Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

PRINCESS KATE 5K

ATHENS, GA, October 13, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


2013 Princess Katie 5K Princess Katie 5K        
Overall Finish List        
October 13, 2013        
CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                               
Place Name                  City              Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
1     Noah Hulett           Nicholson  GA     38     16      1 M 15-19   17:34.3    5:40/M     
2     Luis Vicente          Athens  GA        127    14      1 M 11-14   20:21.8    6:34/M     
3     Ena Weinstein         Lakemont  GA      132    54      1 F 50-54   21:11.5    6:50/M     
4     Joseph Deloach        Eatonton  GA      21     30      1 M 30-34   21:40.2    6:59/M     
5     Randy Ballew          Watkinsville  GA  5      60      1 M 60-64   22:40.7    7:19/M     
6     Isaiah Wagman         Athens  GA        94     15      2 M 15-19   23:35.2    7:36/M     
7     Jackson Krueger       Dacula  GA        41     8       1 M  0-10   23:36.5    7:37/M     
8     Justin Krueger        Dacula  GA        42     36      1 M 35-39   23:38.6    7:37/M     
9     Juan Vicente          Athens  GA        126    45      1 M 45-49   23:58.1    7:44/M     
10    David Williams        Lawrenceville  GA 99     55      1 M 55-59   24:01.5    7:45/M     
11    Todd Miller           Conyers  GA       53     37      2 M 35-39   24:20.6    7:51/M     
12    Chris Adams           Hoschton  GA      121    30      2 M 30-34   24:48.9    8:00/M     
13    Jessica Adams         Hoschton  GA      120    29      1 F 25-29   25:00.2    8:04/M     
14    Faye Black            Athens  GA        9      30      1 F 30-34   25:13.7    8:08/M     
15    Amanda Hilley         Commerce  GA      37     34      2 F 30-34   25:44.9    8:18/M     
16    Steve Smith           Bogart  GA        80     40      1 M 40-44   26:16.0    8:28/M     
17    Ben Parker            Jefferson  GA     59     36      3 M 35-39   26:42.6    8:37/M     
18    Patrick Wagman        Athens  GA        95     46      2 M 45-49   27:22.1    8:50/M     
19    David Crouch          Athens  GA        18     36      4 M 35-39   27:44.8    8:57/M     
20    Tyler Upton           Watkinsville  GA  92     26      1 M 25-29   27:59.5    9:02/M     
21    Kellee Melneciuc      Braselton  GA     133    53      2 F 50-54   27:59.8    9:02/M     
22    Jennifer Rouan        Jefferson  GA     69     36      1 F 35-39   28:02.0    9:03/M     
23    Sharon Williams       Winder  GA        100    51      3 F 50-54   28:17.4    9:07/M     
24    Alexander Navone      Suwanee  GA       56     24      1 M 20-24   28:28.1    9:11/M     
25    John Mincemoyer       Winterville  GA   128    43      2 M 40-44   28:35.1    9:13/M     
26    Erin Robinson         Snellville  GA    105    33      3 F 30-34   28:47.6    9:17/M     
27    Jessica Osborne       Colbert  GA       58     17      1 F 15-19   28:53.2    9:19/M     
28    Richard Dexter        Acworth  GA       22     30      3 M 30-34   29:16.2    9:26/M     
29    Barbara Gooch         Jefferson  GA     32     59      1 F 55-59   29:23.5    9:29/M     
30    Chris Spaugh          Winder  GA        82     42      3 M 40-44   29:34.1    9:32/M     
31    Rachele Gibson        Athens  GA        106    44      1 F 40-44   29:41.5    9:35/M     
32    Karen Rubio           Jefferson  GA     71     15      2 F 15-19   30:00.0    9:41/M     
33    Gerry Fahey           Monroe  GA        104    70      1 M 70-74   30:01.3    9:41/M     
34    Amy Peavy-Smith       Bogart  GA        64     40      2 F 40-44   30:24.5    9:48/M     
35    Rada Sarkisoun                          125    23      1 F 20-24   30:46.9    9:55/M     
36    Spencer Testement     Braselton  GA     88     31      4 M 30-34   31:11.6    10:04/M    
37    Whit Evans                              112    23      2 M 20-24   31:12.9    10:04/M    
38    Kim Turk                                118    47      1 F 45-49   32:01.7    10:20/M    
39    Savannah Dooley                         110    13      1 F 11-14   32:20.7    10:26/M    
40    Gary Hansford         Athens  GA        33     66      1 M 65-69   32:41.9    10:33/M    
41    Nathan Somerset       Duluth  GA        81     25      2 M 25-29   33:04.6    10:40/M    
42    Madison Chisholm                        108    11      2 F 11-14   33:31.4    10:49/M    
43    Sherri Price          Athens  GA        67     47      2 F 45-49   33:35.0    10:50/M    
44    Keith Lester          Athens  GA        46     55      2 M 55-59   33:35.6    10:50/M    
45    Josh Strickland                         117    25      3 M 25-29   33:36.6    10:50/M    
46    Melissa Saucier       Commerce  GA      72     33      4 F 30-34   33:42.6    10:52/M    
47    Jennifer Collins      Athens  GA        13     33      5 F 30-34   34:04.8    10:59/M    
48    Kelsie Ballew         Watkinsville  GA  4      12      3 F 11-14   34:06.7    11:00/M    
49    Wendy Osborne         Colbert  GA       57     53      4 F 50-54   35:07.1    11:20/M    
50    Claudia Rubio         Jefferson  GA     70     40      3 F 40-44   35:23.8    11:25/M    
51    Logan Krueger         Dacula  GA        43     11      2 M 11-14   35:35.5    11:29/M    
52    Amanda Phillips       Athens  GA        65     31      6 F 30-34   36:00.3    11:37/M    
53    Barbara Puckett       Jefferson  GA     68     63      1 F 60-64   36:05.6    11:38/M    
54    Eston Simpson                           107    7       2 M  0-10   36:05.8    11:38/M    
55    Kelly Wegel           Athens  GA        97     26      2 F 25-29   36:06.5    11:39/M    
56    Vanessa Dooley        Conyers  GA       25     24      2 F 20-24   36:07.3    11:39/M    
57    Heidi Fields          Commerce  GA      27     47      3 F 45-49   36:20.8    11:43/M    
58    Jason Baugh           Jefferson  GA     130    43      4 M 40-44   36:27.0    11:45/M    
59    Megan Carlson                           109    14      4 F 11-14   37:27.1    12:05/M    
60    Larry Parnell                           116    39      5 M 35-39   37:45.2    12:11/M    
61    Melissa Walton        Watkinsville  GA  96     42      4 F 40-44   39:13.0    12:39/M    
62    Tyler Patterson       Athens, Ga  GA    63     21      3 M 20-24   39:24.0    12:43/M    
63    Grady Smith           Jefferson  GA     78     36      6 M 35-39   39:26.2    12:43/M    
64    Laura Craft           Cartersville  GA  17     28      3 F 25-29   39:44.7    12:49/M    
65    Sherri Ballew         Watkinsville  GA  6      50      5 F 50-54   40:30.3    13:04/M    
66    Lillian Parker        Jefferson  GA     62     8       1 F  0-10   41:53.8    13:31/M    
67    Heather Parker        Jefferson  GA     61     34      7 F 30-34   42:14.8    13:37/M    
68    Kim Baugh             Pendergrass  GA   131    34      8 F 30-34   42:27.0    13:42/M    
69    Kayla Ballew          Watkinsville  GA  3      22      3 F 20-24   42:38.9    13:45/M    
70    Mary Lou Kau          Athens  GA        129    71      1 F 70-74   42:50.8    13:49/M    
71    Jessica Maddox        Winder  GA        48     33      9 F 30-34   43:22.6    13:59/M    
72    Emily Bailey          Winder  GA        2      31     10 F 30-34   43:23.1    14:00/M    
73    Brittany Strickland   Watkinsville  GA  85     24      4 F 20-24   43:46.5    14:07/M    
74    Jessica Smith         Lawrenceville  GA 79     31     11 F 30-34   44:59.6    14:31/M    
75    Patrice Kuteyi        Lawrenceville  GA 44     26      4 F 25-29   45:00.2    14:31/M    
76    Stephanie Theard      Norcross  GA      89     25      5 F 25-29   45:01.6    14:31/M    
77    William Van Story     Lawrenceville  GA 93     28      4 M 25-29   45:19.9    14:37/M    
78    Cayden Sheridan       Jefferson  GA     75     5       3 M  0-10   45:32.4    14:41/M    
79    Marissa Sheridan      Jefferson  GA     76     30     12 F 30-34   45:36.8    14:43/M    
80    Nicholas Sheridan     Jefferson  GA     77     32      5 M 30-34   45:37.2    14:43/M    
81    Maryann Smith                           114    37      2 F 35-39   45:56.5    14:49/M    
82    Janie Barrett-Johnson Statham  GA       7      11      5 F 11-14   46:12.0    14:54/M    
83    Katie Dix             Birmingham  AL    23     23      5 F 20-24   46:33.4    15:01/M    
84    Morgan Fish           Suwanee  GA       28     25      5 M 25-29   46:42.1    15:04/M    
85    Kelli Wynn            Columbus  GA      103    30     13 F 30-34   46:47.4    15:05/M    
86    Katrina Parnell                         115    37      3 F 35-39   46:49.0    15:06/M    
87    Mikayla Smith                           113    14      6 F 11-14   46:50.6    15:06/M    
88    Shannon Miller        Conyers  GA       52     35      4 F 35-39   46:55.5    15:08/M    
89    Henry Curran          Athens  GA        123    63      2 M 60-64   47:10.2    15:13/M    
90    Peggy Curran          Athens  GA        124    59      2 F 55-59   48:31.5    15:39/M    
91    Savannah Smith                          122    28      6 F 25-29   50:42.3    16:21/M    
92    Kay Haugen            Jefferson  GA     36     58      3 F 55-59   50:42.8    16:21/M    
93    David Haugen          Jefferson  GA     35     67      2 M 65-69   51:08.9    16:30/M    
94    Kristi Smith                            111    24      6 F 20-24   51:35.0    16:38/M    
95    Sally Dees            Lilburn  GA       20     58      4 F 55-59   52:04.1    16:48/M    
96    Kathy Maner           Lilburn  GA       49     62      2 F 60-64   52:04.7    16:48/M    
97    Emma Gile             Statham  GA       31     52      6 F 50-54   52:08.4    16:49/M    
98    Lynn Savage           Watkinsville  GA  73     53      7 F 50-54   52:09.9    16:49/M    
99    Tiffany Brown         Commerce  GA      10     32     14 F 30-34   52:10.3    16:50/M    
100   Melanie Hardman       Commerce  GA      34     49      4 F 45-49   53:45.9    17:20/M    
101   Donna Chandler        Commerce  GA      11     47      5 F 45-49   53:47.1    17:21/M    
102   Jennifer Dobbs        Hull  GA          24     38      5 F 35-39   53:47.7    17:21/M    
103   Jessica Ferguson      Jefferson  GA     26     29      7 F 25-29   1:00:32.4  19:32/M    
104   Jodi Stephens         Commerce  GA      84     40      5 F 40-44   1:00:32.9  19:32/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News