Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

CRUSADER CHALLENGE 5K

Braselton, GA, March 9, 2013

[AGE GROUP RESULTS ]

OVERALL RESULTS

AAA RACE SERVICES

www.aaaraceservices.com

Results courtesy of AAA Race Services



 Crusader Challenge 5K        
 Overall Finish List        
 March 09, 2013        
 AAA RACE SERVICES       aaaraceservices.com        
                                                                                               
 Place Name                City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Grant Hasson        Duluth  GA         1677   15      1 Overall   22:34.4    7:17/M     
 2     Sam Kritzinger      Flowery Branch  GA 1679   12      2 M 11-19   22:36.9    7:17/M     
 3     Daniel Kritzinger   Flowery Branch  GA 1680   15      3 M 11-19   23:31.4    7:35/M     
 4     Caleb Hester        Lawrenceville  GA  485    15      4 M 11-19   24:09.3    7:47/M     
 5     Cody Crawford       Suwanee  GA        415    18      5 M 11-19   24:38.1    7:57/M     
 6     Alex Staton         jefferson  GA      464    18      6 M 11-19   24:56.6    8:03/M     
 7     Laura Zwald         Flowery Branch  GA 495    16      1 Overall   25:13.6    8:08/M     
 8     Caleb DeAvila       Braselton  GA      493    18      7 M 11-19   25:32.8    8:14/M     
 9     Steve Nash          Gainesville  GA    492    46      1 Masters   25:48.8    8:19/M     
 10    Trevor Crawford     Suwanee  GA        416    43      2 M 40-49   26:10.5    8:26/M     
 11    Sierra Ashe         Gainesville  GA    490    13      2 F 11-19   26:21.0    8:30/M     
 12    Matt Crowder        Dublin  GA         417    38      1 M 30-39   26:33.2    8:34/M     
 13    Austin Keener       Braselton  GA      1678   15      8 M 11-19   26:34.4    8:34/M     
 14    Sara Edenfield      Lula  GA           484    15      3 F 11-19   26:44.9    8:37/M     
 15    Addy Reynolds       buford  GA         1673   14      4 F 11-19   27:08.8    8:45/M     
 16    Lance Hasson        Duluth  GA         423    18      9 M 11-19   27:30.8    8:52/M     
 17    Will Blackmon       Statham  GA        1686   11     10 M 11-19   28:00.7    9:02/M     
 18    Tyler Avery                            1695   16     11 M 11-19   28:13.8    9:06/M     
 19    Dan Staton          Braselton  GA      466    40      3 M 40-49   28:51.3    9:18/M     
 20    Ryan Reynolds       Buford  GA         1692   18     12 M 11-19   28:56.5    9:20/M     
 21    Tim McMurray                           800    66      1 M 60-99   29:03.5    9:22/M     
 22    Joe Hasson          Duluth  GA         424    48      4 M 40-49   29:21.6    9:28/M     
 23    Greg Pace           Buford  GA         482    45      5 M 40-49   29:30.7    9:31/M     
 24    John Zwald          Flowery Branch  GA 494    55      1 M 50-59   29:37.6    9:33/M     
 25    Rebekah Crozier     Braselton  GA      487    10      1 F  0-10   29:45.6    9:36/M     
 26    Chris Reynolds      Buford  GA         457    45      6 M 40-49   30:10.1    9:44/M     
 27    Kelly Kritzinger                       1681   13      5 F 11-19   30:27.8    9:49/M     
 28    Mikahla Henderson   Dacula  GA         1669   12      6 F 11-19   30:30.8    9:50/M     
 29    Thomas Avery        Sugar Hill  GA     405    11     13 M 11-19   30:34.0    9:52/M     
 30    Brice Bennett       Flowery Branch  GA 491    11     14 M 11-19   30:45.5    9:55/M     
 31    Madeline Bosile     Dacula  GA         1688   12      7 F 11-19   30:45.8    9:55/M     
 32    Aaron Russell       Braselton  GA      1676   11     15 M 11-19   30:49.2    9:56/M     
 33    Sherry Reed         Buford  GA         455    49      1 Masters   30:58.2    9:59/M     
 34    Paul Staton         Flowery Branch  GA 468    69      2 M 60-99   31:03.1    10:01/M    
 35    Martha Howard       Buford  GA         432    50      1 F 50-59   32:13.4    10:24/M    
 36    Kayleigh Riker      Buford  GA         500    12      8 F 11-19   32:22.5    10:26/M    
 37    Krisalyn Henderson  Dacula  GA         426    9       2 F  0-10   32:22.9    10:26/M    
 38    Robert Henderson    Dacula  GA         427    43      7 M 40-49   32:25.3    10:27/M    
 39    Kim Adams           Auburn  GA         477    43      2 F 40-49   32:34.1    10:30/M    
 40    Jimmie Beavers      Flowery Branch  GA 406    54      2 M 50-59   33:10.5    10:42/M    
 41    Austin Fammer       Cumming  GA        454    15     16 M 11-19   34:07.1    11:00/M    
 42    Katie Reed          Buford  GA         483    15      9 F 11-19   34:07.4    11:00/M    
 43    Alexander DeRuiter  Oakwood  GA        420    10      1 M  0-10   34:41.6    11:11/M    
 44    Stephanie Jones     Sugar Hill  GA     497    20      1 F 20-29   34:55.1    11:16/M    
 45    Michael Ricks       Snellville  GA     496    20      1 M 20-29   35:13.8    11:22/M    
 46    Diana Stanton       Flowery Branch  GA 481    54      2 F 50-59   35:38.3    11:30/M    
 47    Collin Jones                           499    51      3 M 50-59   36:15.7    11:42/M    
 48    Kelly Bosile        Dacula  GA         1689   48      3 F 40-49   36:20.4    11:43/M    
 49    Megan Bosile        Dacula  GA         1987   22      2 F 20-29   36:22.2    11:44/M    
 50    Hannah Stowe        Hannah  GA         469    14     10 F 11-19   37:04.8    11:57/M    
 51    Laura Tatum         Gainesville  GA    1690   11     11 F 11-19   37:07.9    11:58/M    
 52    Ellie Danielson     lawrenceville  GA  489    9       3 F  0-10   38:16.4    12:21/M    
 53    Mary Reynolds       Buford  GA         1671   8       4 F  0-10   38:16.7    12:21/M    
 54    Melissa Danielson   lawrenceville  GA  488    37      1 F 30-39   38:19.8    12:22/M    
 55    McKinney Crozier    Braselton  GA      486    8       2 M  0-10   39:13.1    12:39/M    
 56    Karen Henderson     Dacula  GA         425    43      4 F 40-49   39:26.9    12:43/M    
 57    Tiffany Riker       Buford  GA         1670   42      5 F 40-49   40:41.1    13:07/M    
 58    Lauren Seagraves    Braselton  GA      460    10      5 F  0-10   43:57.0    14:11/M    
 59    Kayanne Staubs                         1691   52      3 F 50-59   44:09.3    14:15/M    
 60    Cristina Morell     Gainesville  GA    1674   12     12 F 11-19   44:11.8    14:15/M    
 61    Margaret Reitz      Lawrenceville  GA  456    50      4 F 50-59   44:22.8    14:19/M    
 62    Sam Blackmon        Athens  GA         1685   13     13 F 11-19   45:00.3    14:31/M    
 63    John Avery                             402    99      3 M 60-99   46:24.1    14:58/M    
 64    Andre Seagraves     Braselton  GA      459    6       3 M  0-10   46:27.7    14:59/M    
 65    Miguel Morell       Gainesville  GA    480    48      8 M 40-49   47:45.0    15:24/M    
 66    Jessica Morell      Gainesville  GA    1675   9       6 F  0-10   47:53.3    15:27/M    
 67    Alex Jones          SugarHill  GA      498    11     14 F 11-19   47:59.2    15:29/M    
 68    Barbara Staton      Flowery Branch  GA 465    68      1 F 60-99   48:42.8    15:43/M    
 69    Joann Keller        Dawsonville  GA    1694   61      2 F 60-99   48:43.1    15:43/M    
 70    Kathyrn Blackmon    Bethlehem  GA      412    34      2 F 30-39   48:43.8    15:43/M    
 71    Bill Keller         Dawsonville  GA    1693   63      4 M 60-99   48:48.4    15:45/M    
 72    Jeannie Overman     Hoschton  GA       449    40      6 F 40-49   49:17.2    15:54/M    
 73    Bena Mangum         Flowery Branch  GA 443    59      5 F 50-59   49:18.9    15:54/M    
 74    Shannon Shackleford Dacula  GA         462    43      7 F 40-49   51:26.2    16:35/M    
 75    Amy Moon            Dacula  GA         445    46      8 F 40-49   51:27.4    16:36/M    
 76    Annslie Stanton     Gainesville  GA    1684   11     15 F 11-19   53:01.2    17:06/M    
 77    Lexie Overman       Hoschton  GA       1682   10      7 F  0-10   53:04.4    17:07/M    
 78    Matt Overman        Hoschton  GA       450    40      9 M 40-49   53:07.5    17:08/M    
 79    Bob Moon            Dacula  GA         447    46     10 M 40-49   53:56.5    17:24/M    
 80    Barbara Moon        Lawrenceville  GA  446    68      3 F 60-99   53:58.2    17:25/M    
 81    Amy Wiliams         Braselton  GA      479    36      3 F 30-39   54:10.9    17:28/M    
 82    Oscar Williams      Braselton  GA      478    10      4 M  0-10   54:16.5    17:30/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News