Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

WINDER FIRE DEPARTMENT 9/11 MEMORIAL XC 5K

WINDER, GA, September 14, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 City of Winder FD 9/11 Memorial XC 5K 9/11 Memorial XC 5K        
 Overall Finish List        
 September 14, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Grayson Pierce        Winder  GA         770    14      1 M 11-14   21:24.9    6:54/M     
 2     Fleetder Siegfried    Gainesville  GA    739    21      1 M 20-24   21:26.2    6:55/M     
 3     Caleb Hester          Lawrenceville  GA  798    16      1 M 15-19   21:40.9    6:59/M     
 4     Lauren Freeman        Cleveland  GA      652    31      1 M 30-34   21:54.7    7:04/M     
 5     Fred Warneke          Athens  GA         732    29      1 M 25-29   22:03.7    7:07/M     
 6     Ben Free              Winder  GA         768    43      1 M 40-44   22:55.8    7:24/M     
 7     Edgar Chavajay        Sugar Hill  GA     629    43      2 M 40-44   23:06.7    7:27/M     
 8     Joseph Deloach        Eatonton  GA       637    30      2 M 30-34   23:10.5    7:28/M     
 9     David Eckles          Athens  GA         762    38      1 M 35-39   23:21.9    7:32/M     
 10    Eric Crider           Winder  GA         634    33      3 M 30-34   23:26.7    7:34/M     
 11    Bill Blythe           Marietta  GA       622    53      1 M 50-54   23:35.1    7:36/M     
 12    Anna Innecken         Winder  GA         785    35      1 F 35-39   23:36.9    7:37/M     
 13    Casey Mull            Athens  GA         695    29      2 M 25-29   23:43.1    7:39/M     
 14    Rob Carlyle           Suwanee  GA        628    38      2 M 35-39   23:52.7    7:42/M     
 15    Jon Canada            Gainesville  GA    627    44      3 M 40-44   24:00.3    7:45/M     
 16    Casey Wright                             782    37      3 M 35-39   24:10.1    7:48/M     
 17    Rick Villamater       Winder  GA         764    54      2 M 50-54   24:16.5    7:50/M     
 18    Eric Patrick          Winder  GA         698    54      3 M 50-54   24:17.8    7:50/M     
 19    Jamie Leavell         Loganville  GA     751    36      2 F 35-39   24:31.0    7:55/M     
 20    Justin Thompson       Winder  GA         746    17      2 M 15-19   24:34.4    7:55/M     
 21    Tommy Dorminy         Mcdonough  GA      641    15      3 M 15-19   24:46.2    7:59/M     
 22    Jose Tavizon          Lawrenceville  GA  795    45      1 M 45-49   24:54.2    8:02/M     
 23    Jessica Adams         Hoschton  GA       602    28      1 F 25-29   25:12.2    8:08/M     
 24    Grant McDonel         Monroe  GA         692    14      2 M 11-14   25:18.3    8:10/M     
 25    Amy Martin            Winder  GA         794    38      3 F 35-39   25:21.6    8:11/M     
 26    Jeff Pursell          Statham  GA        766    41      4 M 40-44   25:27.1    8:13/M     
 27    Bucky Gravitt         Dacula  GA         790    36      4 M 35-39   25:33.9    8:15/M     
 28    Carl Fuller           Winder  GA         771    44      5 M 40-44   25:34.1    8:15/M     
 29    Chad Sheppard         Monroe  GA         780    26      3 M 25-29   25:51.3    8:20/M     
 30    Christopher Griffin   Duluth  GA         662    45      2 M 45-49   25:52.8    8:21/M     
 31    Troy Tamlin           Loganville  GA     759    43      6 M 40-44   26:03.0    8:24/M     
 32    Chris Adams           Hoschton  GA       601    30      4 M 30-34   26:11.3    8:27/M     
 33    Austin Weiner         Gainesville  GA    742    12      3 M 11-14   26:14.2    8:28/M     
 34    Asher Weiner          Gainesville  GA    743    8       1 M  0-10   26:24.1    8:31/M     
 35    Alan Ashley           Winder  GA         604    42      7 M 40-44   26:41.0    8:36/M     
 36    Josh Mathews          Woodstock  GA      689    34      5 M 30-34   26:43.2    8:37/M     
 37    Faye Black            Athens  GA         621    30      1 F 30-34   26:48.0    8:39/M     
 38    Rick Hayes            Dahlonega  GA      765    55      1 M 55-59   26:50.3    8:39/M     
 39    Roger Wilhelm         Jefferson  GA      736    34      6 M 30-34   26:52.3    8:40/M     
 40    Chris Freeman         Winder  GA         758    40      8 M 40-44   27:09.3    8:45/M     
 41    Bill Halstead         Jefferson  GA      663    34      7 M 30-34   27:33.2    8:53/M     
 42    Jeff Guinn            Monroe  GA         792    48      3 M 45-49   27:36.1    8:54/M     
 43    Jimmy Cobb            Bogart  GA         793    50      4 M 50-54   27:38.3    8:55/M     
 44    Melinda Black         Clarkesville  GA   772    48      1 F 45-49   27:44.4    8:57/M     
 45    Stevie Lett           Flowery Branch  GA 684    27      2 F 25-29   27:47.2    8:58/M     
 46    April Loveless        Loganville  GA     752    39      4 F 35-39   28:05.7    9:04/M     
 47    Dusty Graritt                            797    99      1 M 75-99   28:10.5    9:05/M     
 48    Troy Garland          Milledgeville  GA  658    42      9 M 40-44   28:57.1    9:20/M     
 49    David Oblinger        Alpharetta  GA     773    62      1 M 60-64   29:05.1    9:23/M     
 50    David Bell            Toccoa  GA         779    49      4 M 45-49   29:07.5    9:24/M     
 51    Mary Beth Forwood     Bishop  GA         650    49      2 F 45-49   29:08.2    9:24/M     
 52    Zach Pierce           Winder  GA         769    13      4 M 11-14   29:10.9    9:25/M     
 53    Randall Martin        Monroe  GA         783    55      2 M 55-59   29:13.6    9:25/M     
 54    Jeremy Mathews        Flowery Branch  GA 688    28      4 M 25-29   29:19.6    9:27/M     
 55    David Maynard         Winder  GA         784    53      5 M 50-54   29:45.0    9:36/M     
 56    Susie Dorminy         Mcdonough  GA      640    12      1 F 11-14   29:49.0    9:37/M     
 57    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA  789    48      3 F 45-49   29:57.1    9:40/M     
 58    Ken Brown             Snellville  GA     744    70      1 M 70-74   30:18.1    9:46/M     
 59    Victoria Patrick      Winder  GA         699    51      1 F 50-54   30:31.2    9:51/M     
 60    Kelly Holliday        Winder  GA         738    42      1 F 40-44   30:32.4    9:51/M     
 61    Meredith Cameron      Winder  GA         626    54      2 F 50-54   30:47.3    9:56/M     
 62    Audrey Weiner         Gainesville  GA    741    13      2 F 11-14   31:15.2    10:05/M    
 63    Brett Randall                            763    28      5 M 25-29   31:25.4    10:08/M    
 64    Anthony Valles        Winder  GA         726    27      6 M 25-29   31:25.6    10:08/M    
 65    Anna Edwards-Gaura    Athens  GA         645    37      5 F 35-39   31:39.8    10:13/M    
 66    Mitch Clark           Statham  GA        630    28      7 M 25-29   32:11.3    10:23/M    
 67    Ann Johnson           Winder  GA         669    49      4 F 45-49   32:15.3    10:24/M    
 68    Elizabeth Conto       Bishop  GA         633    30      2 F 30-34   32:15.6    10:24/M    
 69    Jerry Cunningham      Clarkesville  GA   635    56      3 M 55-59   32:23.0    10:27/M    
 70    Colton Bartmas                           616    8       2 M  0-10   33:09.4    10:42/M    
 71    Linsey Mathews        Flowery Branch  GA 690    30      3 F 30-34   33:15.6    10:44/M    
 72    Natalia Firment       Winder  GA         649    29      3 F 25-29   33:33.6    10:49/M    
 73    Chad Bartmas          Toccoa  GA         615    33      8 M 30-34   33:34.5    10:50/M    
 74    Jessica Barrett       Mount Airy  GA     614    24      1 F 20-24   33:35.3    10:50/M    
 75    Cody Heaton           Danielsville  GA   664    23      2 M 20-24   34:10.8    11:01/M    
 76    Kelly Schmaltz        Gainesville  GA    712    48      5 F 45-49   34:20.6    11:05/M    
 77    Gerry Fahey           Monroe  GA         745    70      2 M 70-74   34:36.1    11:10/M    
 78    Drake Gallman         Hoschton  GA       655    9       3 M  0-10   34:38.5    11:10/M    
 79    Nicole Valles         Winder  GA         729    35      6 F 35-39   34:46.5    11:13/M    
 80    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA        735    31      4 F 30-34   35:08.5    11:20/M    
 81    Vince Sparacello, Jr  Winder  GA         722    14      5 M 11-14   35:14.8    11:22/M    
 82    Hannah McDonel        Monroe  GA         693    9       1 F  0-10   35:22.8    11:25/M    
 83    Vince Sparacello      Winder  GA         721    44     10 M 40-44   35:23.1    11:25/M    
 84    Andrew Robes          Auburn  GA         748    31      9 M 30-34   35:26.0    11:26/M    
 85    Alanna Dorsey         Hoschton  GA       642    13      3 F 11-14   35:58.2    11:36/M    
 86    Jason Minyard         Monroe  GA         787    34     10 M 30-34   36:14.0    11:41/M    
 87    Leah McGuinn          Lawrenceville  GA  694    33      5 F 30-34   36:14.2    11:41/M    
 88    Michael Sandiford     Jefferson  GA      708    27      8 M 25-29   36:41.7    11:50/M    
 89    Theresa Dearman       Jefferson  GA      636    44      2 F 40-44   36:44.3    11:51/M    
 90    Charles Jackson       Tucker  GA         668    10      4 M  0-10   37:00.0    11:56/M    
 91    Elizabeth McDonel     Monroe  GA         691    48      6 F 45-49   37:14.8    12:01/M    
 92    Kathy Givens          Douglasville  GA   659    64      1 F 60-64   37:17.3    12:02/M    
 93    Kim Jones             Houschton  GA      673    45      7 F 45-49   37:21.7    12:03/M    
 94    Sherri Price          Athens  GA         700    47      8 F 45-49   37:37.0    12:08/M    
 95    Keith Lester          Athens  GA         683    55      4 M 55-59   37:38.5    12:08/M    
 96    Joseph Ashman         Winder  GA         606    10      5 M  0-10   37:47.1    12:11/M    
 97    Becky Dorminy         Mcdonough  GA      638    10      2 F  0-10   37:56.7    12:14/M    
 98    John Dorminy          Mcdonough  GA      639    44     11 M 40-44   37:57.0    12:15/M    
 99    Cindy Rowland         Auburn  GA         706    44      3 F 40-44   38:07.3    12:18/M    
 100   Beverly Walker        Gainesville  GA    774    55      1 F 55-59   38:17.3    12:21/M    
 101   Taylor Kemp           Dacula  GA         676    24      2 F 20-24   38:21.1    12:22/M    
 102   Candace Maddox        Winder  GA         686    29      4 F 25-29   38:33.4    12:26/M    
 103   Bree Franks           Ellaville  GA      651    23      3 F 20-24   38:58.3    12:34/M    
 104   Jessica Fields        Winder  GA         646    35      7 F 35-39   39:09.3    12:38/M    
 105   Logan Krueger         Dacula  GA         679    11      6 M 11-14   39:13.7    12:39/M    
 106   Justin Krueger        Dacula  GA         678    35      5 M 35-39   39:14.9    12:39/M    
 107   John Sosebee          Winder  GA         718    52      6 M 50-54   39:34.9    12:46/M    
 108   Ernest Smallman       Atlanta  GA        716    68      1 M 65-69   39:37.5    12:47/M    
 109   Jennifer Roberts      Auburn  GA         747    31      6 F 30-34   40:23.1    13:02/M    
 110   Renee Johnson         Bethlehem  GA      671    28      5 F 25-29   40:30.2    13:04/M    
 111   Michelle Finley       Loganville  GA     648    47      9 F 45-49   40:49.0    13:10/M    
 112   Jocelyn Davis                            775    34      7 F 30-34   41:01.1    13:14/M    
 113   Chelsey Dyches        Atlanta  GA        644    24      4 F 20-24   41:14.8    13:18/M    
 114   Jennifer Patel        Fort Worth  TX     697    34      8 F 30-34   41:15.1    13:18/M    
 115   Cathy Dyches          Lula  GA           643    50      3 F 50-54   41:15.3    13:18/M    
 116   Leigh Anne Conner     Monroe  GA         632    34      9 F 30-34   41:30.5    13:23/M    
 117   John Kellett          Winder  GA         675    38      6 M 35-39   41:42.9    13:27/M    
 118   Marnie Lincoln        Flowery Branch  GA 767    45     10 F 45-49   41:52.7    13:30/M    
 119   Julie Bentley         Hoschton  GA       620    50      4 F 50-54   41:53.5    13:31/M    
 120   Ed Bentley            Hoschton  GA       619    56      5 M 55-59   41:54.7    13:31/M    
 121   Christie Gaddy        Lilburn  GA        653    23      5 F 20-24   41:59.0    13:33/M    
 122   Patti Joiner          Hoschton  GA       672    27      6 F 25-29   42:01.5    13:33/M    
 123   Clay Swift            Monroe  GA         750    38      7 M 35-39   42:30.7    13:43/M    
 124   Megan Warneke         Athens  GA         733    28      7 F 25-29   42:38.9    13:45/M    
 125   Emily Rethman         Athens  GA         703    20      6 F 20-24   42:48.8    13:48/M    
 126   James Strain          Athens  GA         724    21      3 M 20-24   42:56.9    13:51/M    
 127   Ashley Lofton         Winder  GA         685    27      8 F 25-29   43:05.1    13:54/M    
 128   Jared Scranton        Flowery Branch  GA 715    33     11 M 30-34   43:37.7    14:04/M    
 129   Chris Scammon         Rex  GA            711    67      2 M 65-69   43:44.0    14:06/M    
 130   Tish Nalder           Bethlehem  GA      696    28      9 F 25-29   44:09.6    14:15/M    
 131   Hope Weed             Monroe  GA         749    37      8 F 35-39   44:21.6    14:18/M    
 132   Elizabeth Lemerande   Athens  GA         682    31     10 F 30-34   44:36.2    14:23/M    
 133   Laura Kemp            Conyers  GA        796    32     11 F 30-34   44:41.6    14:25/M    
 134   Daniel Barfield       Lilburn  GA        613    42     12 M 40-44   44:46.6    14:26/M    
 135   Marty Siegfried       Gainesville  GA    740    48      5 M 45-49   44:48.4    14:27/M    
 136   Corey Hester          Lawrenceville  GA  88     56      6 M 55-59   44:48.9    14:27/M    
 137   Aram Gallman          Hoschton  GA       654    11      7 M 11-14   45:10.4    14:34/M    
 138   Jason Gallman         Hoschton  GA       656    42     13 M 40-44   45:10.6    14:34/M    
 139   Constance Perkins     Winder  GA         781    44      4 F 40-44   45:24.7    14:39/M    
 140   Christina Minyard     Monroe  GA         786    35      9 F 35-39   46:02.6    14:51/M    
 141   Connie Ashman         Winder  GA         605    41      5 F 40-44   46:39.1    15:03/M    
 142   Susan Everett         Auburn             760    60      2 F 60-64   47:04.1    15:11/M    
 143   Billy Lashley         Douglasville  GA   681    56      7 M 55-59   47:41.2    15:23/M    
 144   Tanya Ward            Lula  GA           731    34     12 F 30-34   47:47.5    15:25/M    
 145   Glen Roberts          Dacula  GA         705    48      6 M 45-49   48:08.8    15:32/M    
 146   Sherry Clark          Statham  GA        631    29     10 F 25-29   48:21.0    15:36/M    
 147   Rob Nowakowski        Hoschton  GA       788    37      8 M 35-39   48:31.3    15:39/M    
 148   Joyce Smith           Flowery Branch  GA 717    59      2 F 55-59   49:14.6    15:53/M    
 149   Ladonna Bartmas                          617    32     13 F 30-34   49:29.8    15:58/M    
 150   April Mathews         Woodstock  GA      687    34     14 F 30-34   49:46.6    16:03/M    
 151   Madeline Johnson      Stone Mountain  GA 670    23      7 F 20-24   50:01.6    16:08/M    
 152   Norma Samples         Social Circle  GA  707    42      6 F 40-44   50:26.9    16:16/M    
 153   Karen Boone           Loganville  GA     623    46     11 F 45-49   50:27.6    16:16/M    
 154   Stephanie Towe        Winder  GA         725    27     11 F 25-29   50:36.2    16:19/M    
 155   Daryle Worley         Toccoa  GA         737    81      2 M 75-99   50:36.9    16:19/M    
 156   Rebecca Gallman       Hoschton  GA       657    36     10 F 35-39   51:47.2    16:42/M    
 157   Amanda Sarabia        Bethlehem  GA      709    23      8 F 20-24   52:22.5    16:54/M    
 158   Nicholas Sarabia      Bethlehem  GA      710    27      9 M 25-29   52:22.7    16:54/M    
 159   Floy Goudy            Braselton  GA      661    67      1 F 65-69   53:15.5    17:11/M    
 160   Sean Gluth            Auburn  GA         660    41     14 M 40-44   53:54.7    17:23/M    
 161   Janice Duncan         Auburn  GA         761    62      3 F 60-64   1:10:02.8  22:35/M    
 162   Barbara Webb          Kennesaw  GA       791    70      1 F 70-74   1:10:03.0  22:36/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News