Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

35th ANNUAL LAKE HARTWELL DAM RUNS 5K/10K/FR

Hartwell, GA, May 4, 2013

[5K Overall Results | 5K Age Group Results | 10K Age Group Results | Fun Run Overall | Fun Run Age Group ]

10K Overall Results


 2013 - 35th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K Hartwell Dam 10K        
 Overall Finish List        
 May 04, 2013        
 Results By Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                       
 Place Name                      City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Larry Brock               Anderson  SC         1197   52      1 M 50-54   35:21      5:42/M     
 2     Justin Wood               Commerce  GA         1191   30      1 M 30-34   36:10      5:50/M     
 3     Brian O'Neill             Atlanta  GA          1114   29      1 M 25-29   36:21      5:52/M     
 4     Andrew Clarke             Atlanta  GA          1033   31      2 M 30-34   36:59      5:58/M     
 5     Eddie Posey               Easley  SC           1118   41      1 M 40-44   38:49      6:16/M     
 6     Drew Sharpe               Anderson  SC         1136   37      1 M 35-39   40:17      6:30/M     
 7     Aleksei Howard            Hartwell  GA         1071   18      1 M 15-19   40:32      6:32/M     
 8     Bill O'Shields            Easley  SC           1202   42      2 M 40-44   41:16      6:39/M     
 9     Kevin Satterfield         Easley  SC           1132   38      2 M 35-39   41:34      6:42/M     
 10    Lewis Bannister           Hartwell  GA         1193   16      2 M 15-19   41:58      6:46/M     
 11    Dawson Spain              Cleveland  GA        1177   14      1 M 11-14   42:16      6:49/M     
 12    Darrell Newby             Mccormick  SC        1112   57      1 M 55-59   42:34      6:52/M     
 13    Wayne Doerksen            Anderson  SC         1045   54      2 M 50-54   42:39      6:53/M     
 14    Michael Kunkel            Anderson  SC         1090   48      1 M 45-49   42:51      6:55/M     
 15    Lisa Tolley               Seneca  SC           1153   46      1 F 45-49   42:51      6:55/M     
 16    Scott Gove                Atlanta  GA          1062   53      3 M 50-54   43:03      6:57/M     
 17    Nathan Sayer              Elberton  GA         1212   16      3 M 15-19   43:10      6:58/M     
 18    Charlie Godwin            Anderson  SC         1206   49      2 M 45-49   43:31      7:01/M     
 19    Rodney Wright             Piedmot  SC          1171   54      4 M 50-54   43:38      7:02/M     
 20    Daniel Crovatt            Savannah  GA         1039   34      3 M 30-34   43:40      7:03/M     
 21    Enrique Puertos           Cleveland  GA        1182   49      3 M 45-49   44:17      7:09/M     
 22    Casey Jackson             Tignall  GA          1076   36      3 M 35-39   44:37      7:12/M     
 23    Michael Klipper           Athens  GA           1087   29      2 M 25-29   44:49      7:14/M     
 24    Dusty Newby               Plum Branch  SC      1113   33      4 M 30-34   44:51      7:14/M     
 25    Micah Bryant              Elberton A  GA       1024   31      5 M 30-34   45:28      7:20/M     
 26    Mark Stewart              Greer  SC            1142   55      2 M 55-59   45:38      7:22/M     
 27    Hazel Miller              Lavonia  GA          1189   24      1 F 20-24   45:46      7:23/M     
 28    Molly Reichwald           Atlanta  GA          1123   25      1 F 25-29   45:55      7:24/M     
 29    Dede Spain                Cleveland  GA        1176   48      2 F 45-49   46:04      7:26/M     
 30    Gene McGrady              Atlanta  GA          1104   66      1 M 65-69   46:17      7:28/M     
 31    Laura Reichwald           Atlanta  GA          1122   55      1 F 55-59   46:19      7:28/M     
 32    Donna Presley             Toccoa  GA           1119   67      1 F 65-69   46:26      7:29/M     
 33    Kaleb Marett              Hartwell  GA         1185   18      4 M 15-19   46:40      7:32/M     
 34    Robbie Hagood             Elberton  GA         1066   43      3 M 40-44   46:52      7:34/M     
 35    John Sauer                Ball Ground  GA      1133   45      4 M 45-49   47:25      7:39/M     
 36    Antoine Orsley            Hartwell  GA         1219   35      4 M 35-39   47:38      7:41/M     
 37    Dwayne Skelnik            Easley  SC           1139   53      5 M 50-54   47:42      7:42/M     
 38    Christine Blomberg        Canon  GA            1017   29      2 F 25-29   47:46      7:42/M     
 39    Brian Wholley             Suwanee  GA          1165   39      5 M 35-39   47:47      7:42/M     
 40    Mike Haynie               Martin  GA           1067   59      3 M 55-59   47:49      7:43/M     
 41    Evan Fliegel              Athens  GA           1222   54      6 M 50-54   47:54      7:44/M     
 42    Booker T Orsley           Dewy Rose  GA        1223   59      4 M 55-59   48:03      7:45/M     
 43    Logan Daniel              Americus  GA         1220   22      1 M 20-24   48:07      7:46/M     
 44    Tom Kelly                 Lawrenceville  GA    1179   54      7 M 50-54   48:18      7:47/M     
 45    Suzanne Hill              Savannah  GA         1068   30      1 F 30-34   48:34      7:50/M     
 46    Seth Parry                Royston  GA          1116   32      6 M 30-34   48:38      7:51/M     
 47    Michael Hood              Anderson  SC         1069   42      4 M 40-44   49:03      7:55/M     
 48    Jesse Gunder              Snellville  GA       1064   50      8 M 50-54   49:09      7:56/M     
 49    Michael Clemen            Clarkesville  GA     1034   65      2 M 65-69   49:32      7:59/M     
 50    Robbie Eubank             Washington  GA       1052   39      6 M 35-39   49:36      8:00/M     
 51    Renee Sabol               Hartwell  GA         563    53      1 F 50-54   49:38      8:00/M     
 52    Jason Mann                Easley  SC           1218   36      7 M 35-39   49:41      8:01/M     
 53    Bruno Giri                Athens  GA           1060   41      5 M 40-44   49:44      8:01/M     
 54    Mark Libner               Chesnee  SC          1092   48      5 M 45-49   49:46      8:02/M     
 55    Haley Black               Elberton  GA         1015   44      1 F 40-44   49:55      8:03/M     
 56    David B Turner            Clarkesville  GA     1198   73      1 M 70-74   50:03      8:04/M     
 57    Ty Standridge             Anderson  SC         1141   31      7 M 30-34   50:11      8:06/M     
 58    Mark Book                 Walhalla  SC         1018   50      9 M 50-54   50:17      8:07/M     
 59    Ed Wysong                 Hartwell  GA         1172   66      3 M 65-69   50:34      8:09/M     
 60    James Lustig              Anderson  SC         1095   40      6 M 40-44   50:48      8:12/M     
 61    Scott Dunn                Easley  SC           1047   48      6 M 45-49   51:00      8:14/M     
 62    Randy Rudeseal            Winston  GA          1131   44      7 M 40-44   51:00      8:14/M     
 63    Wayne Gable               Commerce  GA         1057   47      7 M 45-49   51:36      8:19/M     
 64    Kelly Brown                                    1022   40      8 M 40-44   51:40      8:20/M     
 65    Michael Vickery           Williamston  SC      1156   56      5 M 55-59   51:40      8:20/M     
 66    Mary Wolfe                Atlanta  GA          1168   26      3 F 25-29   51:54      8:22/M     
 67    Trey South                Westminster  SC      1140   48      8 M 45-49   52:07      8:24/M     
 68    Clinton Tanner            Commerce  GA         560    32      8 M 30-34   52:08      8:25/M     
 69    Kenneth Wood              Nicholson  GA        1169   58      6 M 55-59   52:20      8:26/M     
 70    Lisa Godwin               Anderson  SC         1207   45      3 F 45-49   52:20      8:26/M     
 71    Ty Chambers               Watkinsville  GA     1030   43      9 M 40-44   52:29      8:28/M     
 72    Jennifer Burroughs        Hartwell  GA         1175   28      4 F 25-29   52:39      8:30/M     
 73    Tommy Beeson              Woodstock  GA        1204   30      9 M 30-34   52:40      8:30/M     
 74    Jack Wintle               Duluth  GA           1216   58      7 M 55-59   52:40      8:30/M     
 75    Scottie Ferguson          Seneca  SC           1054   50      2 F 50-54   52:49      8:31/M     
 76    Donnie Pickering          Athens  GA           1174   62      1 M 60-64   52:50      8:31/M     
 77    Mack Amick                Alpharetta  GA       1186   48      9 M 45-49   52:56      8:32/M     
 78    Ashley Stone              Anderson  SC         1143   34      2 F 30-34   53:57      8:42/M     
 79    John Carr                 Maysville  GA        1028   21      2 M 20-24   53:58      8:42/M     
 80    Brad Jordan               Hartwell  GA         1225   42     10 M 40-44   54:03      8:43/M     
 81    Ian Taylor                Seneca  NC           1148   26      3 M 25-29   54:04      8:43/M     
 82    Charles Jordan            Hartwell  GA         1082   74      2 M 70-74   54:12      8:45/M     
 83    Matt Conrad               Spartanburg  SC      1183   50     10 M 50-54   54:15      8:45/M     
 84    Mark Kwist                Clemson  SC          1091   37      8 M 35-39   54:19      8:46/M     
 85    Barbara Cook              Decatur  GA          1208   35      1 F 35-39   54:24      8:46/M     
 86    Jessica Adams             Hoschton  GA         1002   28      5 F 25-29   54:26      8:47/M     
 87    Mark Gaffney              Elberton  GA         1201   46     10 M 45-49   54:27      8:47/M     
 88    Darell Davis              Anderson  SC         1042   66      4 M 65-69   54:37      8:49/M     
 89    Susan Edwards             Bowersville  GA      1049   53      3 F 50-54   54:50      8:51/M     
 90    Scott Strotman            Woodstock  GA        1145   54     11 M 50-54   54:52      8:51/M     
 91    Cas Marszal               Seneca  SC           1099   49     11 M 45-49   54:53      8:51/M     
 92    Gary Watson               Commerce  GA         1160   54     12 M 50-54   55:06      8:53/M     
 93    Jarrett Miller            Lavonia  GA          1190   30     10 M 30-34   55:10      8:54/M     
 94    Jacquie Wilson            Central  SC          1167   52      4 F 50-54   55:12      8:54/M     
 95    Chris Estes               Simpsonville  SC     1050   47     12 M 45-49   55:18      8:55/M     
 96    Lauren Capie              Athens  GA           1192   36      2 F 35-39   55:18      8:55/M     
 97    Jessica Seawright         Hartwell  GA         1178   27      6 F 25-29   55:22      8:56/M     
 98    Peggy Vickery             Hartwell  GA         1200   56      2 F 55-59   55:24      8:56/M     
 99    Russell Craig             Anderson  SC         1038   23      3 M 20-24   55:43      8:59/M     
 100   Chris Shirley             Commerce  GA         1137   44     11 M 40-44   55:43      8:59/M     
 101   Stephanie Miceli          Nicholson  GA        1105   38      3 F 35-39   55:44      8:59/M     
 102   Deana Rogers              Hartwell  GA         1214   28      7 F 25-29   55:49      9:00/M     
 103   Walter Harvey             Jefferson  GA        1221   69      5 M 65-69   55:50      9:00/M     
 104   Allison Hicks             Concord  NC          523    38      4 F 35-39   56:20      9:05/M     
 105   Allen Hulme               Elberton  GA         1074   34     11 M 30-34   56:31      9:07/M     
 106   Margaret Turner           Seneca  SC           1155   27      8 F 25-29   56:36      9:08/M     
 107   Becki Moore               Franklin Springs  GA 1217   23      2 F 20-24   56:36      9:08/M     
 108   Jimmy Barnes              Williamston  SC      1011   36      9 M 35-39   56:39      9:08/M     
 109   Julie Voegtlen            N. Augusta  SC       1158   49      4 F 45-49   56:43      9:09/M     
 110   Joy House                 Danielsville  GA     1070   36      5 F 35-39   56:47      9:10/M     
 111   Lauren Zysk Parry         Royston  GA          1173   31      3 F 30-34   56:49      9:10/M     
 112   John Cheek                Stone Mountain  GA   1210   36     10 M 35-39   56:52      9:10/M     
 113   Mary Ambler               Greenville  SC       1005   42      2 F 40-44   57:05      9:12/M     
 114   Jennifer Jackson          Tignall  GA          1077   38      6 F 35-39   57:14      9:14/M     
 115   Leigh Ann Oakley          Anderson  SC         1199   33      4 F 30-34   57:27      9:16/M     
 116   Chris Adams               Hoschton  GA         1001   30     12 M 30-34   57:33      9:17/M     
 117   Chad Hillard              Savannah  GA         500    22      4 M 20-24   57:36      9:17/M     
 118   Jeff Huston               Woodbridge  CA       1075   58      8 M 55-59   57:38      9:18/M     
 119   Lauren Papka              Royston  GA          1209   31      5 F 30-34   57:38      9:18/M     
 120   Brian Mason               Baldwin  GA          1100   36     11 M 35-39   57:41      9:18/M     
 121   Richelle Cox              Denver  NC           1036   38      7 F 35-39   57:42      9:18/M     
 122   Bill Klugh                Clemson  SC          1088   62      2 M 60-64   57:57      9:21/M     
 123   Tom Miller                Braselton  GA        1109   51     13 M 50-54   57:59      9:21/M     
 124   Charles Evans             Seneca  SC           1053   40     12 M 40-44   58:01      9:21/M     
 125   Renea Mahaffey            Anderson  SC         1096   45      5 F 45-49   58:02      9:22/M     
 126   Debbie Burleigh           Hoschton  GA         1025   40      3 F 40-44   58:04      9:22/M     
 127   Randy Oliver              Greenwood  SC        1213   52     14 M 50-54   58:09      9:23/M     
 128   Jessica Watson            Anderson  SC         1162   28      9 F 25-29   58:23      9:25/M     
 129   David Seagraves           Hartwell  GA         461    60      3 M 60-64   58:32      9:26/M     
 130   Douglas Stuart            Anderson  SC         1147   13      2 M 11-14   58:44      9:28/M     
 131   Carolyn Stuart            Anderson  SC         1146   46      6 F 45-49   58:45      9:29/M     
 132   Greg Watson               Piedmont  SC         1161   50     15 M 50-54   58:45      9:29/M     
 133   Trey Joyner               Atlanta  GA          1084   27      4 M 25-29   59:01      9:31/M     
 134   Cathy Nash                Danielsville  GA     1111   51      5 F 50-54   59:07      9:32/M     
 135   Lisa Payne                Easley  SC           1117   51      6 F 50-54   59:21      9:34/M     
 136   Bridgette Fowler          Central  SC          1056   24      3 F 20-24   1:00:32    9:46/M     
 137   Natalie Kelley            Royston  GA          1205   29     10 F 25-29   1:00:32    9:46/M     
 138   Lindsey Craig             Anderson  SC         1037   23      4 F 20-24   1:00:33    9:46/M     
 139   Steve Sutherland          Anderson  SC         1187   63      4 M 60-64   1:00:44    9:48/M     
 140   Ashley Tormasi            Starr  SC            398    23      5 F 20-24   1:00:46    9:48/M     
 141   Brenda Cooter             Grovetown  GA        1180   66      2 F 65-69   1:00:52    9:49/M     
 142   Nikki Gibson              Lavonia  GA          1059   31      6 F 30-34   1:01:34    9:56/M     
 143   Jeremiah Hocutt           Dacula  GA           1184   35     12 M 35-39   1:01:41    9:57/M     
 144   Zachery Carver            Anderson  SC         85     9       1 M  0-10   1:01:57    10:00/M    
 145   Scott Richardson          Winder  GA           1188   42     13 M 40-44   1:02:03    10:00/M    
 146   Brandy Mauldin            Easley  SC           1103   31      7 F 30-34   1:02:55    10:09/M    
 147   Kathy Breffle             Hartwell  GA         1020   42      4 F 40-44   1:03:13    10:12/M    
 148   Max Ayano                 Hartwell  GA         1008   10      2 M  0-10   1:03:17    10:12/M    
 149   Jessica Eubank            Washington  GA       1051   37      8 F 35-39   1:03:18    10:13/M    
 150   Jay Aleck                 Canton  GA           1003   43     14 M 40-44   1:03:38    10:16/M    
 151   Dori Michaels             Covington  GA        1106   44      5 F 40-44   1:03:41    10:16/M    
 152   Debbi Rood                Athens  GA           1127   53      7 F 50-54   1:03:42    10:16/M    
 153   Jay Thixton               Winterville  GA      1150   53     16 M 50-54   1:03:42    10:16/M    
 154   Steve Jensen              Hartwell  GA         1079   44     15 M 40-44   1:04:21    10:23/M    
 155   Sylvia Bailey             Hartwell  GA         1009   58      3 F 55-59   1:04:26    10:24/M    
 156   Neal Crumb                Watkinsville  GA     1040   47     13 M 45-49   1:04:47    10:27/M    
 157   Paula Hagood              Elberton  GA         1065   39      9 F 35-39   1:05:17    10:32/M    
 158   Kendra Throckmorton       Royston  GA          1211   33      8 F 30-34   1:05:20    10:32/M    
 159   Gregory Davis             Seneca  SC           1043   52     17 M 50-54   1:05:31    10:34/M    
 160   Elizabeth Joyner          Atlanta  GA          1083   26     11 F 25-29   1:06:06    10:40/M    
 161   Christine Davis           Seneca  SC           1041   48      7 F 45-49   1:06:08    10:40/M    
 162   Megan Campbell            Chamblee  GA         1027   27     12 F 25-29   1:06:30    10:44/M    
 163   Meredith Hawks            Nicholson  GA        1203   34      9 F 30-34   1:06:47    10:46/M    
 164   Amy Rogers                Buford  GA           1125   29     13 F 25-29   1:06:50    10:47/M    
 165   Sheila Brown              Anderson  SC         1023   49      8 F 45-49   1:06:55    10:48/M    
 166   Richard Harrison          Commerce  GA         1224   62      5 M 60-64   1:07:29    10:53/M    
 167   Ralph Little              Anderson  SC         1093   51     18 M 50-54   1:07:54    10:57/M    
 168   Donna Tinga               Greenville  SC       1152   54      8 F 50-54   1:07:56    10:57/M    
 169   Santana Lowe              Franklin Springs  GA 1227   20      6 F 20-24   1:08:02    10:58/M    
 170   Terry Batts               Mauldin  SC          1012   41     16 M 40-44   1:08:05    10:59/M    
 171   Natalie Marshall          Griffin  GA          1098   32     10 F 30-34   1:08:21    11:01/M    
 172   Bill Costantino           Jefferson  GA        1035   69      6 M 65-69   1:08:48    11:06/M    
 173   Dana Howell               Danielsville  GA     1072   34     11 F 30-34   1:09:00    11:08/M    
 174   Kurt Sevick               Spartanburg  SC      1196   34     13 M 30-34   1:09:14    11:10/M    
 175   Danh Truong               Greenville  SC       1154   45     14 M 45-49   1:09:34    11:13/M    
 176   Patricia Sims             Hull  GA             1215   37     10 F 35-39   1:09:46    11:15/M    
 177   Bill Beckwith             Central  SC          1013   78      1 M 75-79   1:09:59    11:17/M    
 178   Tammy Shirts              Lyman  SC            1138   49      9 F 45-49   1:10:01    11:18/M    
 179   John Anderson             Commerce  GA         1007   49     15 M 45-49   1:10:48    11:25/M    
 180   Krystle Bannister         Anderson  SC         1010   31     12 F 30-34   1:10:55    11:26/M    
 181   Beth Woods                Athens  GA           1170   31     13 F 30-34   1:11:14    11:29/M    
 182   Belinda Thayer            Hartwell  GA         1149   48     10 F 45-49   1:11:19    11:30/M    
 183   Misty Black               Liberty  SC          1016   34     14 F 30-34   1:11:27    11:31/M    
 184   Jacob Cooter              Grovetown  GA        1181   76      2 M 75-79   1:12:07    11:38/M    
 185   Karen James               Danielsville  GA     1078   48     11 F 45-49   1:12:11    11:39/M    
 186   Shan Parker               Athens  GA           1115   42      6 F 40-44   1:12:42    11:44/M    
 187   Chad Purvis               Bogart  GA           1120   42     17 M 40-44   1:12:46    11:44/M    
 188   Ethan Black               Liberty  SC          1014   10      3 M  0-10   1:14:00    11:56/M    
 189   Barbara Arnold            Murrayville  GA      1195   35     11 F 35-39   1:14:31    12:01/M    
 190   Andrea Lofgren            Simpsonville  SC     1094   28     14 F 25-29   1:14:43    12:03/M    
 191   Tonya Kargol              Simpsonville  SC     1085   41      7 F 40-44   1:14:44    12:03/M    
 192   Austina Jordan            Royston  GA          1081   33     15 F 30-34   1:15:13    12:08/M    
 193   Hallie Cheek              Hull  GA             1031   34     16 F 30-34   1:15:22    12:09/M    
 194   Donna Royal               Kennesaw  GA         1129   32     17 F 30-34   1:15:22    12:09/M    
 195   Jean Rodriguez            Winder  GA           1124   54      9 F 50-54   1:15:59    12:15/M    
 196   Larry Roper               Taylors  SC          1128   62      6 M 60-64   1:16:24    12:19/M    
 197   Michelle Garletts-Hancock Lawrenceville  GA    1058   43      8 F 40-44   1:18:00    12:35/M    
 198   Jerry Arnold              Murrayville  GA      1194   36     13 M 35-39   1:18:07    12:36/M    
 199   Beverly Miller            Martin  GA           1108   29     15 F 25-29   1:18:18    12:38/M    
 200   Dana Rogers               Loganville  GA       1126   40      9 F 40-44   1:19:53    12:53/M    
 201   Ellie Bradshaw            Danielsville  GA     1019   30     18 F 30-34   1:21:21    13:07/M    
 202   Deborah Dietzler          Athens  GA           1044   45     12 F 45-49   1:21:21    13:07/M    
 203   Erika Carver              Anderson  SC         87     7       1 F  0-10   1:28:30    14:16/M    
 204   Erin Carver               Anderson  SC         1226   4       2 F  0-10   1:28:31    14:17/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News