Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

EMMANUEL COLLEGE SPRING SPRINT 5K

Franklin Springs, GA, October 5, 2013

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 Spring's Sprint 5K SPRING'S SPRINT        
 Overall Finish List        
 October 05, 13        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                               
 Place Name              City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Daniel Carter     Lexington  SC        177    20      1 M 20-29   19:29.2    6:17/M     
 2     Gabby Cortese     Royston  GA          193    18      1 F 15-19   19:56.3    6:26/M     
 3     Brian Audel       Bowman  GA           494    37      1 M 30-39   21:06.3    6:48/M     
 4     Piper Kay         Hartwell  GA         23     12      1 F  0-14   21:13.7    6:51/M     
 5     Preston Braswell  Franklin Springs  GA 178    19      1 M 15-19   21:38.0    6:59/M     
 6     Antoine Orsley    Dewy Rose  GA        573    35      2 M 30-39   22:09.3    7:09/M     
 7     Keaton Underhill  Hampstead  NC        175    18      2 M 15-19   22:15.9    7:11/M     
 8     Douglas Kay       Hartwell  GA         19     51      1 M 50-59   22:19.5    7:12/M     
 9     Shawn Sagraves                         199    20      2 M 20-29   22:29.0    7:15/M     
 10    Seth Parry        Royston  GA          500    32      3 M 30-39   22:48.0    7:21/M     
 11    Libby Synan       Royston  GA          26     20      1 F 20-29   23:11.9    7:29/M     
 12    Silas Kay         Hartwell  GA         22     15      3 M 15-19   23:18.8    7:31/M     
 13    Phillip Yount                          197    18      4 M 15-19   23:23.8    7:33/M     
 14    Ryan Davis        Monroe  GA           450    18      5 M 15-19   23:27.6    7:34/M     
 15    Booker T Orsley   Dewy Rose  GA        575    59      2 M 50-59   23:29.5    7:35/M     
 16    Camran Fleming    Hartwell  GA         20     30      4 M 30-39   23:41.2    7:38/M     
 17    Trey Collins      Alto  GA             179    19      6 M 15-19   24:01.6    7:45/M     
 18    Jenna Aycock      Franklin Springs  GA 499    20      2 F 20-29   24:03.7    7:45/M     
 19    Greg Hall                              497    21      3 M 20-29   24:46.9    7:59/M     
 20    Sterling Chapman  Newbern  NC          185    19      7 M 15-19   25:10.0    8:07/M     
 21    Micah Cortese     Royston  GA          192    16      8 M 15-19   25:32.7    8:14/M     
 22    Trinity Kay       Hartwell  GA         24     10      2 F  0-14   25:39.3    8:16/M     
 23    Mick Raynor       Angier  NC           543    22      4 M 20-29   25:45.5    8:18/M     
 24    Ison White        Athens  GA           200    25      5 M 20-29   25:56.5    8:22/M     
 25    Zach Debaylo      Houston  TX          430    19      9 M 15-19   26:00.6    8:23/M     
 26    Austin Brundage   Leeburg  VA          1      18     10 M 15-19   26:00.8    8:23/M     
 27    Hannah Larios                          496    10      3 F  0-14   26:50.9    8:39/M     
 28    Jeremiah Hocutt   Royston  GA          16     36      5 M 30-39   26:59.8    8:42/M     
 29    Sara Larios                            495    6       4 F  0-14   27:09.8    8:45/M     
 30    Jose Larios       Carnesville  GA      25     39      6 M 30-39   27:10.7    8:46/M     
 31    Harrison Lampley  Franklin Springs  GA 198    60      1 M 60-99   27:48.4    8:58/M     
 32    Alisha Walker                          100    8       5 F  0-14   28:11.4    9:05/M     
 33    Heuin Jackson     Smyrna  GA           188    19     11 M 15-19   28:33.7    9:13/M     
 34    Tina Hunt         Elberton  GA         21     52      1 F 50-59   28:36.7    9:14/M     
 35    Billy Jones       Royston  GA          172    37      7 M 30-39   28:52.9    9:19/M     
 36    Jordan Willis                          493    13      1 M  0-14   29:46.9    9:36/M     
 37    Austin Hurley                          981    18     12 M 15-19   29:56.2    9:39/M     
 38    Todd Neff         Westminster  SC      155    45      1 M 40-49   30:05.3    9:42/M     
 39    Austina Jordan    Royston  GA          27     34      1 F 30-39   30:48.8    9:56/M     
 40    Erin Fleming      Hartwell  GA         30     30      2 F 30-39   30:49.0    9:56/M     
 41    Michael Campbell                       195    19     13 M 15-19   30:51.6    9:57/M     
 42    Josh Hunter       Dacula  GA           176    18     14 M 15-19   31:03.9    10:01/M    
 43    Samuel Williamson Royston  GA          489    15     15 M 15-19   31:12.9    10:04/M    
 44    Eli Guillorn                           491    10      2 M  0-14   31:13.9    10:04/M    
 45    Sean Williamson   Royston  GA          488    47      2 M 40-49   31:20.1    10:06/M    
 46    Shalimar Crowe    Royston  GA          576    36      3 F 30-39   31:41.4    10:13/M    
 47    Anna Willis                            492    11      6 F  0-14   32:04.7    10:21/M    
 48    Shayna Walker                          29     7       7 F  0-14   32:04.9    10:21/M    
 49    Kadyn Crowe                            455    7       3 M  0-14   32:08.0    10:22/M    
 50    Gavin Hightower                        490    11      4 M  0-14   32:12.7    10:23/M    
 51    Bennett Jones     Gainesville  GA      173    8       5 M  0-14   35:21.7    11:24/M    
 52    Patty Neff                             156    46      1 F 40-49   36:51.2    11:53/M    
 53    Kim Anderson      Comer  GA            28     39      4 F 30-39   37:49.6    12:12/M    
 54    Chanice Jones     Royston  GA          171    37      5 F 30-39   37:50.6    12:12/M    
 55    Phillip Cooley                         476    18     16 M 15-19   39:48.8    12:50/M    
 56    Robert Conley                          469    19     17 M 15-19   39:49.0    12:51/M    
 57    Dakota Tatum      Kennesaw  GA         183    18     18 M 15-19   40:15.7    12:59/M    
 58    Alan Troutman                          194    19     19 M 15-19   41:05.6    13:15/M    
 59    Tanner Smith      Newnan  GA           184    19     20 M 15-19   41:05.8    13:15/M    
 60    Justin Moore      Kaleigh  NC          190    17     21 M 15-19   41:11.3    13:17/M    
 61    Quentin Johnson   Johns Creek  GA      174    18     22 M 15-19   41:11.5    13:17/M    
 62    Adam George       Loganville  GA       181    20      6 M 20-29   41:20.4    13:20/M    
 63    Joshua Fennell    Powder-Springs  GA   189    18     23 M 15-19   41:21.2    13:20/M    
 64    Brian Little      Royston  GA          196    19     24 M 15-19   41:28.3    13:23/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News