Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

SHERIFF'S SUMMER SPRINT 5k

Gainesville, GA, June 8, 2013

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 2013 - Sheriff's Summer Sprint 5K Sheriff's 5K        
 Overall Finish List        
 June 08, 2013        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Miguel Martinez       Gainesville  GA    438    16      1 M 15-19   17:36.4    5:41/M     
 2     Justin Wood           Commerce  GA       487    30      1 M 30-34   18:46.9    6:03/M     
 3     Fanthun Zewde         Gainesville  GA    532    26      1 M 25-29   21:46.2    7:01/M     
 4     Chad Maddox           Dahlonega  GA      434    30      2 M 30-34   21:52.6    7:03/M     
 5     Dale Marrou           Dahlonega  GA      524    32      3 M 30-34   23:01.9    7:25/M     
 6     Anthony Montoya       Gainesville  GA    494    40      1 M 40-44   23:03.5    7:26/M     
 7     Alec Zimmerman        Gainesville  GA    530    15      2 M 15-19   23:26.4    7:34/M     
 8     Will Buffington       Gillsville  GA     489    13      1 M 11-14   25:04.6    8:05/M     
 9     Mark Lane             Gainesville  GA    431    52      1 M 50-54   25:11.6    8:07/M     
 10    Jesus Calderon        Pendergrass  GA    409    32      4 M 30-34   25:16.3    8:09/M     
 11    Jessica Adams         Hoschton  GA       526    28      1 F 25-29   25:34.9    8:15/M     
 12    Melinda Black         Clarkesville  GA   488    47      1 F 45-49   25:46.3    8:19/M     
 13    Bart Walters          Flowery Branch  GA 472    42      2 M 40-44   26:12.2    8:27/M     
 14    Ryan Taylor           Gainesville  GA    467    22      1 M 20-24   26:14.7    8:28/M     
 15    Chuck Schroer         Flowery Branch  GA 534    54      2 M 50-54   26:31.6    8:33/M     
 16    Shana Ricker          Lawrenceville  GA  449    39      1 F 35-39   27:02.0    8:43/M     
 17    Keith Langford        Flowery Branch  GA 432    46      1 M 45-49   27:05.5    8:44/M     
 18    Scott Buffington      Gillsville  GA     490    41      3 M 40-44   27:10.0    8:46/M     
 19    Kenneth Ray Wood      Commerce  GA       536    59      1 M 55-59   27:35.2    8:54/M     
 20    Mickey Taylor         Braselton  GA      466    45      2 M 45-49   27:41.5    8:56/M     
 21    Larry Lascody         Alpharetta  GA     527    69      1 M 65-69   27:45.9    8:57/M     
 22    Jennifer Robertson    Gainesville  GA    529    32      1 F 30-34   27:49.9    8:58/M     
 23    Jason Panuccio        Cumming  GA        528    38      1 M 35-39   27:51.6    8:59/M     
 24    Peter Zonneville      Braselton  GA      486    18      3 M 15-19   28:15.5    9:07/M     
 25    Tracy Conrad          Lawrenceville  GA  418    28      2 F 25-29   28:19.4    9:08/M     
 26    Michael Myers         Lula  GA           444    47      3 M 45-49   28:29.8    9:11/M     
 27    Erin Horner           Gainesville  GA    537    37      2 F 35-39   28:44.7    9:16/M     
 28    Scott Wiley           Gainesville  GA    479    43      4 M 40-44   28:46.3    9:17/M     
 29    Adrian Duran          Alto  GA           422    59      2 M 55-59   29:02.7    9:22/M     
 30    Chris Adams           Hoschton  GA       525    30      5 M 30-34   29:19.0    9:27/M     
 31    Alondra Campa         Flowery Branch  GA 410    29      3 F 25-29   29:24.5    9:29/M     
 32    John Wilbanks         Gainesville  GA    475    9       1 M  0-10   29:56.2    9:39/M     
 33    Christen Wilbanks     Gainesville  GA    474    42      1 F 40-44   29:56.8    9:39/M     
 34    Brooklyn Wilson       Gainesville  GA    482    13      1 F 11-14   30:18.5    9:46/M     
 35    Maria Curz            Gainesville  GA    454    19      1 F 15-19   30:28.4    9:50/M     
 36    Mike Martin           Cornelia  GA       437    37      2 M 35-39   30:31.3    9:51/M     
 37    Mercy Menjivar        Gainesville  GA    493    27      4 F 25-29   30:35.7    9:52/M     
 38    Emily McWhorter       Braselton  GA      498    36      3 F 35-39   30:38.3    9:53/M     
 39    Terry Spicer          Covington  GA      457    41      5 M 40-44   30:39.6    9:53/M     
 40    Jennifer Scalia       Cleveland  GA      496    39      4 F 35-39   30:41.5    9:54/M     
 41    Carla Freeman         Gainesville  GA    531    52      1 F 50-54   31:02.3    10:01/M    
 42    Tosha Spight          Bethlehem  GA      458    37      5 F 35-39   31:42.5    10:14/M    
 43    Corey Gilleland       Mount Airy  GA     495    40      6 M 40-44   31:45.7    10:15/M    
 44    Jerry Cunningham      Clarkesville  GA   421    56      3 M 55-59   31:47.3    10:15/M    
 45    Michaela Ryan         Flowery Branch  GA 452    37      6 F 35-39   31:55.5    10:18/M    
 46    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA        478    31      2 F 30-34   32:10.8    10:23/M    
 47    Jim Latimer           Gainesville  GA    465    71      1 M 70-74   32:14.9    10:24/M    
 48    Anna Banda            Flowery Branch  GA 402    14      2 F 11-14   32:17.8    10:25/M    
 49    Charles Conrad        Loganville  GA     417    59      4 M 55-59   32:35.8    10:31/M    
 50    Richard Harrison      Commerce  GA       500    62      1 M 60-64   32:38.7    10:32/M    
 51    Jody Magin            Gainesville  GA    435    23      1 F 20-24   34:09.5    11:01/M    
 52    Barry Cook            Clayton  GA        492    57      5 M 55-59   34:15.1    11:03/M    
 53    Sue Williams          Flowery Branch  GA 481    45      2 F 45-49   34:52.4    11:15/M    
 54    James Perdue          Gainesville  GA    447    44      7 M 40-44   34:58.1    11:17/M    
 55    Beverly Walker        Cornelia  GA       533    55      1 F 55-59   35:19.8    11:24/M    
 56    Amanda Frisbie        Dawsonville  GA    424    26      5 F 25-29   35:32.8    11:28/M    
 57    Zach Frisbie          Dawsonville  GA    425    28      2 M 25-29   35:34.2    11:28/M    
 58    Linda Plants          Gainesville  GA    448    45      3 F 45-49   35:35.5    11:29/M    
 59    Dana McCloud          Gainesville  GA    439    42      8 M 40-44   36:12.7    11:41/M    
 60    Cheri Thome           Gainesville  GA    468    33      3 F 30-34   36:27.5    11:45/M    
 61    Courtney Cane         Mt. Airy  GA       411    20      2 F 20-24   36:30.4    11:46/M    
 62    Connie Taylor         Braselton  GA      464    49      4 F 45-49   36:32.8    11:47/M    
 63    Matthew Wilbanks      Gainesville  GA    476    7       2 M  0-10   36:35.4    11:48/M    
 64    Stephen Wilbanks      Gainesville  GA    477    43      9 M 40-44   36:36.8    11:48/M    
 65    Teresa Brady          Oakwood  GA        405    52      2 F 50-54   36:38.2    11:49/M    
 66    Rachel Galvan         Gainesville  GA    427    28      6 F 25-29   36:39.9    11:49/M    
 67    Ernest Smallman       Atlanta  GA        455    68      2 M 65-69   36:44.7    11:51/M    
 68    Cheryl Cook           Clayton  GA        491    55      2 F 55-59   36:50.2    11:53/M    
 69    Janis Parkhill        Maysville  GA      446    56      3 F 55-59   37:11.1    12:00/M    
 70    Kathy Russell         Cleveland  GA      451    46      5 F 45-49   37:12.2    12:00/M    
 71    Ana Vonier            Alto  GA           471    32      4 F 30-34   37:21.0    12:03/M    
 72    Sarah Spillers        Cleveland  GA      459    27      7 F 25-29   37:24.6    12:04/M    
 73    Christi Collins       Gainesville  GA    416    37      7 F 35-39   37:28.7    12:05/M    
 74    Wendy Mullis          Cleveland  GA      442    35      8 F 35-39   37:35.4    12:07/M    
 75    Doug Ashley           Gainesville  GA    497    55      6 M 55-59   38:06.1    12:17/M    
 76    Michelle Breece       Monroe  GA         406    27      8 F 25-29   40:24.8    13:02/M    
 77    Heidi Wilkerson       Monroe  GA         480    28      9 F 25-29   40:26.5    13:03/M    
 78    Imelda Galvan         Gainesville  GA    426    31      5 F 30-34   40:28.5    13:03/M    
 79    Reba Kopietz          Gainesville  GA    430    48      6 F 45-49   40:36.4    13:06/M    
 80    Jessica Rosser        Dahlonega  GA      450    29     10 F 25-29   40:50.2    13:10/M    
 81    Holly Carney          Jefferson  GA      523    39      9 F 35-39   40:51.3    13:11/M    
 82    Jaime Munoz           Gainesville  GA    443    29      3 M 25-29   41:19.4    13:20/M    
 83    Sharon Stover         Cleveland  GA      462    38     10 F 35-39   41:51.6    13:30/M    
 84    Laura Smith           Cleveland  GA      456    37     11 F 35-39   41:56.8    13:32/M    
 85    Robin Chisolm         Clermont  GA       414    46      7 F 45-49   41:58.5    13:32/M    
 86    Nancy Wright          Cleveland  GA      485    71      1 F 70-74   42:03.4    13:34/M    
 87    Scherree Tate         Gainesville  GA    463    44      2 F 40-44   42:47.2    13:48/M    
 88    Chad Cobb             Gainesville  GA    415    40     10 M 40-44   43:00.5    13:52/M    
 89    Bill Morrison         Gainesville  GA    440    68      3 M 65-69   44:29.6    14:21/M    
 90    Ladon Shaw            Baldwin  GA        499    48      8 F 45-49   44:43.2    14:25/M    
 91    Janal Larkin          Torrance  CA       535    54      3 F 50-54   44:49.1    14:27/M    
 92    Bucky Woods           Clarkesville  GA   483    58      7 M 55-59   46:46.1    15:05/M    
 93    Daryle Worley         Toccoa  GA         484    81      1 M 75-99   47:44.0    15:24/M    
 94    Nathan Booker         Gainesville  GA    404    25      4 M 25-29   51:23.8    16:35/M    
 95    Robyn Still           Cleveland  GA      461    43      3 F 40-44   53:45.5    17:20/M    
 96    Chris Still           Cleveland  GA      460    35      3 M 35-39   53:47.3    17:21/M    
 97    Jedd Brooks           Flowery Branch  GA 407    28      5 M 25-29   53:52.9    17:23/M    
 98    Veronica Tovar        Flowery Branch  GA 469    35     12 F 35-39   54:02.2    17:26/M    
 99    Rachel Estermyer      Cumming  GA        423    41      4 F 40-44   56:26.3    18:12/M    
 100   John Tufaro           Cumming  GA        470    42     11 M 40-44   56:28.0    18:13/M    
 101   Joyce Cash            Flowery Branch  GA 412    34      6 F 30-34   56:40.3    18:17/M    
 102   Tracey West           Gainesville  GA    473    44      5 F 40-44   56:40.6    18:17/M    
 103   Wanda Ashford         Gainesville  GA    401    36     13 F 35-39   57:10.1    18:26/M    
 104   Nancy Crouse          Nicholson  GA      419    44      6 F 40-44   1:08:39.1  22:09/M    
 105   Patrick Crouse        Nicholson  GA      420    43     12 M 40-44   1:08:41.0  22:09/M    
 106   Brett Beatty          Gainesville  GA    403    25      6 M 25-29   1:09:13.8  22:20/M    
 107   Karisa Bybee          Gainesville  GA    408    21      3 F 20-24   1:09:18.2  22:21/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News