.6 10:21/M
32 Kevin Perry 99 58 32:40.9 10:32/M
33 Jeremy Clouse Dunmore  PA 14 60 33:14.6 10:43/M
34 Jack Corcoran Scranton  PA 29 63 34:09.8 11:01/M
35 Bobby Wolfel Jessup  PA 25 66 34:59.5 11:17/M
36 Peter Giombetti, Jr. Malvern  PA 14 70 35:28.7 11:26/M
37 Connor Cranick Jessup  PA 18 72 36:14.7 11:41/M
38 Billy Williams Peckville  PA 18 73 36:14.9 11:41/M
39 Patrick Houlihan Jessup  PA 18 74 36:15.5 11:42/M
40 Eddie Hughes Archbald  PA 18 75 36:17.0 11:42/M
41 Joseph Caparo Moscow  PA 49 77 39:11.0 12:38/M
42 Michael Snyder 99 81 40:06.2 12:56/M
43 Jerry Wasilchak Archbald  PA 7 83 42:12.8 13:37/M
44 Thomas Brown Scott Township  PA 64 85 42:28.6 13:42/M
45 Michael Brady Archbald  PA 50 87 44:34.5 14:23/M
46 Joe Merkel Scranton  PA 22 89 45:37.7 14:43/M
47 Sam Fritz 20 93 47:07.4 15:12/M
48 Mark Belotti West Chester  PA 57 97 47:49.3 15:25/M
49 Arthur Marzani Dover  PA 69 98 47:49.4 15:25/M
50 Jim Cardamone Scranton  PA 68 101 49:24.9 15:56/M
51 Gary Bernardi Olyphant  PA 55 102 49:25.7 15:56/M
52 Unknown Partic. 380 113 54:19.6 17:31/M
53 Unknown Partic. 408 117 58:40.2 18:55/M
54 Justin Jarbola 99 118 58:41.1 18:56/M
55 Elijah Londo 26 119 58:41.2 18:56/M
56 Glen Smith Moscow  PA 49 120 58:56.3 19:01/M
57 Rich Yazinski 67 122 59:23.2 19:09/M
58 Robert Munley 65 123 59:23.5 19:09/M
59 Robert Wolfel Jessup  PA 56 124 59:24.1 19:10/M
60 Matthew Smith Moscow  PA 22 125 59:34.0 19:13/M
61 Frank Betash 21 126 59:34.1 19:13/M
62 Eric Marsilo Moscow  PA 17 128 59:34.8 19:13/M
63 Max Kranick Jessup  PA 16 129 59:35.8 19:13/M
64 Tony Scarpino Forest City  PA 52 131 1:00:34.7 19:32/M
65 Jim Sanderson 52 132 1:00:34.8 19:32/M
66 Unknown Partic. 337 133 1:00:51.2 19:38/M
67 Scott Jacoby 99 137 1:01:20.1 19:47/M
68 Timothy Merkel Scranton  PA 18 139 1:01:24.4 19:48/M
69 Timothy Merkel Scranton  PA 54 140 1:01:25.9 19:49/M
70 Keenan Oconnell Milanville  PA 20 147 1:02:50.2 20:16/M
71 Brad Bisignani 99 148 1:02:50.4 20:16/M
72 Nick Bell Milanville  PA 20 149 1:02:52.6 20:17/M
73 Unknown Partic. 430 151 1:03:58.8 20:38/M
74 Unknown Partic. 431 152 1:03:59.8 20:38/M
75 Nick Krehel Eynon  PA 52 154 1:04:33.6 20:49/M
76 Pete Giombetti Malvern  PA 50 155 1:04:33.9 20:49/M
77 Carl Halkyer 47 157 1:04:55.3 20:56/M
78 Paul Chapman 47 158 1:04:58.6 20:57/M
10k Run
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Carly Shea PA 34 3 37:21.0 6:01/M
2 Nicole Smith Clarks Summit  PA 23 5 44:16.5 7:08/M
3 Dominique Raner Barnesville  PA 27 7 46:07.8 7:26/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tom Burke Scranton  PA 51 1 31:44.7 5:07/M
2 Michael Brenkosh 99 2 37:16.2 6:01/M
3 Sergei Bilardi 18 4 41:51.2 6:45/M
4 James Gamrat Scranton  PA 26 6 44:25.8 7:10/M
Female 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Cozy Armezzani Jermyn  PA 25 11 47:21.0 7:38/M
2 Morgan Mesko Philadelphia  PA 27 14 49:22.7 7:58/M
3 Sarah Roma Scranton  PA 23 16 50:00.3 8:04/M
4 Molly Kane Jefferson Township  PA 19 17 50:31.1 8:09/M
5 Margaret Snyder Philadelphia  PA 33 20 51:14.3 8:16/M
6 Crystal Evans Brooklyn  NY 42 21 52:37.3 8:29/M
7 Maria Gentile 19 22 53:27.5 8:37/M
8 Rebecca Haberle 35 23 54:15.9 8:45/M
9 Dana Petramich Olyphant  PA 41 25 55:06.5 8:53/M
10 Caitlin Brown Clarks Summit  PA 27 26 55:43.6 8:59/M
11 Marissa Rinaldi Lake Ariel  PA 19 28 55:56.9 9:01/M
Male 0-99
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tony Cenminiano Pleasant Mount  PA 76 8 46:38.1 7:31/M
2 Aidan Brown Clarks Summit  PA 25 9 47:04.4 7:35/M
3 Matthew Wolfel Jessup  PA 19 10 47:15.3 7:37/M
4 Ryan Morris Philadelphia  PA 29 12 48:20.5 7:48/M
5 David Cohen Cresco  PA 58 13 49:12.7 7:56/M
6 Matt Sloawn 36 15 49:40.7 8:01/M
7 Jim Kelly Pittston  PA 38 18 50:52.7 8:12/M
8 Tom Walski Nanticote  PA 62 19 51:10.5 8:15/M
9 Mark Richardson Olyphant  PA 45 24 54:22.4 8:46/M
10 Andrew Brown Clarks Summit  PA 58 27 55:43.9 8:59/M
11 Vincent Fedor Scranton  PA 68 29 56:35.3 9:08/M
12 Shaun Flynn PA 39 30 59:22.2 9:35/M
13 Walter Casper Carbondale  PA 50 31 1:07:59.9 10:58/M



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News