Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

KELSEYS CURE 5K

GAINESVILLE, GA, September 28, 2013

[OVERALL RESULTS ]

AGE GROUP RESULTS


 Kelsey's Cure 5K       
 Age Group Results       
 September 28, 2013       
 AAA RACE SERVICES       aaaraceservices.com       
                                                                                
 Overall Male Overall Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Juan Soto              Gainesbville  GA   27  1       17:27.0    5:38/M  
                                                                                
 Overall Female Overall Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Johanna Kiehl          Gainesville  GA    36  23      22:15.9    7:11/M  
                                                                                
 Overall Male Masters Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Kevin Jarrard          Gainesville  GA    41  14      20:36.2    6:39/M  
                                                                                
 Overall Female Masters Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Karen Swann            Franklin  GA       58  44      25:43.8    8:18/M  
                                                                                
 Overall Male Grandmasters Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     David Turner           Clarkesville  GA   73  37      24:15.0    7:49/M  
                                                                                
 Overall Female Grandmasters Winners       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Judy Martin            Gainesbville  GA   54  49      26:03.0    8:24/M  
                                                                                
 Male 10 and under       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Alexander Simonton     Gainesville  GA    9   25      22:42.8    7:19/M  
 2     Will Jackson           Gainesville  GA    9   86      28:07.8    9:04/M  
 3     Aiden Simonton         Gainesville  GA    7   87      28:08.5    9:05/M  
 4     Carter Cox             Dawsonville  GA    7   136     31:22.8    10:07/M 
 5     Landon Owens           Gainesville  GA    7   227     41:03.2    13:15/M 
 6     Jake Wilson            Gainesville  GA    8   300     50:39.8    16:20/M 
                                                                                
 Female 10 & Under       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Angela Mejia           Gainesville  GA    10  92      28:29.6    9:11/M  
 2     Amanda Smith           Flowery Branch  GA 9   145     31:41.2    10:13/M 
 3     Kaylee Sterling        Johns Creek  GA    8   231     41:19.9    13:20/M 
 4     Tori Mullins           Gainesville  GA    8   264     45:29.8    14:40/M 
 5     Cheyenne Hanlon        Gainesville  GA    8   266     45:31.7    14:41/M 
 6     Lauren Rylee           Lula  GA           0   290     49:55.5    16:06/M 
 7     Sophie Cleveland       Gainesville  GA    8   298     50:31.0    16:18/M 
                                                                                
 Male 11 to 14       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Maddox Turner          Gainesbville  GA   14  7       19:30.5    6:17/M  
 2     Marcos Reyes           Gainesville  GA    14  16      21:16.0    6:52/M  
 3     Jordan Saibu           Smyna  GA          14  17      21:25.1    6:55/M  
 4     Victor Murillo         Lula  GA           13  20      21:48.4    7:02/M  
 5     Luke Cooper            Gainesville  GA    13  68      27:10.6    8:46/M  
 6     Austin Simonton        Gainesville  GA    11  80      27:52.4    8:59/M  
 7     Matt Leberete          Gainesville  GA    13  81      27:52.6    8:59/M  
 8     Koby Adams             Gainesville  GA    11  116     29:52.0    9:38/M  
 9     Marcel Waters          Tampa  FL          14  125     30:24.7    9:48/M  
 10    Brock Cooper           Gillsville  GA     11  157     32:22.5    10:26/M 
 11    Ian Cooley             Woodstock  GA      14  159     32:30.2    10:29/M 
 12    Alec Volle             Washington  DC     14  161     32:32.4    10:30/M 
 13    Kyle Baugh             Lula  GA           12  162     32:32.9    10:30/M 
 14    Jeremiah Jackson       Atlanta  GA        12  166     32:42.6    10:33/M 
 15    James Blane            Atlanta  GA        12  167     32:45.5    10:34/M 
 16    Max Ogunbunni          Peachtree City  GA 13  220     40:05.4    12:56/M 
 17    Peter Plants           Gainesville  GA    14  228     41:08.9    13:16/M 
 18    Joseph Forman          Peachtree City  GA 13  229     41:10.7    13:17/M 
 19    Dylan Davis            Gainesville  GA    12  257     43:35.9    14:04/M 
 20    Saahir Banjee          Atlanta  GA        12  294     50:14.0    16:12/M 
 21    Patrick Phillips       Murfresboro  TN    14  323     54:32.2    17:35/M 
 22    Ahmadin Redding        Gainesville  GA    13  329     59:01.1    19:02/M 
                                                                                
 Female 11 to 14       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Tatum McQuillen        Clermont  GA       14  103     29:16.1    9:26/M  
 2     Cynthia Alberto        Gainesbville  GA   14  106     29:24.6    9:29/M  
 3     Emma Conley            Lula  GA           14  126     30:33.0    9:51/M  
 4     Taylor Anne Kelley     Gainesville  GA    14  138     31:26.1    10:08/M 
 5     Carla Alberte          Gainesville  GA    11  139     31:26.6    10:08/M 
 6     Hannah Spain           Gainesville  GA    14  144     31:38.8    10:12/M 
 7     Hanna Grogan           Gainesville  GA    14  184     34:17.9    11:04/M 
 8     Lexie Sengkhammee      Braselton  GA      13  185     34:18.2    11:04/M 
 9     Carley Mancuso         Dahlonega  GA      11  191     35:03.5    11:18/M 
 10    Maggie Griffin         Gillsville  GA     13  202     36:54.5    11:54/M 
 11    Summer Lindsey         Lula  GA           13  203     36:55.0    11:55/M 
 12    Tori Taylor            Mt. Airy  GA       13  204     36:56.4    11:55/M 
 13    Macy Thomas            Lula  GA           13  205     36:56.7    11:55/M 
 14    Katie Baugh            Lula  GA           12  262     44:52.5    14:28/M 
 15    Sarah Salyers          Gillsville  GA     12  272     46:02.0    14:51/M 
 16    Cassidy Elliot         Alto  GA           11  281     46:33.7    15:01/M 
 17    Pace Stephenson        Gainesville  GA    13  299     50:37.7    16:20/M 
 18    Carly Winters          Gainesville  GA    13  307     52:20.6    16:53/M 
 19    Madison Pass           Lula  GA           12  308     52:27.7    16:55/M 
                                                                                
 Male 15 to 19       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Marcus Gouthro         Gainesbville  GA   16  2       18:11.6    5:52/M  
 2     Taylor Hampton         Gainesville  GA    17  3       18:14.4    5:53/M  
 3     Christian Mull         Gainesbville  GA   16  5       19:15.8    6:13/M  
 4     Logan Allen            Gainesbville  GA   16  6       19:22.2    6:15/M  
 5     Alexei Joya            Gainesbville  GA   15  8       19:32.6    6:18/M  
 6     Fletcher Siegfried     Gainesville  GA    16  9       20:10.0    6:30/M  
 7     Jacob Deem             Gainesbville  GA   17  10      20:15.7    6:32/M  
 8     Eric Jinhong           Gainesbville  GA   15  11      20:27.2    6:36/M  
 9     Evan Soggs             Atlanta  GA        17  13      20:34.4    6:38/M  
 10    Raul Rodriguez         Gainesville  GA    15  15      21:04.1    6:48/M  
 11    Andrew Nelson          Oak Ridge  TN      17  18      21:25.5    6:55/M  
 12    Rob Robison            Murrayville  GA    16  19      21:46.3    7:01/M  
 13    Sam Jackson            Gainesbville  GA   15  21      21:49.8    7:02/M  
 14    Brian Edwards          Gillsville  GA     19  22      22:10.0    7:09/M  
 15    Connor Schiro          Gainesbville  GA   18  28      23:01.6    7:25/M  
 16    Patrick Middlethon     Atlanta  GA        17  29      23:03.6    7:26/M  
 17    Jake Soggs             Gainesville  GA    17  32      23:34.3    7:36/M  
 18    Joshua Houghton        Gainesbville  GA   17  34      23:47.5    7:40/M  
 19    Jake Taylor            Gainesville  GA    16  38      24:39.5    7:57/M  
 20    Nick Muecke            Atlanta  GA        15  39      24:51.1    8:01/M  
 21    Lindsey Keith Green    gainesville  GA    15  51      26:29.0    8:33/M  
 22    Josh Elder             Gainesville  GA    16  56      26:43.1    8:37/M  
 23    Harrison Lovell        Gainesville  GA    16  57      26:44.0    8:37/M  
 24    Garrison Cole          Buford  GA         16  58      26:45.0    8:38/M  
 25    Christopher Rosatto    Mandeville  LA     16  59      26:45.3    8:38/M  
 26    Harrison Summerour     Dawsonville  GA    17  60      26:45.5    8:38/M  
 27    Ilia Glazman           Gainesville  GA    15  66      27:02.1    8:43/M  
 28    Alex Vieillard         Gainesville  GA    15  70      27:11.9    8:46/M  
 29    Taylor Hardin          Gainesville  GA    16  72      27:18.1    8:48/M  
 30    Ben Herman             Atlanta  GA        17  73      27:18.3    8:48/M  
 31    Trace Swoszowski       Gainesville  GA    16  74      27:24.3    8:50/M  
 32    Harrison Harper        Gainesville  GA    15  75      27:30.2    8:52/M  
 33    Marcelo Meldona Garcia Gainesville  GA    15  82      27:53.6    9:00/M  
 34    Hunter Warwick         Gainesville  GA    18  90      28:15.2    9:07/M  
 35    Wil Quanstrom          Marietta  GA       16  93      28:31.3    9:12/M  
 36    Scott Stump            Gainesville  GA    15  96      28:38.3    9:14/M  
 37    Alexander Aten         Gainesville  GA    15  101     29:02.6    9:22/M  
 38    Mathew Williams        Birmingham  AL     17  113     29:49.3    9:37/M  
 39    Corbin Davis           Gainesville  GA    15  129     30:39.6    9:53/M  
 40    Logan Waswick          Gainesville  GA    16  130     30:40.1    9:54/M  
 41    Thomas Dover           Gillsville  GA     16  133     31:12.0    10:04/M 
 42    Brandon Williams       Gainesville  GA    15  135     31:14.4    10:05/M 
 43    William Ward           Gainesville  GA    15  140     31:27.5    10:09/M 
 44    Grayson Long           Gainesville  GA    18  146     31:47.1    10:15/M 
 45    Tommy Ocamb            Gainesville  GA    17  147     31:47.5    10:15/M 
 46    Jason Hart             Redman  GA         16  153     32:18.1    10:25/M 
 47    Monterro Boyd          Decatur  GA        15  168     32:47.8    10:35/M 
 48    Man Yuan               Atlanta  GA        15  172     32:56.6    10:37/M 
 49    Joshua Kreitzer        Weston  FL         16  173     32:57.8    10:38/M 
 50    Matthew Garrett        Alpharetta  GA     16  174     32:59.4    10:38/M 
 51    David Cainion          Atlanta  GA        16  175     32:59.7    10:38/M 
 52    Sekayi Williams        Brooklyn  NY       16  176     33:01.8    10:39/M 
 53    Kolton Williamson      Flowery Branch  GA 16  187     34:25.1    11:06/M 
 54    Randy Rodriguez        Gainesville  GA    15  188     34:29.5    11:07/M 
 55    Jushawn Rucker         Gainesville  GA    15  226     40:46.8    13:09/M 
 56    Andrew Strickland                         16  230     41:15.4    13:18/M 
 57    An Nguyen              Gainesville  GA    15  258     43:38.0    14:05/M 
 58    Justin Smith           Canton  GA         17  267     45:36.0    14:43/M 
 59    Johnathan West         Gainesville  GA    18  313     52:42.9    17:00/M 
                                                                                
 Female 15 to 19       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Breana Fair            Gainesville  GA    15  64      26:59.9    8:42/M  
 2     Sally Callahan         Gainesville  GA    15  65      27:00.2    8:43/M  
 3     Jasmine Murillo        Lula  GA           16  76      27:30.5    8:52/M  
 4     Karen Rubio            Jefferson  GA      15  77      27:37.4    8:55/M  
 5     Brooklyn Leigh Nagy    Gainesville  GA    19  84      27:55.9    9:00/M  
 6     Chelsea Dale           Lula  GA           16  115     29:50.1    9:37/M  
 7     Carly Griffin          Gillsville  GA     15  123     30:15.4    9:45/M  
 8     Kali Peterson          Clermont  GA       16  134     31:14.1    10:05/M 
 9     Samantha Updegrove     Gainesville  GA    15  169     32:49.3    10:35/M 
 10    Laken Sears            Lula  GA           15  170     32:51.5    10:36/M 
 11    Natalie Winters        Gainesville  GA    17  237     42:19.0    13:39/M 
 12    Ashlyn Ellison         Gainesville  GA    15  238     42:19.6    13:39/M 
 13    Jatasier Bailey        Gainesville  GA    16  250     42:52.0    13:50/M 
 14    Allison Millwood       Gainesville  GA    15  251     42:52.2    13:50/M 
 15    Eboni Bruce            Lula  GA           17  260     44:25.4    14:20/M 
 16    Emma House             Gillsville  GA     15  261     44:28.1    14:21/M 
 17    Kayla Jones            Lula  GA           16  303     51:09.5    16:30/M 
 18    Haley Simmons          Gainesville  GA    18  314     52:43.8    17:00/M 
 19    Emma Courson           Cleveland  GA      18  333     59:31.4    19:12/M 
                                                                                
 Male 20 to 24       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Trevor Bishop          Gainesville  GA    23  26      22:44.7    7:20/M  
 2     Greg Edwards           Gillsville  GA     21  47      25:58.8    8:23/M  
 3     Stephen Mendosa        Gainesville  GA    21  67      27:07.3    8:45/M  
 4     Josh Chapman           Gainesville  GA    23  95      28:33.9    9:13/M  
 5     CJ Allison             Gainesville  GA    21  110     29:37.0    9:33/M  
                                                                                
 Female 20 to 24       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     D'Anna Cain            Gainesville  GA    23  48      26:02.6    8:24/M  
 2     Hannah Strickland      Lula  GA           22  71      27:13.7    8:47/M  
 3     Ciera Gregory          Dallas  GA         20  107     29:27.4    9:30/M  
 4     Nathalia Washington    Gainesville  GA    24  121     30:04.9    9:42/M  
 5     Erica Shane            Dahlonega  GA      20  124     30:21.6    9:47/M  
 6     Samantha Conde         Gainesville  GA    24  195     35:19.5    11:24/M 
 7     Jessie Matthews        Suwanee  GA        22  198     36:42.3    11:50/M 
 8     Megan Carr             Gainesville  GA    22  200     36:45.2    11:51/M 
 9     Laura Burruss          Marietta  GA       23  212     38:58.7    12:34/M 
 10    April Stevens          Cornelia  GA       24  225     40:45.8    13:09/M 
 11    Megan Puckett          Lula  GA           20  246     42:33.0    13:44/M 
 12    Jessica Page           Lula  GA           23  254     43:29.9    14:02/M 
 13    Jessica Carney         Gillsville  GA     23  255     43:30.3    14:02/M 
 14    Tiara Ervin            Lula  GA           24  289     49:52.1    16:05/M 
 15    Ashley Echols          Alto  GA           24  296     50:27.3    16:16/M 
 16    Katie Jones            Lula  GA           23  304     51:09.9    16:30/M 
 17    Haley Smith            Flowery Branch  GA 20  342     1:03:00.0  20:19/M 
                                                                                
 Male 25 to 29       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Justin Wheeler         Gainesville  GA    26  30      23:18.5    7:31/M  
 2     Ross Harvin            Gainesville  GA    27  41      24:58.6    8:03/M  
 3     Martin Pross           Gainesbville  GA   28  46      25:56.3    8:22/M  
 4     Freddy Castaneda       Gainesville  GA    25  78      27:42.2    8:56/M  
 5     Mark Gregory           Gainesville  GA    28  114     29:49.7    9:37/M  
 6     Ken Washington         Gainesville  GA    27  120     30:03.2    9:42/M  
 7     Shaughn Casey          Gainesville  GA    28  132     30:47.8    9:56/M  
 8     Mark Chandler          Acworth  GA        26  143     31:35.3    10:11/M 
 9     Froylan Diaz           Gainesville  GA    28  278     46:30.4    15:00/M 
 10    David Burriss          Gainesville  GA    27  297     50:27.6    16:16/M 
                                                                                
 Female 25 to 29       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Daniela Rodriguez      Gainesville  GA    26  83      27:54.5    9:00/M  
 2     Jessica Satterfield    Gainesville  GA    27  142     31:28.9    10:09/M 
 3     Katie Wilson           Gainesville  GA    26  199     36:43.1    11:51/M 
 4     Cari Spradley          Cartersville  GA   26  217     39:42.4    12:48/M 
 5     Whitney Chandler       Acworth  GA        26  218     39:47.9    12:50/M 
 6     Nicole Barnes          Gainesville  GA    28  224     40:44.2    13:08/M 
 7     Courtney Chambers      Gainesville  GA    27  236     42:11.8    13:36/M 
 8     Nichole Riley          Oakwood  GA        27  241     42:28.9    13:42/M 
 9     Rachel Jamison         Flowery Branch  GA 29  242     42:29.2    13:42/M 
 10    Nancy Martinez         Gainesville  GA    25  247     42:37.4    13:45/M 
 11    Emily Roper            Flowery Branch  GA 28  252     43:12.5    13:56/M 
 12    Reyna Diaz             Gainesville  GA    27  279     46:30.8    15:00/M 
 13    Amanda Loggins         Gainesville  GA    26  280     46:31.2    15:00/M 
 14    Theresa Moat           Commerce  GA       25  291     49:59.4    16:07/M 
 15    Amanda Jarrard         Gainesville  GA    26  295     50:24.7    16:15/M 
 16    Amanda Sanchez         Gainesville  GA    28  306     51:55.3    16:45/M 
 17    Hilary Vaughn          Canon  GA          26  340     1:01:43.7  19:55/M 
                                                                                
 Male 30 to 34       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Angel Luna             Gainesville  GA    32  24      22:34.6    7:17/M  
 2     Michael Tolbert        Gainesville  GA    30  27      22:56.1    7:24/M  
 3     Richard Riley          Oakwood  GA        30  109     29:34.6    9:32/M  
 4     Brock Wilson           Jefferson  GA      31  158     32:24.4    10:27/M 
 5     Erasmo Sanchez         Gainesville  GA    31  302     50:50.2    16:24/M 
                                                                                
 Female 30 to 34       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Marin Kraushaar        kennesaw  GA       34  36      24:06.2    7:46/M  
 2     Beth Vogt              Gainesville  GA    33  63      26:58.4    8:42/M  
 3     Jennifer Martin        Gainesville  GA    32  85      28:07.4    9:04/M  
 4     Suzanne Haynes         Clermont  GA       32  98      28:51.1    9:18/M  
 5     Joni McElwaney         Gainesville  GA    33  100     28:55.1    9:20/M  
 6     Amy Allen              Gainesville  GA    34  102     29:10.5    9:25/M  
 7     Kari Duckworth         Clermont  GA       34  119     30:00.9    9:41/M  
 8     Danielle Aikens        Gainesville  GA    34  122     30:13.6    9:45/M  
 9     Cindy Lacey            Gainesville  GA    32  128     30:38.7    9:53/M  
 10    Mary Wingo             Murrayville  GA    31  131     30:42.3    9:54/M  
 11    Kelli Cox              Dawsonville  GA    31  137     31:25.7    10:08/M 
 12    Julie Satterfield      Gainesville  GA    31  141     31:28.4    10:09/M 
 13    Daphnie Barron         Gainesville  GA    33  151     32:10.7    10:23/M 
 14    Carmen Alberto         Gainesville  GA    33  196     35:44.6    11:32/M 
 15    Eunice Valencia        Gainesville  GA    30  207     37:38.4    12:08/M 
 16    Tracy Bishop           Dawsonville  GA    34  222     40:09.8    12:57/M 
 17    Emily Jones            Gainesville  GA    32  235     42:07.6    13:35/M 
 18    Emi Hughes             Gainesville  GA    30  243     42:30.7    13:43/M 
 19    Alli Roberts           Gainesville  GA    30  244     42:31.0    13:43/M 
 20    Ershla Jones           Flowery Branch  GA 34  269     45:39.9    14:44/M 
 21    Mandy Major            Gillsville  GA     30  275     46:24.4    14:58/M 
 22    Kyllie James           Cornelia  GA       34  335     1:01:18.6  19:46/M 
 23    Stephanie McCoy        Mt. Airy  GA       31  336     1:01:22.3  19:48/M 
 24    Kristina Burrell       Lakemont  GA       32  337     1:01:23.4  19:48/M 
                                                                                
 Male 35 to 39       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Josh Broome            South Africa       36  4       18:51.1    6:05/M  
 2     Wayne Conrey           Gainesbville  GA   35  12      20:31.8    6:37/M  
 3     James Corbin           Lula  GA           36  52      26:32.0    8:34/M  
 4     Angel Vargas           Lula  GA           36  55      26:42.1    8:37/M  
 5     Joe Halstead           Gainesville  GA    39  152     32:15.5    10:24/M 
 6     TJ Major               Gillsville  GA     35  274     46:24.1    14:58/M 
                                                                                
 Female 35 to 39       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Tori Perry             Gainesville  GA    38  88      28:09.5    9:05/M  
 2     Taylor Gilmer          Gainesville  GA    38  89      28:09.8    9:05/M  
 3     Katie Parrish          Gainesville  GA    35  91      28:20.4    9:08/M  
 4     Renae Hirt             Gainesville  GA    36  108     29:31.8    9:31/M  
 5     Melissa Phillips       Flowery Branch  GA 39  112     29:48.7    9:37/M  
 6     Barb Wilson            Flowery Branch  GA 39  149     31:53.0    10:17/M 
 7     Sharon Cook            Suwanee  GA        35  156     32:21.9    10:26/M 
 8     Angela Nichols         Dawsonville  GA    35  178     33:14.1    10:43/M 
 9     Mary-Rollins Lothridge Gainesville  GA    37  192     35:05.9    11:19/M 
 10    Shauna Sudderth        Maysville  GA      35  193     35:08.7    11:20/M 
 11    Robin Fair                                37  208     37:49.6    12:12/M 
 12    Dawn Hucks             Gainesville  GA    39  210     38:39.3    12:28/M 
 13    Danielle Cegelis       Atlanta  GA        35  215     39:40.2    12:48/M 
 14    Nadine Vargas          Lula  GA           36  249     42:51.4    13:49/M 
 15    Kimberly Highfield     Lula  GA           37  253     43:14.8    13:57/M 
 16    Lorrie Harrison        Buford  GA         39  268     45:38.1    14:43/M 
 17    Paige Nix              Lula  GA           36  270     45:52.3    14:48/M 
 18    Rena Kimsey            Lula  GA           38  288     49:31.8    15:58/M 
 19    Heather Faulkner       Alto  GA           36  311     52:36.2    16:58/M 
 20    Dawn Bennett           Maysville  GA      36  317     53:15.4    17:11/M 
 21    Jennifer Bryant        Gainesville  GA    38  319     53:31.4    17:16/M 
 22    Jaclyn Adams           Alto  GA           35  326     56:27.2    18:13/M 
                                                                                
 Male 40 to 44       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Ryan Kirby             Murrayville  GA    41  33      23:38.1    7:37/M  
 2     Joel Simonton          Gainesville  GA    44  43      25:33.8    8:15/M  
 3     Andee Courson          Cleveland  GA      41  69      27:10.9    8:46/M  
 4     Carl Volle             Gainesville  GA    40  104     29:21.1    9:28/M  
 5     Jeff Woodall           Acworth  GA        44  148     31:50.0    10:16/M 
 6     Brian Kelley           Clermont  GA       42  154     32:20.1    10:26/M 
 7     Mack McCahan           Gainesbville  GA   43  177     33:05.0    10:40/M 
 8     Thad Taylor            Gainesville  GA    44  181     33:44.3    10:53/M 
 9     Steven Cooper          Gillsville  GA     43  186     34:21.9    11:05/M 
 10    David Salyers          Gillsville  GA     41  273     46:06.7    14:52/M 
 11    Jeff Cooper            Gainesville  GA    43  293     50:10.9    16:11/M 
                                                                                
 Female 40 to 44       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Amelia Seid            Gainesville  GA    44  62      26:50.3    8:39/M  
 2     Lori Thompson          Jefferson  GA      42  97      28:48.9    9:17/M  
 3     Wendy Bigbie           Oakwood  GA        40  160     32:31.0    10:29/M 
 4     Valencia Jackson       Gainesville  GA    43  171     32:54.6    10:37/M 
 5     Anna Sargent           Gillsville  GA     42  182     33:51.5    10:55/M 
 6     Claudia Rubio          Jefferson  GA      40  183     34:15.9    11:03/M 
 7     Beth Atha              Gainesville  GA    41  197     35:53.8    11:35/M 
 8     Sandy Hardison         Alto  GA           40  209     37:52.9    12:13/M 
 9     Lisa Taylor            Gainesville  GA    41  211     38:49.6    12:31/M 
 10    Alicia Swoszowski      Gainesville  GA    40  214     39:22.1    12:42/M 
 11    Stacey Austin          Gainesville  GA    40  219     40:02.3    12:55/M 
 12    Laura Sterling         Alpharetta  GA     40  232     41:32.3    13:24/M 
 13    Pam Mullins            Gainesville  GA    41  263     45:21.8    14:38/M 
 14    Melissa Elliott        Alto  GA           40  282     46:33.9    15:01/M 
 15    Amy Cooper             Gainesville  GA    42  292     50:09.0    16:11/M 
 16    Kelly Garmon           Gainesville  GA    42  301     50:42.6    16:21/M 
 17    Shannon Jones          Lula  GA           43  305     51:10.3    16:30/M 
 18    Debra Thomas           Lula  GA           43  315     52:46.7    17:01/M 
 19    Cher Wilcox            Flowery Branch  GA 41  318     53:17.0    17:11/M 
 20    Carla Pass             Lula  GA           44  320     53:50.4    17:22/M 
 21    Sonya Cleveland        Gainesville  GA    41  325     56:24.9    18:12/M 
 22    Alicia Ceccacci        Flowery Branch  GA 41  327     58:14.1    18:47/M 
 23    Julie Courson          Cleveland  GA      44  334     59:33.5    19:13/M 
                                                                                
 Male 45 to 49       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Jerry Bruce            Dahlonega  GA      48  31      23:32.0    7:35/M  
 2     Wes Turner             Gainesville  GA    45  35      24:05.0    7:46/M  
 3     Mickey Taylor          Braselton  GA      45  42      25:12.0    8:08/M  
 4     Joe Jackson            Gainesville  GA    47  45      25:55.7    8:22/M  
 5     Jeff Conley            Lula  GA           46  127     30:33.4    9:51/M  
 6     Jay Johnson            Gainesville  GA    47  163     32:34.0    10:30/M 
 7     Jan Van Der Merui      Cleveland  GA      48  164     32:35.9    10:31/M 
 8     Raul Rubio             Jefferson  GA      45  165     32:38.4    10:32/M 
 9     Jeff Allison           Gainesville  GA    48  328     58:42.0    18:56/M 
                                                                                
 Female 45 to 49       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Jeannie Sutton         Gainesville  GA    47  54      26:39.8    8:36/M  
 2     Caroline Keener        Gainesville  GA    48  79      27:51.9    8:59/M  
 3     Audrey Allison         Gainesville  GA    47  94      28:31.7    9:12/M  
 4     Lucia Rebollar         Gainesville  GA    47  99      28:53.0    9:19/M  
 5     Sandra Harris          Buford  GA         45  111     29:43.6    9:35/M  
 6     Thelma Tamaz           Gainesville  GA    46  150     32:01.4    10:20/M 
 7     Leisa Rowe             Norcross  GA       46  155     32:21.0    10:26/M 
 8     Sue Perry              Clermont  GA       47  189     34:37.4    11:10/M 
 9     Linda K Plants         Gainesville  GA    45  190     34:46.4    11:13/M 
 10    Teri Carr              Gainesville  GA    45  201     36:52.7    11:54/M 
 11    Reba Kopietz           Gainesville  GA    49  234     41:44.4    13:28/M 
 12    LaDon Shaw             Baldwin  GA        49  240     42:26.9    13:41/M 
 13    Karen Raper            Alto  GA           46  271     45:53.6    14:48/M 
 14    Beth Puckett           Lula  GA           45  285     47:37.0    15:22/M 
 15    Brenda Jarrard         Gainesville  GA    47  310     52:28.4    16:55/M 
 16    Denise Cudney          Gainesville  GA    45  312     52:37.8    16:58/M 
 17    Tracy Woodall          Acworth  GA        47  316     52:54.1    17:04/M 
 18    Stacey Waters          Talmo  GA          47  331     59:02.3    19:03/M 
 19    Kim Jones              Gainesville  GA    47  341     1:01:48.4  19:56/M 
                                                                                
 Male 50 to 54       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Mitch Chapman          Gainesville  GA    50  40      24:56.7    8:03/M  
 2     Randy Smith            Lula  GA           53  61      26:49.8    8:39/M  
 3     Roy Strickland         Lula  GA           51  239     42:19.8    13:39/M 
                                                                                
 Female 50 to 54       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Leigh Cumiskey         Gainesville  GA    50  105     29:22.1    9:28/M  
 2     Alene Arenas           Gainesville  GA    52  180     33:33.0    10:49/M 
 3     Adrienne Osbourne      Roswell  GA        53  216     39:41.9    12:48/M 
 4     Tori H Mabry           Murrayville  GA    50  233     41:42.5    13:27/M 
 5     Marcia Chapman                            50  259     43:57.5    14:11/M 
 6     Lajuania Lester        Gainesville  GA    54  277     46:27.2    14:59/M 
 7     Tracy Bright           Gainesville  GA    50  286     48:40.1    15:42/M 
 8     Angela Smith           Lula  GA           52  287     49:31.4    15:58/M 
 9     Rhonda Smith           Flowery Branch  GA 50  343     1:03:36.4  20:31/M 
                                                                                
 Male 55 to 59       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Gary Gid               Gainesvillle  GA   56  53      26:37.4    8:35/M  
 2     Jerry Cunningham       Clarkesville  GA   56  118     29:55.2    9:39/M  
 3     Tim Howell             Gainesville  GA    56  206     37:09.9    11:59/M 
                                                                                
 Female 55 to 59       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Kathleen McManus       Gainesville  GA    55  179     33:22.8    10:46/M 
 2     Paula Blackwell        Gainesville  GA    56  194     35:15.1    11:22/M 
 3     Shuler Fuller          Gainesville  GA    56  276     46:26.9    14:59/M 
 4     Lynn Pugh              Gainesville  GA    59  283     46:58.2    15:09/M 
 5     Annette Robinson       Gainesville  GA    55  284     47:00.8    15:10/M 
 6     Darlene Underwood      Gainesville  GA    55  309     52:28.1    16:55/M 
 7     Janice Leven           Dawsonville  GA    58  339     1:01:37.4  19:53/M 
                                                                                
 Male 60 to 64       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Mike Gillum            Gainesville  GA    62  221     40:08.2    12:57/M 
 2     David Greenway         Murrayville  GA    60  245     42:31.4    13:43/M 
                                                                                
 Female 60 to 64       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Maria Ross             Clermont  GA       62  213     39:00.3    12:35/M 
 2     Miriam Welling         Gainesville  GA    63  332     59:31.0    19:12/M 
                                                                                
 Male 65 to 69       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     John Gram              Gainesville  GA    68  50      26:16.0    8:28/M  
                                                                                
 Female 65 to 69       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Sheila Maxwell         Gillsville  GA     66  265     45:30.4    14:41/M 
 2     Shirley Merck          Gainesville  GA    67  321     54:18.6    17:31/M 
 3     Lorene B Grogan        GAINESVILLE  GA    65  324     55:18.8    17:50/M 
 4     Gretchen Thompson      Gainesville  GA    65  330     59:01.6    19:02/M 
 5     Gwen Gunnells          Gainesville  GA    68  338     1:01:35.3  19:52/M 
                                                                                
 Male 70 to 74       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Jim Latimer            Gainesville  GA    72  117     29:53.2    9:38/M  
                                                                                
 Female 70 to 74       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Nancy Wright           Cleveland  GA      71  223     40:19.2    13:00/M 
                                                                                
 Male 75 and over       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Bill Elliott           Gainesville  GA    76  256     43:32.9    14:03/M 
                                                                                
 Female 75 and over       
                                                                                
 Place Name                   City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Lawson Smith           Gainesville  GA    99  248     42:49.7    13:49/M 
 2     Gracelyn Howard        Gainesville  GA    99  322     54:25.2    17:33/M 



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News