Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

AUTISM UGA 5K

ATHENS, GA, November 17, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 - Autism UGA 5K 5K        
 Overall Finish List        
 November 17, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                                         
 Place Name                        City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Matt Peterman               Athens  GA           597    20      1 M 20-24   17:49.8    5:45/M     
 2     Matthew Foley               Superior  CO         530    20      2 M 20-24   18:16.6    5:54/M     
 3     Daniel Cohen                Athens  GA           518    20      3 M 20-24   19:39.4    6:20/M     
 4     Trevor Lisa                 Alpharetta  GA       550    20      4 M 20-24   19:59.2    6:27/M     
 5     Ryan Cunningham             Athens  GA           617    20      5 M 20-24   20:41.5    6:40/M     
 6     Dwayne Steed                Duluth  GA           578    38      1 M 35-39   21:16.6    6:52/M     
 7     Lauren Freeman              Cleveland  GA        532    31      1 M 30-34   21:38.6    6:59/M     
 8     Giacomo Cirrincione         Athens  GA           516    26      1 M 25-29   21:53.6    7:04/M     
 9     Paul Hernandez              San Antonio  TX      615    18      1 M 15-19   22:11.6    7:09/M     
 10    Joseph Deloach              Eatonton  GA         606    30      2 M 30-34   22:23.5    7:13/M     
 11    Ben Daniel                  Athens  GA           522    20      6 M 20-24   22:47.2    7:21/M     
 12    Thatcher Smith              Athens  GA           626    19      2 M 15-19   23:05.6    7:27/M     
 13    Bradfield Biggers           Athens  GA           622    20      7 M 20-24   23:08.4    7:28/M     
 14    Randy Ballew                Watkinsville  GA     602    60      1 M 60-64   23:28.7    7:34/M     
 15    Mark Townsend               Watkinsville  GA     582    51      1 M 50-54   23:56.4    7:43/M     
 16    Jordan Crofton              Athens  GA           604    22      1 F 20-24   24:00.0    7:45/M     
 17    Pamela Bips                 Stone Mountain  GA   505    54      1 F 50-54   24:21.6    7:51/M     
 18    Jeff Hood                   Watkinsville  GA     611    48      1 M 45-49   24:28.1    7:54/M     
 19    Gareth Kanter               Decatur  GA          539    18      3 M 15-19   24:30.7    7:54/M     
 20    Charles Walters             Johnson City  TN     616    45      2 M 45-49   24:32.7    7:55/M     
 21    Tygh Walters                Athens  GA           627    26      2 M 25-29   25:07.9    8:06/M     
 22    David Graham                Gainesville  GA      610    45      3 M 45-49   25:17.8    8:09/M     
 23    Brian Stewart               Athens  GA           628    28      3 M 25-29   26:04.8    8:25/M     
 24    Anna Cobb                   Bogart  GA           623    13      1 F 11-14   26:21.1    8:30/M     
 25    Roger Keel                  Valley  AL           540    60      2 M 60-64   26:38.2    8:35/M     
 26    Jimmy Cobb                  Bogart  GA           624    50      2 M 50-54   26:42.5    8:37/M     
 27    Faye Black                  Athens  GA           506    30      1 F 30-34   26:48.8    8:39/M     
 28    Rhonda Trainor              Lawrenceville  GA    621    48      1 F 45-49   26:52.0    8:40/M     
 29    Elizabeth Anne Taddonio     Watkinsville  GA     581    27      1 F 25-29   26:57.1    8:42/M     
 30    Dylan Tracy                 Athens  GA           583    31      3 M 30-34   27:21.5    8:49/M     
 31    Karen Swann                 Franklin Springs  GA 580    58      1 F 55-59   27:33.2    8:53/M     
 32    Randall Martin              Monroe  GA           605    55      1 M 55-59   28:07.6    9:04/M     
 33    Breanna Ernst               Athens  GA           634    21      2 F 20-24   28:30.9    9:12/M     
 34    Danielle D'Auria            Athens  GA           521    21      3 F 20-24   28:37.1    9:14/M     
 35    Tommy Ptashnik              Athens  GA           625    19      4 M 15-19   28:53.6    9:19/M     
 36    Ashley Frederick            Danielsville  GA     531    28      2 F 25-29   29:03.1    9:22/M     
 37    Brian Maxwell               Kennesaw  GA         553    30      4 M 30-34   29:29.9    9:31/M     
 38    Jeremiah Hocutt             Royston  GA          536    36      2 M 35-39   29:31.9    9:31/M     
 39    Dorian Maxwell              Kennesaw  GA         555    35      1 F 35-39   29:33.3    9:32/M     
 40    Channing Midgette           Athens  VA           557    21      4 F 20-24   29:35.1    9:33/M     
 41    Jennifer Wise               Winder  GA           593    37      2 F 35-39   29:48.7    9:37/M     
 42    Laura Fagrell               Bishop  GA           529    29      3 F 25-29   29:51.7    9:38/M     
 43    Dani Jozwowski              Athens  GA           538    20      5 F 20-24   29:53.4    9:38/M     
 44    Daron Blankenship           Lilburn  GA          507    20      6 F 20-24   29:55.0    9:39/M     
 45    Allen Pennell               Athens  GA           566    22      7 F 20-24   29:55.3    9:39/M     
 46    K.l. Connen                 Bogart  GA           631    48      4 M 45-49   30:04.5    9:42/M     
 47    Michael Rosser              Carrollton  GA       572    60      3 M 60-64   30:14.1    9:45/M     
 48    Jim Latimer                 Gainesville  GA      548    72      1 M 70-74   30:35.9    9:52/M     
 49    Erin Owens                  Athens  GA           561    33      2 F 30-34   30:58.9    9:59/M     
 50    Gary Hansford               Athens  GA           535    66      1 M 65-69   31:03.9    10:01/M    
 51    Rebecca Hanrahan            Athens  GA           534    19      1 F 15-19   31:12.3    10:04/M    
 52    Mary Beth Forwood           Bishop  GA           619    50      2 F 50-54   31:18.2    10:06/M    
 53    Theresa Dearman             Jefferson  GA        525    44      1 F 40-44   31:50.9    10:16/M    
 54    Makayla Graham              Gainesville  GA      608    17      2 F 15-19   32:03.4    10:20/M    
 55    Kelsie Ballew               Watkinsville  GA     601    12      2 F 11-14   32:30.5    10:29/M    
 56    Erin Brinson                Athens  GA           511    27      4 F 25-29   32:33.1    10:30/M    
 57    Sherri Price                Athens  GA           567    47      2 F 45-49   32:41.3    10:33/M    
 58    Keith Lester                Athens  GA           549    55      2 M 55-59   32:42.0    10:33/M    
 59    Saul Rodriguez              Powder Springs  GA   570    24      8 M 20-24   32:53.7    10:36/M    
 60    Richard Harrison            Commerce  GA         613    62      4 M 60-64   33:00.8    10:39/M    
 61    Jocelyn Davis               Athens  GA           523    34      3 F 30-34   33:12.2    10:43/M    
 62    Jessica Dean                Watkinsville  GA     524    31      4 F 30-34   33:13.8    10:43/M    
 63    Aanal Patel                 Gainesville  GA      629    21      8 F 20-24   33:29.6    10:48/M    
 64    Nadine Paull                Atlanta  GA          564    19      3 F 15-19   33:31.1    10:49/M    
 65    Adina Beiner                Sandy Springs  GA    503    19      4 F 15-19   33:31.4    10:49/M    
 66    Elliott Burdette            Canon  GA            512    24      9 M 20-24   33:32.1    10:49/M    
 67    Ashley Carlton              Canon  GA            514    21      9 F 20-24   33:32.9    10:49/M    
 68    Logan Krueger               Dacula  GA           545    11      1 M 11-14   33:42.2    10:52/M    
 69    Justin Krueger              Dacula  GA           544    36      3 M 35-39   33:44.4    10:53/M    
 70    Jerry Cunningham            Clarkesville  GA     520    57      3 M 55-59   33:58.4    10:57/M    
 71    Margaret Crawford           Athens  GA           519    24     10 F 20-24   33:59.8    10:58/M    
 72    Stacey Hong                 Lilburn  GA          612    23     11 F 20-24   34:01.8    10:58/M    
 73    Brianna Clark               Jefferson  GA        517    10      1 F  0-10   34:06.8    11:00/M    
 74    Courtney Odum               Athens  GA           558    23     12 F 20-24   34:25.7    11:06/M    
 75    Emily Patton                Cumming  GA          563    18      5 F 15-19   35:44.8    11:32/M    
 76    Laura Fuhlendorf            Athens  GA           614    21     13 F 20-24   36:16.0    11:42/M    
 77    Evan Anderson               Athens  GA           502    22     14 F 20-24   36:16.4    11:42/M    
 78    Kelly Rosser                Athens  GA           571    22     15 F 20-24   36:17.4    11:42/M    
 79    Arturo Rodriguez            Athens  GA           569    21     10 M 20-24   36:33.8    11:47/M    
 80    Victoria Zeman              Athens  GA           598    20     16 F 20-24   37:11.3    12:00/M    
 81    Vicky Werner                Snellville  GA       609    61      1 F 60-64   37:13.8    12:00/M    
 82    Beth Woods                  Athens  GA           594    32      5 F 30-34   37:58.8    12:15/M    
 83    Timothy Bagley              Woodstock  GA        630    50      3 M 50-54   38:16.5    12:21/M    
 84    Monica Welch                Madison  GA          590    38      3 F 35-39   38:18.8    12:21/M    
 85    Josh Kemerling              Bethlehem  GA        541    34      5 M 30-34   38:25.2    12:24/M    
 86    Jeffrey Clifton Blankenship Lilburn  GA          508    57      4 M 55-59   39:03.1    12:36/M    
 87    Paula Carreno               Cumming  GA          515    25      5 F 25-29   39:06.0    12:37/M    
 88    Ron Landen                  Columbus  GA         607    69      2 M 65-69   39:08.6    12:37/M    
 89    Chuck Tucker                Loganville  GA       584    52      4 M 50-54   39:16.8    12:40/M    
 90    Kayla Ballew                Watkinsville  GA     603    22     17 F 20-24   39:27.4    12:44/M    
 91    Sherri Ballew               Watkinsville  GA     600    50      3 F 50-54   39:43.9    12:49/M    
 92    Maria Ortega                Buford  GA           560    25      6 F 25-29   39:59.9    12:54/M    
 93    Marcus Lapitsky             Buford  GA           547    28      4 M 25-29   40:01.2    12:55/M    
 94    Reese Conner                Bogart  GA           633    9       1 M  0-10   40:19.0    13:00/M    
 95    Martha Conner               Bogart  GA           632    42      2 F 40-44   40:29.6    13:04/M    
 96    Julie Markwood              Stone Mountain  GA   552    62      2 F 60-64   40:32.0    13:05/M    
 97    Monica Burke                Bogart  GA           513    59      2 F 55-59   40:57.7    13:13/M    
 98    Linda Zeeman                Atlanta  GA          595    69      1 F 65-69   43:12.1    13:56/M    
 99    Pete Pellegrini             Bogart  GA           565    67      3 M 65-69   43:14.3    13:57/M    
 100   Beth Betts                  Watkinsville  GA     504    48      3 F 45-49   44:33.8    14:22/M    
 101   Jacqueline Elder            Athens  GA           528    45      4 F 45-49   45:54.3    14:48/M    
 102   Penny Akins                 Winterville  GA      501    50      4 F 50-54   45:55.5    14:49/M    
 103   Tom Doonan                  Winterville  GA      526    62      5 M 60-64   45:55.9    14:49/M    
 104   Jessica Wilkie              Cumming  GA          592    22     18 F 20-24   46:57.1    15:09/M    
 105   Miranda Smith               Cumming  GA          577    23     19 F 20-24   47:25.1    15:18/M    
 106   Ellen Welch                 Madison  GA          588    25      7 F 25-29   48:27.9    15:38/M    
 107   Maria Melo                  Buford  GA           556    50      5 F 50-54   48:29.2    15:38/M    
 108   Ana Ruiz                    Suwanee  GA          573    27      8 F 25-29   48:30.5    15:39/M    
 109   Melissa Ward                Good Hope  GA        587    34      6 F 30-34   48:46.3    15:44/M    
 110   Candice Scott               Commerce  GA         574    20     20 F 20-24   51:27.3    16:36/M    
 111   Madison Kourajian           Athens  GA           543    20     21 F 20-24   54:26.0    17:34/M    
 112   Megan Roberts               Athens  GA           568    20     22 F 20-24   54:27.4    17:34/M    
 113   Martha Welch                Madison  GA          589    63      3 F 60-64   55:21.4    17:51/M    
 114   Cindi Maxwell               Kennesaw  GA         554    64      4 F 60-64   55:31.4    17:55/M    
 115   Liz Vickrey                 Waynesboro  GA       586    33      7 F 30-34   55:33.0    17:55/M    
 116   Arwen Manning               Watkinsville  GA     618    35      4 F 35-39   55:34.7    17:55/M    
 117   William Dake                Watkinsville  GA     620    11      2 M 11-14   55:43.6    17:58/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News