Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

RED CLAY (SIMS) 5K

Dahlonega, GA, October 13, 2013

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 Red Clay (Sims) 5K Red Clay 5K        
 Overall Finish List        
 October 13, 2013        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                
 Place Name                  City              Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Lauren Freeman        Cleveland  GA     1      31      1 M 30-34   20:23.8    6:35/M     
 2     David Eckles          Athens  GA        2      38      1 M 35-39   21:02.8    6:47/M     
 3     Casey Mull            Athens  GA        3      29      1 M 25-29   21:33.5    6:57/M     
 4     Rob Carlyle           Suwanee  GA       4      39      2 M 35-39   21:45.5    7:01/M     
 5     Tommy Dorminy         Mcdonough  GA     5      15      1 M 15-19   21:45.8    7:01/M     
 6     Kevin Jackson         Loganville  GA    6      30      2 M 30-34   22:54.2    7:23/M     
 7     Roger Keel            Valley  AL        7      60      1 M 60-64   23:20.8    7:32/M     
 8     Rick Hayes            Dahlonega  GA     8      55      1 M 55-59   23:44.5    7:39/M     
 9     Susie Dorminy         Mcdonough  GA     9      12      1 F 11-14   23:46.5    7:40/M     
 10    William Sims          Maumelle  AR      10     8       1 M  0-10   24:01.2    7:45/M     
 11    Melinda Black         Clarkesville  GA  11     48      1 F 45-49   24:08.2    7:47/M     
 12    Bo Ryles              Bogart  GA        12     57      2 M 55-59   24:16.2    7:50/M     
 13    Devon Littlefield     Keller  TX        13     22      1 F 20-24   24:55.9    8:02/M     
 14    Jeff Guinn            Monroe  GA        14     48      1 M 45-49   25:06.9    8:06/M     
 15    David Oblinger        Alpharetta  GA    15     63      2 M 60-64   25:47.8    8:19/M     
 16    Randall Martin        Monroe  GA        16     55      3 M 55-59   26:24.8    8:31/M     
 17    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA 17     48      2 F 45-49   26:28.1    8:32/M     
 18    Cheryl Vail           Lawrenceville  GA 18     68      1 F 65-69   26:42.5    8:37/M     
 19    Theresa Roy           Dahlonega  GA     19     36      1 F 35-39   27:31.6    8:53/M     
 20    Barry Cook            Clayton  GA       20     58      4 M 55-59   27:36.9    8:54/M     
 21    Scott Sims            Maumelle  AR      21     44      1 M 40-44   27:40.7    8:55/M     
 22    Troy Garland          Milledgeville  GA 22     42      2 M 40-44   28:33.4    9:13/M     
 23    Tina Hunt             Elberton  GA      23     52      1 F 50-54   28:56.9    9:20/M     
 24    Cheryl Cook           Clayton  GA       24     56      1 F 55-59   29:07.7    9:24/M     
 25    Bill Chamblee         Anderson  SC      25     66      1 M 65-69   29:10.6    9:25/M     
 26    Brian Hunt            Elberton  GA      26     55      5 M 55-59   29:35.9    9:33/M     
 27    John Dorminy          Mcdonough  GA     27     44      3 M 40-44   29:52.5    9:38/M     
 28    Larry Hayes           Cumming  GA       28     65      2 M 65-69   30:06.8    9:43/M     
 29    Barbara Nasworthy     Pine Mountain  GA 29     64      1 F 60-64   30:16.5    9:46/M     
 30    Roger Roy             Dahlonega  GA     30     64      3 M 60-64   30:37.3    9:53/M     
 31    Jim Latimer           Gainesville  GA   31     72      1 M 70-74   30:53.1    9:58/M     
 32    Susan McGarity        Dahlonega  GA     32     51      2 F 50-54   31:20.3    10:06/M    
 33    Jocelyn Davis         Athens  GA        33     34      1 F 30-34   31:25.4    10:08/M    
 34    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA       34     32      2 F 30-34   31:57.8    10:18/M    
 35    Zane Sims             Maumelle  AR      35     6       2 M  0-10   33:19.1    10:45/M    
 36    Wayne Vail            Lawrenceville  GA 36     70      2 M 70-74   33:59.6    10:58/M    
 37    Jay Jackson           Loganville  GA    37     63      4 M 60-64   34:04.5    10:59/M    
 38    Roy Lamm              Suches  GA        38     76      1 M 75-99   34:28.4    11:07/M    
 39    Kathy Givens          Douglasville  GA  39     64      2 F 60-64   34:31.9    11:08/M    
 40    Malissa Latimer       Clermont  GA      40     20      2 F 20-24   34:44.4    11:12/M    
 41    Eugene Schulte        Snellville  GA    41     63      5 M 60-64   35:39.1    11:30/M    
 42    Andrew Roy            Dahlonega  GA     42     37      3 M 35-39   36:56.2    11:55/M    
 43    Vicky Werner          Snellville  GA    43     61      3 F 60-64   37:51.6    12:13/M    
 44    Ron Landen            Columbus  GA      44     69      3 M 65-69   38:18.0    12:21/M    
 45    Sarah Wishnietsky     Norcross  GA      45     29      1 F 25-29   38:47.5    12:31/M    
 46    Beth Woods            Athens  GA        46     32      3 F 30-34   38:57.4    12:34/M    
 47    Clay Sims             Monroe  GA        47     77      2 M 75-99   39:29.1    12:44/M    
 48    Gina Sims             Maumelle  AR      48     42      1 F 40-44   39:30.2    12:45/M    
 49    Eva Allbritton        Woodstock  GA     49     43      2 F 40-44   39:49.1    12:51/M    
 50    Mariana Latimer       Clermont  GA      50     17      1 F 15-19   40:06.2    12:56/M    
 51    Chris Scammon         Rex  GA           51     67      4 M 65-69   41:10.9    13:17/M    
 52    James Baldwin         Macon  GA         52     68      5 M 65-69   42:17.8    13:38/M    
 53    Virginia Tinsley      Young Harris  GA  53     63      4 F 60-64   44:48.8    14:27/M    
 54    Linda Zeeman          Atlanta  GA       54     69      2 F 65-69   47:16.1    15:15/M    
 55    Frances Thompson      Morganton  GA     55     57      2 F 55-59   47:42.2    15:23/M    
 56    John Thompson         Morganton  GA     56     59      6 M 55-59   47:42.7    15:23/M    
 57    Doug Ashley           Gainesville  GA   57     55      7 M 55-59   48:06.7    15:31/M    
 58    Janice Duncan         Auburn  GA        58     62      5 F 60-64   48:26.8    15:37/M    
 59    Anne Patrick          Smyrna  GA        59     77      1 F 75-99   48:30.1    15:39/M    
 60    Timothy Bagley        Woodstock  GA     60     50      1 M 50-54   48:32.4    15:39/M    
 61    Norma Samples         Social Circle  GA 61     42      3 F 40-44   48:37.1    15:41/M    
 62    Karen Boone           Loganville  GA    62     46      3 F 45-49   48:37.8    15:41/M    
 63    Tom Waller            Fayetteville  GA  63     73      3 M 70-74   52:05.3    16:48/M    
 64    Barbara Webb          Kennesaw  GA      64     71      1 F 70-74   1:00:29.2  19:31/M    
 65    Ernest Smallman       Atlanta  GA       65     68      6 M 65-69   1:00:30.2  19:31/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News